V hlubinách země

Scénografie:

Tania Bijlani, Michael Barton

Kostýmy:

Phoenix Mellow

Prostředí je bezpochyby vynikající - zasypaný důl a záchranná komora měly v sobě velký potenciál. Atmosféru to má velmi dobrou, bohužel ji narušuje samotný děj a počínání postav. Působilo to na mě chaoticky a neuspořádaně. Sice se to snažilo o jakési postupné budování napětí, ale "ti druzí" to z mého pohledu dost kazili. A to nejvíce asi ke konci, celou dobu jsem chtěl dát čtyři hvězdy, ale závěrečné dění mě od toho nějak odradilo. 60%(28.6.2015)

Horor musí mít hutnou atmosféru. A taky by měl bavit a zároveň i stejnou měrou diváka děsit tak, že si mimoděk okouše nehty až do krve. Správným elementem pro splnění těchto požadavků potom je, obydlet netradiční strašidelné prostředí vhodnou hrozbou. Protože se ale nikdy nebudou točit šíleně drahé žánrovky, nýbrž stále dokola jen levné budgety, tak se na plátně originálního CGI monstra (z kterého půjde hrůza) asi jen tak nedočkáme. Škoda. Mám radši lovecraftovější paranormálno.(19.6.2016)

Zaujímavý, v hororoch zatiaľ nie až tak obohraný námet, bohužiaľ pretavený do pomerne „obyčajného“ filmu. Potenciál by tu pritom bol. (ehm, skutočný) Príbeh o zavelení v bani rozohráva celkom netradičnú hru. Postavy s dochádzajúcim kyslíkom začínajú mať halucinogénne predstavy a divák je držaný v napätí čo a kto ich tam vlastne vraždí. Film sa však len tak kĺže po povrchu, namiesto toho aby išiel v čomkoľvek do hĺbky. Skoro sa žiada premenovať ho na SURFACE, namiesto BENEATH. Prostredie zasypanej bane vyzerá dobre, ale žiaduce klaustrofobické pocity sa nedostavujú. Halucinácie sú nápadité, ale v podstate slúžia len na to, aby predviedli pár ľakačiek. A ani psychologickej stránke sa film vyšinutým postavám výrazne nevenuje - rozohráva síce halucinogénnu hru, ale tá slúži len na predvedie niekoľkých hororových scén. Vo výsledku tak film nie je ani jedným, ani druhým. Na jednej strane má celkom pútavý námet, prostredie a aj atmosféra v niektorých momentoch funguje, ale na tej druhej sa nemôžem zbaviť dojmu, že to je veľmi nezáživne, neambiciózne spracované. Podobných survival hororov bolo už natočených mnoho a tento mal na to byť niečím iným. Len by to chcelo väčšieho hororového guru na režisérskej stoličke a nie Bena Ketaia, ktorý už svojho času zabil sériu 30 Days of Night jej zbytočným pokračovaním. Beneath síce nie je žiadna tragédia, napriek tomu, že sa jedná o videofilm vôbec nepôsobí lacno a má aj slušných hercov, ale o nič viac ako neškodnú jednohubku sa nejedná. Neurazí, ale ani nemá čím nadchnúť. Záver síce držal pozornosť, ale kým sa k nemu film dopracoval skrz nezáživný úvod a len priemerný stred, tak už mi to bolo vlastne aj jedno. CELKOVO: 2,5* (5/10)(10.7.2014)

Na tuten film sem odbornik jak cyp, bo dvacet roku v rubani je dvacet roku v rubani, no ni, kurwa? A každy haviř vi, že jak svinsky zaskřype v hajcmanach, je to v piči a idě do tuheho. Raz sem robil s takim snoplem mladym na čelbě a šastlo to na nas jak sračka do misy, zrazu tma jak v řyti a my po krk ve šlamu. No aspoň jeden trochu spočne. Ale ten Vincek, to byl taki kokot aktyvni a entuspasmatycki, klepal se syce jak zulc, ale hneď pry, co buděme robiť! A ja mu pravim: „Kurwa, relaxuj, cype, ty bys furt jenom robil!“. Bo po takim zavalu nic než bacať Waltra v kupě uhla, než se kvam ti lapiduši z Bézeteski prokopu, stejně nězbyva! No, my haluzaři sme tehdy dopadli trochu lip než ameryčti kolegove v tu tym sňymku. Ale vihrady, kurwa, mam, to teda jo! Tak zaprve, co to tam maju za vyjebanu šachtu bez šoli?! Ušetři to syce za hašplařa, ale jeť dvěstě a vic čisel pod zem na jakychsi pierunskych vuzkach jen po svažni, tak faratě pul dňa a než se vůbec docamratě na grundštreku, tak plan v piči, vyplata tamtéž, sklenice hlucha a stara měsyc nejebe. Zadruhe sem čuměl jak Bezruč na kavijar, jaky tam dole maju fajny zachrany Sausfork. O take vyfikundaci na předku sy našinec muže nechať akorat tak zdať, bo kvůli takeho hogofoga by Kolaček s Bakalu skončili na vuzku, jak by si rači něchali kolena provrtať. Ale ten co to dyzajnoval, to fakt musel byť ynženyr kokotologie s doktorátem z mentalogiki! Umistiť luftbomby z venku teho vergla, aby je ukryty haviř musel loziť do zavalu co hodinu měniť, to je, kurwa, na Nobelovku za vakuum mezi ušami. Zatřeti jako chapu, že filmy asi musi byť jakože pohlavně vivažene, aby byl v kurniku klit, no tahať kundu na čelbu, to by něnapadlo ani teho největšiho cypa, duteho jak fryšop. Ja sem odjakživa beneviolatyvni a i Emana sem vždycky něchaval cypovať, co hrdlo rači, ale řykejtě sy, co chcetě, kunda nima v ďuře co robiť! Ta se ma akorat starať, aby děcka něřvali hlady a jednou až dvakrát tydně se svliknuť, kleknuť na čtyry a odvesť živitele do ledničky pro lahvače, aby neměl u fotbalu na Nově žizeň. A tu ta spizděna bloncka ani kozy něukazala! No a za čtvrte, když už psali, že šachtahoror, čekal sem aspoň jakesi skurvene krvelačne permoniki, ale frajerum jen šramlo v kuli a zchujeli, bo se našňupali metana. Ale jebať. Jinak to bylo cele fajne, fest vyhukane a klaustrofotonicke, takže esli dobře rachuju, což zychr robim, bo sem až do sedmički, kdy sem s velku slavu ukončil sve vzdělani, v matyce prutce vyňykal, akorát sem si pak na hornickim učňaku ujebal kylofem maliček při nacviku lopatoveho tanga, taxe od te doby pohybuju jen v devitkove soustavě, takže estli dobře rachuju, tak štyry vitki, to mame … kotangens pi na druhu krat druha odmocnina z pulitra … no tři hvjezdy jak vyšite!(4.2.2016)

První korálek do sbírky horového maratónu, do kterého jsem byla navezena, a musím říct, že velmi slušný, protože to celé uteče tak rychle, že ani nestačíte škytnout a už běží závěrečné titulky. Jediná výtka (musím vždycky něco vyhrabat) bude malá logická, a sice když se parta horníků a jedné horníkové uvelebí v záchranné komoře, aby tam přečkali oněch sedmdesát dva hodin, než je vykope záchranný oddíl, a někdo na ně začne bušit, určitě by mě nenapadla reakce- "ale to není nikdo od nás, ne?"(16.9.2014)