Režie:
Jurij OzerovHudba:
Jurij LevitinHrají:
Sergej Nikoněnko, Vladimir Samojlov, Jan Englert, Fritz Diez, Larisa Golubkina, Barbara Brylska, Daniel Olbrychski, Vasilij Šukšin, Vladimir Koreněv (více)Obsahy(1)
Pětidílná epopej Osvobození byla natáčena bez ohledu na rozpočet, aby bylo dosaženo maximálních historických i technických detailů. Například tanková bitva u Prochorovky byla natáčena dva měsíce. Dokumentární materiály ze sovětských, amerických, britských, německých a francouzských archivů ve spojení s hraným filmem vytváří unikátní divácký dojem. Ve filmu vystupují pouze reálné postavy a samotní vojenští poradci byli účastníci 2. světové války.
Jednotlivé částí: Osvobození I - Ohnivá duha (1967)
Osvobození II - Průlom (1968)
Osvobození III - Směr hlavního úderu (1970)
Osvobození IV - Bitva o Berlín (1971)
Osvobození V - Poslední úder (1971)
(oficiální text distributora)
Hrají
Hannjo Hasse
Německá říše
Nejlepší filmy:
Vyšší princip (1960)
Polnočná omša (1962)
Případ Gleiwitz (1961)
Horst Giese
Německá říše
Nejlepší filmy:
Osvobození II - Průlom (1970)
Der Aufenthalt (1983)
Osvobození I - Ohnivá duha (1970)
Gerd Michael Henneberg
Německá říše
Nejlepší filmy:
Osvobození II - Průlom (1970)
Osvobození I - Ohnivá duha (1970)
Osvobození IV - Bitva o Berlín (1971)
Alfred Struwe
Německá říše
Nejlepší filmy:
Osvobození II - Průlom (1970)
Osvobození I - Ohnivá duha (1970)
Osvobození V - Poslední úder (1971)
Werner Wieland
Německá říše
Nejlepší filmy:
Osvobození I - Ohnivá duha (1970)
Neviditelné hledí (1973) (seriál)
Sarajevský atentát (1975)
Vladlen Semjonovič Davydov
Sovětský svaz
Nejlepší filmy:
Osvobození II - Průlom (1970)
Osvobození I - Ohnivá duha (1970)
Osvobození V - Poslední úder (1971)
Otto Dierichs
Německá říše
Nejlepší filmy:
Volejte policii 110 (1971) (seriál)
Vladislav Strželčik
Sovětský svaz
Nejlepší filmy:
Vojna a mír (1965)
Otec Sergej (1978)
Vojna a mír III: Rok 1812 (1967)
Fred Alexander
Německá říše
Nejlepší filmy:
Volejte policii 110 (1971) (seriál)
Dny zrady II. (1973)
Dny zrady I. (1973)
Paul Berndt
Německá říše
Nejlepší filmy:
Přežil jsem svou smrt (1960)
Rozdělené nebe (1964)
Bílí vlci (1969)
Herbert Körbs
Německá říše
Nejlepší filmy:
Ročník 21 (1957)
Jurij Nazarov
Sovětský svaz
Nejlepší filmy:
Senke nad Balkanom (2017) (seriál)
Ať žije republika (1965)
Osvobození II - Průlom (1970)
Willi Schrade
Německá říše
Nejlepší filmy:
Coming Out (1989)
Neviditelné hledí (1973) (seriál)
Volejte policii 110 (1971) (seriál)
Tadeusz Schmidt
Polsko
Nejlepší filmy:
Potopa (1974)
Osvobození II - Průlom (1970)
Rodný list (1961)
Georgij Burkov
Sovětský svaz
Nejlepší filmy:
Koška, kotoraja guljala sama po sebe (1988)
Otec Sergej (1978)
Služební román (1977)
Vladimír Protasenko
Nejlepší filmy:
Otec Sergej (1978)
Muž jak se patří (1977)
Podařená kvítka (1972)
Tõnu Aav
Estonsko
Nejlepší filmy:
Alexandr Kuzněcov
Sovětský svaz
Nejlepší filmy:
Čipollino (1972)
Balada o vojákovi (1959)
Šli na východ (1965)
Roman Tkačuk
Sovětský svaz
Nejlepší filmy:
Čipollino (1972)
Sobačje serdce (1988) (TV film)
Osvobození II - Průlom (1970)
Jevgenij Šutov
Sovětský svaz
Nejlepší filmy:
Místo akce neměnit! (1979) (seriál)
My se vrátíme (1974)
Velká cesta (1962)