Síla života

• USA The Homesman (více)

Tři duševně narušené a zcela zmatené ženy se octnou až na samé americké hranici. Náročného úkolu dopravit je zpět do Iowy se ujme svérázná Mary Bee Cuddy (Hilary Swank). Řídit dostavník plný pomatených žen na cestě dlouhé 400 mil je ovšem téměř nad její síly a proto si na výpomoc najme odpadlíka George Briggse (Tommy Lee Jones). Tato nesourodá dvojice čelí během vyčerpávající cesty prérií neustálým hrozbám a psychickému vypětí. Podaří se jim dovézt jejich zvláštní „náklad" až do cíle? (Magic Box)

Hapretor

Vlastně o ničem. Koukněte na to, jestli chcete vidět jak T. L. Jones zpívá country. Nějak jsem vůbec nepochopil motivy jednotlivých postav. Na konci jsem si uvědomil, že tam nebyla žádná pořádná myšlenka. O čem to jako mělo být? Podle mě zbytečný film. ()

Wargoo

Snáď len herectvom Hilary a Tommyho výrazná westernovka, ktorá má však hĺbku, a navyše nám predstavuje divoký západ v (podľa mňa) celku reálnej podobe. Mierne nezaujímavý dej, so zaujímavým záverom, a Hailee Steinfeld si zasa raz ukradla kus filmu, a pritom sa tam sotva mihla. 3*** a 62,846% ()

Rathalos

Tak musim priznat,ze som ocakaval viac,no nedockal som sa,herci ako Hilary Swank,Meryl Streep ci Tommy Lee Jones,clovek si hned pomysli,ze uvidi skvely film,no v tomto pripade to nebolo tak,slabsi western,casto nuda,ale posledna pol hodina sa mi pacila,cize tri hviezdicky...:-) ()

MickeyStuma

Tommy Lee Jones si podruhé sedl na režijní stoličku a natočil fenomenální westernové dílo, které, stejně jako jeho předchozí režisérská prvotina´´Tři pohřby´ (2005), sklidilo na filmovém festivalu v Cannes uznání publika i kritiků. A je skutečně těžké nepochopit proč.  Pro filmové ztvárnění naprosto dokonale zpracovaný scénář dle stejnojmenné knihy autora Glendona Swarthouta, překrásně nasnímaný a s naprosto fenomenálním soundtrackem přesně podporující danou situaci a atmosféru. Jedná se o westernové road movie s ohromujícím a dojemným realismem, díky čemuž se v plné míře  přesahuje žánr. Centrem dění je žena a muž, jejichž rozdílné charaktery plně fungují, pokud budeme důkladně analyzovat jejich poklidný avšak do hloubky silný vzájemný vztah. On celý život bloudí ve spektru svého života. Zajímá se o peníze a materiální vlastnosti, čímž krade a pak rozhazuje. Takže svým způsobem pro ostatní naprosto neschopný člověk. Ona je postavena do protikladu. Je laskavá, velkorysá, fyzicky silná a nebojácná. Dokáže se tedy o sebe dokonale postarat. Oba vlivem daných okolností převážejí do určitého místa tři duševně narušené ženy a během cesty to mezi oběma funguje tak, jak si každý snad dokáže představit. Cestou však dojde ke zvratu, který vše změní. Psychologie postav výrazně projevuje svou podstatu, čímž se v daném kontrastu dvojice se třemi narušenými ženami nejen výrazně doplňuje, ale také dává vzniknout otázce, jak to s tím duševním narušením vlastně je. U třech převážených žen se to projevuje navenek, ale ti dva, jakoby to v sobě skrývali. Každý se osobně samozřejmě chová podle toho. Každý má své vnitřní tajemství, se kterým pracuje jak umí. Nebo jak neumí? Tommy Lee Jones jakoby tímto snímkem vstoupil na půdu Clinta Eastwooda. Ano, tohle byla především jeho parketa, ale je vidět, že Tommy je neméně zdatný. Vytvořil zajímavé, drsné a nakonec i depresivně emoční dílo, které přirozeně nepřijde na chuť každému, neboť se nejedná o rodokapsový western, ale spíše o festivalové filmové dílo. ()

Charlie84

Řekněme si upřímně, westerny jsou dosti idealizovaným žánrem. Jinými slovy, tak jako v těchhle filmech, to v Americe oné doby moc nechodilo. Ne tak v Homesman. Jones se nebojí zobrazovat západ tak, jak mohl vážně vypadat, problém je, že v tu chvíli ztratí přízeň většiny diváků, protože kdo se chce na něco takového koukat? Já tak na půl. Je to osvěžující, je to prakticky bez akce, jsou tam pěkná camea dobrých herců, ale především, je to dlooouhý. Fakt strašně moc. A zpívající a tančící Jones spolu s dalšími srandovními chvílemi je překvapivý, ale nevim, jestli tím správným způsobem. Každopádně koukám, že to není první Jonesův počin tohoto typu, a že si zřejmě tedy točí přesně to, co chce. Za to má mé uznání. Vděk ale spíše ne. ()

