Kundo: Čas pomsty

군도:민란의 시대

Kundo: Age of the Rampant

Dobrodružný / Historický / Akční / Drama

Jižní Korea, 2014, 137 min

Sakra to byla teda mixáž kolosálních rozměrů. Byl to historický film, western, samurajská akční řezba, sociální freska na téma zlý bohatí a hodní chudí, cesta za pomstou, sonda do rozvrácené duše hlavní záporné postavy a nebo....? At už tak či onak, ten westernový hudební podkres byl fakt zajímavý tah. Občas to sice bylo zdlouhavé až nudné, ale délka je to jediné co se tady dá vytknout. Jinak výprava, bandité s řezníkem i hlavní záporná postava na jedničku s hvězdičkou. Krásné souboje, brutální,krvavé i nápadité. Nejvýraznější postavou ale rozhodně záporák s tváří andílka, ten byl tak přesvědčivý, že jsem mu spílal a přál si jeho co nejbolestnější smrt. Vzhledem k tomu, jaký to však byl bojovník, se toto zdálo být až nemožné.... Nebyli by to však Korejci, aby i tento můj jednoznačný pohled na něj na konci trošku nezviklali.....jak typické a korejské :-)(31.1.2016)

Tak trochu bojový film, tak trochu bohatým brát a chudým dávat po stopáté, ale hlavně kvalitně natočený historický velkofilm. Zde se naštěstí scénárista obešel bez extrémně debilních vedlejších postav, což má za následek, že se divák u toho necítí trapně tak jako u jiných jihokorejských spektáklů podobného ražení. Bojové schopnosti našich hrdinů i hlavního záporáka jsou sice obdivuhodné, ale na rozdíl od severokorejských filmových výstřelků nepůsobí nadpozemsky, čili ve výsledku směšně. Je to blockbuster, tudíž se musíme obejít bez překvapujících zvratů a nějaké výrazné autorské invence a spokojit se s hromadou klišé a naprostou předvídatelností. Silnou stránkou filmu jsou rozhodně herecké výkony hlavních představitelů, své role zvládli naprosto precizně, přesto bych jednu výtku měl - Ha Jung-woo na osmnáct rozhodně nevypadal, a to ani před popálením, zato Kang Dong-won vypadá deset let uplně stejně mladě (ten může brát role středoškoláků do padesáti a nikdo nebude mít námitek). Prostě kvalitní korejský blockbuster se všemi svými klady i zápory, víc jsem od toho ani nečekal. 75%(17.11.2015)

Je to celkom dobrá akčná historická dráma. Má dosť dobrý príbeh o skupine ľudí s dobrými bojovými schopnosťami, ktorí sa už nedokážu len tak pozerať na súčasnú situáciu, kedy chudobní kvôli zlým podmienkam umierajú od hladu, zatiaľ čo šľachte na čele s mladým tyranským vládcom sa darí. A tak spoja svoje sily, aby pomáhali chudobným, no hlavne odstránili tohto tyrana, ale ten sa len tak nedá a čakajú ich veľké problémy. Spracovanie nie je zlé, ale dalo sa to podať aj o dosť lepšie. Už od začiatku som sa nevedel zbaviť trochu rozporuplných pocitov, síce zápletka ako celok mi vyhovovala, ale dej dlhší čas nepôsobí až tak zaujímavo, ako by mohol, rovnako postavy ponúkajú slušný potenciál, ale väčšina z nich nemá dostatočný priestor, tu by som určite skôr uvítal, keby to bolo o rovnocennej skupine banditov, ale tvorcovia v tomto prípade uprednostnili rivalitu medzi jedným bojovníkom a tyranom a tak ostatní išli skôr do úzadia. Tiež mi prvú polovicu moc nesedelo to odľahčené podanie a pomalšie tempo, no aj tak sa tu nájde plno scén, ktoré sa mi páčili a tak sa na to dá pozerať aj v tejto časti. Ale našťastie v druhej polovici sa to výrazne vylepší, síce pár spomínaných nedostatkov sa nezmení, ale dej začne byť zaujímavejší, dynamickejší, konečne to zvážnie, navyše aj tá rivalita už funguje podstatne lepšie a tak tu sa už je rozhodne na čo pozerať až do konca. Akcie je tu priemerné množstvo a páči sa mi. Akčné scény majú slušnú choreografiu, sú výborne natočené a sadol mi aj výber prostredí, ale dlhší čas som mal pocit, že sa nimi šetrí, no vynahradí to záverečná tretina, ktorá ponúkne niekoľko veľkolepejších a dlhších sekvencií. A najviac sa mi páči útok na dedinu alebo celé finále. S hereckým obsadením som dosť spokojný, nájde sa tu množstvo známych tvárí, len ako som spomínal, väčšina nemá potrebný priestor, aby som si k nim vytvoril lepší vzťah. Ale aj tak nesklame Ha Jung-Woo v hlavnej úlohe, k tomu hlavný záporák Gang Dong-Won a z vedľajších postáv si ma najviac získala ženská bojovníčka. Réžia a technická stránka sú na tom dobre, je to jednoducho kvalitne natočený historický blockbuster. Takže keby bol celý film, ako tá druhá polovica, hodnotil by som aj lepšie, ale sklamaný nie som, slušná žánrová zábava. 67%(19.10.2014)

