Síla života

• USA The Homesman (více)

Tři duševně narušené a zcela zmatené ženy se octnou až na samé americké hranici. Náročného úkolu dopravit je zpět do Iowy se ujme svérázná Mary Bee Cuddy (Hilary Swank). Řídit dostavník plný pomatených žen na cestě dlouhé 400 mil je ovšem téměř nad její síly a proto si na výpomoc najme odpadlíka George Briggse (Tommy Lee Jones). Tato nesourodá dvojice čelí během vyčerpávající cesty prérií neustálým hrozbám a psychickému vypětí. Podaří se jim dovézt jejich zvláštní „náklad" až do cíle? (Magic Box)

Kaluž

Hilary Swanková putuje prérií, táhne za sebou tři bláznivé ženské a furt se u toho mračí. Do toho jí sekunduje Tommy Lee Jones, který občas někoho zastřelí a taky se mračí. A celé se to odehrává ve světě, kde se stačí na někoho blbě zamračit a už fasujete kulku do hlavy. Tomuhle říkám parádní western. ()

Dont

Největší slabinou filmu je scénář a především pak samotný námět. Až příliš mnoho věcí nedávalo smysl, od jednání skoro všech postav po některé události. Zachraňují to známé tváře, na které je spolehnutí (Hilary Swank, Tommy Lee Jones), a pár povedených sekvencí (indiáni, obsazený hotel, závěr). ()

kinderman

Po vynikajících Třech pohřbech si patrně T.L.Jones nechal přeložit zdejší komentáře (McCarthy sem, McCarthy tam) a pro HBO natočil rovnou toho McCarthyho (Expres na západ). Bohužel, dialog dvou mužů v jednom pokoji působí všelijak, jen ne filmově, takže díky za to, že se žánrově, režijně a herecky vrátil k tomu, co fungovalo ve Třech pohřbech (western s duchovním přesahem, nádherná vizuální stránka, pomalé tempo a nejednoznačná postava málomluvného drsňáka). ()

kalap

Film o sile osobnosti, kde Mary, už aj tak duševne načatá sa rozhodne odviesť tri bláznivé ženy a myslí si, že tak naberie znovu strácajúcu sa duševnu pohodu, ale to sa kruto mýlila, lebo číre bláznovstvo žien ju nahlodovalo stále viac a viac a oslobodenie videla v razantnom ukončení toho útrpenia. Jej protiklad bol Georgea Briggse vnútorne veľmi silný, ktorého blaznovstvo žien vôbec nerozhodilo a ked sa rozhodol ich opustiť, ženy sa vybrali za ním, lebo cítili jeho nezlomnosť. Svoju úlohu splnil, zdravo sa opil zatancoval si a zaspieval. ()

(mOnkey)

Nechci říct, že až Tommy Lee Jones zemře, zemře s ním i „mrtvý“ žánr western, ale rozhodně přijdeme o zajímavý úhel pohledu na něj. Ne že by snad byl The Homesman výplodem jeho fantazie, vždyť vychází ze stejnojmenné knihy Glendona Swarthouta, ale Jones jako by se stavěl do pozice jakéhosi vyděděnce, který se snaží přistupovat k žánru jinak, než je obvyklé. Už samotné prostředí Nebrasky potažmo Iowy, kam je příběh zasazen, není pro filmový western úplně obvyklé. To samé platí pro ženu v podání Hilary Swank, která tu zastává funkci hlavní postavy, kdežto jindy bývají zástupkyně něžného pohlaví přinejlepším barovou tanečnicí či prostitutkou, tedy pokud se jim do „chlapáckého“ žánru vůbec podaří probojovat. Tady je naopak ženská hrdinka sebevědomá, víceméně plně soběstačná a nezkreslená optikou stereotypního vyobrazení divokého západu - prostě běžná ženská, jakou dneska potkáte na ulici, a neexistuje důvod se domnívat, že tehdy tomu bylo jinak. Oproti předchozímu tvrzení mi ale The Homesman něčím připomínal (snad atmosférou případně samotnou cestou, na kterou se postavy vydávají a která je čas od času protkána sněhem a někdy zase utrpením, ovšem určitě ne přístupem k postavám) silně zidealizovanou povídku The Outcasts of Poker Flat od Breta Harta, a bůhvíproč i práci Jacka Londona (asi kvůli místy dobrodružnému elementu nebo nevím, proč můj mozek dělá takové nepochopitelné asociace, když tohle je v podstatě takové road movie ve westernových kulisách). 75% ()

