Marie, královna skotská

• Velká Británie Mary Queen of Scots (více)

Bylo jí pouhých šest dní, když se po smrti otce stala Marie (Saoirse Ronan) skotskou královnou. V šestnácti přidala díky sňatku titul královny francouzské, ale když o dva roky později ovdověla, srdce ji odtáhlo domů. Osmnáctiletá dívka musela od počátku obhajovat svůj trůn před rebelujícími skotskými klany, navíc čelila otevřenému nepřátelství rodově spřízněné anglické královny Alžběty (Margot Robbie), jejíž vládu odmítala uznat. Averze to byla oboustranná, Alžbětě Marie vadila nejen jako vzpurná rivalka, ale i jako matka budoucího krále Jakuba. Anglická panovnice totiž v tomto směru měla z mnoha příčin jen mizerné vyhlídky. Na druhou stranu obě panovnice spojovala jejich izolovanost v prostředí tvořeném výhradně muži, díky němuž získaly vzájemné pochopení, dokonce i respekt. Britské ostrovy však byly pro dvě tak silné ženy příliš malé a obě to věděly. Otázkou bylo jen, která z nich se rozhodne udělat první krok k eliminaci té druhé, a jak moc je to bude bolet. (Cinemart)

Scaevola

Když odhlédnu od spousty Afroameričanů pobíhajících po renesanční Anglii, mohu konstatovat, že tvůrcům se podařilo vytvořit pohledné kostýmní drama o nekontaktním, leč paralelním střetu dvou žen, jejichž přístup k vládě a životu byl diametrálně odlišný na to, že byly příbuzné a vycházely ze stejného kulturního zázemí. Nicméně propracované drama a povedeně střízlivé herecké výkony bohužel nevyváží slabé tempo, minimum akce a dvouhodinovou stopáž, kterou nezdůvodňuje jediná vedlejší linie. Historická interpretace je zde podávána mimořádně neoslazená. ()

bonovox

Historický snímok o živote škótskej kráľovnej ktorá súperila o anglický trón s panenskou kráľovnou Alžbetou. Výprava, hudba a aj herci fajn, horšie to už bolo s nezáživnou réžiou a dosť skratkovitym rozprávaním. 50% ()

breebee

Docela jsem se na to těšila, protože mám ráda tuhle část historie, Saiorse i Margot. Bohužel mě to neuvěřitelně nudilo. To je daň za přesnost a autenticitu. Pletli se mi jednotliví muži, na konci už to vypadalo, že tomu dochází stopáž a musí se to tam nějak naplácat všechno. Nevím prostě. Nebavilo, zklamalo. ()

Pythonator

Ženský duel mezi Maruš a Alžbětou dopadl překvapivě nepřekvapivě, přesně jak se dalo očekávat. Prostě ženský film se vším všudy. Navíc nám tu fanatičtí multikulti globalisté nezapomněli importovat mezi britskou smetánku nějaké ty negroidní vážené frajery, navzdory skutečnosti, že v té době byl černoch v Británii možná tak někde jako atrakce podobná opici, nikoli vážený občan významných společenských vrstev. Historické reálie sebral čert, tohle je psychologické drama pro ženy, doplněné o nějaké ty homosexuály, ať je to taky trochu LGBT. Nejsmutnější ovšem je, že taková kočka jako Margot Robbie, byla tak odporně předělána maskéry, že si divák neužije ani její půvabné tváře. Takže co potom z filmu zbylo??? ()

alisek87

Za mne zklamani, kdyby aspon hlavni hrdinka byla konzistentni ve svem skotskem prizvuku, o ktery se misty pokousela. Jinak prumerny film, s peknymi kostýmy a dobrym obsazenim. ()

vikitor

Ze začátku se film poměrně táhne. Potom se začne děj stupňovat a vtáhne diváka. Zrada za zradou je v podstatě moto filmu. Kostýmy byly úžasné, chvílemi jsem si více všímal kostýmů než děje samotného. Jako mínus bych možná ještě vytkl přespříliš velkou "korektnost" filmu. Korektností mám na mysli, že královny mají ve středověku na dvoře afroameričany, což se mi zdá více než nepravděpodobné. Více bych to filmu asi vyčítal kdyby o sobě říkal, že je historicky přesný. ()

L.petr

Jsem z celého filmu naprosto rozčarování. Dobově tam takřka nic nesedí. To, ze tam na můj vkus hraje až moc černochů, asiatu a dalších ras opomijim... ale je naprosto nemyslitelné aby postelové scény, a to i homosexuální a zcela otevřené, včetně transkluka, bylo v te době vůbec akceptováno. Film je nudný, historicky zcela nepřesný... Nelituju, ze jsem ho viděl, aby po druhé ho už vidět opravdu nemusím. ()

princeznaaur

scénář divoký, u historického filmu si představuji, že se něco dozvím, takže kdyby nebylo wikipedie nevím nic. Taky jsem se dozvěděla, že chudák Marie měla sťatou hlavu až na potřetí. HOlky ve svých rolích docela dobrý, ale ten zbytek byl hned zapomenut. Co si odnáším z filmu, že tu byly stále nějaké intriky. ()

