Australský farmář Joshua Connor má zvláštní talent pro hledání vody pod zemí ve vyprahlé krajině. Svůj instinkt bude muset využít v životním dobrodružství, aby se v cizí nepřátelské zemi dostal na místo nejděsivější bitvy první světové války a našel své tři syny. Cesta ho z australského kontinentu vede do Konstantinopole (dnešního Istanbulu), na rozhraní Evropy a Asie, doprostřed chaosu hroutícího se impéria Osmanské říše. Connor se musí zorientovat v neznámém prostředí plném exotiky. S nečekanou pomocí pak začíná soukromé válečné tažení, neméně velkolepé než to, které zde nedávno skončilo. (Bontonfilm)

boo-boo

V prvom rade je škoda, že niekto vopred lepšie neodhadol limit bitevných scén v rámci toho, čo rozpočet dovolí. Nebyť pomerne nevyrovnaného rozprávačského tempa a miestami škrípajúcich podzápletiek, bol by to malý klenot. Crowe je (štandardne) skvelý, hoci ani veľmi nemá čo hrať...a nedá mi nespomenúť turecké duo Yılmaz Erdoğan - Cem Yilmaz, ktorému sa aj napriek oklieštenému priestoru divák spoľahlivo dostane pod kožu. Bohužiaľ je ale The Water Diviner príliš sterilný, príliš často varí z vody a hoci sa emócie dostavujú presne tam, kde to Crowe zamýšľal, celkový dojem ostáva rozpačitý. Každopádne - beh po strechách je v Instanbule definitívnym trademarkom mesta. ()

RAFT

Wau ,tak už aj herec Russell Crowe točí filmy a tedka dokonce si sedl na režisérskou židličku.Asi jak točil filmy s velmi zkušeným jeho dvorním režisérem Ridley Scottem ,tak možná do té jisté chvíle, něco pochytil a moc se mu to povedlo.A jeho první film který ,dost dobře mě schutí vtáhl do děje.Ve filmu mi skoro nic nechybí, máme tu napětí,emoce a skoro vše co se do tohoto ,pěkného filmu vešlo.Herce vybral dokonale, i když bych dal nějaké i dosti známé tváře ,ale nevadí film dopad,l tak jak si moc pěkně zasloužil .Soundtrak pěkný ,těším se až se režisér přiřítí s něčím novým .Za mě 80% ()

Shaqual

Bylo by to fajn válečný drama o milujícím otci, který se vydal najít své ztracené syny, kdyby tam jen bylo víc války a možná že i víc hledání. Né že by drama chybělo, to ne, ale nějak to prostě není ono, zvlášť když se do toho furt plete milostná story, která je děsně předvídatelná a nudná. Musím ale říct, že ta bezvadná schopnost Connora, "že všechno prostě najde", mě naprosto fascinovala, jen jsem kroutil hlavou. Tři hvězdy jen díky Russelovi, bez kterýho by to byl silný podprůměr. ()

DavidWebb

Ohodnotiť Cestu nádeje objektívne je pre mňa problém, pretože mám jednak v úcte Russella Crowea a ani Olga Kurylenko mi nie je úplne u prdele. No, obávam sa, že si Russell vybral pre svoju prvotinu príbeh, ktorý je mu z nejakého dôvodu blízky ale to neznamená, že ním osloví masy. A hoci toho za svoju kariéru veľa odkukal, svojím entuziazmom začiatočníka sa chytil do pasce rýchleho úspechu - mať vo filme fšecko (akciu, romantiku, dobrodružstvo, emócie...). Ono sa to síce dá, ale nato by potreboval lepší scenár, dramaturgiu a omnoho viac skúseností ako rejža. Túžbu otca nájsť svojich synov som Russovi neveril nie pre zlý acting, ale pre "plochosť" jeho postavy. Akoby zabudol na svoj cieľ hneď potom, ako sa na scéne objaví Olga. A odvtedy sa začne v deji akoby "skákať". V zásade sa podľa mňa nejedná o vyložene zlý film, ale je to ten typ filmu na nedeľné televízne odpoludnie s šálkou kávy, na aký dosť rýchlo zabudnete. Ak chce Russell v režírovaní pokračovať, mal by začať chodiť na poker (a hlavne rady) ku Clintovi Eastwoodovi. 50% so zavretými očami a odrenými ušami... ()

