Kundo: Čas pomsty

군도:민란의 시대

Kundo: Age of the Rampant

Dobrodružný / Historický / Akční / Drama

Jižní Korea, 2014, 137 min

Je to celkom dobrá akčná historická dráma. Má dosť dobrý príbeh o skupine ľudí s dobrými bojovými schopnosťami, ktorí sa už nedokážu len tak pozerať na súčasnú situáciu, kedy chudobní kvôli zlým podmienkam umierajú od hladu, zatiaľ čo šľachte na čele s mladým tyranským vládcom sa darí. A tak spoja svoje sily, aby pomáhali chudobným, no hlavne odstránili tohto tyrana, ale ten sa len tak nedá a čakajú ich veľké problémy. Spracovanie nie je zlé, ale dalo sa to podať aj o dosť lepšie. Už od začiatku som sa nevedel zbaviť trochu rozporuplných pocitov, síce zápletka ako celok mi vyhovovala, ale dej dlhší čas nepôsobí až tak zaujímavo, ako by mohol, rovnako postavy ponúkajú slušný potenciál, ale väčšina z nich nemá dostatočný priestor, tu by som určite skôr uvítal, keby to bolo o rovnocennej skupine banditov, ale tvorcovia v tomto prípade uprednostnili rivalitu medzi jedným bojovníkom a tyranom a tak ostatní išli skôr do úzadia. Tiež mi prvú polovicu moc nesedelo to odľahčené podanie a pomalšie tempo, no aj tak sa tu nájde plno scén, ktoré sa mi páčili a tak sa na to dá pozerať aj v tejto časti. Ale našťastie v druhej polovici sa to výrazne vylepší, síce pár spomínaných nedostatkov sa nezmení, ale dej začne byť zaujímavejší, dynamickejší, konečne to zvážnie, navyše aj tá rivalita už funguje podstatne lepšie a tak tu sa už je rozhodne na čo pozerať až do konca. Akcie je tu priemerné množstvo a páči sa mi. Akčné scény majú slušnú choreografiu, sú výborne natočené a sadol mi aj výber prostredí, ale dlhší čas som mal pocit, že sa nimi šetrí, no vynahradí to záverečná tretina, ktorá ponúkne niekoľko veľkolepejších a dlhších sekvencií. A najviac sa mi páči útok na dedinu alebo celé finále. S hereckým obsadením som dosť spokojný, nájde sa tu množstvo známych tvárí, len ako som spomínal, väčšina nemá potrebný priestor, aby som si k nim vytvoril lepší vzťah. Ale aj tak nesklame Ha Jung-Woo v hlavnej úlohe, k tomu hlavný záporák Gang Dong-Won a z vedľajších postáv si ma najviac získala ženská bojovníčka. Réžia a technická stránka sú na tom dobre, je to jednoducho kvalitne natočený historický blockbuster. Takže keby bol celý film, ako tá druhá polovica, hodnotil by som aj lepšie, ale sklamaný nie som, slušná žánrová zábava. 67%(19.10.2014)

• purekritik

Dlouhej parnej večer, nuda. Napadá mě vole, že si pustím ňákej biják a pak si řikám: "Proč né Kundo.., stejně nemáš alternativu, takže teda... (přemejšlim nahlas) Kundo, pokud to pujde stáhnout a budou nějaký lidský titulky, jinak na to mrdám vole a jdu spát." Nu a tak sem to teda stáhnul and here we are bitch. 45%(9.6.2018)

„JMÉNEM LIDU, MY, CHUSULSKÝ KLAN, TĚ ODSUZUJEME K TRESTU SMRTI!“… /// Příběh z časů, kdy na chudej lid musela bejt přísnost. Jenže i v Číně se našel někdo, kdo bohatejm pouštěl žilou a chudejm by se rozdal. Nenáročný filmový dobrodružství, který baví soubojema, příběhem (najde se zde prostor pro vtípky), kurevsky dobrým padouchem (jakože to umí s rukama i nohama) a tím, že se tady chcípá ve velkým (páč lidí je v Číně (a v Rusku) jako sraček). Škoda, že to vyznívá tak budovatelsky. Prostě takovejch 800 (plus mínus, nechce se mi to počítat…) žlutejch statečnejch. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Jsem rád, když trpí státní úředníci. 2.) Sere mě, že Jánošík neumí lítat. 3.) Thx za titule „langi“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR * AKCE *** NAPĚTÍ ne(25.10.2016)