Pucmeloud

No ještě že se režisér nerozhodl natočit příběh Jindřicha VIII....to by asi určitě Kateřinu Aragónskou hrála Whoopi Goldbergová a Annu Boleynovou Fan Ping-Ping. Prostě "korektní" historický blábol...aspoň dvě hvězdičky za kameru a výpravu! ()

Vlastik100

Výpravný historický film o skotské panovnici Marii Stuartovně. Chválím propracované kostýmy, rádoby dobovou dvorní etiketu, zajímavý příběh i zápletky, které nabíraly na ději, atmosféra o tom jak důležité je vybírat správné slova v dané době. Skvěle zahrány hlavní role. Negativum je obsazení vedlejší role herce oblíbeného hudebníka Marie… tragická, role druhého manžela Marie odfláklá, bitva s bratrem trapně zakončená. Kamera nepropracovaná a špatně odměřená v místnostech hradů atmosféra bez pohybu, střihy a různé záběry stojaté, divákovi nepodsunuté a někde zase přehnaně zaměřené. Z důvodu dvou nedůvěryhodných milostných zápletek, neefektivních záběrů, pohyby těla, které film přehodily do spíš divadelního rázu za mě 65%. ()

Lalaith22 odpad!

Ne, ne, ne, takhle opravdu ne. Bohužel se jedná o ukázku toho, jak kompletně zničit historický film. Když už se člověk přenese, přes historické nepřesnosti (ty hodně bolí, ale přece jen se nejedná o dokument), tak jej bohužel praští do očí pouze tupá snaha o odškrtání položek na korektním seznamu. Přesně tak, aby film nemohl být obviněn z nedávání prostoru jakékoliv hlasité menšině. Aristokratické černochy - máme. Homosexuální postavy - máme. Transvestita - máme. Emancipovaná žena - máme. A podobně. Pokud tedy máte rádi historické filmy, v žádném případě si tento film nepouštějte. Nejenom, že přijdete o dvě hodiny života, ale přijdete také o chuť ještě někdy vidět filmy, dle historických událostí. PS. A to že z největší královny Anglie, po které byla pojmenovaná celá éra, udělají hloupou slabošku, bylo jen posledním hřebíčkem do rakve. ()

Still_I

Střetnutí dvou velkých královen, střetnutí dvou skvělých hereček. Moje oblíbenkyně Saoirse Ronan opět excelovala. Nicméně mě mrzí, že nedostala víc prostoru i Margot Robbie. Škoda, že její postava nebyla detailněji vykreslená. Potenciál k tomu bezesporu měla. Taky si nejsem jistá, jestli někdo, kdo nezná historii a pozadí příběhu, by se v ději tu a tam neztrácel. Nejvíc mi v paměti utkvěla scéna rozhovoru mezi prostěradly, vizuálně vážně povedená. Stálo za to vidět, ale vracet se k němu asi nebudu. ()

tein

To je zase paskvil! Proč někdo, bez znalosti historie, takové rádoby historické slátaniny vůbec natáčí? ()

Horn odpad!

S tímhle filmem jsem byl hotovej cca za pět minut - dvorní dáma z dálného východu a černej lord. Jakožto milovníkovi historie mi bylo na zvracení. ()

jerry007

Totálně prekroucene dějiny Anglie a Skotska. Nevím co opět dělají v této době lidé tmavé pleti, či asiaté v Británii, u královských dvorů ? Marie je vyobrazena jako hodná a schopná panovnice, zatímco Alžběta průměrná a lehko ovlivnitelna panovnice... Marie byla bigotni katolicka, která nechala zavraždit svého opileckeho a nasilnickeho manžela, vzala si za muže svého milence a tím pobourila proti sobě Skotskou šlechtu. Po té se uchylila pod ochranu Alžběty, která ji jako potenciální hrozbu zavřela do domácího vězení, ale intrikovat proti Alžbětě nepřestala. Až jí to nakonec stálo krk a to doslova.. Alžběta nikdy nebyla krásná, ale na druhou stranu byla velmi schopná a tvrdá panovnice. ()

Kate Winslet, Saoirse Ronan a milostné drama

Kate Winslet, Saoirse Ronan a milostné drama

18.12.2018

Nové romantické drama Ammonite režiséra Francise Leeho (Na konci světa) našlo hlavní herecké hvězdy. V milostném příběhu o dvou ženách odehrávajícím se ve 40. letech devatenáctého století si zahrají… (více)