Fotbalové opojení

• Česko Ve fotbalovém kotli (více)

Protiklady se přitahují. Snad proto v sobě ti dva, kteří nemohou být rozdílnější, nalezli zalíbení. Paul Ashworth, žijící víc než svým učitelským povoláním fotbalem, do nějž každou volnou chvíli nadšeně zasvěcuje své žáky. Paul Ashworth, dvacet let věrný londýnskému Arsenalu, k němuž jej kdysi přivedl jeho stále nepřítomný otec, dvacet let nepočítající život na roky, ale na sezony. A Sarah Hughesová, nejnovější posila Paulovy školy, upjatá, puntičkářská mladá učitelka, které ta hra, nutící dvaadvacet bláznů honit se po hřišti za kulatým nesmyslem připadá jako nejzbytečnější věc na světě a Paulovo nadšení pro ni naprosto nepochopitelné. Jenomže jiskra, která mezi nimi přeskočila, vykonala své a láska, jak známo, je mocná čarodějka. Bude ale mít dost sil i v tomto případě?

Svěže natočený snímek, zábavným a nevtíravým způsobem hlasující pro lidskou toleranci, byl inspirován autobiografickým románem Nicka Hornbyho, líčícím jeho celoživotní vztah k londýnskému Arsenalu. Scénář, který si Hornby podle své knihy napsal, se Nickova (ve filmu Paulova) dětství dotýká pouze okrajově, většina děje se odehrává v průběhu sezony 1988/1989, v níž měl Arsenal po dlouhých osmnácti letech reálnou šanci vyhrát ligu. Což se mu, jak znalci jistě vědí, nakonec podařilo. Příběh filmu proto není postaven ani tak na zápletce, jako na charakterech, které se režisérovi i oběma hlavním představitelům podařilo vystihnout zcela beze zbytku. Colin Firth i Ruth Gemmellová dodali svým postavám opravdovost a přesvědčivost, takže divák věří tomu, že Paul i Sarah díky tomu druhému pochopili něco, co by se dalo nazvat dalším rozměrem života. (oficiální text distributora)

Dreadd

Velmi odlehčená vztahová komedie, na kterou jsem se však díval trochu jinak než většina lidí. Pohledem fanouška Gunners. A pouze někdo, kdo je opravdovým fanouškem nějakého týmu může pochopit, proč to všechno Paul dělá. Proč si kupuje permici na domácí zápasy a pravidelně se chodí do kotle mačkat mezi tisíce lidí, proč ostatní zápasy aspoň sleduje doma, proč vydrží čekat 18 let, přestože se jeho týmu zrovna nedaří a nepřestává jim fandit. Protože fandí Arsenalu. A když to sečteme - hraje tam Colin Firth, hrajou tam The Who a chodí se tam na Arsenal a poprvé jsem na chlapovi ocenil výběr spodního prádla, protože ty trenýrky Gunners jsou úžasný. We love you Arsenal, we do, We love you Arsenal, we do, We love you Arsenal, we do, Oh Arsenal we love you! ()

blixadovan

Jak už to tak bývá, je velký problém převést velmi kvalitní literární předlohu na filmové plátno. Tady se tohoto úkolu zhostil sám Nick Hornby (tedy pouze scénáře) a je třeba napsat, že z knížky vytáhnul to nejzásadnější, ačkoliv i kdyby film trval třeba osm hodin, tak se nic nevyrovná přečtení knížky. To však není žádný objev. Fotbal je důležitější než cokoliv jiného, to každý fotbalový fanoušek taky uzná. Colina Firtha bych si v hlavní roli rozhodně nepředstavoval, ale velmi příjemně mě překvapil. ()

G.W.Bush

Proč tomu někdo říká fotbal, když hráči nemají helmy, chrániče ramen, nemohou hrát rukama a nehrají s dostatečně šišatým míčem? Nechápu, ale rozumím. ()

killjezor

Co dokáže s člověkem udělat sportovní fanatizmus, totální překroucení hodnot, vnímání pozitvních a negativních událostí v závislosti na úspěších a prohrách oblíbeného týmu. Nezbývá než doporučit, obyčejný člověk se bude usmívat, ultrafan bude celé jednání chápat. ()

darwin

Celkem slušná romantická komedie ve fotbalovém hávu. Colin Firth je jako fotbalový fanatik dostatečně přesvědčivý a dokáže diváka dostat na svou stranu. Zpracování filmu je sice v zásadě průměrné, ale úspěšně navozuje odvěké téma - fotbal nebo ženy? :) - 70% ()

Zagros

Na tenhle film jsem se dlouho dobu (po přečtení knihy) těšil a bohužel má očekávání byla zřejmě tak velká, že jsem byl hodně zklamán. Pokud máte rádi fotbal a občas se k tomu podíváte na romantickou komedii, můžete si něco k hodnocení přičíst, ale pochybuji, že je moc fotbalových fanoušků romantiků a naopak. Fotbalová horečka balancuje někde na pomezí. Bohužel to není ani dobrý fanouškovský film (málo živelné) a ani dobrý romantický film (málo romantické). Humoru je také pomálu a herci to tentokrát nevytrhli. Hodně slabé tři hvězdy. ()

cab

Fotbalovy fanousek Paul fanaticky fandi londynskemu Arsenalu do doby nez mu cestu zkrizi kolegyne ze skoly, kde uci a snazi se mu zmenit styl zivota a pohled na svet, kde neuvidi jenom svuj adorovany tym. 55% ()

duddek

Nevidím tady nic přínosného. Snad jen varování pro ženy, že není radno se zaplétat s fotbalovým fanatikem. (A to říkám já, prosím pěkně!) S takovým, jakého tu předvádí Firth, by nevydržel nikdo. (Knihu Nicka Hornbyho jsem měl na pomyslném seznamu plánované četby, ale čekal jsem od toho něco víc; takhle si ji můžu s klidným srdcem odškrtnout, je-li zpracována aspoň trochu věrně.) O fanouškovství už zkrátka byly natočeny lepší filmy (namátkou zmiňuju třeba bhútánský Pohár). ()

dopita

Britskej televizní film o fotbalu a o tom, že jsou na světě lidi, pro který fotbal znamená všechno. Pro mě určitě ne, taže to moc nechápu. Film sám o sobě nic moc a tři hvězdičky dostal jen tak tak. ()

janisska

Pro začátek je sympatické, že se film v mnoha ohledech vymaňuje ze schémat romantického filmu: scénář se dost umně vyhýbá jednoznačnosti a přehnané explicitnosti, mnoho podstatných informací se navíc dozvídáme zpětně, nenápadně, nenuceně a poměrně překvapivě. Partnerský vztah se tu prezentuje jako něco ne zcela zásadního, arbitrárního a poměrně racionálního, velkou úlohu hraje nahodilost. Jenže potom nutně přichází otázka, co z romantického filmu zbude, když vypadne romantická láska, cit, osud...? Snad psychologická sonda do fungování mezilidských vztahů. Neříkám, že úplně nevydařená, ale celkově na mě film působil příliš odtažitě a (jak tu popsal Marigold) řídce. ()

Hanys_

Firth je fanoušek Arsenalu a nic kolem něj ho nezajímá. Čas počítá ne na roky, ale na sezony a párkrát z něho vyleze něco fakt zábavného. Ale jinak to není nic extra. Prostě jen další průměrná romantika. 5/10 ()

quelhar

Jako fotbalový fanoušek nemůžu dát jiné hodnocení. Myslím, že ostatní nemůžou úplně pochopit to, co hlavní hrdina prožívá. Někdy je prostě fotbal všechno. ()