Návrat idiota

• Německo Die Rückkehr des Idioten (více)

V komorním příběhu ze současnosti, odehrávajícím se na malém městě mezi Vánocemi a Novým rokem, se mladík František po letech strávených v blázinci vrací ke svým vzdáleným příbuzným, k lidem, kteří by mu měli být blízcí. Postupně se však zaplétá do jejich složitých vztahů, ocitá se v trapných, komických i dusivých situacích, je vystaven milostným, sourozeneckým a rodičovským konfliktům. Všechno, s čím se setkává, se ho dotýká, se všemi soucítí, a tak působí trochu jako idiot. Ale právě proto, že dosud nic nepoznal a nezažil, je schopen vnímat lidské vztahy ve své čistotě a opravdovosti správně... Ve svém druhém celovečerním filmu se režisér a scenárista Saša Gedeon soustřeďuje na tragikomický labyrint citového zmatení mladých lidí. Inspiroval se titulním hrdinou knížete Myškina z románu F. M. Dostojevského "Idiot". (Česká televize)

Tinaa

Film o zmateném Františkovi, který je po celý film zmatený a má tendenci se neustále omlouvat a vysvětlovat, pěkné a kvalitní ztvárnění blázna či člověka, který vylezl právě z léčebny, ale chtělo by to i aby ve filmu alespoň o něco šlo. ()

Idealista

Film který absolutně využil všech mistrovských prvků nové vlny . Film kterým se Gedeon absolutně intelektuálně vyčerpal ( proto už od té doby nic nenatočil ) . Životní role P.Lišky ( škoda jen že toho idiota předvádí v každém filmu ) . Tleskám a dávám zcela zasloužených 30%. ()

infernet

Krásný film o tom, proč člověk dělá, to co dělá a kam směřuje. Pavel Liška si mě touhle rolí získal. A ten hudební motiv... jednoduchý a přesto vševypovídající. Občas si pouštím jen závěrečné titulky, právě kvůli němu. A pak si jen tak přemýšlím... ()

papuchalk

Ale jo, v rámci české kinematografie po sametce tohle má své místo a je to velmi dobrý pokus začínajícího rejži, i když ve srovnání se Šeptej to nemá vůbec parametry kvalitního filmu (až na kameru). Asi bych to klidně nazval filmovým minimalismem. K tomu herci, kteří nejenže nepřehrávají, oni témeř ani nehrají (s vyjimkou Langmajera, ten má však choleričtější postavu). Žádná mimika, žádná slova, žádné emoce, žádný výraz ve tváři (Liška, Macháček, exceluje Vilhelmová, která tehdy byla opravdu k zakousnutí). Žádný děj. Tento styl filmu typický třeba pro Jarmushe, nebo z herců třeba pro Billa Murraye (kteří ho dopilovali k dokonalosti, někdo by řekl k ještě větší nudnosti) není u nás příliš obvyklý a proto je dobře, že i my máme takový pokus (tedy doufám, že to byl skutečně záměr a nikoliv důsledek toho, že herci neměli co hrát). Také je dobře, že Gedeon nikdy nenatočil idiota dvě. Liška jde bohužel opačným směrem a hraje idioty patnáct, šestnáct, sedmnáct. Údajně dostal roli v připravovaném polském filmu, kde má hrát ježíše... Osmnáct. ()

Mitch196156

Film jsem viděl až v roce 2013, dříve jsem si myslel, nevím proč, že Návrat idiota je nějaká kravina, navíc mám takovou menší averzi k českým filmům (díky dnešní době). ..Je to výborný film, skvělé herecké obsazení, úžasná atmosféra-pohled do (tehdejší) současné doby z úplně jiného pohledu. .. Považuji ho za jeden z nejlepších českých filmů "současné" doby ()

