Elsa - lvice, která změnila svět (TV film)

Elsa: The Lioness That Changed the World

Dokumentární

Velká Británie, 2011, 50 min

Cenný a přehledný dokument osvětlující pověstný příběh manželů Adamsonových a jejich nejbližších „šelem“ – přehledný a podrobný dík záznamu svědectví blízkých osob a cenný autentickými filmovými záznamy. Doporučoval bych však neplýtvat (vždy) trapnými inscenovanými vstupy (herec představující Davida píše deník apod.) a nahradit prostou evidující „objektivní“ stavbu hlubším průnikem do poměru lidského a zvířecího – např. důslednější konfrontací tragického osudu lva Boye, zdánlivě stvrzujícího věčnou nebezpečnost zvířete, s osudy obou manželů zavražděných „člověkem“, tou zlopověstnou nahou opicí.(23.4.2015)

Známý příběh se dočkal také důstojného dokumentárního provedení, jehož poselství je dnes potřeba... Podobně silný příběh jako u dokumentu "Lobo - vlk, který změnil Ameriku"... Tentokrát však klobou dolů před panem Georgem Adamsonem, který světu mnohé vysvětlil, za což byl krutě ztrestán - nikoliv vnímajícími zvířaty, mezi nimiž se celou dobu pohyboval, ale nechápavými lidmi, které čas od času potkal... Ostatně o něco dříve zastihla stejná tragédie také jeho ženu, která se na příběhu lvice Elsy značnou mírou podílela...(25.6.2013)

Skutočný život nie je ako film, o tom sa musel presvedčiť George veľa krát. Aj keď si získa sympatie verejnosti filmom, stačí jedna sekunda a všetko je stratené, jeho projekt je ohrozený. Nie nenávratne, ale volanie divočiny u levov natrvalo neskrotí ani on ani žiadny človek. V dokumente je to postupne priblížené a najdramatickejšie nesfilmované momenty prerozprávajú očití svedkovia. – Na žádného lva, který žil v blízkosti člověka, se nemůžete úplně spolehnout. Nedá se ale o mnoha lidech říci totéž?(14.6.2013)

Priznám sa, že až do zhliadnutia tohto dokumentu ma film Volanie divočiny príliš neoslovil. No pri pozeraní tohto dokumentu som bol veľmi prekvapený. Poteší rozprávanie tvorcov originálneho filmu, ako aj autentických záberov. No najviac prekvapí príbeh, ktorý sa za tým všetkým skrýval, ktorý zmenil pohľad ľudstva na levy a divoké šelmy celkovo. Tento príbeh, neidealizovaný, ale napriek tomu úžasný, predčil dokonca aj romantické dielo, ktoré sme mali možnosť vidieť na striebornom plátne. Za mňa veľkých 5*.(19.10.2019)

„Došlo mi, že na mně leží lev.“ Pár úsměvů i slziček u mně vyvolal dokument o dvou výjimečných lidech, kteří věnovali všechnu svou lásku a nakonec i životy divokým šelmám a jejich záchraně nejen péčí o konkrétní jedince, ale celosvětovou osvětou, která nás upozornila, že starost si nezaslouží jen náš žaludek a internetové připojení, ale i zvířata. Většinu faktů jsem znala, protože jsem přečetla snad všechno, co Adamsonovi napsali, na mou něžnou strunu (dobře ukrytou pod silnou slupkou sarkasmu) ale zabrnkaly homevidea lidsko-lví rodiny, a ostře mě bodly některé informace, o kterých jsem nevěděla – hlavně tragický osud Boye a to, jak moc byla Georgova vražda brutální. Pevně doufám, že se George a Joy tam někde nahoře teď prohánějí se svou smečkou. A že už se přestali hádat. :)(22.7.2016)

• - Joy Adamsonová se narodila jako Friederike Victoria Gessnerová v Opavě v roce 1910, kde žila do svých dvanácti let. (Thomash)

• - Dokument z více než legendární knihy Joy Adamsové "Volání divočiny" čerpá z deníků autorčina třetího manžela George Adamse. (Olík)