V plném slunci

V žiari slnka

Purple Noon

Krimi / Thriller / Drama

Francie / Itálie, 1960, 118 min

Začátek je hodně roztahaný a tak až zvrat na lodi znamená "oživení". Konec je naopak chytrý a potěšil. Ovšem největší chybu spatřuji v postavě skutečného Philippa, který měl být surovcem, sprosťákem, hulvátem, násilníkem, prostě sviní. Pak by divák větší část příběhu fandil Tomovi a byl tak víc vtažen do filmu. Překvapila mě nicotnost role, kterou tu sehrála Romy Schneider, v podstatě se jen mihne na ulici jako Freddyho doprovod.(25.5.2013)

Původní verze Talentovaného pana Ripleyho. 1) Ti, kteří shlédli obě filmové verze románu Patricie Highsmithové The Talented Mr. Ripley, se neshodnou v názorech, který film je lepší. Já si myslím, že jednoznačně vyhrává remake. Pravda, knihu jsem nečetl a neumím se vyjádřit k tomu, jak dalece který film odpovídá své knižní předloze, avšak z čistě diváckého pohledu je to pro mne jasné. 2) Grázlovský hajzl Tom Ripley s falešným, pro někoho podmanivým úsměvem, ztělesněný zde velmi přímočaře Alainem Delonem, nemůže v mých očích ustát srovnání se sofistikovanou přeměnou slušňáka v ďábla v podání Matta Damona. 3) I celkové akčně - thrillerové pojetí francouzské verze neobstojí porovnání s jemnou psychologickou až hororovou kresbou remaku. 4) Celkový dojem velmi kazil necitlivý český dabing z roku 1994.(13.10.2010)

Talentovaný pan Ripley byl kdysi jedním z mých nejoblíbenějších filmů. K původní verzi jsem proto přistupovala s nedůvěrou, která ale už během prvních patnácti minut vzala za své. Plein Soleil má o více než dvacet minut kratší stopáž a přesto, nebo možná právě proto ubíhá s takovou poklidnější elegancí, umírněněji, zkušeněji a ve výsledku působivěji. Rozdíl je patrný i v pojetí hlavní postavy. S Damonovým Tomem Ripleym divák dokáže ve výsledku soucítit (já tedy rozhodně!). V průběhu filmu se sice jen náznaky, ale i tak, ukazují rysy jeho osobnosti a pohnutky hlubší než jen zisk. V Damonově pojetí nabývá Tom Ripley částečně tragického charakteru. Kdežto Delonův Tom Ripley, to je jiná liga. Neuvěřitelně krásný a stejně tak chladnokrevný, výborný lhář, snad i sociopat. Nepustí vás k sobě, až do úplněho konce se schovává za masku. V kontrastu s hlavní postavou Toma Ripleyho, ze které čiší chlad, pracuje nádherná kamera Henriho Dacaë vyobrazující barevnou italskou riviéru. A ta scéna na lodi, bože! Musím za 5*(8.3.2014)

Nemám ve svém okolí žádného mimořádně bohatého "kamaráda", kterého bych mohl zabít, odebrat mu identitu, peníze i milenku. Jenže já nic z uvedeného ke svému životu nepotřebuji, takže jsem se mohl plně věnovat tomu, zda je mi sympatičtější Phillipe, žijící z peněz papínka, či Tom, žijící z peněz Phillipa. Samozřejmě jsem se přiklonil na stranu prostého chlapce, neboť ten si musel svou zářnou budoucnost vybojovat a musel si přitom vyslechnout nejeden akt nadřazenosti od později padlých boháčů. Mně se Tomova hra prostě líbila a o moralitě v nemorálním prostředí rozhodně nehodlám moralizovat.(9.10.2015)

Románová předloha P. Highsmitsové vynesla Alainu Delonovi jednu z nejlepších filmových rolí celé jeho kariéry. A o mnoho let později se totéž stalo Mattu Damonovi: Talentovaný pan Ripley je bezkonkurenčně jeho nejlepší filmový výkon. Co se týče samotných filmů, nová verze s Damonem je silnější, protože otevřeněji rozvíjí homosexuální motivaci Ripleyho skutků.(25.2.2008)

• - Alain Delon byl během natáčení na palubě sám a instrukce dostával vysílačkou, zatímco ostatní byli na větší a bezpečnější lodi. (theSaint)

• - Zvuky moře, větru a vln udělal režisér Clément sám. Imitoval je do mikrofonu a ve studiu mixoval. (theSaint)

• - Plein Soleil je rovněž název francouzského televizního filmu v hlavní roli s Florence Pernel a Vaniem Vilersem natočeného v roce 1973. (Cucina_Rc)