Kundo: Čas pomsty

군도:민란의 시대

Kundo: Age of the Rampant

Dobrodružný / Historický / Akční / Drama

Jižní Korea, 2014, 137 min

Ten film je proste epic. Dokonaly mix samurajskych filmov mixnuty westernovou atmosferou. Kurosawa s Leonem by mali velku radost. Westernovy look je jedna velka lahôdka. Takisto pomale tempo mi k tomu sedelo dokonale. Vysledny zazitok je dost hutny. Niekomu môze vadit, ze to nema dynamicky spad. Kym sa dopracujeme k finale, tak sa film do velkej miery venuje postavam. Vdaka tomu dokonale funguje dramaticka cast a hlavny hrdina si ma uplne podmani. Zaporak bol zase vykresleny ako natolko neporazitelny, ze som si nevedel predstavit ako ho hrdina zdolá. Naviac nebol podany jednorozmerne, co je tiez velke plus. Akcne sceny su famozne. Po technickej stranke bezchybne prevedene, velkolepe a choreografia spickova. Len strih je na môj vkus prilis rychly. Ale nie neprehladny. Tentokrat sa rychlost strihu da ospravedlnit ako zamer. Ako variacia stylu bleskovych westernovych prestreliek. Takze rozhodne tento film odporucam. 8/10.(10.3.2015)

Do kundo, ale dobre natočený kórejský akčňák. Síce o čestných banditoch (viem, riadny oxymoron), ale so silným prvkom pomsty, kvalitne natočenými šermiarskymi súbojmi a skvelou výslednou atmosférou. Typologicky skvelo vybraný záporák. Dokonca aj humor v podobe hlášok je podarený, žiadne trápnosti - "Ty plochá mrcha, najprv si nakrm svoje kozy" alebo "Narodil sa jej chlapec a už teraz má väčšie guly ako ty hlavu". Podtrhnuté je to výborným hudobným motívom, nie náhodou pripomínajúcim westerny. A tak ani dlhšia stopáž nie je v tomto prípade na škodu. Síce sa to miestami hrá na veľkú frajerinu, sociálny rozmer nie je nijako originálne podaný a príbeh je ľahko predvídateľný, ale v rámci žánru film určite obstojí. A kde inde môžete vidieť hlavného hrdinu "pracujúceho" so sekáčikami na mäso.(28.9.2018)

Nezvyklý jihokorejský historický "eastern", kterému škodí jen jeho skoro dvou a půl hodinová délka, rozložená mezi několika kapitol, vyprávějících příběh tyrana a postupně se proti němu stavícího lidu v čele s tzv. bandity a řezníkem. Vůbec to nevypadá špatně, rozhodně to špatně nezní (u jihokorejského historického filmu trochu nezvyklé ale dobré westernové skladby), ale minimálně tak dvakrát jsem si říkal, že už by to tady mohlo nějak končit a ono ne, čekala mě ještě další příběhová kapitola, což už začínalo být skutečně trochu moc., protože vyprávění bylo dosti pozvolné. Chtělo by to trochu sestříhat a uhladit dějovou linku, aby děj gradoval jen jednou a pořádně a ne několikrát a pak se s další kapitolou jelo zase od začátku, pak přidám čtvrtou *. Nicméně to vypadá to a zní skutečně překvapivě dobře.(10.10.2014)

Tak trochu bojový film, tak trochu bohatým brát a chudým dávat po stopáté, ale hlavně kvalitně natočený historický velkofilm. Zde se naštěstí scénárista obešel bez extrémně debilních vedlejších postav, což má za následek, že se divák u toho necítí trapně tak jako u jiných jihokorejských spektáklů podobného ražení. Bojové schopnosti našich hrdinů i hlavního záporáka jsou sice obdivuhodné, ale na rozdíl od severokorejských filmových výstřelků nepůsobí nadpozemsky, čili ve výsledku směšně. Je to blockbuster, tudíž se musíme obejít bez překvapujících zvratů a nějaké výrazné autorské invence a spokojit se s hromadou klišé a naprostou předvídatelností. Silnou stránkou filmu jsou rozhodně herecké výkony hlavních představitelů, své role zvládli naprosto precizně, přesto bych jednu výtku měl - Ha Jung-woo na osmnáct rozhodně nevypadal, a to ani před popálením, zato Kang Dong-won vypadá deset let uplně stejně mladě (ten může brát role středoškoláků do padesáti a nikdo nebude mít námitek). Prostě kvalitní korejský blockbuster se všemi svými klady i zápory, víc jsem od toho ani nečekal. 75%(17.11.2015)

