poster

Unaveni sluncem

 • Rusko

  Utomljonnyje solncem

 • Rusko

  Utomlyonnye solntsem

 • Rusko

  Утомлённые солнцем

 • Francie

  Soleil trompeur

 • Slovensko

  Unavení slnkom

 • USA

  Burnt by the Sun

Drama / Historický

Rusko / Francie, 1994, 152 min

 • Enšpígl
  ****

  Možná to v průběhu filmu tak nemusí působit, ale ve svým celku je tenhle film až neskutečně silný. Musím říct, že už dlouho se mnou tak moc neotřásl závěr filmu jako právě tady. Absolutně dokonalá filmařina, podpořená mistrovským herectvím panů Menšikov - Michalkov spolu s geniálním scénářem, připravila skutečně extra silný filmový vývar.(6.4.2017)

 • Jossie
  *****

  Michalkova filmová nádhera, nesmírně silný a citlivý příběh, který začíná velmi poeticky, humorně a příjemně a postupně graduje k hroznému konci. Nostalgické vzpomínky na staré časy lidí vržených do stalinistické doby, velmi citlivě podaná nejednoznačnost charakterů a chování Míti, Kotova a Marusji, nevinné dítě vržené do středu následujících tragických událostí, to vše dělá tenhle film tak silným. Herci v čele s Olegem Menšikovem jsou výborní včetně děvčátka v dětské roli, nádherná je kamera a hudba.(6.11.2005)

 • hirnlego
  *****

  Jeden z nejkrásnějších filmů co znám. Michalkov dokáže být neuvěřitelně "lidský" (jakkoli strašně to zní) - v režii (spousta milých detailů v chování postav dělá film "opravdovější") i v samotném hraní (vztah s dcerou sice hrát nemusel, ale stejně jim to spolu prostě skvěle ladí). . . . . Nádherné obrazy, krásná hudba a skvělí herci - politika stranou, tenhle film prostě miluju.(21.8.2006)

 • Radek99
  *****

  Snímek s tak obrovskou silou ukrytou pod povrchem... Film o nelehké době třicátých let a stalinských procesech v Sovětském svazu, jež předznamenávaly to, co se u nás bude dít v letech padesátých (srovnejte to ale s temným a ledově mrazivým Kachyňovým Uchem), natočený jakoby z druhé strany, z pohledu světa vysokého stranického funkcionáře, válečného hrdiny plukovníka Kotova, hrdiny, ba ikony dělnického hnutí, kdy většina filmu plyne v prozářené a uvolněné atmosféře života komunistické šlechty, mapující jeden jejich prázdninový den, trávený v drobných radostech každodenních rituálů, cyklicky se opakujících výletů, her, pikniků u vody, rodinných vazeb a rurálního způsobu života, a jen někde hluboko a zpočátku neznatelně probublává cosi temného a zlověstného. A pak přijde ten šokující konec... Mrazí při pohledu na pravou tvář v průběhu celého filmu veselého a rozverného Míťi, když divákovi dojde, že to byla jen strhující přetvářka. Excelentní metafora toho, jak krutá doba (a to nejenom komunismu) nasazuje lidem masky pokrytectví. Podobné masky, které celé této epoše nasazovaly všudypřítomné budovatelsky pozitivní portréty generalisima Stalina. Velmi silný a působivý film!(27.1.2007)

 • nirvana91
  *****

  Film videný v rámci Kina naslepo - takže sme nevedeli, čo nás čaká. Po prvých rozpačitých momentoch sa človek do deja fakt dostane. Pomáhajú tomu zaujímavé postavy, neustály ruch a zvedavosť diváka - čo sa vlastne stane, o čo komu ide? Síce sme z kina museli odísť skôr (čo nerada robím, ale dostať sa domov je niekedy umenie ak sa má človek spoliehať na spoje mimo mesto), ale dopozerala som si ho v pohodlí domova. Sama by som si film asi nepustila, tak som rada za tento výber od premietačov. Silný film, ako už písali mnohí. Síce ma samú filmy s takouto problematikou nezaujímajú, ale tento bol tak pekne zaobalený a tak dobre vygradovaný, že ho musím odporučiť.(25.12.2017)

 • - Auto NKVD je typ ZIL/ZIS 110. Tyto vozy vycházely z amerických Packardů, jejichž plány se však do SSSR dostaly v rámci spolupráce až během 2. světové války. Děj filmu je přitom zasazen do roku 1936. (džanik)

 • - Na začátku vidíme skupinu sovětských samohybných děl typu 2S9. Jde ovšem o moderní zbraně, které se veřejnosti poprvé představily až v polovině 80. let. (džanik)

 • - Snímek byl natočen na motivy povídky "The Little Farm" H. E. Batese z roku 1973. (Terva)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace