Návrat idiota

• Německo Die Rückkehr des Idioten (více)

V komorním příběhu ze současnosti, odehrávajícím se na malém městě mezi Vánocemi a Novým rokem, se mladík František po letech strávených v blázinci vrací ke svým vzdáleným příbuzným, k lidem, kteří by mu měli být blízcí. Postupně se však zaplétá do jejich složitých vztahů, ocitá se v trapných, komických i dusivých situacích, je vystaven milostným, sourozeneckým a rodičovským konfliktům. Všechno, s čím se setkává, se ho dotýká, se všemi soucítí, a tak působí trochu jako idiot. Ale právě proto, že dosud nic nepoznal a nezažil, je schopen vnímat lidské vztahy ve své čistotě a opravdovosti správně... Ve svém druhém celovečerním filmu se režisér a scenárista Saša Gedeon soustřeďuje na tragikomický labyrint citového zmatení mladých lidí. Inspiroval se titulním hrdinou knížete Myškina z románu F. M. Dostojevského "Idiot". (Česká televize)

easaque

jednoduchý film s pomalým dějem, ale s příjemnou kamerou a zajímavé snové představy. Všemu vévodí Liška, ostatní herci mne tolik nenadchli. Co víc napsat? Lepší 3 hvězdičky = 60% ()

GrungeChild

Občas už nemá smysl vyhýbat se životu... a občas je to naopak nejlepší nápad. Liška ve své perfektní osudové roli. "Chcípáctví" české nové vlny, jako tenkrát to sice rozhodně není, ale očividně i idiot má co říct. Příjemná podívaná. 4* ()

ilemas

Na podruhé lepší než napoprvé, skvělí herci, ale celý film se neskutečně vleče. Velmi zdlouhavé a nudné záběry. ()

MartinNDL

Nejlepší český porevoluční film. Naprosto dokonalé výkony Tatiany Vilhelmové, Anny Geislerové a hlavně tehdy ještě prakticky neznámého Pavla Lišky. Netřeba jmenovat jednotlivá pozitiva, všechno je senzační. Akorát škoda, že Saša Gedeon už netočí... ()

rakovnik

Výborný poetický film s vynikajícím Pavlem Liškou. Jeho "idiot" je skvělý. Bohužel si myslím, že tato role mu sedla natolik, že ho prostě jako toho prosťáčka vidím i v jeho dalších rolích. Každopádně roztomilé dílo, kde i velmi pomalý až žádný děj uspokojivě utíká. ()

SallyZen

Pro mě jeden z nejpředcenovanějších českých filmů tady na databázi. Začátek zbytečně natahovaný, hlavní část taková "nemastná, neslaná" a závěr se mi docela líbil. Dále Liška, o kterým si dovolím říct, že je jeden z nejlepších herců v dějinách České kinematografie mě tu nijak neoslnil. Aňa s Tatianou parádní. A co mě také dorazilo byl fakt, že dostalo Českýho lva na úkor Pelíšků. 40% ()

kaposlav odpad!

Príznačnejši by bol názov IDIOTSKÝ FILM! 78% ??? Nechápem za čo. Chcem podotknúť, že som okolo 20 minúty ukončil trápenie sledovať toto idiotské čudo. Vždy keď vidím napísane romantická komédia už viem o čo pôjde. Samozrejme takmer vždy o nič dobré. ()

Martin741

Zapeklita siet medziludskych vztahov a casto az samoucelneho zmykania ludskych emocii. Dejova linia, to je ciste vakuum. 55 % ()

honajz2

Po filmařské a herecké stránce precizní, s obsahem je to horší. Jako verze Idiota proč ne, ani mi nevadí ten fakt, že je to spíš drama než komedie, ale stejně jsem z toho filmu měl pocit, že se to dalo všechno lépe vymyslet, zapracovat se dalo i na postavách a rozhodně to chtělo zkrátit, protože se to místy bezdůvodně vleče. Nebo to aspoň mohlo mít svižnější tempo. Návrat idiota rozhodně není špatný film a kladů podle mě má dost, ale stejně ho na víc jak silné 3* nevidím. Prostě mi to (kromě závěru) nepřišlo tak silné, jak bych očekával. Ale Gedeon talent rozhodně má a nechápu, proč ho tak zahodil - zvlášť, když Návrat idiota měl úspěch. Co vím, tak na FAMU dělá pedagogické vedení u studentských filmů, ale proč už nikdy nic nenatočil, to fakt nechápu. Lepší 3* ()

