Ninja 2: Pomsta

Ninja: Shadow of a Tear

Akční / Krimi / Thriller

Thajsko / USA, 2013, 95 min

• dopita

Zase ňákej asijskej akčňák. Poté co mě nadchnul Zátah 2, jsem zkusil další bojovej film z Asie. Na Zátah 2 nemá, ani kdyby se posral celej filmovej štáb, co tenhle zázrak stvořil. Zase se tam akorát fackujou nohama, titulní hrdina je naprosto tragickej herec, ale všechny ty mlátičský prostocviky mu celkem jdou. Choreografie bojových scén docela ujde, ale jinak je to strašná pitomost. Béčko jak prase. Nic víc, nic míň.(29.4.2015)

Wow, Isaac Florentine umí natočit kontaktní souboje jako málokdo! Perfektně přehledné, masivně energické a se skvěle použitými (a nikoli nadužívanými) zpomalovačkami. Akce je opravdu špičková a její celkové množství se pohybuje v nadprůměru. Příběh je samozřejmé béčkový, možná až zbytečně naivně a stupidně béčkový, ale dá se to přežít. Horší je, že s postavou Caseyho je nakládáno jako s polobohem. Scott Adkins zkrátka do zdejšího prostřední nezapadá nejen ksichtem, ale i aurou, kterou mu režisér apriori přiřknul. V žádném momentu filmu o něj nemáte strach, jeho soupeři jsou až nedústojní a to je škoda. Už přeci Fist of Legend jasně ukázal, že charisma musi být na obou stranách bojiště. Nakonec ale stejně 4*. :) 7/10(16.1.2014)

|100%| Nejlepší béčko roku 2013 a i za posledních několik let. Jsem skutečně nadšený. Letos mě dost béček zklamalo. Třeba Force of execution, kdy jsem ty 2* dal spíše z milosti. Nebo Blood of redemption, kde to dopadlo totálně katastrofálně, kdy jsem aspon tu 1* dal, ale se silným sebezapřením. Zato Enemies closer byl sice lepší, ty 3* jsem dal slabé, ale Van Damme tam přímo exceloval, tak aspon to. Ale tento druhý Ninja mi vytřel zrak. Bylo zde dost zapamatovatelných scén, i těch vedljších a i malých. Samozřejmě jsem čekal pecku, jednička se mi líbila, příběh mě zaujal, tak jsem těch slabších 5* dal, ale toto nemá absolutně žádnou chybu. Jak už psalo dost uživatelů, tento film je prý jen o soubojích a zbytek je prý o ničem a především příběh, že je špatný ? Jak to mám vnímat já, samozřejmě, že ostře nesouhlasím, ale to je věc názoru, takže at si každý hodnotí dle svého, já mám svoji hlavu a tak to má být. Toto je skutečně typ filmu, kde jde především o souboje. A abych se pravdu přiznal, jedná se o špičkové fighty, skvělá choreografie, nádherná kamera, přehlednost a veškerý souboj má svojí dynamiku a ránu. Scott Adkins splnuje opět svůj klasický standart, zde se teda snažil víc než v jiných filmech. Co se týče jeho bojového umění, nemám absolutně slov. Třeba jeho filmy, předchozí Ninja nebo Neporazitelný 2,3 - to je ukázka skvělých artových filmů. A o to jde. Nehrotit nějak příběh a říkat si opakovanou frázi: Jde jen o souboje, jinač je to o ničem. Když tu má být kritika, tak začneme příběhem, kde se pokusím vylíčit jak jsem příběh vnímal já. Rozhodně je příběh prostý, o tom žádná, ale, že by měl nějaké slabiny, to se mi moc nezdá. Je tu opět známé téma, a sice: POMSTA. Zde je pomsta, celkově spojená s příběhem provedena v úplně odlišné verzi. Myslím tím, přímočaře suchý film, kdy nejde o nějakou drastickou smrt (myslím tím těhotnou manželku Adkinse), ale je toreálněji provedeno. Žádná dramatická hudba, obrovský žal. Ale pomsta a nekompromisnot z očí Adkinse přímo čiší, takže nechápu negativa k příběhu. Některé scény jsou zvláštní, kdy Adkins má slabší moivaci k pomstě, v některých scénách se třeba neovládne, zmlátí při tréningu chlapa, bez bližšího důvodu sejme ty dva zlodějíčky. A proč to udělal ? Je na to odpověd. Na všechny tyhle trochu netypické scény je odpověd. Adkinsova postava byla zdrcená smrtí jeho těhotné manželky. Jenže to nebylo ve filmu vidět ? Ale bylo, jen prrostě nemusí Adkisn běhat jako velký hrdina a podle řádu trestat padouchy atd. Zde si prostě chvílema neví rady. Opíjí se v baru, nejedná někdy správně, ale za svým cílem se prostě později přeci dobere. Veškeré neakční scény mě bavily, Adkins to táhl nejen v soubojích, ale jeho uštvaný, kamený a nekompromisný pohled. Vedlejší herecké obsazení mě teda opravdu bavilo. Nemá cenu připomínat všechny herce. Hudba byla celkem dobrá, obyčejná, hodila se do všech scén. Soubojů zde bylo NEUVĚŘITELNÉ množství. V 1/3 filmu jsem si říkal, sakra tolik soubojů, to asi utichne a ono to furt stoupalo a stoupalo dál. Střílení zde ani moc nebylo, ale pár střílecích sekvencí potěší a ke konci nějaký ten výbuch, ale o to ani nešlo. Promakanost a nápady se v bitkách určitě najdou. Prostě toto je poctivý artový film - typ filmu, takže hledat v tom něco zásadního, v příběhu atd je nesmysl. Komu to vadí, holt tento typ filmů nemá rád, shlédno ho kvůli bitkám a to je vše - to by si dotyčný měl uvědomit. Já jsem etda nesmírně překvapený, nemůžu ubrat ani jedno procento. Třeba Ong bak - stavěno na bitkách a má to úspěch velký, celkem. A tohle moc ne ? Jak to ? Třeba v Ong baku mi nesedl místy příběh a jednání postav, na čísnké, asijské filmy atd nejsem stavěný, ale nevadí mi to, když občas něco shlédnu. Já viděl dva Ong baky a velká spokojenost. Béčka nejsou v poslední době uplně nejlepší už tak by si divák měl vážit každýho lepšího kousku a toto je opravdu pecka. Hlavní hrdina dokáže všechno, fajn. Je opilý a v jedné scéně i mírně zhulený, kdy bude muset si dát jednoho práska čehosi nevábného, jinak by ho zabily a stejně všechny zmákne. Je to přehnané ? Možná trochu, ale moc ne. A víte proč ne ? Protože Adkis nejen ve folmu, ale i ve skutečnosti ovládá bojové umění, tak i v opilosti se zvládne prát, to je přece jasné jak facka. Uvedu názorný příklad. Co třeba starý, známý a skvělý film Kickboxer s Van Dammem ? To je má srdcovka. Tam se v jedné scéně taky Van Damme opil a jak se pral. Takže zde to divákům nevadilo, ale zde jo ? Zvláštní. :) Toto srovnání píšu i z toho důvodu abych obhájil, můj názor na film, nic víc. Úplný konec filmu mě dostal a utvrdil mě ještě víc v tom jak je film geniální. Ke konci přišel zvrat a po všech stránkách dával logiku. První Ninja byl totálně jiný film (rovněž skvělý - 90%-5*), ale toto bylo něco jiného. Ninjovská tématika se zde hodně stáhla do pozadí. V jedničce mi ta tématika nevadila, baví mě to. Tam to bylo hlouběji pojato, zde moc ne, ale to nevadí. Takže už nemám co dodávat, doufám, že jsem to vysvětlil dostatečně. Doufám, že ještě Florentine něco s Adkinsem natočí.(27.12.2013)