TommyDiamond

Ale, ale další herec, který myslí na zadní vrátka a vrhá se na režisérskou dráhu.... Mám pocit, že Rasl někde při návštěvě své domoviny zakopl o knihu dějin australských invazí a rozhodl se do jakési Turecko-Řecko-Australské války zakomponovat svůj srdceryvný příběh o otci, který jede do válečné zóny hledat své tři ztracené syny.... Místo silného válečného dramatu, tu však máme odlehčenou verzi s příměsí romance, zaměřenou především na hlavní postavu. Raslovo hledání synu není tak vyjímečné jak by se zprvu mohlo zdát a po nalezení přeživšího syna opadne aura jakéhosi napětí a člověk zjistí, jak moc byl nejen celý film, ale i celé dobrodružství zbytečné.... I tak měl film pár dobrých momentů a alespoň dvě hvězdy si zaslouží..... ()

neo250

Film založený na skutočnom príbehu otca, ktorý pustil svojich synov do vojny. No po smrti svojej ženy sa rozhodne svojich synov hľadať. Samotný príbeh musel byť silný, film bohužiaľ neočaril. Chcelo by to lepší scenár a réžiu. ()

Gromit

Do klubu režírujících herců vstoupil Russell Crowe se vztyčenou hlavou, evidentně se toho od Ridleyho Scotta hodně naučil. Cesta naděje (ten český název mi nějak nejde přes prsty) se sice žádným hitem nestala, to ale nemění nic na faktu, že se jedná o KRÁSNÝ film (a to nejen díky úžasné kameře), který si své publikum bezpochyby najde. Navíc to není jen poutavý příběh otce, který pátrá po svých ztracených synech, ale také velmi působivé svědectví o hrůzách I. světové války a jejích důsledcích (krvavý rozpad Osmanské říše). Crowe však potěšil nejen coby režisér, nýbrž také jako herec, když se obsadil do své nejlepší role za několik posledních let. Těžce zkoušený farmář a hledač vody Joshua Connor je postavou, se kterou se divák velmi snadno ztotožní, bude se o ni bát a bude jí od začátku do konce držet palce. Russelle, klobouk dolů! ()

papadoce

Režisérska prvotina na ktorej ale vidno, že Rasel má proste holýúd v krvi. Film ťahaný do žlta, oči smutné, že človek má potrebu zvolať verejnú zbierku a prezentácia tureckého folklóru trvá celých 6660 sekúnd. Je pravda, že mysteriózne podaný spôsob hľadania vody ako aj ľudí je tak trochu cez pri filme, ktorý sa opiera o skutočné udalosti z prvej svetovej, ale čo už. Na druhej strane, prepadnutie vlaku bolo natočené bravúrne. A aby som nezabudol na Džeja, dokonca aj ten vyzeral menej debilne ako býva zvykom, takže sečteno podtrženo jedná sa o priemernú (ne)spokojnosť. Keď neuvidíte nezaplačete, ale keď.... ()

Aragorn

Nádherný snímek vyobrazující dopad první světové války. Russel zde nezklamal ani jako herec ani jako režisér. ()

Doutas

Dlouho jsem se rozmýšlel, jestli na Cestu naděje zajít nebo ne. Ani hodnocení na CSFD (64%), IMDb (7,6) a Rotten Tomatoes (83%) mi moc nepomohly. Spoustu hodně dobrých ale i hodně špatných filmů mívá takhle rozptýlená hodnocení. Nakonec jsem se ale rozhoupal a na film zašel především ze zvědavosti, jak si Russel Crowe, jeden z mých oblíbených herců, povede jako režisér. Cesta naděje je australské rodinné melodrama z období po první světové válce o australském proutkaři a kopáči studen Joshuovi, který se vydává po válce hledat ostatky svých tří synů, kteří padli v bitvě u Gallipoli. Rozhodně je třeba ocenit Croweovu debutantskou odvahu popasovat se s takhle rozmáchlým historickým velkofilmem, jehož děj se z velké části odehrává v Turecku, který obsahuje několik relativně působivých válečných scén, a přitom jeho těžiště neustále zůstává v komorní příběhové lince nešťastného otce. Což je nakonec největší slabina celého filmu, ze kterého se brzy vyklube čistokrevné melodrama, které záplavou filmových klišé směřuje k předvídatelnému konci. Největším zklamáním pro mě byl způsob, jakým se příběh rozvíjel. Všechny zásadní objevy, které Joshuu posunou v jeho cestě dál, jsou dílem náhody nebo jeho "nadpřirozených" proutkařských schopností a zvýšené senzibility. Film se v originálu jmenuje The Water Diviner a je pravdou, že všechna důležitá zjištění jsou spíše výsledkem těchto "divinations" nežli nějaké scénaristicky složitější investigace. Cesta naděje si svým zpracovaním sice v ničem nezadá s průměrnými hollywoodskými historickými velkofilmy, ale také je v ničem nepřekonává. ()

martinkaziki

Válečné drama nečekejte. Ale pokud máte rádi/y pohádky šmrnclé arabským folklórem a Russella Crowa, tak budete spokojení. Já tedy byla, přestože s většinou zdejších kritiků musím souhlasit. ()

