Černý zabiják

• Česko Kosatky (více)
Ukázka z filmu

Snímek Blackfish odhaluje příběh notoricky známé kosatky Tilikum, která – na rozdíl od jakékoli jiné volně žijící kosatky – zabila v zajetí několik lidí. Co se s ní za tu dobu stalo? Šokující záběry a poutavé rozhovory s trenéry a experty manifestují mimořádnou náturu těchto tvorů. V posledních čtyřech desetiletích si můžeme pozorovat opravdu kruté zacházení s kosatkami v zajetí a rostoucí rozčarování pracovníků, kteří byli mylně informováni o ohrožení tohoto druhu v divočině. A to jenom kvůli vysokým ziskům průmyslu mořských parků. Tento emotivní a napínavý příběh nás přiměje k tomu, abychom zvážili náš vztah k přírodě. Zároveň ale odhaluje, jak málo toho my lidé vlastně víme o těchto vysoce inteligentních a překvapivě vnímavých savcích, které jsme chtěli ovládat. (HBO Europe)

SOLOM.

Měl jsem tu čest na vlastní oči vidět kosatky ve volné přírodě a můžu říct, že na to nikdy nezapomenu. Oproti tomu jsem byl jednou ve vodním parku, kde byli cvičení delfíny a lachtani a jako líbilo se mi, ale když kolem vás krouží delfín v moři či oceánu – je to prostě lepší zážitek. Ale teď k tomuto velmi zajímavému a velmi smutnému dokumentu. Člověk je pro prachy ochotný udělat cokoliv a kosatka není vůbec hloupý tvor. Žít v zajetí není žádný život. Už od mláďat nepoznali nic než stísněný prostor, málo potravy, mnohdy špatné zacházení ze strany jiných jedinců – no a ti slavní cvičitelé ač se snažili sebevíce, nikdy jim nemohli být rovni. To však neznamená, že svou práci neodváděli dobře a neměli kosatky rádi. Někteří za to zaplatili životem. Tilikum už odešel na věčnost – což pro něj bylo vysvobození a rozhodně si nemyslím, že by byl jen nelítostný zabiják…Byl nádherný… ()

vypravěč

Verši modlitby svatého Basila za život ve volné přírodě: "Kéž bychom si uvědomili, že oni nežijí pouze pro nás, / nýbrž pro sebe a pro Tebe / a že milují krásu života." ()

ScarPoul

Príde ten čas, kedy si generácie čo prichádzajú( ak ich teda televízia a koniny čo tam bežia neskazia), budú krútiť hlavami nad naším uvažovaním o svete a budú naše chyby posudzovať omnoho kritickejšie než by sme boli toho schopný my. Blackfish je pekným dokumentom. Spojením hovoriacich hláv a kamerových záznamov. Viacej ako o kosatkách konfrontuje dokument ľudí čo majú radi prírodu s tými, ktorý hľadajú finančný zisk a dopad tohto nevyrovnaného súboja na zvieratá a ľudí. Síce to neprináša žiadne poriadne revalations, ale považujem ho za dôležitý. Už len ako svedectvo, že takto sa to jednoducho robiť nemá. Jeden z tých filmov, ktorý by sa mal povinne púšťať deťom na škole. ()

maseer2

nenápadná dokumentární pecka, která za zdánlivě nevinným tématem skrývá spoustu pravd o tom, že lidi jsou v zásadě naivní a krutá hovada.. když tyhle inteligentní tvory odtrhnete od rodin a držíte je celý život v prostoru pár (desítek) čtverečních metrů, tak je vcelku logické, ze se čas od času prostě a jednoduše naserou... silné 4* ()

