Kundo: Čas pomsty

군도:민란의 시대

Kundo: Age of the Rampant

Dobrodružný / Historický / Akční / Drama

Jižní Korea, 2014, 137 min

Nezvyklý jihokorejský historický "eastern", kterému škodí jen jeho skoro dvou a půl hodinová délka, rozložená mezi několika kapitol, vyprávějících příběh tyrana a postupně se proti němu stavícího lidu v čele s tzv. bandity a řezníkem. Vůbec to nevypadá špatně, rozhodně to špatně nezní (u jihokorejského historického filmu trochu nezvyklé ale dobré westernové skladby), ale minimálně tak dvakrát jsem si říkal, že už by to tady mohlo nějak končit a ono ne, čekala mě ještě další příběhová kapitola, což už začínalo být skutečně trochu moc., protože vyprávění bylo dosti pozvolné. Chtělo by to trochu sestříhat a uhladit dějovou linku, aby děj gradoval jen jednou a pořádně a ne několikrát a pak se s další kapitolou jelo zase od začátku, pak přidám čtvrtou *. Nicméně to vypadá to a zní skutečně překvapivě dobře.(10.10.2014)

Sakra to byla teda mixáž kolosálních rozměrů. Byl to historický film, western, samurajská akční řezba, sociální freska na téma zlý bohatí a hodní chudí, cesta za pomstou, sonda do rozvrácené duše hlavní záporné postavy a nebo....? At už tak či onak, ten westernový hudební podkres byl fakt zajímavý tah. Občas to sice bylo zdlouhavé až nudné, ale délka je to jediné co se tady dá vytknout. Jinak výprava, bandité s řezníkem i hlavní záporná postava na jedničku s hvězdičkou. Krásné souboje, brutální,krvavé i nápadité. Nejvýraznější postavou ale rozhodně záporák s tváří andílka, ten byl tak přesvědčivý, že jsem mu spílal a přál si jeho co nejbolestnější smrt. Vzhledem k tomu, jaký to však byl bojovník, se toto zdálo být až nemožné.... Nebyli by to však Korejci, aby i tento můj jednoznačný pohled na něj na konci trošku nezviklali.....jak typické a korejské :-)(31.1.2016)

„JMÉNEM LIDU, MY, CHUSULSKÝ KLAN, TĚ ODSUZUJEME K TRESTU SMRTI!“… /// Příběh z časů, kdy na chudej lid musela bejt přísnost. Jenže i v Číně se našel někdo, kdo bohatejm pouštěl žilou a chudejm by se rozdal. Nenáročný filmový dobrodružství, který baví soubojema, příběhem (najde se zde prostor pro vtípky), kurevsky dobrým padouchem (jakože to umí s rukama i nohama) a tím, že se tady chcípá ve velkým (páč lidí je v Číně (a v Rusku) jako sraček). Škoda, že to vyznívá tak budovatelsky. Prostě takovejch 800 (plus mínus, nechce se mi to počítat…) žlutejch statečnejch. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Jsem rád, když trpí státní úředníci. 2.) Sere mě, že Jánošík neumí lítat. 3.) Thx za titule „langi“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR * AKCE *** NAPĚTÍ ne(25.10.2016)

Parádní mix westernů, Tarantina a klasických asijských bojovek. S trochou nadsázky by se dalo říct, že to má ne od každého něco, ale od každého všechno čili výbornou choreografii bojových scén, spoustu krve, nádech atmosféry Divokého západu, něco humoru a hlavně dokonalou muziku. Vydařený je i casting, přičemž prim hraje záporák, který by se mohl směle rovnat králi všech padouchů Frankovi z Tenkrát na Západě. Tohle jsem si vrcholně užil a možná by nebylo od věci pozvat režiséra do Hollywoodu, aby si tam střihl western v klasických reáliích. 90%(9.6.2015)

Ten film je proste epic. Dokonaly mix samurajskych filmov mixnuty westernovou atmosferou. Kurosawa s Leonem by mali velku radost. Westernovy look je jedna velka lahôdka. Takisto pomale tempo mi k tomu sedelo dokonale. Vysledny zazitok je dost hutny. Niekomu môze vadit, ze to nema dynamicky spad. Kym sa dopracujeme k finale, tak sa film do velkej miery venuje postavam. Vdaka tomu dokonale funguje dramaticka cast a hlavny hrdina si ma uplne podmanil a zaporak bol zase vykresleny ako netolko neporazitelny, ze som si nevedel predstavit ako ho hrdina zdolá. Naviac nebol podany jednorozmerne, co je tiez velke plus. Akcne sceny su famozne. Po technickej stranke bezchybne prevedene, velkolepe a choreografia spickova. Len strih je na môj vkus prilis rychly. Ale nie neprehladny. Tentokrat sa rychlost strihu da ospravedlnit ako zamer. Ako variacia stylu bleskovych westernovych prestreliek. Takze rozhodne tento film odporucam. 8/10.(10.3.2015)

• - Postava Butler Yanga (Man-sik Jeong) ve filmu používá katanu známou jako Nodachi. Délka Nodachi je 1450 mm, délka čepele 865 mm. Nodachi měla sloužit hlavně při obřadech, ale samurajové si ji velice oblíbili, takže ji začali používat i v boji. Nodachi se musí držet oběma rukama, jinak se nedosáhne kýženou efektu při boji. Na rozdíl od klasické katany, Nodachi je schopna dosáhnout delších a prudších řezů, hlavně v oblasti dolních končetin. O Nodachi kolují legendy, že pokud ji bojovník mistrně ovládá, tak dokáže rozseknout až tři lidi vedle sebe. (Yoshitsune)

• - Herec Dong-won Kang, ztvárňující zde filmovou postavu Yoon Jo, odehrál veškeré akční a bojové sekvence na vlastní pěst bez doporučeného zapojení hereckého dubléra. Jeho jistota pramenila ze čtyř měsíčního tréninku, v němž nejenom že se učil bojovým technikám, ale ve specializovaném výcvikovém středisku také správnému zacházení s mečem. Meč, třímající v jeho rukách, byl dokonce vyroben speciálně pro jeho vlastní potřebu. A na rozdíl od jeho předchozího snímku Duelist (2005), strávil poměrně dlouhý čas i v posilovně. Připravoval se tak především fyzicky na náročné bojové sekvence, v nichž byl nucen sám čelit celému zástupu nepřátel. 'Jsem si naprosto jist, že tu jsou několikanásobně zdatnější lidé, kteří by dané scény sehráli jistě lépe. Zvládnu-li ale všechny tyto scény sehrát sám, myslím si, že i pro diváka je to o to atraktivnější podívaná.' (Conspi)

• - Filmové natáčení odstartovalo 27. 4. 2013 a skončilo 1. 11. 2013. (Conspi)