Prázdniny pro psa

(festivalový název)

Prázdniny pre psa

Komedie / Rodinný

Československo, 1980, 78 min

Skvělé duo Tomáš Holý - Bohumil Vávra, úžasné dialogy Oldřicha Navrátila s Naďou Konvalinkovou, Drtikol, prázdninová pohodička, plno komických momentů, které jsou jako ze života (koupelna) i zcela neskutečné (parkování) a navíc je tu pořádná dávka skvělých hlášek... Je zvláštní, že mě při premiéře v roce 1981 nijak zvláť nezaujal a dlouho jsem ho pak nechával bez povšimnutí? No, tak teď už je mezi oblibenými rodinnými komediemi a.. "hlavně, že se nikomu nic nestalo." :-)))(5.8.2009)

Miestami je to dosť bláznivá komédia až groteska, kde paradoxne najviac vyvádzajú tí okolo Tomáša Holého, počnúc otčímom vytápajúcim kúpeľňu, dedom, ktorý oprášil vodičák snáď prvýkrát od druhej svetovej, alebo susedom so zubami v kýbli. A čo potom ten pes? Ten behá, stále niekam behá a je zámienkou všetkého toho čo sa okolo deje.(10.5.2019)

Sice na můj vkus chvílemi velmi ztřeštěná rodinná komedie, ale i tak je to velmi hezký film. Pohodová atmosféra z toho jenom sálá a spoustu zábavy pro děti i jejich rodiče zažijete hlavně kvůli skvělému hereckému obsazení. Tomáš Holý ve své poslední roli opět kouzlí, neuvěřitelně roztomilá je manželská dvojice Naďa Konvalinková a Oldřich "Já se o svůj chrup nemusím bát" Navrátil a znamenitý Vladimír Kratina jako Drtikol. Tohoto herce já měl vždy moc rád a je škoda, že nedostal více příležitostí. Jeho vysoká postava a ostře řezaná tvář ho předurčovala k rolím drsných chlapíků, jako v zahraničí třeba Eastwood nebo Bronson. Škoda. Ale to jsem moc odbočil. Milý rodinný film, který se na obrazovkách (kdoví proč) moc často neobjevuje. 75%.(13.8.2007)

Nebýt poslední třetiny filmu, umřel bych nudou, ale závěr filmu už je vcelku zábavný. Filmy o pejskovi jsou pro mne vždycky "neodolatelnou zábavou" a tento bohužel není vyjímkou. Výborný je Hrzán s Maciuchovou, říkal jsem si, že nikam neměli odjíždět a byla by to super komedie. Monika Kvasničková je naprosto nepřehlédnutelná dívenka, kterou jsem doposud nějak nezaregistroval. Největší hlod: "Vy nejste hospodářská hlídka, ale parta práskačů!" Chyběl mi zajímavější děj...60%(1.12.2013)

Je velká škoda, že tyhle dětský prázdninový filmy už úplně vyhunuly. Protože co může člověku dodat víc élanu a optimismu než slunce, pohoda, prázdniny a alespoň chvilkový návrat do dětských let. Rozebírat herectví Tomáše Holého asi nemá cenu, on byl prostě děstká herečka jednička svý doby a basta. Samotný příběh je prostě krásnej letní příjemnej relax, akorát si vzít k televizi zmrzku a trošku si v pokoji zaletnit. Na nepřetržitý smích to možná není, ale na opakovaný úsměv a vzpomínky na vlastní prázdninové dětsví na chalupě je tenhle filmek určitě skvělá volba.(16.1.2012)

• - Bleka si ve filmu zahrál skutečný pes Tomáše Holého (představitel Petra) Alton. Do filmu měl být původně použit kokršpaněl, kterého si cvičila produkce. Nakonec Tomášova maminka poradila, že by se měli vyzkoušet oba dva psi, jak Tomášův Alton, tak i kokršpaněl. Vyhrál Tomášův pes. (Elisebah)

• - Představitel Drtikola Vladimír Kratina neměl v době natáčení řidičské oprávnění. (Fenk)

• - Natáčelo se v obci Bohuliby, Praze na Žižkově, Třebenicích a Kozolupech. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)