Osmdesátá léta v Československu. Mladičká sprinterka Anna (Judit Bárdos) se stává členkou Střediska vrcholového sportu. Její matka (Anna Geislerová) a trenér (Roman Luknár) doufají, že splní kvalifikační limit a postoupí na olympijské hry. Vybočením ze světa tvrdého sportovního drilu je pro Annu pouze milostný vztah s Tomášem (Ondřej Novák). Anně začnou být bez jejího vědomí podávány anabolické steroidy. Její výkonnost stoupá, objevují se ale rovněž první zdravotní problémy. Anna se o přípravcích dozvídá pravdu, a přestože je v sázce její účast na olympiádě, hodlá dál trénovat bez nich. Její matka však doufá, že Anna účast na olympijských hrách využije k emigraci, a rozhodne se jí anabolika pod rouškou neškodných vitaminů aplikovat tajně. (Falcon)

Widlicka4

Po zvážení všech pro a proti nakonec dávám plný počet a s potěšením konstatuji, že posledních několik let můžeme být hrdi na to, že česká kinematografie dokáže každým rokem vyprodukovat minimálně jeden film evropských parametrů. Fair play je nepochybně jedním z nich. Cennost filmu spočívá na třech rovinách. Zaprvé otevřením tématu, o němž všichni víme, že probíhal v masovém měřítku, ale dodnes se drtivá většina zainteresovaných aktérů tváří, že se nic podobného nedělo, nemohlo dít, a že je neskutečně uráží, když někdo jen pomyslí na to, že se to dít mohlo. Ne, ono se to opravdu dělo. U nás, v NDR, v Sovětském svaze, a jak ukázala nedávná aféra, i v Rusku nedávných let. Zadruhé velmi působivým vykreslením toho, jak se v totalitních režimech občané stávají v podstatě jen loutkami v rukou moci, semletými událostmi okolo, na něž nemají, nemohou mít a velmi často vlastně ani nechtějí mít vliv - a je jedno, jestli se jedná zrovna o příslušníky bezpečnosti (rentgen plic a kopírování klíčů...), náměstky ministrů, lékaře, sportovní trenéry, nebo matky. Tím se dostáváme ke třetí rovině psychologického dilematu matky, oscilující mezi láskou k dceři a touhou po tom, aby její dcera mohla žít svobodný život ve svobodném světě, což jsou dvě věci, které se paradoxně neposilují, ale naopak jsou zcela v protikladu. Nabízí se otázka, kolik procent lidí v dané situaci by zvolilo řešení jako matka hlavní hrdinky, a kolik by tu spolupráci podepsalo. Obávám se, že většina by spasala spíše do druhé kategorie, což s ohledem na dost masivní psychologický nátlak StB není až tak překvapivé. Tím se dostáváme k devízám filmu - plusy samozřejmě nejsou jen ve výběru tabuizovaného tématu a jeho autentickém zpracování, ale i v hereckých výkonech zejména Igora Bareše a Aňy Geislerové, ale i Romana Luknára a obou mladých běžkyň. Jediným zásadnějším mínusem tak zůstává velmi povrchní rozpracování vedlejších, byť dějově poměrně zásadních linií, například vztahu Anny a Tomáše (a reakce matky a trenéra na tento vztah) či osobní historie rodičů v roce 1968, kolem které se děj sice točí, ale v podstatě jen v mlhavých náznacích. ()

andy60

Nad tím, že se ve sportu v socialistickém Československu dopovalo, se nijak nepozastavuji. Dělá se to dnes, tak proč by se to nedělalo tehdy, že? Zůstává film samotný a ten mě celkem bavil. Až na ten milostný vztah s Tomášem, tahle linie byla taková nedotažená. ()

ciapok

kvalitné spracovanie, výborné herectvo. zvláštny formát, taký trochu nakondenzovaný, ale obdivuhodné, čo dokázal po toľkých filmoch na túto tému ešte vyvolať. ()

