Patrick

(festivalový název)
  • Austrálie Patrick

Zatímco v kino distribuci řádí aktualizovaná Carrie, na dušičkový speciál Festivalu otrlého diváka zavítá telekinetik od protinožců, který je navíc v posílání svých bližních na onen svět výrazně výkonnější. Mladík Patrick se sice nepotýká s nepřízní středoškolského prostředí, ale od chvíle, kdy po zavraždění matky a jejího milence upadl do komatu, ani jeho společenský život za moc nestojí. Navíc si z něj zlovolný primář odlehlé psychiatrické kliniky dělá pokusného králíka pro své bizarní experimenty. Kýženou změnu slibuje příchod nové zdravotní sestry Kathy, která na vlastní kůži zjistí, že Patrick není až tak bezmocný, jak na svém lůžku vypadá. Režie remaku stejnojmenné australské vyvražďovačky se příznačně zhostil Mark Hartley, jenž si udělal jméno dokumentem Kam se hrabe Hollywood, kde glorifikoval fenomén australské brakové produkce sedmdesátých až osmedesátých let. Hartley coby žánrový nadšenec nepojímá předělávku jako pouhou modernizaci, naopak přináší osobitou variaci na premisu originálu. V kulisách jak vystřižených z gotických hororů společnosti Hammer Films se tak odehrává svěže braková podívaná s nervy cepujícími lekačkami i krvavými efekty jak od mistra fyzicky nepříjemných výjevů Lucia Fulciho, které snímá kamera připomínající díla Briana De Palmy. (Festival otrlého diváka)

cjmafia

Sharni Winson se v hororových vodách zalíbilo a po You're Next tu s ní máme další hororový snímek. Tentokrát se jedná o remake Patrika, který jsem neviděl a ani se na něj po shlédnutí tohoto snímku nechystám. Film má solidní atmosféru, a povedené finále, takže určitě stojí za to ho zkouknout. Na druhou stranu snímek nenabízí nic nového a je lehce předvidatelný a zařadí se mezi pouhý průměr. 5,5/10. ()

Radka_86

Jeden z velmi mála remaků, který u mě překonal originál...Po shlédnutí tohoto zpracování jsem se prostě neubránila myšlence "To byl ale zku*venej hajzl" :) ()

Astaroth12

psychiatrický ústav ktorý je vsadená do starého sídla,vonkajšok vyzeral veľkolepo mrazivo.Vyžaroval z neho Gotický nádych.Je tu veľa lakačiek,niektoré sú slušné iné predvídateľné.Príbeh bol jedna čistá stupidita.Patrik strčím ty prst do riti,keď to ucítiš tak zachrchli-Pluj,Pluj.A tých pľuvancov tu bolo dosť.Bola tu pochmúrna až depresívna atmosféra.Príbeh ma náznak originality ale spracovanie bolo velmi mizerné natočené.Masky boli dobré a gore triky sa mi tiež pozdávali.A tá koncová Supermanovská kreácia,totálny nezmysel.Nič výnimočné len čistý priemer.Ale určite si budem chcieť pozrieť originál. ()

kaylin

Klišovitost filmu mi ani tolik nevadí, tohle je poměrně kvalitně odvedená hororová práce, ale je tu prostě až moc prvků, u kterých máte pocit, že jste to už viděli. Není zde dostatečné novátorství. Mark Hartley vzal ten remake možná až moc doslova a jako kdyby nechtěl nic přidat, nic, co by pokazilo dojem, že tohle je opravdu předělávka něčeho staršího. Je to dobře, že se vracíme ke staršímu, ale možná to jde ještě lépe. ()

honajz2

Docela zklamání. Posledních 20 minut má napětí a funguje celkem dobře, ale zbytek filmu je strašně nudný a bez atmosféry. Sice je tam vidět, že se o ni snaží, ale prostě to moc nefunguje. A to bych od Austrálie, která je pro atmosférické filmy jako stvořená, moc nečekal. Tohle bohužel byla ta výjimka a i když to má aspoň sympatické postavy a posledních 20 minut je fakt povedených, jako horor to moc nefunguje. Budu se muset podívat i na originál a pak to porovnat. Remake na víc jak silné 2* nevidím, i když je mi svojí snahou trochu sympatický. ()

Havaj8

No to bylo hrozný. Už jenom ten začátek, že by studovaná doktorka šla za minimální mzdu a strašnou pracovní dobu do takovýho sanatoria. Prostředí bylo asi jako jediný super, ale jinak strašný béčko, jak herci, tak i samotnej Patrick, kterýmu vlastně ani nevim, o co pořádně šlo. Takovej scénář by byl schopnej vyplodit snad každej. Bylo mi vyloženě trapně jenom na to koukat. Navíc dost zlá reklama pro Apple, že si musela slečna svítit, tím že fotí namísto baterky. ()

Rodriguez

Patrick nemá smysl pro humor, proto dostane novou ošetřovatelku, která je první dušičkou co ho má skutečně ráda a nechová se k němu jako k odpadu. To si o něm ale nemyslí primář kliniky a rád na něm dělá svoje osobní pokusy. Jenže Patrick si pamatuje a pomsta na sebe nenechá dlouho čekat. 55% ()

Blazena

Z propagačního plakátu na nás poulí oko modravé, jímž proslula hlavní postava původní australské předlohy z roku 1978. V samotném filmu nás však postava Patricka hypnotizuje pohledem temně hnědých očí. Nic v tomto filmu totiž není takové, jak se na první pohled zdá být… Režie se chopil Mark Hartley, který stojí za revizionistickými dokumenty Kam se hrabe Hollywood (2008) a Holky s mačetami útočí! (2010). Jeho povědomí o pokleslé kultuře se vtisklo do nové verze Patricka. Originální zdroj nekopíruje a nezůstává pouze u změny barvy duhovky, avšak bere si z něj některé pamětihodné motivy – nesmí chybět pitevní etuda s žábou či Patrickův finální „labutí“ skok. Hartley brakovou šokantností tlačí mnohem více na pilu a z pokleslých žánrů přebírá také bizarní smysl pro humor. Zmíněná závěrečná sekvence proto kupříkladu nekončí Patrickovým vymrštěním mezi regály, jako v původní verzi, ale působivým průletem skrze okno, obohaceným o penetraci nastaveným ostřím. Jako pěst na oko pak účinkuje uvědoměle nadsazená práce s „lekačkami“, v nichž Hartley klasický vzorec úlek – planý poplach – úlek – útok reálného nebezpečí – extremisticky zřetězuje do celé série po sobě jdoucích šoků, připomínajících proceduru šokové terapie, kterou postava Patricka podstupuje pod šíleným vědátorem. I jeho profilace je vysazena do přepjatého frankensteinovského étosu, doprovozeného zvráceně vyšinutými (dcera – hlavní sestra) i monstrózními (pacient – hodinář) poskoky. Archaický svět gotiky, kam Frankenstein spadal a jejž film v mizanscéně ornamentálně odráží, je neustále nabouráván současným mediálním věkem, jehož (vy)mož(e)nosti slouží postavě Patricka jako flexibilní nástroje, rozšiřující pole i drtivý dopad zlovolné telekinetické působnosti. (Připomíná asi nechtěně terminátora T-X :) Napětí mezi vyprávěcími strategiemi seriózně se tvářícího hororu a pitvornou brakovostí (podpořenou překvapivě bědnými CGI efekty), stejně jako vzájemné poměřování starého a nového, ve výsledku působí spíše rozháraně a film sám o sobě nepřináší nic natolik koncepčně zajímavého, za co by stálo vidět Patricka opakovaně – na rozdíl od jeho původní předlohy. ()

dubinak

Dlouho jsem si nebyla u snímku tak jistá totální laciností a přeplácaností. Samozřejmě, že je námět hodně originální, ale když i původní film není žádný zázrak, proč z toho dělat ještě větší splašku. Patrick naláká hlavně scénářem, bohužel nic z toho. Ona by atmosféra určitě byla kvalitní, kdyby tu nebylo tak ohromné množství nefungujících lekaček, které se snaží divákovi způsobit infarkt. Na mě ovšem nezabrala skoro žádná. Je to tak neskutečně frekventované, že ani není šance zareagovat. Efekty zavání totální nefunkčností a sci-fi prvky mi přišly naneštěstí hrozivě stupidní. Těšila jsem se, ale jsem zklamaná. ()

lennyd

Mladá sestřička Kathy přijíždí na zapadlou kliniku, kde se doktor Roget (Charles Dance) zabývá výzkumem léčby pacientů v kómatu. Jeho metody jsou vskutku neotřelé, a i když pacienti nic necítí, Kathy se snaží bojovat za pacienty. To ale netuší, že jeden z pacientů, Patrick, ač v kómatu, tak má schopnosti telekineze a chystá svou pomstu, která neušetří nikoho... Původní horor jsem neviděl (a asi mne ani nijak neláká, ale kdoví), ale tento remake zněl docela zajímavě. A minimálně v první polovině velmi zajímavý je - a to velmi působivou atmosférou celého prostředí. Klinika není ani tak klinika, ale tradiční strašidelný dům, kde je všechno potemnělé, skřípe a bručí, prostě paráda. Mark Hartley asi taky nebude žádný nýmand, protože se mu tu atmosféru dařilo prohlubovat i svou režií (a hlavně prací kameramana), a to včetně správného časování lekaček (byť jich bylo možná až dost). O to víc mne mrzí druhá půlka filmu, ve které se "konečně" začalo něco dít, ale kapku jiným směrem než bych si představoval. Takže v druhé polovině filmu jsem se úspěšně nudil, a jen čekal jestli k závěru nedojde k nějakému zvratu (a nedošlo, dopadlo to vše vcelku očekávaně). Takže za první půlku pět hvězd, za druhou jedna, výsledkem jsou průměrné 3.. ()

Pump

Moc špatný film, takové domácí strašení a okoukaný pitomý příběh. Jedná hvězda za Charlese Dance... ()

mazadlo

Dalo by se řící ano výtečný remake starého Patricka je tu. Narozdíl od Carrie tedy. Jenže trochu mi tu vadilo, že v každém obraze se musí dít něco nadpřirozeného což zavánělo trochu pře**čeností. Za to dávám dvě hvězdy dolů neb když je něčeho moc je toho prostě moc. Méně by neuškodilo. Jinak fajnový filmeček na dopoledne. ()

SICK_BREED

Průměrný hororový počin, jehož první půlka výrazně převyšuje tu druhou. Dokud jsem byl v nejistotě co se to vlastně děje, film působil tajemně a generoval i lehce strašidelnou a příjemnou armosféru. Ve chvíli kdy se karty vyloží na stůl se ale film transformuje spíše do fantaskního dramatu, což není tak úplně můj šálej čaje a o nějakém strašení už nemůže být ani řeč. Ponechat diváka bádat trochu déle by určitě poohlo, nicméně spokojený bych byl asi až ve chvíli, kdy by pointa byla úplně jiná. NEJLEPŠÍ JE: Rachel Griffiths excelující v roli pološílené hlavní sestry. NEJHORŠÍ JE: Patrick. ()

Wancohoff

nechapem, ze ked Paťo dokazal ovladat druhych ludi, preco neovladal seba aby mohol chodit, a len tam lezal ako dement ... SMilan: to stym lampášom som si hovoril aj ja :D mala si aktualizovat mobil :D ()

Silviaxx

Celkom zaujímavá vecička z Austrálie, s veľmi originálnym námetom a perfektným spracovaním. Každý obraz bol naozaj skvelý a doplnený o hudbu, ktorá pripomínala horory z rokov minulých - toto spojenie sa postaralo o vytvorenie kvalitnej atmosféry. To, čo sa odohrávalo v dome mi prišlo vsadené akoby do inej doby - staré sestričkovské uniformy, spomenutá hudba a strašideľný, starý dom, nástroje, umiestnenie pacientov - keď sme sa ocitli mimo domu už sme boli v reálnom čase, toto pokladám za dosť originálny nápad. Postavy boli veľmi príjemné a snímok neobsahuje vôbec nič, čo by mi vadilo, bol príjemný, atmosferický, iný. Ako som spomenula, námet síce bol originálny, ale priznávam, že mne osobne nesadol, nie je to nič, čo by ma veľmi zaujalo. Preto skôr oceňujem vizuál, spracovanie, atmosféru, postavy a najmä hudbu. ()

Chundys

Ale jo takovej průměr, i když teda mizerná animace, např. když padalo auto z útesu... Hudba pěkná, lekačka tam taky nějaká byla, nebýt sympatické hlavní kočky a táty Lannistera, tak to tak dobré opravdu nebude. Ale kouknout znovu, no já nevim :-) ()

M.Myers

Tak abych řekl pravdu, dlouho jsem se rozhodoval, jak film ohodnotit, či okomentovat. Po zhlédnutí jsem byl dost v rozpacích, docela mě připadalo, že si ze mě dělaj tvůrci legraci. Poté jsem si přečetl raději obsah k filmu a myslím, že tentokráte je docela trefný a výstižný. Takže nakonec docela spokojenost. Snad jen ta Sharni Vinson by se mohla příště o něco více najíst, těch jejích 25 kilo, nebo kolik to váží, místy působilo dosti nehezky. ()