Reklama

Reklama

Smrt darebáka

  • Francie Mort d'un pourri (více)
Trailer

Obsahy(1)

Je nad ránem, Paříž se za chvíli začne probouzet. Když u Xaviera náhle zazvoní jeho nejbližší přítel Philippe, ještě netuší, že pro něj začíná nejdelší den jeho života, ve kterém mu splynou další noci a dni. Na vlastní kůži pocítí, co znamená, když se nejvlivnější síly ve státě bojí prozrazení korupce a své okolí „čistí“ tím nejjistějším způsobem. I jeho přítel Philippe Dubay se zapletl do této hry a žádá Xaviera, aby mu poskytl alibi. Netuší, že jeho život se může počítat na hodiny. Policie i všichni ti, o kterých říká záhadný předseda správní rady jakýchsi tajných fondů Tomsky (Klaus Kinski), že to jsou anonymní zájmové a nátlakové skupiny bez tváře, chtějí po Xavierovi dokumenty o korupci a zneužívání státních funkcí. Jde jim totiž o všechno, peníze, moc, postavení a v neposlední řadě i o pověst tolik potřebnou k výkonu nejvyšších politických funkcí. Řada lidí zaplatí za tyto usvědčující listiny cenou nejvyšší a Xavier si je dobře vědom toho, že vydání dokumentů by mu život nezachránilo. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (124)

mortak 

všechny recenze uživatele

Podnikatel Xavier má stejně špinavé ruce jako jeho přátelé politici. Jenže pro ně už neexistují přátelé, ale jen partneři, nemají nepřátele, ale jen klienty. Xavier se ale pořád drží přátelství jako jediné zbylé morální hodnoty ve své životě. A tak začne bojovat proti stínům, proti zajmových skupinám, proti korupci - nikoliv z nějakých vyšších důvodu, ale jen a jen pro mrtvého přítele. Reálný podtext této politické kriminálky ale sráží Delonova zázračná nezranitelnost (automobilové bouračky jsou asi pěkná zábava) a zdlouhavé odkazy k situaci v tehdejší politice, kterým už dnes nikdo nerozumí. Dorms, Parisiens. Tout est tranquille. ()

Radko 

všechny recenze uživatele

Korumpuješ, korumpujeme, korumpujete. Nik nie je lepší. Veď len kuknite na hlavného hrdinu v podaní Alaina Delona, fešáčiska, predvádzajúceho okrem seba samého i utešenú kolekciu oblekov, košieľ a sák, nezabúdajúc na neformálne odievanie, lovecký úbor ani na decentnú nahotu. Takže tento spravodlivo rozhorčený lobista alebo čo vlastne je (to sa nejako bližšie nerozoberá), tak ten uprostred noci prijme skorumpovaného poslanca, inak takto kamoša, ktorý sa mu prizná, že zavraždil iného strašne skorumpovaného poslanca. Delon ho zakryje, dosvedčí polícii jeho alibi v čase vraždy, vraj u neho a jeho ženy spolu žrali pekingskú kačku. Problém nastane, keď zavraždia aj kamoša. Z Delona sa stáva naštvaný pomstiteľ. Všetko v mene úplatného hajzlíka. Je tak jasné, že sa stretne s plejádou ďalších zmrdov, vysokopostavených biznismenov a politikov, ktorým velice záleží na zachovaní nepoškvrneného mena. Korupcii sa nevyhne ani polícia. Záver úspešne odhaľuje vraha, no skeptický komentár rozprávača naznačí, že napriek tomu sa veľa nezmení. Brodenie sa bahnom korupcie pomedzi buržoázny vysokopostavený sliz, často slúžiaci ešte mocnejším zmrdom spríjemňuje prítomnosť troch krásnych dám: Ornelly Mutiovej, Stéphane Audranovej a Mireille Darcovej. ()

Reklama

argenson 

všechny recenze uživatele

Bohužel, dostalo se to ke mně až po několika mnohem lepších podobných snímcích z Itálie. Alain Delon za hvězdu ano, ovšem krásky uvedené na předních místech v titulcích (Mireille Darc, Ornella Muti, Stéphane Audran) se tu v podstatě jen míhají v epizodkách mezi dveřma, v posteli nebo na ulici. Naopak pánové v důležitých vedlejších rolích se neznalci mohou vplést do nepřehledného chumlu Delonových protivníků/spojenců. Pointa slušná, ale jako celek u mě průměr. ()

sud 

všechny recenze uživatele

Film si po celý čas udržuje nezpomalující tempo, které je sice pomalejší, ale to filmu neubližuje. Napětí je celkem dost, akce je nám předkládána decentně a s citem. Alain Delon zde podává vynikající herecký výkon v úloze bývalého legionáře, který mstí smrt svého přítele, vraha hledá mezi policií a politickou mocí. K jeho chladnosti a přesvědčivosti přispěl také výtečný dabing Eduarda Cupáka z dob, kdy byl český dabing na vemi vysoké úrovni. Ze závěrečného monologu mrazí v zádech. 85%. ()

tomtomtoma 

všechny recenze uživatele

Solidní kriminání thriler především svým obsahem, který se trefuje do skupiny nejmocnějších, kteří touží po moci a bohatství a po větší moci a po větším bohatství, po ovládání lidí, které rádi vodí jako loutky. Napínavé, tajemné a temné svojí bezvýchodnou možností cokoliv změnit na daném stavu věcí. V hlavní roli superhrdina Xavier Maréchal (Alain Delon), který se soustředí jen na pomstu. Nesmí chybět půvabné elegantní ženy, ať už v podobě manželky - vdovy Christiane (Stéphane Audran), přítelkyně Francoise (Mireille Darc), či milenky Valérie (Ornella Muti). Hodný, komisař Pernais (Jean Bouise), a zlý, komisař Moreau (Michel Aumont), policajt. A nejrůznější padouši, na první pohled ctihodní a bezúhoní občané: Fondari (Julien Guiomar), Nicolas Tomski (Klaus Kinski), či pěšák Marcel (Xavier Depraz). Ve skutečnosti jsou všichni loutkami, kteří ovládají mocní z ústraní a za hájení svých zájmů jim nevadí smrt kohokoliv. Všichni ví, co a jak se stalo, ale je to tak choulostivá věc, že se nemohou brát žádné ohledy a všechny nepohodlné je nutno zničit bez slitování. Možnost změny je naprosto nulová. A tak si v tom tak přežíváme a necháváme se vodit jako ty ovečky na pastvu. ()

Galerie (39)

Zajímavosti (10)

  • Automobil, kterým jezdí Xavier (Alain Delon), je Alfa Romeo 2000 Berlina. Automobil, který ho pronásleduje a nakonec skončí na dálnici pod „naklaďákem“, je Buick Electra 225 ročník 1964. (xisp)
  • Když je Christiane Dubaye (Stéphane Audran) vyhozena z okna, po dopadu na zaparkované auto ji tvůrci naaranžovali do stejné polohy jako americkou úřednici Evelyn Frances McHale. Tato dívka spáchala 1. května 1947 ve svých třiadvaceti letech sebevraždu skokem z 86. patra mrakodrapu Empire State Building. Jediný snímek mrtvé ženy udělal fotograf Robert Wiles a když byl o jedenáct dní později otištěn v časopise LIFE, dostalo se mu titulu "Nejkrásnější sebevražda" a zařadil se na špičku ikonických fotografií 20. století. Později bylo foto publikováno ve stovkách časopisů a fotografických knihách. (Zdroj: ČSFD)

Reklama

Reklama