Sinn

Geniální film, geniální Lišák. 5 hvězdiček a navíc ještě + za profesora z gymplu ve zlatým saku ()

ad

Jasný důkaz toho, že posedlost českých filmařů v ohlížení se do historie je pouze zbytečnou scénáristickou berličkou, má-li někdo talent na vyprávění příběhů, dokáže se inspirovat i Dostojevským a natočit film o nás, takových jací jsme (a ne takových "jací jsme byli za..."). Samozřejmě k tomu musí mít i perfektní herce a těch se do tohoto filmu dostalo měrou vrchovatou... ()

Crawler-D

Asi jediný upřímný a dojemný film v porevoluční historii české kinemtagrafie. Vyznačuje se velmi výraznou přítomností neuchopitelné atmosféry, kterou umocňuje jednoduchá, tklivá melodie. ()

tomtomtoma

Návrat idiota, neumím mít nerad existencionalistu Dostojevského. Saša Gedeon předložil svou verzi Idiota a filmu to sluší. Je to poctivá filmařina od obrazu, přes vedení příběhu až k hereckému podání. Vnitřní čistota versus standardizovaný vzorec společenského pokrytectví je věčným tématem křesťanského světa. Tento střet zákonitě ovlivňuje obě strany. Bezelstná upřímnost odzbrojuje i popuzuje. Hlavní postavou poetického příběhu je František (velmi dobrý Pavel Liška), citlivý a šlechetný mládenec. Návrat do života je od samého počátku konfrontován se skutečností, kde převažuje nepochopení a přetvářka. Nezkaženost postupně jitří náladu až do konečné srážky, rozpadů vztahů a morální kocoviny. Hledá se vlastní prostor a emoce se s křikem a v neochotné přizpůsobivosti plazí jedna přes druhou. Tam a zpět v různých obměnách. Titulární hlavní ženskou postavou je Olga (dobrá Tatiana Vilhelmová), mladá dívka, ztracená v nepřehlednosti vztahů. City jsou pro ni posvátné a překročení hranice jí uvrhne do zmatečného tápání. Ale kde má zachytit nesobeckou upřímnost? Důležitou postavou je Anna (dobrá Anna Geislerová), starší Olžina sestra. City se potměšile usmívají, nespokojeně mlčí a výhružně varují. Prožitky jsou možné jen v okamžiku, ostatní nemá pevné základy a nudná všednost se znevažuje a nemilosrdně trestá. Čtvrtým do party je Emil (dobrý Jiří Langmajer), Annin sebevědomý přítel. Život předkládá výzvy, nerozvážná nenaplněnost kráčí v ústrety pokušení. Přetvářka zraňuje úplně všechny a nenabízí bezbolestné řešení. Z dalších rolí: Emilův starší bratr s nedávným hříchem Robert (zajímavý Jiří Macháček), všímavá a starostlivá matka bratrů (dobrá Zdena Hadrbolcová), překvapená matka sester (příjemná Jitka Smutná), její manžel Krtek (Pavel Marek), pozorný moderátor a taneční mistr (Josef Oplt), či trojlístek škádlivých dívek z taneční výuky (Anna Polívková, Yvetta Janoušková a Petra Kolářová). Dostojevským nepohrdnu. obzvláště ve stylizovaných barvách Gedeonových. Jsem spokojen s formou i vnitřkem, častokrát se nám to v českých podmínkách nepodaří. ()

laik_60

Jemine Češi !!!! Kam ste vyhnali Gedeona ??? Prečo už netočí ďalej takéto squelé filmy ???? Aj po päťnastich rokoch stále živý, film s hercami zaplavenými levmi. Ani neviem prečo filmu som nedal rovno päťku. Zaslúži si to. Aj za ten skvelý piskľavý valčiček v úvode saundracku :) a zbijete ma teraz ? (film je aj tu: https://www.youtube.com/watch?v=C8rwKnrpVjI) ()

Bush13

Velmi pomalá komedie o velice komplikovaných a zašmodrchaných vztazích vyprávěná s něžnou poetikou, která asi navždy determinovala herectví a vyzařování Pavla Lišky. Ale tady je to ještě "idiot" laskavý, trochu možná i přechytralý. Scéna z vánočního rodinného oběda s cringe otázkami matky je asi nejlepší pasáží. Hlodá ve mně však jedna zásadní otázka, respektive dvě - kam se poděl Saša Gedeon a kde jsou téměř o čtvrtstoletí později jeho další výtvory? ()

c.tucker

Herecké výkony jsou opravdu na výbornou a hlavně ten Pavla Lišky. Režie perfetní, děj sice trošinku chybí, ale o to tady nejde. Je to prostě perfektní. P.S. Do bráchovy holky se nedělá a do segřinýho kluka taky ne. ()

Evropské filmové ceny

Evropské filmové ceny