Síla života

• USA The Homesman (více)

Tři duševně narušené a zcela zmatené ženy se octnou až na samé americké hranici. Náročného úkolu dopravit je zpět do Iowy se ujme svérázná Mary Bee Cuddy (Hilary Swank). Řídit dostavník plný pomatených žen na cestě dlouhé 400 mil je ovšem téměř nad její síly a proto si na výpomoc najme odpadlíka George Briggse (Tommy Lee Jones). Tato nesourodá dvojice čelí během vyčerpávající cesty prérií neustálým hrozbám a psychickému vypětí. Podaří se jim dovézt jejich zvláštní „náklad" až do cíle? (Magic Box)

brkerez

Spíš velmi netradiční road movie z divokýho západu, než něco co bych nazval western. Celý se to táhne jak stará mula, je to šedý, prolezlý prérijní zimou a unavený jak vráskama zbrázděnej obličej Tommy Lee Jonese. Nečekejte romantiku jak z pera Karla Maye nebo přestřelky. V týhle verzi západu fičí mrazivej vítr, je hlad a zahnat ho je sakra dřina a lidi když jim z nemocí a kosy ještě nejeblo nebo je nevoddělal náhodný pocestný, jsou osamělý a jsou rádi když snící o lepších zítřcích přežijou zimu v chatrčích z bahna. A Tommymu na režisérský sesli jsou celkem ukradený divácký očekávání, takže sledovat je to celkem práce. Naštěstí to umí udržet pozornost a zčeřit vodu občasnou pěkně drsnou nebo silnou scénou a rozhodně se vyplatí počkat si na poslední třetinu. ()

zvirek

Od filmu jsem sice neodešle, ale bylo to jen tak tak, aby si udržel moji pozornost. Stále jsem čekal na nějaký napínavý závěr, ale nic, prostě ty holky šílený dovezl a konec. Takže jakž takž koukatelný film s nic moc příběhem. 2* ()

Porthos

Syrový, brilantně podaný nuzný a bídný život zahalený "kouzlem západu". Filmařsky skvěle zvládnuté a jistě originální dílo - nicméně obsah příběhu se mi trochu vytrácel a unikal. Chyběla mi tam ona výpověď a to, že "západ" nebyl nic romantického nepovažuju za nic převratného. O čem to vlastně bylo? Pro diváky hledajícího "western" a nemyslím tím špagetovky z itálské produkce, je to málo, ba skoro nic. Máte chuť se dvě hodiny dívat na nuzotu a bídu? Pak je to pro vás. Pokus o sondu do lidství a konání, které postrádá "vznešené úmysly" vyšel skvěle, ale znovu říkám: o čem to bylo? Filmařina, herci 4 - 5. Obsah, poutavost slabé 2. ()

hujerita

Z takého divokého západu, ako bol zobrazený tu by aj mne jeblo v prašine, nie to ešte žeby sa mi prihodilo nejaké nešťastie :) Samozrejme by to vyriešil provaz :) parádny herci a Tommy Lee ako režisér, scénarista a herec je bomba. ()

Pe4Ce22

Nutno říct, že jsem na tenhle film koukal až po pár pivech, ale asi mi totálně unikla pointa .. ... koukám ... a jen si říkám ..nechápu ... nechápu .. nechápu ..konce. Určitě by stálo za pokus se v budoucnu kouknout ještě jednou, ale nevím nevím .. ()

xstang

Roadmovie, ano, ovšem celkem neobvyklá. Tempo udává vůz tažený 2 mezky. Pokud nechcete strávit večer u filmu střídajícím scény v rytmu videoklipu, mohla by to být vaše volba. 70% ()

Lazy87

Vizuálně to nevypadalo špatně, ale je to konina. Doslova ztráta času. Dvě hodiny koukání na praštěný lidi, jak se toulaj kamsi do háje. Ale proč?! Doprdelesenilnípráce. ()

Helgard

Jistota, s jakou narážím na pravidelnou matematickou formuli - čím kvalitnější film, tím debilnější komentář spolehlivého primitiva Verbala - se opět potvrdila a stejně tak, jako jsem si fakt pokoukal na špičkový western bez špetky magorických scén, navzdory vysokému obsahu mentálně poškozených postav, jsem si také početl ty jeho slinty. Ale k filmu, dvouhodinová noblesní podívaná, která mne 5x překvapila momentem, kdy jsem si říkal..že by až tak? Za prvé že by jednou ranou střelila do hlavy toho zápasníka pološílená ženská, no to nevím, nevím, ale dejme tomu...za druhé že by se Cuddy oběsila po takovém kusu cesty...no to fakt nevěřím, za třetí, že by hlavní hrdina zapálil dům s lidma uvnitř a choval se skutečně až takhle divošsky? hmmm taky trochu přitažené za vlasy, za čtvrté, že by si indiáni vzali jednoho koně, když to mohli pobrat všechno a vůbec je nezajímal obsah podivného povozu? skoro bych řekl nesmysl, ale nejsem indián. za páté, že by se ženské svorně zvedli a v plném rozumu se vydali za odcházejícím Briggsem do řeky...nemyslím si že to bylo reálné, ale pokud všechny tyto momenty vstřebám jako dejme tomu, tak celé dvě hodiny nirvána reálného putování bez špetky sentimentálních kravin a akčních nesmyslných soubojů. A režijně to vonělo tak trochu jako tarantinovských osm hrozných. Mám tyhle atmosférou nabité filmy strašně rád...A že je jich jak šafránu tak za pět. ()

alesandro2

Jsem zklamaný. Tolik výborných a mých oblíbených herců a nic. Jejich snaha mi něco hodnotného předložit sice byla patrná, ale co jsem si měl z celého příběhu odnést? Snad jen to, kvůli jakým nesmyslům se můžu jít oběsit. ()

andy60

Volně plynoucí, i když ne nezajímavý western. 3 ženský, kterým hráblo a které má Hilary Swank převézt do nějakého ústavu v Iowě. Jako pomocník se jí připlete do cesty nevyzpytatelný T. L. Jones a road movie může začít. A jede se pěkně zvolna, žádné šílené tempo, přestřelky a akční scény. Chvílemi to působí až moc rozvláčně, že by si člověk až zchrupnul. Navíc jsem nepobral to, proč si Hilary hodila ten provaz. ()