• purekritik

Dlouhej parnej večer, nuda. Napadá mě vole, že si pustím ňákej biják a pak si řikám: "Proč né Kundo.., stejně nemáš alternativu, takže teda... (přemejšlim nahlas) Kundo, pokud to pujde stáhnout a budou nějaký lidský titulky, jinak na to mrdám vole a jdu spát." Nu a tak sem to teda stáhnul and here we are bitch. 45%(9.6.2018)

Vůbec mi nevadila stopáž, což je svým způsobem pochvala sama o sobě. Herci byli vynikající a postavy byly vymyšleny/napsány také na jedničku. Velmi mě potěšil look filmu, kamera, zvuk, režie...ale co mě dráždilo, byla hudba. Tvůrci jsou buď ukrutní fanoušci westernů, nebo mělo jít o snahu vymezit se z produkce podobných historických filmů...těžko říct. Samozřejmě je to na vkusu každého diváka, ale já bych prostě víc ocenil asijský podmaz a to i když uznávám, že ta paralela s westernovým příběhem tam je. I když....Goondo působí mnohem tvrději, surověji, realističtěji, než většina westernových filmů, které jsem viděl. A snad právě proto mi vadilo, že ta hudba to tak nějak zlehčuje; a přitom se děly opravdu vážné věci. Záporák je opravdu sviňa, resp. chová se jako sviňa, hlavní hrdina je správnej magor, rubaček je dost a mají slušnou úroveň...líbilo se mi to. 4 a čtvrt hvězdy a doporučuji. Vždycky dám přednost takovému filmu, před úchylárnou a la Tarantino.(30.10.2014)

• - Filmové natáčení odstartovalo 27. 4. 2013 a skončilo 1. 11. 2013. (Conspi)

• - Postava Butler Yanga (Man-sik Jeong) ve filmu používá katanu známou jako Nodachi. Délka Nodachi je 1450 mm, délka čepele 865 mm. Nodachi měla sloužit hlavně při obřadech, ale samurajové si ji velice oblíbili, takže ji začali používat i v boji. Nodachi se musí držet oběma rukama, jinak se nedosáhne kýženou efektu při boji. Na rozdíl od klasické katany, Nodachi je schopna dosáhnout delších a prudších řezů, hlavně v oblasti dolních končetin. O Nodachi kolují legendy, že pokud ji bojovník mistrně ovládá, tak dokáže rozseknout až tři lidi vedle sebe. (Yoshitsune)

• - V roli filmové Ma-hyang (Ji-hye Yoon) se dle původních záměrů měla objevit herečka Min-hee Kim. Nabídka byla herečkou prostřednictvím zastupující agentury odmítnuta z důvodu pracovní kolize s jiným rozpracovaným filmovým projektem. (Conspi)