AngelG

Tak já nevím, ale mě se to extrémně líbilo. To pomalé tempo jen pomáhá té hnusné, temné a drsné atmosféře, která to celé provází, až do úplného konce. Jako vždy jsem pořádně netušila, o čem to je (dělám to tak schválně téměř u každého filmu), pouze jsem věděla o obsazení a že si Jones střihl nejen hereckou, ale i režisérskou roli. Takže pěkně po pořádku od obsazení - naprosto úžasný výběr, skvělá Swank, skvělý Jones a to ani nemluvím o Otto, Richter a Gummer. Opravdu není vůbec co vytknout. Dále samotný příběh - přesná trefa do mého vkusu, kdy se jede ve stylu menší akce, ale i přesto by se ponurá atmosféra dala napjetím krájet. A samozřejmě na konec, naprosto úžasný soundtrack od ještě úžasnějsího Beltramiho. Nevím, co od toho lidi čekali anebo čekají, ale já jsem rozhodně spokojená. ()

Hpatrik

Tommy Lee Jones je výborný herec, bohužel ale už ne tak dobrý režisér, a ani scénárista. Námět je to výživný, příběh zajímavý, a ve schopnějších rukou by mohl být mnohem konzistentnější s větším tahem na branku, což Jonesovo ztvárnění prostě postrádá. Nicméně špatné to určitě není. Máme tu hvězdné obsazení se skvělou Hillary Swank v čele, úžasný vizuál a neméně pěknou Beltramiho hudbu. ()

deLaFere

Opravdu hodně neotřelý film, který má s westernem společné jen prostředí. Klobouk dolů před Tommy Lee Jonesem a jako vždy skvělou Hilary Swank. Jones se nebál neobvyklého děje a když čtu komentáře (např. Verbala), tak je mi jasné, že to někteří lidé vůbec nepochopili. V poslední době mám problém se ztotožnit s jakoukoli hollywoodskou postavou, zde to s hlavními protagonisty nebyla potíž. Swank má v sobě něco, co většina silikonových americkým krasavic zoufale postrádá a to je fluidum. Říkal jsem si jak tohle asi může skončit a konec tomu potvrdil čtyři hvězdy a plně zasloužené. Samota je hrozná věc. ()

West

Škoda že v téhle době už ty bláznivé ženy nemůžeme svázat a odvézt do jiného města , protože kdyby jsme mohli, moc by nám jích tu nezbylo. Homesman je pomalý western, u kterého nečekejte žádné přestřelky, odplaty, hledače zlata, nebo bandity. Je to příběh o hrdé ženě (Hilary "kobylí hlava" Swank) , která žije sama na svém odlehlém statku a nikdo o ní neopře ani rezavou lopatu (nejspíše proto že si její micku nechává bůh pro sebe), a asi se nudí životem, když zrovna nežadoní kde koho o manželství, neorá, nekrmí koně, nebo prasata, neuklízí dům, nevaří, neseje půdu, či není v kostele.. Poté se náhle rozhodne (z té obrovské nudy samozřejme), vzít kšeft a převést 3 šílené ženy (které by spíš potřebovaly vymítače ďábla) do jiné země. Naneštěstí ještě potká ulítlého dědulu (Tommy Lee Jones) ,kterému zachrání kejhák.. a tak se tedy vydají společně na dlouhou cestu písečnou pustinou do Iowy. Je to ale utahaný jak šnůra od hajzlu , konec už to nezachrání, proč se jen ten příběh nemohl odehrávat ve městě a museli se motat hodinu a půl v pustině.. 40% - za hudbu ()