Korejští výpravní historičtí easternoví Hanebný pancharti meets Robin Hood a jedoucí v mnohém dle pravidel chanbara samurajáren a spaghetti westernů. A když už jsou v tom vypůjčování/vykrádání, tak se rovnou nebojí zaštít se i neskrývanou "leone-goša-morricone-corbucci" stylizací tarantinovským způsobem. Což je risk, který málokdo ustojí, protože inspirovat se u těch vůbec nejlepších a sám nebýt sakra dobrý režisér, to je zahrávání si s ohněm v podobě výsměchu publika. Jong-bin Yoon si to však uvědomuje a tak vše výše zmíněné nestojí v cestě tomu, aby si nešel především svou vlastní cestou; speciálně pak v druhé polovině, kdy jednak zvýší tempo, jde až na dřeň a v dobrém slova smyslu se utrhne ze řetězu. Ovšem i ta pozvolnější a na postavy zaměřená první polovina má své opodstatnění. Právě díky ní to (nejen) během finále funguje i po emocionální stránce.(11.1.2015)

Ten film je proste epic. Dokonaly mix samurajskych filmov mixnuty westernovou atmosferou. Kurosawa s Leonem by mali velku radost. Westernovy look je jedna velka lahôdka. Takisto pomale tempo mi k tomu sedelo dokonale. Vysledny zazitok je dost hutny. Niekomu môze vadit, ze to nema dynamicky spad. Kym sa dopracujeme k finale, tak sa film do velkej miery venuje postavam. Vdaka tomu dokonale funguje dramaticka cast a hlavny hrdina si ma uplne podmani. Zaporak bol zase vykresleny ako natolko neporazitelny, ze som si nevedel predstavit ako ho hrdina zdolá. Naviac nebol podany jednorozmerne, co je tiez velke plus. Akcne sceny su famozne. Po technickej stranke bezchybne prevedene, velkolepe a choreografia spickova. Len strih je na môj vkus prilis rychly. Ale nie neprehladny. Tentokrat sa rychlost strihu da ospravedlnit ako zamer. Ako variacia stylu bleskovych westernovych prestreliek. Takze rozhodne tento film odporucam. 8/10.(10.3.2015)

• - Herec Dong-won Kang, ztvárňující zde filmovou postavu Yoon Jo, odehrál veškeré akční a bojové sekvence na vlastní pěst bez doporučeného zapojení hereckého dubléra. Jeho jistota pramenila ze čtyř měsíčního tréninku, v němž nejenom že se učil bojovým technikám, ale ve specializovaném výcvikovém středisku také správnému zacházení s mečem. Meč, třímající v jeho rukách, byl dokonce vyroben speciálně pro jeho vlastní potřebu. A na rozdíl od jeho předchozího snímku Duelist (2005), strávil poměrně dlouhý čas i v posilovně. Připravoval se tak především fyzicky na náročné bojové sekvence, v nichž byl nucen sám čelit celému zástupu nepřátel. 'Jsem si naprosto jist, že tu jsou několikanásobně zdatnější lidé, kteří by dané scény sehráli jistě lépe. Zvládnu-li ale všechny tyto scény sehrát sám, myslím si, že i pro diváka je to o to atraktivnější podívaná.' (Conspi)

• - Filmové natáčení odstartovalo 27. 4. 2013 a skončilo 1. 11. 2013. (Conspi)

• - V roli filmové Ma-hyang (Ji-hye Yoon) se dle původních záměrů měla objevit herečka Min-hee Kim. Nabídka byla herečkou prostřednictvím zastupující agentury odmítnuta z důvodu pracovní kolize s jiným rozpracovaným filmovým projektem. (Conspi)