Evergreen, který nikdy neomrzí! Tomáš Holý jako nadmíru čilý a podnikavý Vašek ve slavné a cenami ověnčené komedii o hledání tatínka. Nadmíru podnikavý školák Vašek žije sám s maminkou. Ta se ale po večerech víc než jemu věnuje své profesi – baletu. „Všichni kluci mají tátu, jenom já nemám ani psa!" stěžuje si Vašek. A sám se snaží sehnat mamince nějakého nového manžela a sobě náhradního tatínka. Na zimní rekreaci „narazí" na sympatického Luboše. Když se maminka nečekaně musí vrátit do Prahy na záskok do divadla a jeho dostane na starost právě náčelník Horské služby – vezme situaci do vlastních rukou! To ale Vašek ještě netuší, že se horolezec Luboš s jeho maminkou už dávno zná. Když Luboš vidí, že se na Vaška může ve všem spolehnout, začne si na prstech cosi přepočítávat... Mimořádně úspěšná rodinná komedie Marie Poledňákové stojí i poněkolikáté za zhlédnutí nejen díky zajímavé zápletce, vtipným situacím a dialogům, ale i pro skvělé herecké výkony Jany Preissové, Františka Němce. A především neodolatelného Tomáše Holého. (Česká televize)

Zagros

Nedávno jsem si připomenul tuto klasiku mého dětství s dcerkou a musím říci, že funguje i po letech. Líbila se mně i mojí dceři. Nicméně to není můj nejoblíbenější film. Občas na mě působil a působí, i znovu po mnoha letech smutně. Tomáš Holý to v podobě Vaška hraje excelentně a nutno říct, že je to on, který film vytahuje z průměru. Jeho věčné hledání táty i smutek bez něj dokáže zahrát výtečně a společně s hudbou vytvoří právě tu posmutnělou atmosféru. V tomto ohledu mám mnohem raději druhý díl, kdy převládne naopak atmosféra bezstarostných prázdnin a radostného dovádění s tátou. ()

black_adder

Filmy pro děti byly tím jediným, co se u nás dalo i během komunistické perzekuce točit kvalitně. Tahle skvělá komedie je toho dobrým důkazem... ()

Giggs

Takto si predstavujem dokonaly rodinny film. Originalny, zabavny, vtipny, ktory sa nikdy nezunuje ani po x-tom pozreti. To iste plati pre pokračovanie. ()

Tessie

Mám moc ráda Tomáše Holého coby Vaška. Ta role byla ušitá jemu na míru, jedna z nejlepších českých komedií i s pokračováním. Viděno asi dvacetkrát a pořád mě to baví. ()

Paity

Úvodní díl dvoudílné ságy o klukovi, který nejprve neměl tátu, pak ho našel v domění, že je nevlastní, pak zjistil, že je vlastní, aby ho zase nechtěla jeho maminka až se nakonec dali dohromady, ale on dělal samé neplechy. Samozřejmě nejlepší z filmů s Tomášem Holým. ()

jakeer

Obidva diely som ako dieťa rád pozeral na VHSke a miloval som najmä druhý - letný počin. No prvý raz po zhliadnutí dospeláckymi očami musím ohodnotiť na plnú šupu práve jednotku. Film veľmi autentický a dobre vymyslený. Akosi sa tu dá pochopiť pozícia všetkých troch - matky, otca aj malého syna. Režisérka inšpirovaná vlastnou životnou situáciou osamelej matky, ktorej syn nahovára ženíchov. Na tú dobu veľmi progresívny, ba až feministický počin. Uprostred tuhej normalizácie nie sú hlavnými postavami dojička či traktorista, ale baletná tanečnica a horolezec zdolavajuci osemtisícovky, čo je ďalšie plus. Preissová a Němec výborní a to samoúčelná živelnosť Tomáša Holého je v tomto prípade režisérsky ukočírovaná ku prospechu veci. Tento štyridsaťpäť ročný film sa nemusí hanbiť ani dnes, v konkurencii moderných artových filmov zo Škandinávie. ()