,,CASEY. JSOU TADY JEN DVĚ MOŽNOSTI. BUĎ SPOJÍME SÍLY. NEBO JEDEN Z NÁS BUDE MUSET ZEMŘÍT.…“ /// Poté, co Namiko vodvezou v pytli, nechce Casey jen tak sedět a čučet na flek vod krve. Nadešel čas zanechat za sebou haldu mrtvol a provonět Barmskou džungli kouřem… Zručně provedený béčko i pro ty, což vzpomínaj na dobu, kdy se v černým voblečku proháněl Americkej ninja. Fláknu 3*, páč vzpomínka na starý časy v novým hávu neuškodí… /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Nechápu, proč mám podstoupit zkoušku ohněm. 2.) Ve skladu se nám začal ztrácet vostnatej drát. 3.) Thx za titule ,,Bac“. /// PŘÍBĚH ** HUMOR ne AKCE *** NAPĚTÍ ne(19.12.2013)

Každý den není posvícení a tak i v životě amerického ninji nastane okamžik, kdy vytáhne kostlivce své ženy ze skříně, dá mu nůžky s otočkou a odkvačí za kamarádem s prosbou o pomoc, aby se pomstil na nějakém druhořadém dýlerovi. Co čert nechtěl, dýler o tom věděl kulový a tak americkému ninjovi zbudou jen oči pro pláč. Náhoda však tomu bude chtít a on nakonec vraha své vietnamské manželky pomstí. Pár slušných bitek potěší, ale jinak je to dost prostý film, který může zaujmout snad jen pár kluků z prváku našich SOU.(4.7.2014)

• - Nôž, ktorý používajú dvaja útočníci v scéne, kde chcú ukradnúť Caseymu (Scott Adkins) prívesok, je japonský obradný nôž Tonto. (m.a.t.o.)

• - Bojovú choreografiu súbojov mali na starosti Tim Man a Brahim Achabbankhe, pričom prvý menovaný si vo filme zahral postavu Myata. (m.a.t.o.)

• - Natáčanie filmu prebiehalo v Thajsku a jeho metropole Bangkok. (MikaelSVK)