poster

Kundo: Čas pomsty

 • Jižní Korea

  Kundo : minranui sidae

 • Jižní Korea

  군도 : 민란의 시대

 • USA

  Kundo: Age of the Rampant

Dobrodružný / Historický / Akční / Drama

Jižní Korea, 2014, 137 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • verbal
  ***

  Konečně korejský film, u něhož si našinec zapamatuje alespoň část názvu, protože mu mnemotechnicky připomíná německého „zákazníka“. V rozsypaném čaji to znamená něco jako „souostroví“, avšak abych nepokrytě demonstroval svou jazykovou zdatnost jako některé zdejší samolibé „souostrovnice“, budu samozřejmě v následujícím textu používat výhradně originální ťamanské výrazivo, tudíž dále jen „Kundo!“. Ačkoliv je to řádně patetická kundovina s téměř apokalypkundickou stopáží a mnohé ty kundy šikmooké se sem tam chovají, jak již bývá v korejských filmech zvykem, jako by prolezli kundou o pár měsíců před termínem, je to velmi kundifikovaně a taky moc pěkně natočeno, bitky a souboje jsou pokundách dobře choreograficky zvládnuty a nikdo tam nijak dramaticky neplachtí luftem deset metrů nad zemí jako nějaká zdivočelá Tygrodračí kunda. K tomu všemu je i charizmaticky slizký záporák totálně bezcharakterní kunda, hlavní hrdina předvádí se sekáčky vcelku originální vyfikundace, a tak v mých kritických očích tomu unikla čtyřka jen o kundí chlup. K dovršení vší té jazykové onanie jsem měl dnes i interesantní rozhovor se svým rýžožroutským kamarádem, jehož autentický překlad bez jakýchkoliv dramatizačních příkras následuje: „Tak jsem včera viděl nějaký ten váš nový film!“ - „Hm, ale název si asi jako obvykle zase nepamatuješ, co?“ - „Tentokrát naprosto přesně, kundo!“ - „Áááá, kundo, ajlajkit!“(10.6.2015)

 • Ceres
  ****

  Celkově velmi dobré obsazení, "Gaksital" v záporné roli byl výborný, Ha Jung-woo jako řezník ještě lepší, ale největší radost asi to téma - boj proti zkorumpovaným státním úředníkům, kdy praktiky "banditů"= čestných lidí, by se klidně mohl praktikovat i dnes. Už prolog by mohl sloužit jako shrnutí historie celého lidstva:-) Jinak film byl velká zábava a nebýt některých chyb a toho konce, tak bych asi dal plnou palbu.(19.1.2015)

 • Johnny.ARN
  ***

  Ach tie čínske, historické, výpravné veľkofilmy. 2000 postáv, všetci vyzerajú rovnako, každí chce každého zabiť, každí každého zradí a všetci navzájom si chcú pretiahnúť manželky. Nepamätám si film, ktorý by som pozeral systémom štart - cieľ so záujmom, naplnením a na konci by som si povedal, že nič veľkolepejšie som nevidel. A Kundo, aj keď názov je dobrý, presne taký film veru že fakt nie je. Ja neviem prekusnuť ten ich výpravno-rozprávačský štýl, ktorý sa naťahuje, musí obsiahnúť všetkých dvesto príbehových odbočiek a diváka dokonale zmiasť. Preto zase raz len treba vyzdvihnúť súboje, kostýmy a výpravu, ktorú fakt vedia spraviť. A na záver poučenie z filmu, nikdy si neberte do partie farára, zradí vás ako prvý. Skvelé ako podmaz prakticky ku všetkému. 3 z 5(8.9.2017)

