Manželé Mrázovi se chystají do lázní a jejich syn Petr na prázdniny k babičce a dědovi na venkov. Do zmatku a všeobecného shonu přijde matčina kamarádka Alice, která odjíždí k moři a chtěla by, aby se jí Petr postaral o psa Bleka. Přes matčin nesouhlas a potíže s autem nakonec přece jen odjíždí chlapec se psem. Radost z jejich příjezdu má především svérázný děda, který potřebuje spojence proti babičce, jež nemá pochopení pro jeho furiantské kousky. Například právě prodala jeho pušku hamižnému Plavcovi. Ten se s ní pokusí zastřelit Bleka, který uteče při procházce, ale děda Petra uklidní, protože z pušky upiloval mušku. Tím však jeho problémy teprve začínají. A nejen se psem, ale také s partou místních dětí. Jejich vůdce Jarda ho vyprovokuje, aby je svezl otcovým autem, což skončí katastrofou. Potom kluci navedou Petra, aby řekl jednomu z řidičů svážejících z polí obilí, že se mu sype zrní. Petr netuší, že jde o místního rváče a výtržníka. Muž, který byl kdysi nápadníkem jeho mámy, mu ale nakonec poděkuje, čímž naštve Jardu, který ze msty pustí Bleka z vodítka. (TV Nova)

xenopus

Všichni, kdo dali víc než průměr, by se na film měli kouknout znovu, bez předsudků a očekávání, a především bez nostalgie a vzpomínek. Vsadím se, že by hodnocení 74 % (11.3.2011) řádně pokleslo. Pominu-li, že nebožtíka Holého vážně nemusím, těžko vydýchávám téměř dementní scénář a až archetypální charaktery jednotlivých postav, záměrně stavěných do konfrontačních opozičních párů. Ale co, je to film pro děti. Asi škoda, že jsem ho jako dítě neviděl, možná by mě pobavil víc. Ale takto, soudruzi, vážně ne... ()

GIK

Uši mám pozorné, a proto dobře slyším vedle perfektní hudby Petra Skoumala i to, že Jiřího Hrzána dabuje Vladimír Hrabánek pouze ve dvou krátkých scénách odehrávajích se v Praze, když Maciuchová s hrůzou zjistí, že červená Škoda 100 je nabouraná, a to v časech 9.30 - 9.50 a 11.15 - 11.20. Všude jinde mluví Hrzána Hrzán. ()

Lyžař

Po dlouhé době jsem si připomněl mládí. Bylo radostné, bezstarostné, ale to mi dochází až takhle s časovým odstupem až desítek let. Tehdy se zdálo, že máme problémy neřešitelné. Nenávist "kamarádů". A jak jsem se tak zapřemýšlel, pojďme se podívat na to, jak se tváříme nyní - v dospělosti. Všude kolem nás je přetvářka. Tehdy? Tehdy se vše říkalo na rovinu. Ač to bolelo sebevíc, člověk věděl hned na čem je. ()

Ocelotr

4 hvězdy za to, že "rodinné filmy/komedie" byly před revolucí točeny jakoby s lehkostí a brali jsme je jako samozřejmost, kterou po revoluci málokdo napodobil. Možná Kolja, i když ten není až tak pro děti, Obecná škola a jinak nevim. Věci jako Freonový duch, Jak se krotí krokodýli mě nic neříkají. navíc můj šéf je klon Drtikola. A Pepa Kostižrout je záporák jak má bejt. ()

milos.bradik

Tak tady jsou výborné herecké výkony a dobrý humor. Perfektní rozjezd, kdy člověk čeká bláznivou komedii se však později poněkud vytrácí. Přestože všichni herci předvádí výborné výkony, tak filmu něco chybí, na mne je to prostě takové nedotažené a příliš takové socialistické. Možná to chtělo vydržet v tom bláznivém začátku. Přemýšlel jsem o čtyřech, ale nakonec jsem dal pouze tři hvězdy. Je to tak za 70 %. ()

• Odjezd auta na konci filmu byl natočen hned po obraze příjezdu k dědečkovi a babičce. Auto je stejné, vyleštěné a nemá pobořenou střechu od pádu holubníku. V následném záběru, kdy je na korbě náklaďáku, už je to správně. (prezdivaka)
  • Když je Milan Mráz (Jiří Hrzán) v koupelně, tak pustí vodu s tím, že se sprchuje. V této scéně si můžeme všimnout, že jsou kachličky čisté. V dalším záběru jsou ale špinavé. (Duoscop)

Související novinky

Zemřela herečka Hana Maciuchová

Zemřela herečka Hana Maciuchová

26.01.2021

Ve věku 75 let dnes v Olomouci po dlouhé nemoci zemřela česká filmová, televizní a divadelní herečka Hana Maciuchová. Nejvíce diváku si ji jistě bude pamatovat z televizních obrazovek. Zahrála si v… (více)

Věra Tichánková 1920 - 2014

Věra Tichánková 1920 - 2014

09.01.2014

Ve věku 93 let zemřela herečka Věra Tichánková. Manželka herce Jana Skopečka a dlouholetá členka Divadla S. K. Neumanna v Praze (1951 - 1982) studovala vysokou školu chemicko-technologickou, následně… (více)