Prázdniny pro psa

(festivalový název)

Prázdniny pre psa

Komedie / Rodinný

Československo, 1980, 78 min

Nahláškovaná komedie s národně oblíbeným Tomášem Holým, která má potenciál pobavit celou rodinu. Ti mladší či jednodušší si užívají destruktivní řádění nefalšovaného velšteriéra za tři tácy Blacka/Azora/Andyho, případně Navrátilovy zuby v kýblu, kdo dává přednost slovnímu humoru, ten si užije zvláště dědečka. "Máme to, člověče, oba těžký. Tvoje máma je na žlučník a moje bába na prachy. Jestlipak by jí taky pomohly lázně?" Včera viděno znovu po x letech a přestože mi zážitek kazily otcovy zvukové efekty při různých nehodách a ségřino neustálé vzdychání po "Drtikolovi", posmála jsem se obstojně. 79% - i s ohledem na dobu, kdy jsem se mohla umlátit smíchy ztřeštěným scénám pro prosťáčky.(16.1.2012)

Nebýt poslední třetiny filmu, umřel bych nudou, ale závěr filmu už je vcelku zábavný. Filmy o pejskovi jsou pro mne vždycky "neodolatelnou zábavou" a tento bohužel není vyjímkou. Výborný je Hrzán s Maciuchovou, říkal jsem si, že nikam neměli odjíždět a byla by to super komedie. Monika Kvasničková je naprosto nepřehlédnutelná dívenka, kterou jsem doposud nějak nezaregistroval. Největší hlod: "Vy nejste hospodářská hlídka, ale parta práskačů!" Chyběl mi zajímavější děj...60%(1.12.2013)

Ten film byl zřejmě psaný hlavně pro Tomáše, ale zdárně mu sekundovali i ostatní herci: Hrzán coby kouzelný tatínek automechanik (ten teda tu koupelnu dovedl zaneřádit:-), prarodiče Tichánková - Vávra, Maciuchová - maminka, Kratina alias družstevník Drtikol, Navrátil - myslivec "houmlesák" s manželkou Konvalinkovou; z dalších dětských herců okatá Monika Kvasničková. Trochu víc ztřeštěné, ale to by měly asi prázdniny být. A veselých scén bylo opravdu hodně, nejvíc se jich točílo kolem auta (pěkná pointa se šóférujícím Hrzánem v závěru). A nesmím zapomenout na psa: velšteriér Blek.(9.7.2008)

Neskutečná slátanina. Ovšem nostalgickým vzpomínkám neporučím. Ne na tento film, ale na má prázdninová dobrodružství. Většina eskapád dospělých herců je vtipná svojí trapností (zbytečný Kratina, přehrávající Hrzán a především Navrátil), což není pochvala. Dětské výkony včetně Holého mdlé a zrychlené (groteskní?) scény jakoby patřily do jiného filmu. Ale co nadělám, film mi dal vzpomenout na hezké a bezstarostné časy. A podobné prázdninové pohodovky se dnes už netočí. Takže slabší tři.(21.7.2015)

• hygienik

U nás "Pod Tatrou" to už 20 rokov nereprízovali, takže som to videl až teraz a zdalo sa mi to v porovnaní s "Veľrybou a Polepšovnou" dosť nudné. Ja som teda nikdy nepatril do fanklubu TH, takže ma to sklamať nemohlo. Ale ak je toto najlepší film pani režisérky Vošmikovej, tak to tie ostatné sa asi neoplatí pozerať.(10.6.2018)

• - Za natáčecí den dostávali všechny děti ve filmu 120 Kč. (M.B)

• - Rosťa (Vlastimil Venclík) přijel ve filmu na návštěvu německým vozem Trabant 601 vyráběným mezi lety 1964-1988, Milan Mráz (Jiří Hrzán) jezdil vozem Škoda 100 vyráběným v Československu v letech 1969-1977 a Drtikol (Vladimír Kratina) Tatrou T813. (JARDAHONDA)

• - Před natáčením se režisérka Vošmiková spřátelila s Tomášovou maminkou Marií. Do filmu ji dokonce přibrala jako choreografku, která se starala o všechny výstupy psa Altona. Toto přátelství pak trvalo celý život. (Skarface)