Unaveni sluncem

Unavení slnkom

Burnt by the Sun

Drama / Historický

Rusko / Francie, 1994, 152 min

Nikita Michalkov je zřejmě génius, udržet v jednom jediném filmu tolik lásky a přitom tolik nenávisti je vskutku nadlidský úkol, který však zvádl na jedničku. Navíc ztvárnil tragikomickou postavu plukovníka Kotova, která zářila optimismem a charismatem a o níž se v podstatě nikdy nedozvíte, jaký byl její osud. Jediným vodítkem k jeho postavě je úžasná a veselá rodinka, která žije poklidným životem ve slunném Rusku (zajímalo by mě, kde to je). Tahle rodinná pohoda je však až přespříliš idylická, aby u ní mohlo zůstat - navíc se píšou 30. léta a u moci je však-vy-víte-kdo. A za takové situace se veselé příběhy nepíšou...(22.8.2006)

Značnou zásluhu na kvalitě filmu mají herci. Režisér filmu Nikita Michalkov obsadil do role plukovníka Kotova sám sebe a své herecké schopnosti zcela jistě nepřecenil. Jeho Kotov je silný a statečný muž, milující manžel a výborný otec. Roli malé Nadi ztvárnila Michalkovova dcera Naděžda a svým výkonem s přehledem strčila do kapsy Andreje Chalimona, u nás a v Americe lépe známého pod jménem Kolja. Další bezchybný výkon podal Oleg Menšikov coby Míťa, člověk, který dělá to, co dělá, jenom proto, že mu nic jiného nezbývá, a to už poměrně dlouhou dobu. Jak již bylo řečeno, Unaveni sluncem je znamenitý film. Někomu jako důkaz postačí fakt, že byl v roce 1994 oceněn Hlavní cenou poroty na festivalu v Cannes a o rok později Oscarem. Někoho možná přesvědčily předchozí odstavce. Nepatříte-li do žádné z těchto dvou skupin a stalo-li se vám už někdy, že jste se bavili u filmu, který byl kromě zábavy určen taky k přemýšlení, zkuste se na něj podívat, nemám strach, že by se nelíbil.(24.2.2009)

Více než polovinu filmu člověk sleduje bezstarostné dováděni jedné rodinky za slunného letního dne, hezké, ale jaksi bezvýznamné, to jsem si dlouhou dobu říkal, pak ovšem snímek odkryje svou pravou a vskutku geniální tvář a ty zdánlivě bezúčelné letní hrátky dostanou úplně jiný ráz, stejně jako podstata celého filmu.(16.3.2008)

Nikita Michalkov dokazuje, že mu není režie ani herectví cizí. Výtečné vyprávění o jedné významné rodině, zabývající se zcela bezvýznamným, ale i osudovým. Také především herecký koncert dvou hlavních mužských představitelů Olega Menšikova a Nikity Michalkova a v neposlední řadě mimořádně působivé herectví Naděždy Michalkové, která svýma dětskýma očima i inteligentním chováním dokáže učarovat. Film by si zasloužil asi jediné: kratší stopáž. 80%(30.7.2006)

Neuvěřitelně působivý snímek. Michalkovi se daří pochytit běžné lidské radosti stejně autentickým způsobem, jako to dokázal třeba Fellini ve svých skvostných Darmošlapech, zároveň ale nenápadně, téměř podprahově podlamuje a stále více a více narušuje idylu znepokojivými náznaky, aby nakonec završil film naprosto zdrcujícím koncem. Skvostné dílo o tom, že i ten nejpevnější kmen se dá zlomit. Malá Naděžda Michalková je NAPROSTO BOMBASTICKÁ a přehrává dokonce i svého otce! Uniká mi ale poněkud motiv kulového blesku... P.S.: DĚSÍM se dvojky!!!! Upřímně se jí děsím...(7.6.2010)

• - Populárne tango "Unavení slnkom" bolo napísané až v roku 1937, dej filmu sa odohráva v roku 1936. Text bol pre film zmenený. (cica)

• - Jedná se o jeden ze tří ruských filmů, které získaly Oscara za nejlepší cizojazyčný film. Další dva jsou Vojna a mír (1956) a Moskva slzám nevěří (1979). (PSJR)

• - Snímek byl natočen na motivy povídky "The Little Farm" H. E. Batese z roku 1973. (Terva)