Temperamentnímu Hugovi Sennartovi koluje v žilách cikánská krev, což přináší nejednu potíž. Mladík poměrně záhy pochopil, že díky svému původu to nebude mít v životě vůbec jednoduché. Zatímco jeho vrstevníkům prošla kdejaká lotrovina, Hugo byl vždy náležitě potrestán. V mladém cikánovi proto postupně rostla nenávist ke všem úřadům i namyšleným boháčům, jimž dával za vinu veškeré příkoří, jež ho potkalo. Aby se jim nějak pomstil, začal je okrádat a všemožně jim znepříjemňovat život. Lup ale málokdy skončil v jeho kapse. Věci i peníze rozdával ještě větším chudákům, než byl on sám, a tak se stal během několika měsíců nejpopulárnějším zlodějem místního podsvětí, jemuž každý rád pomohl. Největší zastání před úřady však nalezl v Ninie, jež by pro něj udělala cokoli, jen aby mohla být v jeho blízkosti... (oficiální text distributora)

mortak

Není mi jasné, co tím chtěl Giovanni říci. Zda to měla být úvaha o náhodě a shodách okolností (prolnutí dvou paralelních linií), zda to měla být oslava cikánského způsobu života a obžaloba majoritní společnosti (trapný rozhovor s bratry o boji proti utlačovatelům, záběry na letící ptáky s cikánským hudebním motivem), či další sonda do osamělého života gangsterů spojená s oslavou mužského přátelství (závěrečné setkání). Předloha se jmenuje "Historie du fou", ale za toho blázna je tu spíše divák. Ať tak či tak, celý film jsem fandil komisaři. ()

vesper001

„Nemůže si Cikán ty svý hovanidy dělat někde jinde!?“ Český dabing se zase jednou vyznamenal. Bratři Rinaldi místo italským přízvukem hovoří po moravsku, distributor pro jistotu poslal film na trh pod názvem Gipsy. A přitom o Romy vůbec nejde... Snímek je ale příjemně akční, Cikán má sice modré oči, ale co na tom, a objeví se tu spousta starých známých - Maurice Barrier, Adolfo Lastretti, Renato Salvatori nebo Annie Girardot. ()

LadyPupu

Hned na začátku musím říct, že Delon je můj oblíbený herec, ale tady (s knírem, tralalákem na hlavě a náušnicí v uchu) mě příliš nenadchnul. Kupodivu mě daleko víc bavil Paul Meurisse, třeba jeho konfrontace na policejní stanici byla výborná ("Když člověk vidí, jak pracujete, tak dostane chuť na vás hodit koktejl Molotov!"). Standardně skvělá A. Girardot tady bohužel moc prostoru neměla. Škoda. Scény s ní byly jako svěží vítr v jinak utahaném filmu s ještě utahanější hudbou. ()

JohnSmith

Lehce nadprůměrná krimi, která má své dobré chvilky, ale i ty špatné. Místy je to o ničem a co mě nejvíc zklamalo, byl závěr filmu. ()

vitekpe

K tomuhle filmu me prilakala ta Kawa, co na ni jezdil Delon. Bezna. ne moc zabavna krimoska s Delonem, kterej nosi knira a dela ze je cikan...no nevim. Zapomenutelne. :) 3- ()

F.W.Colqhoun

Je osvěžující, když postava cigánského gangstera bezelstně omluví své počínání slovy: nikoho jsem neokradl, jen stát. A je považována za vícero méněro postavu kladnou. To a (filmové) střílení policajtů je současnému společenskému naladění nejen v naší nádherné vlasti vzdálenější, než je zdrávo. Alain Delon zjevně chtěl pro Cigány udělat cosi podobného jako Quentin Tarantino pro Židy Hanebnými pancharty: nasvítit je světlem, na které diváci přivyklí popkulturním stereotypům nejsou zvyklí. Z čistě společenských důvodů by potřeboval český filmový / seriálový rybníček postavu, která za rasistické nadávky popravuje bachaře v jámě, jako pes drbání. Delonova produkce nicméně tvořila bez Tarantina či někoho jeho režisérského formátu, a tak je výsledkem, nehledě na výše uvedené zajímavůstky sice celkem zábavná francouzská kriminálka se vším, co k tomu patří (sympatičtí zloduši, otravní policajti, hezké ženy, vylupování pošt a bank, vyhroceně francouzské romantické promluvy osob, u nichž by to člověk nečekal), ale nic víc. I tak lahodné. ()

Jaromír

Temné, ponuré a plné mrtvol jako půlka filmů s Delonem. Na jednu stranu mě film bavil, byl to pěkný příběh, ale těch mrtvol tam bylo až příliš. Už mě to přestává bavit, že kudy projde Delon, tak tam je jak v márnici :(. ()

Hombre8

Film má řadu hlušších míst, ale zaslouží si pozornost v prvé řadě svým přístupem, který je rozhodně objektivnější, než je ten současný. Díky tomu se dosáhlo určitě větších sympatií k danému etniku, než přístupem současné "vládnoucí" třídy ve společnosti, která svou metodou vrcholně pochybné pozitivní diskriminace dosahuje u racionálně uvažující části populace bohužel spíše opačného výsledku. Cikáni jsou a byli takoví, jací jsou. Představa, že by o nich někdo natočil film jako tenhle Giovani, je dnes nemyslitelná. Podobně, jako by už dnes nikdo nenatočil tak nádherný a pravdivý film, jakým byli Cikáni jdou do nebe. ()

Bragi66

Alain Delon hraje Cikána, který zločinem bojuje za Cikány, ale ze začátku vypadá až moc civilzovaně. Pak po setkání se svým protipachatelem, kteráho hraje Paul Meurisse, se trochu ukazuje, že je to nedovzdělaný Cikán. K tomu je několik ztěžka snesitalných romantických pomazánek a o napětí si můžeme nechat jen zdát. Mnohem přesvědčivějšího Cikána zahrál třeba Brad Pitt ve filnu Podfu(c)k (2000). ()

andy60

V hlavě mně utkvěl ten moment, kdy postřeleného Delona ošetří lékař a Delon mu nabídne tučný svazek bankovek. Načež lékař prohlásí: "Děkuji, nic nechci, jenom mně potřeste rukou." Rád bych dnes takového lékaře potkal. Jinak film je klasická francouzská kriminálka nijak nevybočující z řady. ()

horskejvlk

Pamatuji si po revoluci 1989 kdy jsme se rozjeli do světa, tedy kdo na to měl chuť i za cenu “laciného”  vandru mě to stálo v roce 1991 neuvěřitelných 17.500,- Kčs která jsem rozměnil cestou za Marky, Franky a Liry a cestoval jsem na vlastní pěst místní dopravou, vlakem až do Marseille a dál tam jsem potkal místní cikány-rómy byly stejní jak naši čeští jen měli díky bohaté Franci vyšší životní úroveň než čeští tj. měli karavany zapřažené za mercedesy jezdili jak nomádi po Francii všude kolem nich byl čurbes no jak jsou zvyklí ale to už je 30 let Jestli ve Francii ještě stále kočují nevím, film je suprový že božský Delon hraje cikánského granda. ()