hrumsrt

Česká romantická komedie? Těch vychází kvůli velké divácké oblíbenosti a nenáročnosti každoročně tolik, že jde patrně o nejčastější tuzemský filmový žánr, jenže povedená je tak maximálně každá desátá a většina z nich jsou zaměnitelné. Saša Gedeon se pokusí dokázat, že ji umíme natočit.. Návrat Idiota má pořád daleko k těm americkým či britským kouskům, které šlechtí žánr romantických filmů, ale na české poměry jde o solidní pokus.. Především hlavní podíl na úspěchu má ústřední postava Františka coby Pavel Liška, který hraje takového obecního debílka, který ale předvádí docela solidní výkon a má hrozně blízko přirozené figuře.. Čím si vás jeho postava upoutá je ta jeho až romantická naivita, skrze kterou vůbec neřeší nějaké signály, či dodržování nějakých společenských a vztahových pravidel a stereotypů.. Je tak fajn sledovat jak se tahle milá duše snaží prosadit na milostném poli a zrovna mu do cesty shodou tolika náhod přijde Aňa Geislerová jako Anna, kterou se snaží vytáhnout z toxického vztahu i přesto, že oni dva se k sobě taky tolik nehodí.. Tohle není ta romantická komedie, která srší naivitou a diváka uspokojuje představou, že existuje pravá láska, nýbrž naopak docela zadusí složitostí lidských vztahů a možná i někdy uvede do ještě větší deprese.. Ale za každým mráčkem je slunce, které i tady čeká na tu správnou chvíli.. Je to trošku zhulený film, ale svojí nadějí a unikátním přístupem Františka k vztahům a zážitkům si ho nejde neužít.. Jen jsem asi doufal ještě ve větší pohádku a bohužel v téhle ukřivděné zemi máme pro lásku takové zvláštní cítění a já jsem spíš na ta klišé.. 65% ()

gédé

Jestli je tohle nejlepší porevoluční počin české kinematografie, tak je to s námi opravdu špatné. Pár zajímavých režisérských nápadů Saši Gedeona, ale jinak pusto a prázdno. ()

Dvorik odpad!

Přetrpěl jsem "pouze" hodinu tohodle nudného filmu. Nic neříkající scény, příšerné dialogy úplně o ničem. Jiří Langmajer opět potvrdil, že neumí vůbec hrát. Tenhle film spadá do žánru komedie/drama? Jak se tam proboha dostal??? Totální kravina! ()

StrixCZ

Pořádná dávka melancholie, smutek lidí uprostřed bujarých oslav, důverně známé pocity a nevyslovená otázka: Kdo z nás je "normální"? Aneb film pro každého, kdo si v dnešní společnosti občas připadá jako idiot. ()

vasek.raul

Jeden ze silnějších příběhů a lepších filmů z naší produkce. Smekám nad výkony Anni, Tatiany a Pavla Lišky, stejně tak jako výbornému výkonu Jiřího Langmajera...tento film je pěknou ukázkou vztahů a tolerance, pro mě patří do toho opravdu lepšího... ()

Simir79

Film o slunci, okolo něž se otáčejí čtyři planetky.... přibližují se a oddalují, střetávají se a naráží do sebe, aby se zas od sebe odpojili…. Velká žlutá koule stojí opodál a jen přihlíží, aniž by věděla, že ovlivňuje existenci všech čtyř planetek… kteroukoliv z nich může kdykoliv spálit a zničit… to by ale nesměla být dobrotivá a všemilující..... ()

yelcin

Perfektný P.Liška .Nie je to síce idiot od Dostojevského ,ale aj tento ujde a verím ,že P.Liška by zahral aj toho. Nie je to sice americký Forrest Gump , ktorý žije svoj život a mení dejiny a ludské životy ,ale je to český Franta ,ktorý donútil svoje okolie aby sa zamyslelo nad životom. ()

arcy666

Nejsem si úplně jistý, kdo přesně by měl být tím idiotem, protože na Františka to určitě nesedí, ten je naivita sama. Ostatních herců se to také netýká, ti pouze předvádějí uvěřitelné herecké výkony.ve skřípajícím scénáři, který do konce nerozklíčuje mozaiku mezilidských vztahů, ve kterých hraje prim sobeckost a osobní zášť. Proto jediné řešení spočívá v tom, že za idiota je považován divák a z toho nemůžu mít velkou radost. Proto jen 2** za oblíbené herce. ()

laurence

Hezký milostný čtyřúhelník protkán zdánlivou debilitou Pavla Lišky. Jen škoda otravné muziky a špatného Langmajera. ()

Flamik

"Děje se něco? - nic se neděje - tak proč mlčíš? - a proč mlčíš ty? já nevím co mám říkat když ty takhle mlčíš - a jak mám mlčet? - měsíc sme se neviděli a ty se mě ptáš jak máš mlčet?" Nebyla to žádná bomba, ale příjemný, uvěřitelný, koukatelný..Jen mě už štvala ta jedna a pořád dokola se opakující melodie, která vyplňovala každou hluchou scénu. ()

Kozlowski8

František po propuštění z léčebny, kde strávil téměř celý život, přichází do města, kde žije jeho jediná příbuzná a kde potkává několik zvláštních lidiček...Měl jsem pocit, že jako idiot se ve filmu chovali téměř všichni a rovněž jejich dialogy idiotsky působily. Kladem jistě jsou herecké výkony hlavních protagonistů a působivá hudba, ale jinak příběh o ničem a docela nuda. 40%. ()

Evropské filmové ceny

Evropské filmové ceny