 • majo25
  ****

  Do kundo, ale dobre natočený kórejský akčňák. Síce o čestných banditoch (viem, riadny oxymoron), ale so silným prvkom pomsty, kvalitne natočenými šermiarskymi súbojmi a skvelou výslednou atmosférou. Typologicky skvelo vybraný záporák. Dokonca aj humor v podobe hlášok je podarený, žiadne trápnosti - "Ty plochá mrcha, najprv si nakrm svoje kozy" alebo "Narodil sa jej chlapec a už teraz má väčšie guly ako ty hlavu". Podtrhnuté je to výborným hudobným motívom, nie náhodou pripomínajúcim westerny. A tak ani dlhšia stopáž nie je v tomto prípade na škodu. Síce sa to miestami hrá na veľkú frajerinu, sociálny rozmer nie je nijako originálne podaný a príbeh je ľahko predvídateľný, ale v rámci žánru film určite obstojí. A kde inde môžete vidieť hlavného hrdinu "pracujúceho" so sekáčikami na mäso.(28.9.2018)

 • DaViD´82
  *****

  Korejští výpravní historičtí easternoví Hanebný pancharti meets Robin Hood a jedoucí v mnohém dle pravidel chanbara samurajáren a spaghetti westernů. A když už jsou v tom vypůjčování/vykrádání, tak se rovnou nebojí zaštít se i neskrývanou "leone-goša-morricone-corbucci" stylizací tarantinovským způsobem. Což je risk, který málokdo ustojí, protože inspirovat se u těch vůbec nejlepších a sám nebýt sakra dobrý režisér, to je zahrávání si s ohněm v podobě výsměchu publika. Jong-bin Yoon si to však uvědomuje a tak vše výše zmíněné nestojí v cestě tomu, aby si nešel především svou vlastní cestou; speciálně pak v druhé polovině, kdy jednak zvýší tempo, jde až na dřeň a v dobrém slova smyslu se utrhne ze řetězu. Ovšem i ta pozvolnější a na postavy zaměřená první polovina má své opodstatnění. Právě díky ní to (nejen) během finále funguje i po emocionální stránce.(11.1.2015)

 • - Postava Butler Yanga (Man-sik Jeong) ve filmu používá katanu známou jako Nodachi. Délka Nodachi je 1450 mm, délka čepele 865 mm. Nodachi měla sloužit hlavně při obřadech, ale samurajové si ji velice oblíbili, takže ji začali používat i v boji. Nodachi se musí držet oběma rukama, jinak se nedosáhne kýženou efektu při boji. Na rozdíl od klasické katany, Nodachi je schopna dosáhnout delších a prudších řezů, hlavně v oblasti dolních končetin. O Nodachi kolují legendy, že pokud ji bojovník mistrně ovládá, tak dokáže rozseknout až tři lidi vedle sebe. (Yoshitsune)

 • - Herec Dong-won Kang, ztvárňující zde filmovou postavu Yoon Jo, odehrál veškeré akční a bojové sekvence na vlastní pěst bez doporučeného zapojení hereckého dubléra. Jeho jistota pramenila ze čtyř měsíčního tréninku, v němž nejenom že se učil bojovým technikám, ale ve specializovaném výcvikovém středisku také správnému zacházení s mečem. Meč, třímající v jeho rukách, byl dokonce vyroben speciálně pro jeho vlastní potřebu. A na rozdíl od jeho předchozího snímku Duelist (2005), strávil poměrně dlouhý čas i v posilovně. Připravoval se tak především fyzicky na náročné bojové sekvence, v nichž byl nucen sám čelit celému zástupu nepřátel. 'Jsem si naprosto jist, že tu jsou několikanásobně zdatnější lidé, kteří by dané scény sehráli jistě lépe. Zvládnu-li ale všechny tyto scény sehrát sám, myslím si, že i pro diváka je to o to atraktivnější podívaná.' (Conspi)

 • - V roli filmové Ma-hyang (Ji-hye Yoon) se dle původních záměrů měla objevit herečka Min-hee Kim. Nabídka byla herečkou prostřednictvím zastupující agentury odmítnuta z důvodu pracovní kolize s jiným rozpracovaným filmovým projektem. (Conspi)