Aljak

Nebol to ten klasický western plný banditov, kovbojov a indiánov - a práve to bol skvelý základ na to, aby ma to dokázalo dostatočne zaujať. A to aj napriek tomu, že westerny patria medzi tie žánre, ktorým sa väčšinou vyhýbam. Ale v tomto prípade sa mi už samotný popis pozdával, a Hilary Swank v hlavnej úlohe bola taktiež dobrým lákadlom. Napokon som vcelku spokojný s týmto dobrodružným filmom, hoci zápletka nebola nijako extra dobrodružná, ale veľmi sa mi páčila tá atmosféra a aj samotný koncept trojice "padlých žien". Škoda, že tej retrospektívy ohľadom traumy troch žien nebolo viac. Najviac mi však bolo ľúto Mary, ktorá sa musela takto ponižujúco doprosovať, aby si ju vôbec niekto všimol :( A pritom mala toľko toho ponúknuť - tým nemám namysli len potenciálne majetky, ale predovšetkým jej ušľachtilý charakter a empatiu. ()

Streeper

Na tenhle film jsem se těšila už do doby, co se oficiálně potvrdilo, že se bude natáčet. Navíc western patří k mým oblíbeným žánrům a v režii Tommy Lee Jonese, na to jsem se prostě nemohla netěšit, jenže buď jsem se na ten film těšila až příliš nebo je vážně nepovedený. Film se šíleně táhne a i když postavy jsou propracované, tak příběh je nuda. Vážně jsem od toho čekala daleko víc. ()

MA.KI

Western tak trochu naruby. Excelentní Tommy Lee Jones a Hilary Swank v hlavních rolích v nejlepším slova smyslu pomalého westernu, který jakoby záměrně stojí v opozici k současným akčním nabubřelostem. Z příběhu o kurážné Mary Bee Cuddy, v tomto žánru zcela netypicky soběstačné a sebevědomé ženě, jež se za doprovodu svérázného Briggse vydá se třemi duševně nemocnými ženami na nebezpečnou cestu z Nebrasky do Iowy, ční zájem o psychologii postav. Existenciálně laděná westernová road movie, v níž absentuje akčnost, avšak o silné momenty nouze není, disponuje pevnou režisérskou rukou i vynikající kamerou. The Homesman je v mnoha aspektech netradiční a velmi originální realistický western, natočený podle stejnojmenné knižní předlohy Glendona Swarthousta. ()

laik_60

tommy lee fajnovo uhral západniarskeho niktoša a tak "hranatú" rančerku ako hrala Hilary fakt dávno nebolo vidieť. Cela rada udalosti niekedy bizarného až komického charakteru sa rinula po šedivej slnkom spálenej prérii nečakaný prerod asi tretinu pred koncom dal filmu akoby nový náboj. ()

J0hny5

Mám rád dobrodružné westerny, ale tohle fakt ne. Tommy Lee Jones by měl radši zůstat jen u hraní. Slabší 2, 30%. ()

dr.fish

Z nějakého podivného důvodu mne to pomalé vyprávění nerozčilovalo, ba naopak. Dalo prostor jak Hilary Swank, tak Tommymu. Když jsem četl obsah výše zveřejněný, říkal jsem si, že to bude pěkné psycho. Ty pomatené ženy jsou tam ale jen jako určitá kulisa, jejich tragédie pouze dotváří obraz drsnosti života osadníků Západu. Pravý příběh je ale ta cesta, a rozvíjející se vztah mezi Miss Cuddy a Mr.Briggsem. Film je neúprosný a syrový, a to až do konce. Za tu nekompromisnost, která se v Hollywoodu nenosí, si zaslouží plný počet. 85% ()

otík

Sledoval jsem jen okrajově, ale přišlo mi to jak jebnutí do hlavy. Hlavní hrdinka na obrazovce dlouho nevydržela, bláznivé ženy to nezachrání a chudákovi Jonesovi nezbylo než sem tam vypustit dost ujetou hlášku a vést "dialog" s nemluvícími bláznivými ženami. Tohle bylo zcela nad moje síly, vydržel jsem to jen díky tomu, že jsem čekal, zda to bude i ke konci tak tupé jako na začátku. ()

Skuby47

Zvláštní zvolna plynoucí příběh, kterému nelze upřít originalitu, pojednávající o drsném životě drsných lidí v drsné krajině, který je známými i zcela neznámými herci skvěle herecky zvládnutý. ()