XXXXXXXX

Connor ve válce ztratil syny. A protože to jeho manželka nerozdýchala, je nucen každý večer číst pohádku prázdnému pokoji. Každý správný šílenec, je ale nevyzpytatelný a nejinak je tomu i u paní Connorové. Jednoho rána se zkrátka rozhodne, že si půjde zaplavat a překoná rekord v ponoru hlubokém. Před tím ale ovšem nezapomene Joshuu sjed na tři doby, že by jako mohl ty syny taky začít hledat. Tak ji teda Josh pohřbí a protože práce není, a vodu v buši našel už předchozího dne, vyráží hledat. Setkává se s paní Kurylenkovic, a protože přitažlivost je jistě vzájemá a její manžel je příhodně neznámo kde, romance může začít. Jediný, komu se to nehodí do krámu, je majitel hotelu strýc Hassan, který si Olinu plánuje přidat do soukromé sbírky manželek. No považte, má jich přece jenom 10, nebo nějaké podobně směšné číslo, takže jedna navíc už nehraje žádnou roli. Rasl se projeví jako správný australský gentleman a se zlotřilým strýcem vymete podlahu. A tak dále a tak dále, nuda střídá nuda a nebát poslední půlhodiny, pokusil bych si raději vyškrábat mozek nosními dírkami, neboť i to by bylo jistě zábavnější. Byť už pořádně natěšen, odkládám mumifikaci na později, protože světe div se, ono se to nakonec mírně rozjede a dokonce dojde i na přestřelku. A tak uděluji tři hvězdy a kovový háček lítostivě odkládám na poličku, neboť i na něj jednou jistě dojde. ()

mac000

Je pravda, že po režijní stránce se film R. Croweovi moc nevydařil, dějové skoky v čase jsou někdy zmatené i dramaticky působí vypjaté momenty většinou nevěrohodně. A co plusy ? Film dává nahlédnout na komplikovaný vztah mezi Turky a Řeky (Řekové z toho nevycházejí nejlépe) a na roli Britského impéria v poválčeném uspořádání Evropy. Herecký výkon R.Crowa je mnohem lepší a jeho postava zoufalého otce je vcelku uvěřitelná. Rozhodně ale nelze nazvat jeho "soukromé válečné tažení" jako "velkolepé", spíše zoufalé a umanuté. ()

helrohir

Russel Crowe je môj top herec a na jeho filmy sa takmer vždy teším, hoci v posledných rokoch už nemá šťastie na také kvalitné role ako v minulosti. Avšak moju zvedavosť navyšovala aj skutočnosť, že ide o jeho debutový režijný počin. Ono v podstate to ako režisér ani veľmi nepokazil, respektíve vzhľadom podpriemernému scenáru len spracoval to, čo mu predložili. Príbeh nič moc, len predvídateľná rutina s pár zábavnými a dobrodružnými scénami. Trocha oživenia prinášajú flashbacky z bojiska, ale na druhej strane mi dosť vadila piblblá lovestory s Olgou Kurylenko, ktorá ešte viac prispela k impotentnosti scenára. Vezmem do úvahy, že je to len debut, takže na taký slabší priemer to bude stačiť. 50%. ()

subic

No tak jo, je to Russellova prvotina, Jirka Clooney a další už to mají taky za sebou, tak to byla jen otázka času. Příběh je v pohodě a ta natažená omáčka by se dala zkrátit na polovinu, takže by z toho mohl být takový hodinkový televizní příběh. Naopak to, co se událo posledních 5 minut, to bych třeba rozpitval víc, jak se synem pluli ledovou řekou a co jeho nová turecká kamarádka. Jai Courtney dostal jen malou roličku, nalepili mu šílený knír, ale ukázal, že fakt něco zahrát umí. 53% ()

pafka

Crowe ustoji kde co a tady taky, ackoliv nemel az toho tolik hrat. Bylo to trosku toporne, snad plus byly flashbacky z valky. Prumerny film z kategorie vcelku lehkeho zapomneni. ()

Facerr

Dá se to vidět, ale myslím, že na to dlouho vzpomínat nebudu. Jakýkoliv splynutí s postavama mě úplně minulo. Russell je sice slušnej tahoun, ale tuhle káru narvanou nezáživnejma momentama prostě neutáhnul. ()

Russell Crowe jako režisér v první světové

Russell Crowe jako režisér v první světové

26.08.2013

Hádáte správně, tématem pro hercův režijní debut bude nechvalně známá bitva o Gallipoli. Během sáhodlouhého zákopového krveprolití v letech 1915 – 1916 tam v boji s Osmanskou říší padlo přes 10 000… (více)