Greny

nezapomenutelná komedie na která jsem vyrostl, i když jsem maldší ročník vydání. A hlavně skvělý herecký výkon Tomáše Holého mě jako malého kluka naprosto učaroval. ()

Angelino

Patrí určite k mojej vianočnej povinnej jazde. Popri pokračovaní "Jak dostat tatínka do polepšovny" a kultovom "S tebou mně baví svět" určite top 3 pani Poledňákovej, ktorá asi ťažko mohla v tom čase tušiť, že aj po 30 rokoch budú tieto kúsky znamenať pre veľa ľudí synonymum vianoc. ()

mirkaaa

Tomáš Holý byl bezesporu největší dětskou hvězdou, jakou jsme mohli ve filmech vídat. Jeho herecký talent je nezapomenutelný, zvláště jeho vtipné hlášky, které provází celým filmem. Tomáš Holý jako neposedný Vašek, který hledá pro svou maminku ženicha a sobě tatínka, působí natolik přirozeně, jakoby ani nehrál. Opomenout nelze ani Janu Preissovou a Františka Němce, ale přesto si myslím, že kdyby hlavní postavu nehrál Tomáš Holý, byla by to nejspíš jen průměrná komedie, na kterou se časem zapomene. ()

Prochy38

Komedie, na které jsem vyrůstal. Krásná J. Preissová, geniální T. Holý a sympaťák F. Němec. Na to se opravdu nezapomíná.... Když to teď zahlédnu v tv, vždy posedím.... ()

jasiska

Toto nie je klasika len preto, lebo to dávajú každý rok, ale preto, lebo je to kvalitka. Zlaté, vtipné, inteligentné... proste parádička. ()

ondrula

Poměrně nudný normalizační rodinný film, který je v zásadě o tom, jak Tomáš Holý setrvale šikanuje a terorizuje svojí matku. Docela mě zaujalo, že Vlastík Harapes má nemalý herecký telent a pobavilo mě, když se pokoušel nakvartýrovat k Preissový, že jí sdělil, že by asi nedokázal snést jejího syna :-D Asi čekal, že mu padne kolem krku a vzápětí Tomáše Holýho šoupne do babyboxu (což by si ostatně za ten teror zasloužil). ()

Foxhound#1

Se na mě nezlobte, ale ve srovnání s pokračováním to bylo takřka nudné a průměrné. Jakoby tam zůstala ta pachuť původního záměru natočit to jako drama. ()

ClimbVibe

Tomáš Holý, František Němec a Jana Preissová vytvořili opravdu skvělou trojku, která ještě víc oživila už tak sympatický příběh. Sice film pro tv, ale za to stálice. ()

Paldiny

Krištáľovo čistý príbeh na pozadí zasnežených, krištáľovo čistých hôr. Keby film vznikol o desať rokov neskôr, naspieva k nemu Habera nejakú tú reklamu na tichu. Ale to by zas v ňom nevystupoval najlepší detský herec, aký kedy žil. ()

orkadimenza

Když jsem byl malý, vnímal jsem tenhle film jako klasickou komedii, která mezi kulty české kinematografie nesmí chybět. Teď když už jsem starší, jsem pochopil, kde je ukryto kouzlo tohoto filmu. Reflektování mezilidských vztahů v rámci rodiny a geniální herectví Tomáše Holého, to jsou důvody proč je tenhle film výjimečný. ()

Damielka

Úžasný film, který skvěle připravil půdu svému ještě lepšímu pokračování. Tomáš Holý na svém hereckém vrcholu. Jako malá jsem Janě Preissové dokonce baštila, že na prknech, která znamenají svět, tančí opravdu ona. Tuze se mi to líbilo a líbí dodnes. To mi připomnělo, že už jsem oba dva filmy asi tak 14 dní neviděla! Musím to napravit. ()

Zemřela režisérka Marie Poledňáková

Zemřela režisérka Marie Poledňáková