Johnny.ARN

Skoro som si vyšklbal kotlety a chcel sa obesiť na prvom strome, hoc aj bez koňa. TLJ je všetko, len nie režisér. Utrpenie to dopozerať do konca, námet som mal v piči už od začiatku, cesta prériou tiež oničom a ešte aj tí krvilační Indiáni im dali pokoj. Akej skupine divákov bol tento trest určený neviem, ale povinne by som to púšťal vo väzniciach násilníkom a vrahom. Len tak, z princípu. 1 z 5 a nikdy viac ()

progression

Tommy Lee Jones tentokrát na dvou židlích a svoje role si patřičně užil zrovnatak jako Hillary Swank. Zpočátku se sice film rozjíždí pozvolna a nekouká se na něj moc příjemně, ale pokud divák vydrží, dostane zajímavý mix westernu a road movie a jako přídavek dost přesnou přehlídku lidských povah a charakterů a rovněž mnoho námětů k zamyšlení. Děj není zdaleka jednotvárný a zajímavých zvratů, které diváka překvapí, je také více. Dost mne překvapuje dost nízké celkové hodnocení filmu, myslím si, že v této kategorii patří k nadprůměrným, ale pochopitelně ne každý se naladí na tu vlnu, kterou si přál :-? Tommy Lee Jones ... ()

hanagi

Další z pomalých novodobých westernů, které se s divákem moc nemazlí. Bez iluzí, strohé, kruté. Tommy Lee Jones natočil znovu film, na kterém je znát, že už leccos prožil a že to divákovi nebude ulehčovat. Hořké zúčtování, s malou špetkou naděje, která jediná dává životu smysl. ()

VanTom

Hodně "nedivácký" western ukazuje západ jako kruté místo, nicméně to podává bez obvyklých propriet, z odlišného úhlu pohledu. Jde o komorní převoz tří duševně nemocných, netečných žen, kdy se při dlouhé cestě mnoho nestane (přestřelky fakt nečekejte), ale o to intimněji se přimkneme k nesourodé dvojici převozníků, jejich zmaru a zoufalství, vrcholící v 80. minutě naprosto nečekaně fatální událostí. ()

cpt.Lynch

Zvláštní, existencionální western s minimem výstřelů. Velmi pomalé, ale nikoliv nudné. Zajímavé zastávky. Drsná, až děsivá atmosféra. Nečekané zvraty. Skvělí Jones a Swank. Konec to celé dost pokazil, bylo to jakési celé nepřiléhavé, „změna“ charakteru hlavního hrdiny nebyla dostatečně objasněna. 4* ()

sedm.1

Westerny mám poměrně rád, nicméně tento žánrový příspěvek Tommy Lee Jonese se za mě vážně nepovedl, a rozhodně to není tím, že se nejedná o úplně klasický western, spíš naopak, jeho originalita a námět je tím nejpůsobivějším prvkem celého filmu. Jde spíš o jeho zpracování, které mě vyloženě nebavilo, a to především kvůli dvěma věcem. Jednak se toho v tom filmu skutečně příliš neudálo, spousta scén je tak zbytečně natahovaných a ještě víc jich tam působí zcela zbytečně, což se pak následně odrazilo i v též zcela zbytečně přestřelené stopáži, krásná hodinka a půl by byla prostě úplně dostačující k tomu, aby zde bylo vyjádřeno pro film vše podstatné a srozumitelné. A jednak mě ani trochu neoslovili postavy, a to především kvůli jejich naprosto chladnému a odtažitému zpracování, kdy jsem si kvůli tomu k nikomu z nich nedokázal navázat jakýkoliv vztah, nechápal jsem kvůli tomu ani jejich pohnutky, viz čin ústřední hrdinky ke konci filmu, to mi fakt jako hlava vůbec nepobrala, a ani mi nikdo z nich nepřišel jakkoliv zajímavý, či výrazný, zkrátka mi byly vesměs ukradený a působily na mě zcela bez zájmu. Žádná hitparáda to zde jinak není ani po castingové stránce, Lee Jones na můj vkus jemně přehrával, Swank nesympatická a šeredná, ostatně jako vždy, a ani obsazení těch bláznivek ve mně též nevyvolávalo dvakrát nadšení, v tomto ohledu je tu zkrátka sice velká plejáda známých jmen, ale výrazněji tu na sebe upozornit nedokázal nikdo z nich. Abych ale jen nedržkoval, tak alespoň atmosféra tu fungovala v rámci žánru přesvědčivě, nicméně i tady bych si jí představoval vzhledem k obsahu více výraznější, a to v jakémkoliv směru, takhle působila prostě jen dostačujícím dojem, i to ovšem stačilo k tomu, aby patřila k nejpovedenějším prvkům této podívané. Za mě zkrátka nudná žánrovka, co nemá co nabídnout. ()