poster

Unaveni sluncem

 • Rusko

  Utomljonnyje solncem

 • Rusko

  Utomlyonnye solntsem

 • Rusko

  Утомлённые солнцем

 • Francie

  Soleil trompeur

 • Slovensko

  Unavení slnkom

 • USA

  Burnt by the Sun

Drama / Historický

Rusko / Francie, 1994, 152 min

 • RAiken
  *****

  Nikita Michalkov je zřejmě génius, udržet v jednom jediném filmu tolik lásky a přitom tolik nenávisti je vskutku nadlidský úkol, který však zvádl na jedničku. Navíc ztvárnil tragikomickou postavu plukovníka Kotova, která zářila optimismem a charismatem a o níž se v podstatě nikdy nedozvíte, jaký byl její osud. Jediným vodítkem k jeho postavě je úžasná a veselá rodinka, která žije poklidným životem ve slunném Rusku (zajímalo by mě, kde to je). Tahle rodinná pohoda je však až přespříliš idylická, aby u ní mohlo zůstat - navíc se píšou 30. léta a u moci je však-vy-víte-kdo. A za takové situace se veselé příběhy nepíšou...(22.8.2006)

 • Dr.Zhivago
  *****

  Značnou zásluhu na kvalitě filmu mají herci. Režisér filmu Nikita Michalkov obsadil do role plukovníka Kotova sám sebe a své herecké schopnosti zcela jistě nepřecenil. Jeho Kotov je silný a statečný muž, milující manžel a výborný otec. Roli malé Nadi ztvárnila Michalkovova dcera Naděžda a svým výkonem s přehledem strčila do kapsy Andreje Chalimona, u nás a v Americe lépe známého pod jménem Kolja. Další bezchybný výkon podal Oleg Menšikov coby Míťa, člověk, který dělá to, co dělá, jenom proto, že mu nic jiného nezbývá, a to už poměrně dlouhou dobu. Jak již bylo řečeno, Unaveni sluncem je znamenitý film. Někomu jako důkaz postačí fakt, že byl v roce 1994 oceněn Hlavní cenou poroty na festivalu v Cannes a o rok později Oscarem. Někoho možná přesvědčily předchozí odstavce. Nepatříte-li do žádné z těchto dvou skupin a stalo-li se vám už někdy, že jste se bavili u filmu, který byl kromě zábavy určen taky k přemýšlení, zkuste se na něj podívat, nemám strach, že by se nelíbil.(24.2.2009)

 • Gazy
  *****

  Více než polovinu filmu člověk sleduje bezstarostné dováděni jedné rodinky za slunného letního dne, hezké, ale jaksi bezvýznamné, to jsem si dlouhou dobu říkal, pak ovšem snímek odkryje svou pravou a vskutku geniální tvář a ty zdánlivě bezúčelné letní hrátky dostanou úplně jiný ráz, stejně jako podstata celého filmu.(16.3.2008)

 • ad-k
  ****

  Nikita Michalkov dokazuje, že mu není režie ani herectví cizí. Výtečné vyprávění o jedné významné rodině, zabývající se zcela bezvýznamným, ale i osudovým. Také především herecký koncert dvou hlavních mužských představitelů Olega Menšikova a Nikity Michalkova a v neposlední řadě mimořádně působivé herectví Naděždy Michalkové, která svýma dětskýma očima i inteligentním chováním dokáže učarovat. Film by si zasloužil asi jediné: kratší stopáž. 80%(30.7.2006)

 • Skejpr
  *****

  Neuvěřitelně působivý snímek. Michalkovi se daří pochytit běžné lidské radosti stejně autentickým způsobem, jako to dokázal třeba Fellini ve svých skvostných Darmošlapech, zároveň ale nenápadně, téměř podprahově podlamuje a stále více a více narušuje idylu znepokojivými náznaky, aby nakonec završil film naprosto zdrcujícím koncem. Skvostné dílo o tom, že i ten nejpevnější kmen se dá zlomit. Malá Naděžda Michalková je NAPROSTO BOMBASTICKÁ a přehrává dokonce i svého otce! Uniká mi ale poněkud motiv kulového blesku... P.S.: DĚSÍM se dvojky!!!! Upřímně se jí děsím...(7.6.2010)

 • - Populárne tango "Unavení slnkom" bolo napísané až v roku 1937, dej filmu sa odohráva v roku 1936. Text bol pre film zmenený. (cica)

 • - Jedná se o jeden ze tří ruských filmů, které získaly Oscara za nejlepší cizojazyčný film. Další dva jsou Vojna a mír (1956) a Moskva slzám nevěří (1979). (PSJR)

 • - Snímek byl natočen na motivy povídky "The Little Farm" H. E. Batese z roku 1973. (Terva)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace