Návrat idiota

• Německo Die Rückkehr des Idioten (více)

V komorním příběhu ze současnosti, odehrávajícím se na malém městě mezi Vánocemi a Novým rokem, se mladík František po letech strávených v blázinci vrací ke svým vzdáleným příbuzným, k lidem, kteří by mu měli být blízcí. Postupně se však zaplétá do jejich složitých vztahů, ocitá se v trapných, komických i dusivých situacích, je vystaven milostným, sourozeneckým a rodičovským konfliktům. Všechno, s čím se setkává, se ho dotýká, se všemi soucítí, a tak působí trochu jako idiot. Ale právě proto, že dosud nic nepoznal a nezažil, je schopen vnímat lidské vztahy ve své čistotě a opravdovosti správně... Ve svém druhém celovečerním filmu se režisér a scenárista Saša Gedeon soustřeďuje na tragikomický labyrint citového zmatení mladých lidí. Inspiroval se titulním hrdinou knížete Myškina z románu F. M. Dostojevského "Idiot". (Česká televize)

borboleta

Jeden z absolutně nejlepších českých filmů. Atmosféra, postavy i úsporné dialogy jsou perfektní a dobře drží pohromadě. Někteří uživatelé zde filmu vytýkají chabý příběh a nudu, s tím ale opravdu nemůžu souhlasit. Návrat idiota příběh má dle mého zcela jasný, a navíc i abnormálně silný. Navíc je to příběh vztahového x-úhelníku, který podle mě musí být nějakým způsobem pochopitelný a blízký prakticky každému, komu je přes dvacet. Vyprávění neklouže po povrchu, tady se jde do hloubky, jenom je potřeba sledovat víc, než jen dialogy. Film jsem viděla už alespoň šestkrát, a jsem si jistá, že až se na něj budu dívat po sedmé, že se pořád nudit nebudu. ()

Liquigas

Na české poměry herecké obsazení snů. Dobré herecké výkony tedy nebyly překvapením. Hlavní myšlenka filmu se mi líbila, idiot František, rozplétající lidské vztahy byl správným klaďasem. Scény s jeho bláznovskými výjevy byly ale na mě někdy až moc dlouhé. ()

mfanta

100% - Viděl jsem tento film po hodně dlouhé době a uvědomil jsem si, jak je skvostný. Neuvěřitelně citlivě natočeno. Liška naprosto exceluje a aniž by toho mnoho namluvil (i když mluví samozřejmě také), tak dokáže velice přesně "prodat" emoce daného okamžiku. Saša Gedeon je pro mě pan režisér. ()

Rathe

Konečně jsem narazil na český film, který se mi líbil. Tady to herecké složení Pavel Liška, Tatiana Vilhelmová, Aňa Gesilerová a Jiří Macháček - to už jsem párkrát viděl a většinou to nevyšlo. Tady se ještě přidal Jiří Langmajer a musím říci, že se mi to vážně líbilo. Prostě to bylo dobře prdlý. Nakonec člověk zjistil, že idioti tam byly všichni. ()

Zacharod

Pár dobrých scén to nezachránilo, idiot ani není hlavní postava a celý je to tak nějak kostrbatý,.. prostě bez děje, nebavilo mě to. Jo a není to ani drama ani komedie, spíše takový 100 minutový díl ulice s hvězdami naší kinematografie. ()

andreas_tool

Šeď, bol, žal a snaha natočit psychologický film - která nevyšla. Dlouhé záběry, šikmé záběry.... zbytečné, špatně. Scénář - dialogy, zmar. Naštěstí je ještě pár horších filmů, takže to není odpad, ale jedna * ... ()

ciapok

herecká ťažká pechota ČR a tu ešte boli o dosť menej opozeraní, takže skutočná lahôdka. Aj všetky remeselné časti filmu výborné (s pár drobnými klišé). ()

andy60

Propletenec lidských vztahů a povah, do kterého zasáhne nevědomky ten, který vlastně nic nezažil a nepoznal. Zajímavý námět od Dostojevského se však místy vleče a na těch 100 minut se toho zas tolik neděje. ()

Yamamoto13 odpad!

Jeden z nejstupidnějších českých filmů vůbec . Před tuhle kravinu se zařadí již jen V peřině, a Saxána a Lexikon kouzel .Snad už nikdo nikdy nenatočí další z podobných nesmyslů. Tenhle film by měli pouštět někde v blázinci, tam si určitě pár přívrženců najde. ()

Kathykat

Asi jsem viděla tento film dost pozdě. Protože už jsem na Geislerovou a Vilhelmovou nějak vysazená a tady jsou obě dohromady. Liška opět za blázna. Ale zahrál to dobře. Kdybych to viděla dřív, asi bych hodnotila jinak.. ()

Seteh

**39** No za mě to tedy bůhví jaké terno nebylo... Příliš dlouhá stopáž na tak málo děje. Mám ráda drama, zvlášť psychologické, ale tohle mě teda z ponožek nevystřelilo. A žánr "komedie" bych tomu nepřipisovala vůbec. Maximálně jsem se párkrát pousmála, ale to podle mě na získání štítku "komedie" fakt nestačí. Čekala jsem od toho mnohem víc a rozhodně to mělo potenciál nabídnout o dost víc. Celkem škoda. Dialogově poměrně úsporné, ale stačilo to, aby člověk pochopil kdo s kým, kde, kdy atd. Jediné, co jsem v tomto směru dost postrádala, bylo nějaké širší vysvětlení, kdo Franta vlastně je, čím si prošel, ke komu patří a v jakém příbuzenském vztahu je k ostatním postavám. Vypadalo to, jak když se k příbuzným dostal vlastně úplnou náhodou, jenom proto, že se na někoho navěsil ve vlaku. No... takže toto si zařazuju mezi filmy, na které se už asi vícekrát nepodívám. Ale asi kecám a pustím si to ještě tak třikrát jenom proto, abych mohla v nekonečném obdivu čumět na Aňu a Táňu. Koneckonců - tento snímek jsem si pustila hlavně kvůli nim. ()

Korpy22

Pavel Liška jako Idiot je skvělé obsazení tohoto filmu, ale tím to tak nějak končí. Film se většinu času vleče od nikud nikam a myslím že původní předloha se rozhodně dala zpracovat lépe. Po technické stránce je film dobrý ale neskutečně se vleče. ()

Evropské filmové ceny

Evropské filmové ceny