ChArLeNe

Zábavné parky, kde diváci jasajú pri pohľade na divoké zviera, ktoré poslúcha cvičiteľa na povel pri predvádzaní čísel. Na jednej strane dokument prezentuje vykorisťovanie kosatiek od začiatku tohto barbarstva po dnešok, a na druhej strane poukazuje na špinavé taktiky SeaWorld o zamlčovaní pravdy. Ja zasa nie som toho názoru, že cvičitelia sú úplne nevinní, keď na ne zaútočia kosatky - síce na cvičiteľov prezentovaních v tomto dokumente je vidno, že im záleží na zvieratách, a sú vlastne iba bábkami SeaWorld, lenže pre divoké zvieratá nie je prirodzené byť v zajatí, byť využívaný pre zábavu ľudí, takže im mohlo docvaknúť, že pracovať v takomto biznise nie je pre divoké zvieratá žiadny "lepší život". Rovnako ako to platí o Zoo či cirkusov. Alebo možno som iba jedna z mála ľudí, ktorí niečo také pochopili aj bez toho, aby mu niekto zdelil takúto informáciu, či mali nejaké interné informácie o zaobchádzaní zvierat ľudmi. Každou interakciou s kosatkami riskovali svoj život. Bolo iba otázkou času, kedy si kosatka vybije svoju frustráciu zo zajatia na cvičiteľovi. Takže išli do toho na vlastné riziko. ()

Marek1991

Už som videl zopár dokumentov, kde naznačovali, či priamo popisovali, ako sú tieto ryby alebo cicavce alebo ako už chcete, frustrované, deprimované a proste ubližuje sa im tým, že sú v zajatí. V podstate mi tento dokument nič nového nedal, akurát rozsiahlejšie popísal cez výpovede ľudí, akí skúsení a šikovní boli cvičitelia, ako neboli Kosatky zlé, no proste vzhľadom na ich iné jednanie, ktoré sa v skratových momentoch zvýraznilo, tak sa stali nehody. Škoda, že tu nie je nejaká investigatíva, navyše sa dlho reční takmer o ničom, čo som prekvapený, že iné dokumenty, ktoré majú čo povedať, tak tie nie sú veľmi dlhé a toto bolo možno až moc. Navyše veľká časť dokumentu bola podľa mňa viac zameraná na ľudí, než na kosatky a ich správanie a vnímanie, tiež to z môjho pohľadu nebolo až tak správne. ()

Padme_Anakin

Z nahlédnutí do života kosatek v zajetí se jedné udělalo dosti nevolno, po dokoukání to ve mně postupně doznívá a po pravdě i hodně vře, krutost lidí je zarážející.. Jedná se o zdařile zpracovaný dokument, ve kterém zazní spousta pocitově nepříjemných informací.. Každopádně zajímavé, strhující a velice smutné.. ()

Ajinka126

Jsem nesmírně ráda, že jsem tento dokument mohla vidět. Je to kus filmařské a lidské práce. Zcela mě ohromila perfketní časová sekvence, která mi servírovala informace přesně tak, jak jsem je zrovna potřebovala. Neuvěřitelně mě to vtáhlo do dějě a bylo mi stále větší a větší smutno nad naší neuvěřitelnou sobeckostí a chamtivostí. Kosatka přitom jenom stojí uprostřed tohoto cirkusu, kde na jedné straně stojí korporace, které rozhodují o jejím životě a na straně druhé jsou jen zranitelní cvičitelé, kteří se jí snaží život zpříjemnit. Je to boj s větrnými mlýny, který může ovlivnit každý z vás, kdo se rozhodne tento "zábavní průmysl" nepodporovat. Hodně mě ale zklamal český název "Černý zabiják". Některé lidi to okamžitě stáhne pouze na jednu stranu. Budou věřit tomu, že je to krvelačné monstrum. No možná i je, ale kvůli komu, hm? Prosím, podívejte se na to a udělejte si vlastní představu... ()