Je to celkom dobrá akčná historická dráma. Má dosť dobrý príbeh o skupine ľudí s dobrými bojovými schopnosťami, ktorí sa už nedokážu len tak pozerať na súčasnú situáciu, kedy chudobní kvôli zlým podmienkam umierajú od hladu, zatiaľ čo šľachte na čele s mladým tyranským vládcom sa darí. A tak spoja svoje sily, aby pomáhali chudobným, no hlavne odstránili tohto tyrana, ale ten sa len tak nedá a čakajú ich veľké problémy. Spracovanie nie je zlé, ale dalo sa to podať aj o dosť lepšie. Už od začiatku som sa nevedel zbaviť trochu rozporuplných pocitov, síce zápletka ako celok mi vyhovovala, ale dej dlhší čas nepôsobí až tak zaujímavo, ako by mohol, rovnako postavy ponúkajú slušný potenciál, ale väčšina z nich nemá dostatočný priestor, tu by som určite skôr uvítal, keby to bolo o rovnocennej skupine banditov, ale tvorcovia v tomto prípade uprednostnili rivalitu medzi jedným bojovníkom a tyranom a tak ostatní išli skôr do úzadia. Tiež mi prvú polovicu moc nesedelo to odľahčené podanie a pomalšie tempo, no aj tak sa tu nájde plno scén, ktoré sa mi páčili a tak sa na to dá pozerať aj v tejto časti. Ale našťastie v druhej polovici sa to výrazne vylepší, síce pár spomínaných nedostatkov sa nezmení, ale dej začne byť zaujímavejší, dynamickejší, konečne to zvážnie, navyše aj tá rivalita už funguje podstatne lepšie a tak tu sa už je rozhodne na čo pozerať až do konca. Akcie je tu priemerné množstvo a páči sa mi. Akčné scény majú slušnú choreografiu, sú výborne natočené a sadol mi aj výber prostredí, ale dlhší čas som mal pocit, že sa nimi šetrí, no vynahradí to záverečná tretina, ktorá ponúkne niekoľko veľkolepejších a dlhších sekvencií. A najviac sa mi páči útok na dedinu alebo celé finále. S hereckým obsadením som dosť spokojný, nájde sa tu množstvo známych tvárí, len ako som spomínal, väčšina nemá potrebný priestor, aby som si k nim vytvoril lepší vzťah. Ale aj tak nesklame Ha Jung-Woo v hlavnej úlohe, k tomu hlavný záporák Gang Dong-Won a z vedľajších postáv si ma najviac získala ženská bojovníčka. Réžia a technická stránka sú na tom dobre, je to jednoducho kvalitne natočený historický blockbuster. Takže keby bol celý film, ako tá druhá polovica, hodnotil by som aj lepšie, ale sklamaný nie som, slušná žánrová zábava. 67%(19.10.2014)

• - Herec Dong-won Kang, ztvárňující zde filmovou postavu Yoon Jo, odehrál veškeré akční a bojové sekvence na vlastní pěst bez doporučeného zapojení hereckého dubléra. Jeho jistota pramenila ze čtyř měsíčního tréninku, v němž nejenom že se učil bojovým technikám, ale ve specializovaném výcvikovém středisku také správnému zacházení s mečem. Meč, třímající v jeho rukách, byl dokonce vyroben speciálně pro jeho vlastní potřebu. A na rozdíl od jeho předchozího snímku Duelist (2005), strávil poměrně dlouhý čas i v posilovně. Připravoval se tak především fyzicky na náročné bojové sekvence, v nichž byl nucen sám čelit celému zástupu nepřátel. 'Jsem si naprosto jist, že tu jsou několikanásobně zdatnější lidé, kteří by dané scény sehráli jistě lépe. Zvládnu-li ale všechny tyto scény sehrát sám, myslím si, že i pro diváka je to o to atraktivnější podívaná.' (Conspi)

• - V roli filmové Ma-hyang (Ji-hye Yoon) se dle původních záměrů měla objevit herečka Min-hee Kim. Nabídka byla herečkou prostřednictvím zastupující agentury odmítnuta z důvodu pracovní kolize s jiným rozpracovaným filmovým projektem. (Conspi)

• - Postava Butler Yanga (Man-sik Jeong) ve filmu používá katanu známou jako Nodachi. Délka Nodachi je 1450 mm, délka čepele 865 mm. Nodachi měla sloužit hlavně při obřadech, ale samurajové si ji velice oblíbili, takže ji začali používat i v boji. Nodachi se musí držet oběma rukama, jinak se nedosáhne kýženou efektu při boji. Na rozdíl od klasické katany, Nodachi je schopna dosáhnout delších a prudších řezů, hlavně v oblasti dolních končetin. O Nodachi kolují legendy, že pokud ji bojovník mistrně ovládá, tak dokáže rozseknout až tři lidi vedle sebe. (Yoshitsune)