Krastom

Fair play mi ukázal náhled do zákulisí vrcholového sportu. Chodí to takto i v reálném životě, nebo jen ve filmu? To nevím, ale jsem si jistý, že pro takové výkony člověk musí mnoho obětovat. Za mě 60%. ()

walsidal

Jsme v období mezi Moskevskou olympiádou 1980, bojkotovanou USA a západní Evropou, plnou tehdy neprokázaného dopingu, který dokládá mimo jiné 60 dodatečně zjištěných pozitivních testů na anabolika a mezi olympiádou v Los Angeles 1984, bojkotovanou Sovětským blokem. Jsme v období, kdy po vzoru Sovětského svazu a NDR začíná i v ČSSR fungovat státem řízený doping. V tomto období se odehrává působivý příběh, kdy se sprinterka Anna dostává do střediska vrcholového sportu, aby splnila limit pro účast na olympijských hrách, které se mohou stát vstupenkou na západ… V hlavních rolích působí přesvědčivě Aňa Geislerová v roli matky, ale mimořádně dobrým tahem se ukázalo i obsazení slovenské herečky maďarského původu Judit Bárdos, která nejen tím, že se nejedná o notoricky známou filmovou tvář, ale i svojí fyziognomií, vytváří přesvědčivý obraz mladičké sprinterky. ()

dansimon

Jeden z povedenějších filmů poslední doby, který řeší ožehavé téma. Státem řízený doping byl, je a bude, akorát se o něm nemluví - za to má film ode mě plusové body. Krom toho zobrazuje nechutné praktiky minulého režimu a StB. Hodnocení není ani na 3*, ani na 4* - je to tak nějak mezi. Hodnotím 70%. PS: Komunismus je svinstvo a bolševici jsou svině! ()

Dstar

Věrné podání bolševické doby a Miro Žbiro:-) nezklamal hudbou.Zkráceně: jsem rád,že jsem tento film viděl,ale více jak dvakráte bych si jej nepustil.Herecký výkon obyčejně krásné Judit je mírně nadprůměrný,ostatní cca průměr,ale dobrý. Necelých 75% je plně v korelaci...zádný šlágr to sice není,ale špatné to rozhodně není.Za mne mezi třemi a čtyřmi hvězdicemi:-) Čtyři jsem dal jako správný slintal krásně obyčejné Judit:-) :-* ()

Liron

Sportovní téma, státem řízený doping v 80. letech. Dobré herecké výkony, zápletka s přesahem. Moc dobře udělaný film. Líbilo se mi, že to nebylo přehnaně doslovné, jak je teď zvykem všechno doslovně opakovat nejlépe 3x abychom to ale opravdu všichni pochopili. Takže v některých komentářích si na to stěžují, ale díky tomu jsem se já ani chvilku nenudila. ()

Milonak

Spíše podprůměrný film, zajímavý pouze tématem. V podstatě vše co jsem očekával, že se v něm objeví, tak se i objevilo. Některé herecké výkony slušné, nic moc scénář, nijak zvlášť mě to nechytlo - film jede celou dobu podle předpokládaného a ničím překvapivého scénáře, neustále se to motá kolem Stromby a výsledku dopujících svěřenkyň, maximálně se tam objeví pár náznaků nějakých osobních vztahů. A je to hodně černobílé. ()

Polik_

Všechny tyhle porevoluční socialisticko-kritické filmy mi všechny přijdou jako na jedno brdo, ale koneckonců takový život asi tehdy byl. Doložky, disent, StB a další. Na poli motivů Sedláčková s ničím novým nepřichází. Dobře však pracuje s tím co má a to již tisíckrát viděné udělá po tisícáté první a výsledek stále stojí za to. Moje výtky budou směřovat především na účet scénáře, protože provedení opravdu stojí za to. Autoři vysvětlování některých scén, jmenovitě třeba záměnu Stromby za Bčko a mnohé další, až okatě přehání, což vyústí v kompletní ztrátu tempa, které film po většinu času drží. O českých filmech a produkci si myslím své, ale tohle se mi líbilo, 3.5*. ()

gapa466

škoda, že do toho byla zapletena politika. Myslím, že státem řízený doping je dostatečně velké téma, aby stačil naplnit celý film. ()

Zemřel zpěvák a skladatel Miro Žbirka

Zemřel zpěvák a skladatel Miro Žbirka