LenaSovi

Tommy Lee Jones a Hilary Swank - spojení, které k sobě neskutečně pasovalo.. skvělá hudba, skvělý příběh, až si člověk říká, jak vůbec takovou dobu mohli lidé přežít.. drsný život.. film jsem viděla už dvakrát a rozhodně ne naposledy. ()

RadekV

Velmi zajímavý film jakých se noc netočí. Nečekejte ale žádné šťastné chvilky :-) Dvouoskarová Hilary Swank hraje úžasně. ()

hypnos11

Western jakožto skomírajícíc žánr prošel velkou proměnou. Od hrdinných filmů plných přestřelek až k moderním kouskům snažících se o realistické vyobrazení divokého západu, v nichž pro hrdinství není místo. Zde sice jendoho takového skrz naskrz kladného hridnu jako z filmů ze starých časů vidíme, ale nic není tak jendoduché.. tím samozvaným hrdinou je žena. Silná, samostatná, odvážná, emancipovaná, nekonvenční, ale v drsném světě ani to nestačí, vlastně to je spíše na překážku. Hrdinka si ukrojila příliš velký krajíc chleba, nakonec ji ale dohnala právě její ženskost a touha po konvenčnějším způsobu života, který jí není dopřán. Již jsme si poslední dobou zvykli, že v moderním typu westernu nejde moc o příběh, ale spíše o vztah člověka k jeho osobním démonům, které jou častěji nebezpečnější, než nějací nepřátelě z masa a kostí. I zde dostaneme sposutu krásných záběrů přírody, pomalejší tempo, které diváka dokáže ukonejšit, a v neposlední řadě vynikající výkony ústředních postav, ale i těch vedlejších, přestože některé z nich vlastně nemusí moc hrát, stačí jim se tvářit, že se natáčení filmu neúčastní :) Film dlouho jede na vlně melancholie a opatrného optimismu, ale ve chvíli, kdy se zdá, že se halvní postavy posouvají k jakémusi sblízení, přijde (alespoň pro mě) nečekaný zvrat směrem k bezútěšnosti ()

Tonula

Síla života je drsný western ze Západu (středu) Ameriky. V tomhle americkém filmu  to ženy nemají vůbec lehké, slouží mužům k ukojení, práci, vaření a rození potomků. Téměř nic víc už tam není. Žádná krása (i ta příroda je ošklivá a neučesaná), žádné velké city, pusto. Žádná sympatická postava, všichni jsou jaksi postižení. Mary je opuštěná žena, která touží po dětech a rodině, ale nebylo jí přáno, proto se pere s životem sama, Briggs je věčně opilý ztroskotanec, co o vlásek unikne smrti. Ostatní jsou zvláštní postavy z panoptika odpudivých existencí. Indiáni čekají, koho zamordují a oloupí, vandráci v pusté stepi nejsou o  moc lepší a lidé z hotelu kdesi v pustině jsou tak bezcitní, že nehodlají dát vyhladovělým poutníkům ani sousto. Vítězí vždy silnější, bezohlednější a ten, kdo je v přesile. Pološílené ženy, které dva lidé převáží do jakéhosi pečovatelského domu se o sebe nedokáží postarat a několikrát mne napadlo, jestli je "hrdinové" nakonec nevyloží někde uprostřed stepi, aby tam zemřely hladem... Celý film je docela tíživý a přináší hodně podnětů k zamyšlení o tom, proč vůbec točit filmy o ošklivých věcech. Hodně váhám, jak takový film hodnotit. Vzhledem k tomu, že Tommy Lee Jones i Hillary Swank a spousta dalších postav jsou uvěřitelní a přiměli mě k zamyšlení nad lidskými osudy, asi je zasloužené zařadit film k tomu lepšímu, co kdy bylo natočeno. Možná bych dal i plný počet hvězdiček, ale příběh je natolik drsný, že odpuzuje. Mám raději trochu romantiky, ale tady na to prostě není ani vteřina času. Je to o životě před nějakou stovkou len zpět a tehdy to byl spíše boj o přežití, než cokoliv jiného. Film se asi hodně blíží tehdejší realitě. 90 % ()

G.Bookwrom

Moc práce ti dva autoři scénáře neodvedli. Stačilo přesně převzít scénář z filmu Vyprahlá prérie z roku 2008, ve kterém alkoholik a falešná hráčka převážejí tři šílené ženy - jedna hysterka, druhá náboženská fanatička a třetí nebezpečná vražedkyně., přidat něco retrospektivy pro natažení děje a je vymalováno. Akorát jim to oproti jmenovanému, značně napínavému filmu s perfektně vykreslenými postavami vyšlo nějak do ztracena. Prostě rozvláčné, nudné, nelogické. ()

adelfilm

Na tento film jsem narazila úplně náhodou a velice mě zaskočil. Mrazilo mě v zádech a byla jsem dojatá. Obsazení roli dokonalé dle mého názoru... ()