FFilipCZ

This is America! Máte jednoznačné důkazy o tom, že frustrované kosatky v zajetí jsou schopny zabíjet (výpovědi svědků, fotky, videozáznamy), ale stejně tento zábavní průmysl dále přetrvává a vydělává miliony dolarů ročně. Tohle není jenom problém kosatek. Odeberte potomka jakémukoliv tvorovi, ať už to je pes, lev, tygr, opice a nebo třeba ČLOVĚK!, zavřete ho do betonového vězení s minimálním pohybem a vyžitím, a taky z toho bude frustrovaný, znuděný a nasraný - tudíž se nebude chovat tak, jako ve svém normálním přirozeném prostředí. Tyhle typy dokumentů mě vždycky seberou, ale na druhou stranu si to chce občas uvědomit, jak se chováme navzájem k sobě a k ostatním živým tvorům, s kterými sdílíme tuto planetu. ()

schizmo

Tenhle dokument se mnou hodně otřásl a to jsem viděl už kde co. Popravdě nevím, kde začít - během filmu se mi honilo hlavou milion myšlenek, takže doufám, že se mi je podaří obsáhnout tak, aby vše dávalo smysl a na nic jsem nezapomněl. Tenhle dokument pojednává o osudu několika vybraných kosatek v Sea World, i když vlastně reprezentuje stav této problematiky kdekoli na světě. Vodní svět je vlastně takový vodní cirkus, kde jsou zvířata držena a cvičena k pobavení návštěvníků. Ono to na první pohled nevypadá, kosatky se tváří, že to dělají rády - aby pobavily, zavděčily se nebo prostě pro kýbl ryb. Jenže! Na začátku stál odlov mláďat ve volné přírodě. Několik jich během toho uhynulo, zatímco celá rodina dospělých kosatek plula nadohled a po celou dobu s naříkajícími mláďaty komunikovala. Kdo někdy slyšel nářek velryby pro své mládě, dovede si představit o čem mluvím. Pak není divu, že i lovci při vytahování mláďat z vody plakali. Věděli jste, že kosatky jsou velmi sociální, tvoří rodiny a že mají svůj jazyk či dialekt, kterým se dorozumívají uvnitř své skupiny? Věděli jste, že vedou silný citový život a při výzkumu jejich mozku se přišlo na to, že prožívají stav, který je podobný vědomí u člověka? V akváriu pak samozřejmě o žádnou rodinu nejde, je to uměle sestavená skupina bez příbuzenských vztahů, takže kosatky mezi sebou různě bojují a soupeří, často se vzájemně napadají a zraňují. Taková frustrace se neustále kumuluje v hlavě zvířete, které pokud si uvědomuje samo sebe, je těžké predikovat, jak s takovou frustrací naloží. Od začátku provozování vodních světů je známo více jak 70 napadnutí člověka kosatkou, zatímco ve volné přírodě ani jedno. Zajímavé, že? Hm, ani ne. Nejznámnější kosatka držená v zajetí - pětitunový Tilikum je exemplární případ mluvící za všechny. Od počátku si prošel vším možný a přestože člověka už několikrát napadnul, byl dál používan jako chovný samec a krom toho, že své geny šířil dál, denně vystupoval ve vodním světě a bylo tedy otázkou času, kdy toho bude mír regulérně dost. Neříkám, že kosatka zaslouží více pozornost, než medvěd v cirkuse nebo kráva ve velkochovu, ale tady je přesně vidět, že když si pětitunový potenciální zabiják usmyslí, že už toho má dost, budou lítat části těl. A taky lítaly, Tilikum napadl a zabil cvičitelku během vystoupení. V dokumentu vystupuje řada bývalých cvičitelů kosatek, kteří otevřeně mluví se slzami v očích o špíně a nekalých praktikách Sea World - dokument je tedy postaven převážně na jejich výpovědích a záběrech z bazénů, takže welfare kosatek je zde jakoby až na druhém místě a kdyby neumírali lidé, kdo ví, jestli by dokument vůbec vzniknul. Naštěstí chytrý člověk si domyslí, že všechny útoky kosatek jsou jen reakcí na to, že jim chybí přirozené prostředí a neprosperují dobře (svěšená ploutev, zkrácení věku na třetinu). Tilikum zemřel ve věku 35 let letos v lednu. Po celou dobu sledování tohoto filmu (je mimořádně napínavý) mě nezvykle bolelo u srdce, zvláště pak u záběrů, kdy samici odebírají její mládě a převážejí ho do jiného bazénu - tyhle záběry člověka opravdu srazí na kolena! () (méně) (více)

