Návrat idiota

• Německo Die Rückkehr des Idioten (více)

V komorním příběhu ze současnosti, odehrávajícím se na malém městě mezi Vánocemi a Novým rokem, se mladík František po letech strávených v blázinci vrací ke svým vzdáleným příbuzným, k lidem, kteří by mu měli být blízcí. Postupně se však zaplétá do jejich složitých vztahů, ocitá se v trapných, komických i dusivých situacích, je vystaven milostným, sourozeneckým a rodičovským konfliktům. Všechno, s čím se setkává, se ho dotýká, se všemi soucítí, a tak působí trochu jako idiot. Ale právě proto, že dosud nic nepoznal a nezažil, je schopen vnímat lidské vztahy ve své čistotě a opravdovosti správně... Ve svém druhém celovečerním filmu se režisér a scenárista Saša Gedeon soustřeďuje na tragikomický labyrint citového zmatení mladých lidí. Inspiroval se titulním hrdinou knížete Myškina z románu F. M. Dostojevského "Idiot". (Česká televize)

Ještěřák

Tiché, oldschoolové, uspávající... Celkem bezpečně jeden z nejroztodivnějších porevolučních filmů. Nic, co bych skutečně vyhledával. PELÍŠKY z toho stejného roku jsou úplně jinde. Tlupa prachobyčejných průměráků si řeší své "nepřekonatelné" banální průměrácké problémy, způsobené evidentním nedostatkem morálky, upřímnosti a kvalitní komunikace a "debil František" stojí tomu všemu směle bokem, zřejmě proto, aby tvůrci divákovi naznačili, že na tyhle strašlivě komplexní a neřešitelné problémy jako nemá. Ne, tenhle film bych se dost bál označit jako intelektuální - leda tak k menšímu zamyšlení. ()

pakosak

Nádhera. Opravdu krásný film... nebudu se tu rozepisovat co všecko je na něm skvělýho,,, celkově to byla asi ta atmosféra, myšlení idiota, které se zárověň ukáže jako nejlepší... žádný trapný vtipy, to byla paráda, ve skutečnosti skoro žádný. Ale to vůbec nevadí... ()

Piškotka

Poprvé jsem se nudila a až teď s odstupem pár let jsem dospěla k tomu, že tento film má opravdu co nabídnout. Hlavně pocity, ze strany Františka ryzí a nezáludné a ze strany milostného čtyřúhelníku pokrytecké a povrchní. František se zcela náhodně stal středobodem vzájemných tajemství a na vyhrocené situace reagoval přirozeně, i když s nálepkou idiota. Pro druhé byl divný, že neměl přibližně žádnou holku, žádné pivo, ale mě okouzlil. Objevilo se zde plno známých herců, tehdy by mi to nevadilo, ale teď, když je vidím skoro v každém filmu, bych byla pro nový herecký vítr. Ale nic proti nim. V Návratu idiota hráli všichni nepochybně dobře. ()

Ixbalanke

Jen "idiot" aby se vyznal v lidských vztazích:) Je to film o objektivním hodnocení milostných vztahů propojených rodinnými svazky a o tom, jak se někdy lidi chovají debilně a nelogicky a že je někdy potřeba jim vysvětlit, co vlastně dělají, protože to sami nevědí. Velmi pěkné herecké výkony. Matka byla fakt kráva! ()

lukasd

Doteď jsem nepochopil co se všem na tomhle filmu líbí. Pro mě tenhle film znamenal hodinu a půl hrozný nudy. ()

mota

Zimní příběh o milostných aproximacích 2x2 dospělých sourozenců přes vždy příhodného retarda. ()

dehlie

priznám sa, na druhýkrát musím jednu hviezdu ubrať, pretože som sa napriek kvalitám tohto snímku, výkonu pavla lišku, peknej jednoduchej hudbe miestami nehorázne nudil. ()

Imrwere

Několik s cének ve filmu mě ale vyloženě pobavilo. Liška mě dokáže rozesmát vždycky. Ale jinak mě Návrat idiota nějak nebral, spíš jsem pociťoval chvíle nudy. Dokoukal jsem ho, ale znovu bych si ho nepustil. ()

fredisek

Velké nadšení na začátku, nijaký pocit na konci. Trochu nanicovatá tragikomedie se skvělými momenty a jalovým finále. ()

simply

Zvláštní film, Pavel Liška byl úžasný, snové scény krásně vizuálně zpracované ale postrádala jsem tam rozvinutí děje a postav do větší hloubky. Na můj vkus až moc lyrický a nedějový snímek...3,5 * ()

ArthasKarfa

Podle mě se nejedná o komedii v žádném případě, ale o skutečné životní drama. Kam nás film zavede a co za osudy spojí, nebo rozmotá? Někdy trochu moc náhod a velkých náhod, ale v životě to tak někdy je. Film je natáčený ve velmi chladném počasí, které pak budete cítit na kůži taky. Kdo ví jestli by občas každý život nepotřeboval vstup takového "idiota", aby se v něm něco změnilo, nebo pohnulo? ()

mira007

Herecký dream team mladých českých herců ve filmu, kde se člověk pár krát zasměje, ale ta stylizace a ten intelektuální přesah mi moc nesedl. Herecké výkony ovšem na jedničku. ()

Renfield

Podobně jako u Indiánského léta se i zde podařilo dokonale vystihnout atmosféru doby a to do detailu. Jde přeci jen o vztahy, proto by se mohlo zdát, že tohle není to nejdůležitější, jenže mě právě ta atmosféra, či noční "špinavě krásné" ulice uchvátily. Kamera je jednoduše výborná, obzvlášť ve Františkových snech, nebo při pohledech z oken domu panenek. Právě tyto scény paří k těm nejlepším, ovšem není možné opomenout ani oběd, rozbalování dárků, či tu nejvtipnější, rozhovor v hospodě, nebo bistru... zase, velmi dobovém bistru. Herecky je film dokonalý, nejvíce samozřejmě zaujme Pavel Liška (který snad nehraje, ale žije? Měj jsem ten pocit) a Jiří Macháček, vlastně v menší roli velmi výrazný. Nezůstal jsem u prvního dojmu, dal jsem více na ten druhý, který film přeci jen ještě obohatí. Přesto má Návrat idiota několik momentů, ve kterých občas trpí na svou délku, což se dá naštěstí lehce opomenout. Při sledování, ale i po něm mě napadala otázka, kdo že tu vlastně je/byl tím idiotem... hm. 75% ()

Evropské filmové ceny

Evropské filmové ceny