Robot Jox - Zápas robotů

Robot Jox

Sci-Fi / Dobrodružný

USA, 1989, 85 min

• majo25

Naivná záležitosť pravdepodobne pre milovníkov transformers. Jednoduché spracovanie so slabšími kulisami a efektami, ktoré by sa hodili skôr do japonskej kinematografie spred 15-tich rokov (autori pravdepodobne zaspali riadnu dobu, inak si to neviem vysvetliť). Osobné súboje sú brakové až úsmevné. Napriek všetkému aj vďaka neustálej akcii a istej dávke originality to má tempo a dá sa to bez následok pozrieť. Aj keď je spracovanie ako z nejakého detského seriálu, privítal by som viac stop-motion animáciu, ktorá sa tu párkrát objavila.(29.6.2015)

Naprosté béčko ve všech ohledech, které se na konci osmdesátých let snažilo přiživit na kulminující slávě Transformerů a BatlleTechu. Režie, technická stránka či herecké výkony (dá-li se vůbec o nějakých mluvit), to vše je naprostý průměr. Jenže Zápas robotů si ani na nic více nehraje. Je to zábavné, místy pravda směšné, krátké a úderné. Ve své podstatě jsou mi tyto nemotorné obří kraksny mnohem sympatičtější než o sedmnáct let mladší nemastní-neslaní Bayovi CGI pohůnci. I když spíše než kvalitou je to dáno nostalgií, která v tomto případě pracuje naplno.(22.8.2007)

Ukázkové sci-fi béčko vystavěné na loutkové škole animace 80tých let. Film je na svou dobu neurážející, retro sci-fi, s průměrným příběhem, které připomíná dobu VHS a konce studené války. Ne nečekejte epický příběh, je to jen jedno z mnoha klišé konce studené války. Nečekejte ani počítačové triky, ty byly ještě v plenkách. Film je ale zručná akční loutkařina, která vyvrcholila filmy jako Robocop, Armáda Temnot, nebo Souboj Titánů, před nástupem počítačové animace. To je také jeho bonus díky kterému nemůže, zapadnou mezi různé nízkorozpočtové často o desítky let mladší hrůznosti. Práce, kterou si modeláři a animátoři aspoň s tím dali, by byla u některých nových nízkorozpočtových sci-fi s odfláknutou CGI hodně potřeba a velké plus. Pro fanoušky „mechů" je to také prakticky jediný pořádný zástupce „mech kategorie" hraných filmů, až do vydání Pacific Rim I.(1.7.2016)

• Hellboy

Robot Jox měl zřejmě reflektovat studenou válku, ale na to bylo v roce 1990 už poněkud pozdě. Již tehdy musel film působit směšně a co teprve dnes. Jako guilty pleasure koukatelné, ačkoliv to není zas tak špatně natočený snímek. Režie nepůsobí tak amatérsky, jako tomu obvykle bývá, problém je pouze hrozně cheesy námět. Mám dojem, že sledování takovýchto filmů mi alespoň dočasně snižuje IQ:) Jako dítě jsem nesledoval Transformers a i tenhle video "kult" mi utekl, ale vůbec mi to nechybělo.(25.8.2010)

Před dvaceti lety, když mi bylo 5 a já sledoval tenhle film na zrnící televizi, jsem si připadal jako v jiném světě. Robot Jox se u nás vžil jako označení pro kteréhokoliv bojového robota. Když jsem si vybíral robotí hračky, kontroloval jsem, jestli mají pásy. V té době jsem podobný film jaktěživ neviděl, a nevěděl jsem, že na podobný film si ještě hodně dlouho počkám. Nostalgii stranou, příběh je lehce připitomělý, herci prkenní a zápletka až na rychlý úvod velmi jednoduchá. Efekty jsou však skvělé i dnes a roboti mají pořádné ocelové koule. Pohledy z kabiny, kdy pohyby řidiče korespondují s pohyby obřího stroje jsou prostě nádherné. Je mi záhadou, proč battletech ve filmech neprorazil.(6.12.2015)

• - V písni "The Becoming" od Nine Inch Nails jsou nasamplované zvuky z filmu. (Corpsegrinder)

• - S rozpočtom 7 miliónov amerických dolárov to bol najdrahší film vyrobený štúdiom Empire Pictures. (beso74)

• - Studio Empire Pictures během natáčení zkrachovalo. Film koupilo a dokončilo studio Epic Productions, stalo se tak však až o více než dva roky později. (-bad-mad-wolf-)