mira.l

Já tak nějak nevím, co si o tom mám myslet. Z určitého úhlu pohledu (teda hlavně kamery, po vizuální stránce výborné) je to zajímavý film. Syrový, pomalu plynoucí, ničím nepřikrášlovaný příběh. Docela pěkně to vystihuje bídu a těžký život lidí v té době v dané oblasti, povětšinou žijících uprostřed bezútěšného ničeho, kde asi nebylo těžké zešílet. On to zase tak moc western není, divák tady nenajde ani přírodní scenérie, ze kterých by přecházely oči, ani divoké přestřelky, ani mnohé jiné typické prvky žánru. Celkem se mi zamlouvala i hudba. Skvělý výběr hlavní představitelky, Hilary Swank tyhle "neveselé" role životem tvrdě zkoušených žen nadmíru sedí, ona nemá vizáž klasické hollywoodské krasavice, ale je to prostě Paní Herečka s velkým kouzlem. Tady jí ta role větrem ošlehané a životem zkoušené osamocené farmářky neuvěřitelně sedla. T.L.Jones a koneckonců i ta trojice divoženek to taky zahráli velmi dobře. A teď trochu kritiky. Mě to přišlo nějaké divné z pohledu "zdravého selského rozumu". Nějak mi neštimuje ta základní myšlenka filmu, přeprava evidentně šílených osob (v tomto případě 3 mladých žen) odněkud někam v dobách Divokého západu. Jestliže nejmíň jedna z nich měla na svědomí život vlastního dítěte, tak si myslím, že je asi celkem jasné, co by se s ní v dané době a místě dělo, těžko by se někdo obtěžoval tahat se s ní bůhví kam. A když už teda byly doručeny na místo určení, tak co tam s těma třema cvokama bude manželka duchovního dělat, když předtím byly schopné se pomlátit mezi sebou? Pokud teda pominu tuhle základní nesrovnalost, tak další nelogičnost je v chování Mary Bee Cuddy samotné. Asi není náhodou, že je ve třiceti sama. Za každou cenu se snaží ulovit nějakého chlapa. Nepovede se jednou, tak se vydá na cestu se třemi šílenými ženami. Mezitím natrefí na Georgea Briggse, kterého zachrání před oběšením, vezme ho s sebou. No, dejme tomu. Že se mu pokoušela vnutit se za ženu, když byl zhruba jednou tak starý, to už mi moc vtipný nepřipadalo, pak ho víceméně donutila, aby ji za noční tmy vojel, no, musela jí teda asi hodně svrbět...a .. a ráno si Mary Bee hodí mašli. Tak to už jsem vskutku nepobral, tam scházelo nějaké objasnění jejího činu, motiv, proč...?? Nicméně je pravda, že to do poměrně nudného příběhu přineslo aspoň nějaký zvrat. A G. Briggs prostě pak jede filmem dál, až ty tři cvoky doveze, kam má. Na dvě hodiny stopáže to bylo trochu nudné, prospělo by lehké zkrácení. Nechyběla ale ani humorná vložka v hotelu, to mě pobavilo, hotel uprostřed holé pláně, kolem dokola široko daleko nic, uvnitř krom barmana ani noha. G. Briggs: "Potřeboval bych večeři, nocleh a teplou vanu pro sebe a tři ženy." Barman: "Jsme plní." G. Briggs: "Čeho??" Barman: "Lidí." Tak to se povedlo:). Co taky potěšilo, byla malá role Hailee Steinfeld. Celkové hodnocení: poctivé 3* a nevím, jestli to budu nědy chtít vidět znova. Snad pro krásný vizuál a herecký koncert H. Swank a T.L. Jonese. Možná... ()

bearmeedek

Tak především to není western. Jen je to z těch končin a je to melodrama ve stylu road movie. Hvězdy ve filmu dobré, zaplava hvězd na CSFD velká, ale ne moc pochopitelná. Film se snaží být uměním a docela se mu to daří. Ovšem velmi zdlouhavé a nic moc podstatného se neděje. Po všech možných útrapách jako je hlad, zima, utrpení se po dvou hodinách došmatláme ke konci, aby jsme zjistili, že se nic nestalo a ... a to je konec. ()

pushover

Meditativní westernová roadmovie, fanoušky akční podívané zřejmě nenadchne. Producent Luc Besson se zřejmě pokouší vykoupit z filmařského pekla, které ho určitě čeká za jeho poslední počiny. ))) ()

DavidWebb

Začiatky sociálnej starostlivosti na divokom západe? V zásade celkom originálny námet aj keď pôsobiaci značne umelo a prevedený akosi zmätene. Vizuálne je to naozaj pekné ale vôbec neviem čo si mám o tom myslieť. Celý ten príbeh pôsobil na mňa akosi chladne, neosobne, ako keď netočíte film pre divákov ale pre film samotný. A tak si z neho odnesiem len dve scény. 1. Keď Hilary prvý krát stretáva Tommyho. 2. Keď som vôbec nepochopil prečo "TO" Hilary urobila - neprichádza mi na um žiadny obhájiteľný dôvod. To aj ona prišla o rozum? Fakt divné... No určitý, aj keď rozpačitý, dojem to na mňa spravilo. Rovnako ako Tabitha Hutchinson na konci. Quote: "Why don't we marry?" -/- "Maybe". (???) ()

chelsea63

Narozdíl od plytkého příběhu The Salvation má toto nápad a příběh dobrý. Hilary Swank je skvělá a Tommy Lee Jones ještě lepší. Vůbec se nedivím, že se ty ženský zbláznily. Krajina v Nebrasce je příšerná. V tý rovině bez stromů bych se zbláznil asi tak za dvacet minut. ()

Scorn_

Achne...Ze zacatku ta nuda jeste sla, ale potom Tommy tu hru na moudreho starce/spasitele/jezise trochu prehnal, a bylo mi jasny, ze se na tenhle jeho EGO projekt uz nikdy nepodivam. A SWANKer by uz taky menila slevit z tech svejch utrapenejch roli. ()

elimS

25% - komentář 20ti slovy: Road movie miluju a westernem nepohrdnu, ale vzít to nejnudnější z obou a spojit to dohromady? Jedou, čurací pauza, jedou, spánek, jede, konec. ()

Scraffy

Mňa to veľmi bavilo. Takmer to bolo na plný počet, avšak akonáhle sa nám Mary obesila, tak film stratil na ráze a už išiel pomalým tempom ku koncu. Mali to utnúť chvíľku potom a nie to tak naťahovať. Inak som si to skvelo užil. ()