kaylin

Kosatka zabila člověka. Proč to udělala? Ne, nedělám si srandu, tohle je vážně dokument o tom, co kosatku vede k tomu, že vraždí trenéry, kteří s nimi cvičí. No dobře, možná to trochu zlehčuji, tohle je dokument a ne slasher. Více méně. Rozhodně se vyplatí na snímek kouknout, protože i když je rozjezd celkem obyčejný, následují pasáže, z nichž vás bude doslova mrazit. Nebudu odsuzovat lidi za to, že chtějí pracovat s kosatkami, budu odsuzovat podnikatele, kteří nejsou ochotni přijmout odpovědnost za svoje činy. Ani se k tomu nevyjádří, ač možnost měli. Lidé si pořád neuvědomují, že zvířata jsou prostě nevyzpytatelná. Oni i lidi jsou celkem magoři. Že kosatka někoho v zajetí zabije, to je bohužel celkem očekávaný důsledek. Že vodní svět viní své zaměstnance, to je bohužel také klasická praxe. ()

italka63

Miluju kosatky. A to jediné, co si mohu přát je to, aby z nich lidé přestali dělat nádherné klauny a nechali je být přirozenými predátory ve volném moři, kam od pradávna patří. Lidská zhovadilost nezná mezí. ()

Dont

Při vší úctě a památce k trenérce Dawn Brancheau, být já Tilikum, sežral bych jí taky. Po těch letech týrání a potlačování veškerých přirozeností se docela divím, že těch incidentů nebylo ještě víc. Člověk by si už měl uvědomit, kde jsou hranice nějaké morálky a slušného chování k ostatním obyvatelům naší planety. Tím spíše, že dle výzkumů patří kosatky k těm inteligentnějším tvorům. Dokument to je zajímavý, ale někteří z těch bývalých trenérů intelektem zrovna nevynikají… A pak mě ještě dorazilo, jak ta brunetka s úsměvem na tváři do kamery mluvila o fantastickém zážitku návštěvy mořského parku, při kterém se stala svědkyní krmení dravých ryb lidským masem zaměstnanců parku. Jakoby to byla opravdu vzrušující zábava… ()

radomiil

Není tu zrovna moc co dodávat, jelikož i v komentování ostatních bylo takřka vše řečeno-opět lidské mrchy s jejich hamižností oproti "bezbranným" přirozeným zvířecím tvorům)chvílemi vskutku emotivní počin. ()

ibeh

O kosatkách jsem se dozvěděla nové věci, o lidech ani ne, jsou pořád stejní. Pěkně natočené a moc smutné, ovšem s nadějným koncem. ()

Pajky3

Zajímavý dokument, obzvlášť pokud k tomuto tématu nemáte nic nakoukáno. O tom, že držet zvířata v zajetí je špatné už toho bylo natočeno dost, ale tohle tomu přeci jen dává jiný rozměr. Předtím než jsem se na dokument podíval, tak jsem o kosatce jménem Tilikum nikdy nic neslyšel. Opět se ukazuje, že jde hlavně o prachy a dokud tenhle byznys bude dovolený, tak se nic výrazně nezmění. ()

eisha3

Dokumentární bomba, investigativní, s gradujícím dějem, co vtáhne. O kosatkách uvězněných ve vodních parcích, které působí šťastně - jsou to hopíci, cvičené "opice", které však tím vším hrozně trpí. To my lidi tak nějak tušíme, přesto do těch parků chodíme (teda my ne, když je u nás nemáme, ale kdyby byly, šla bych), ony pak zabíjí a já se tomu nedivím. ()

sator

Odnaučili nás vnímat pocity, tohle je jen odraz společnosti která poztrácela "A Touch of humanity". Nemám patent na rozum a na většinu otázek není jediná správná odpověď... ()

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz