V hlubinách země

Scénografie:

Tania Bijlani, Michael Barton

Kostýmy:

Phoenix Mellow

"Underground Horrors" v sobě skrývají velký potenciál a dost možná i jeho neprobádané možnosti. Australský The Tunnel byl značně atmosférickým a děsivým přídavkem do žánru. Beneath přináší formu hrůzy a napětí z jiných koutů podzemích "subjektů." Nejednomu se jistě vybaví Pád to tmy. Skupinka lidí je zavalena v dolech. Klaustrofobické prostředí funguje znamenitě, vzduchu ubývá, jedovatého plynu přibývá, narůstá panika, chaos, dostavují se děsivé halucinace, a kdo ví, co všechno se může skrývat v neprobádaných tunelech a zákoutích, kde desetiletí nevkročila ani noha...?(21.9.2014)

Horor musí mít hutnou atmosféru. A taky by měl bavit a zároveň i stejnou měrou diváka děsit tak, že si mimoděk okouše nehty až do krve. Správným elementem pro splnění těchto požadavků potom je, obydlet netradiční strašidelné prostředí vhodnou hrozbou. Protože se ale nikdy nebudou točit šíleně drahé žánrovky, nýbrž stále dokola jen levné budgety, tak se na plátně originálního CGI monstra (z kterého půjde hrůza) asi jen tak nedočkáme. Škoda. Mám radši lovecraftovější paranormálno.(19.6.2016)

První korálek do sbírky horového maratónu, do kterého jsem byla navezena, a musím říct, že velmi slušný, protože to celé uteče tak rychle, že ani nestačíte škytnout a už běží závěrečné titulky. Jediná výtka (musím vždycky něco vyhrabat) bude malá logická, a sice když se parta horníků a jedné horníkové uvelebí v záchranné komoře, aby tam přečkali oněch sedmdesát dva hodin, než je vykope záchranný oddíl, a někdo na ně začne bušit, určitě by mě nenapadla reakce- "ale to není nikdo od nás, ne?"(16.9.2014)

Zaujímavý, v hororoch zatiaľ nie až tak obohraný námet, bohužiaľ pretavený do pomerne „obyčajného“ filmu. Potenciál by tu pritom bol. (ehm, skutočný) Príbeh o zavelení v bani rozohráva celkom netradičnú hru. Postavy s dochádzajúcim kyslíkom začínajú mať halucinogénne predstavy a divák je držaný v napätí čo a kto ich tam vlastne vraždí. Film sa však len tak kĺže po povrchu, namiesto toho aby išiel v čomkoľvek do hĺbky. Skoro sa žiada premenovať ho na SURFACE, namiesto BENEATH. Prostredie zasypanej bane vyzerá dobre, ale žiaduce klaustrofobické pocity sa nedostavujú. Halucinácie sú nápadité, ale v podstate slúžia len na to, aby predviedli pár ľakačiek. A ani psychologickej stránke sa film vyšinutým postavám výrazne nevenuje - rozohráva síce halucinogénnu hru, ale tá slúži len na predvedie niekoľkých hororových scén. Vo výsledku tak film nie je ani jedným, ani druhým. Na jednej strane má celkom pútavý námet, prostredie a aj atmosféra v niektorých momentoch funguje, ale na tej druhej sa nemôžem zbaviť dojmu, že to je veľmi nezáživne, neambiciózne spracované. Podobných survival hororov bolo už natočených mnoho a tento mal na to byť niečím iným. Len by to chcelo väčšieho hororového guru na režisérskej stoličke a nie Bena Ketaia, ktorý už svojho času zabil sériu 30 Days of Night jej zbytočným pokračovaním. Beneath síce nie je žiadna tragédia, napriek tomu, že sa jedná o videofilm vôbec nepôsobí lacno a má aj slušných hercov, ale o nič viac ako neškodnú jednohubku sa nejedná. Neurazí, ale ani nemá čím nadchnúť. Záver síce držal pozornosť, ale kým sa k nemu film dopracoval skrz nezáživný úvod a len priemerný stred, tak už mi to bolo vlastne aj jedno. CELKOVO: 2,5* (5/10)(10.7.2014)

SPOILERY: Zajímalo by mě z jaké skutečné události film vychází, ale uvědomil jsem si, že ačkoliv je horničina nebezpečné řemeslo, něco si o ní počtu a zkusim si dohledat i tenhle případ. K filmu - to, že se vsadí na "hlavní" nebo spíš jedinou ženskou představitelku bohužel spolu s úplný začátkem vyzrazuje jak to celé dopadne. Tenhle styl nechápu, myslim si že v chronologickém provedení by to nepůsobilo tak zřetelně. Prostředí je však atraktivní a ačkoliv film nemá tak velké tempo, divák se nenudí protože má adekvátní délku a tim "co se tam děje" si chvíli není jistej. Herci mi přijdou fajn, žádný teen idioti, ale poctivý chlapy, zasraný od práce co jsou dospělý. Mnohdy není vůbec nic vidět, to však přidá na atmosféře a pár lekaček či nějaké to gore jsou fajn, spíš se však vsází na napětí. Na krváky/horrory už moc nekoukám, protože mi často vadí nelogické chování postav, neatraktivní zpracování, důraz na gore na úkor atmosféry a celkově mě moc lekačky nebaví. Tady jsem dostal každej prvek, kterej se spojil v jeden celek a ve výsledku se jedná o kvalitní, poctivej dirty survival s výbornou a hravou kamerou.(27.12.2017)