Nepijte vodu

(festivalový název) (TV film)
  • USA Don't Drink the Water
všechny plakáty

Roku 1961, kdy je studená válka nejžhavější a vzájemné popichování Spojených států amerických a Sovětského svazu hrozí co chvíli přerůst v atomovou katastrofu, se kvůli jistému nedorozumění ocitá americká rodinka Hollanderů (Woody Allen, Julie Kavner, Mayim Bialik) v nepříliš přívětivé turistické destinaci. Na východní straně železné opony, uprostřed blíže nespecifikovaného nepřátelského území, kde jediný spásný bod představuje americká ambasáda. Přítomnost tří povětšinou hlučných, brzy navíc politicky zneužitelných osob urychlí šedivění vlasů mladého ambasadora Axela Mageeho (Michael J. Fox), avšak potěší kněze-eskamotéra (Dom DeLuise), který zde tahá králíky z klobouku již šest let. Pro Hollanderovy je nemyslitelné, aby si neplánovaný pobyt prodloužili stejným způsobem, začíná se proto rodit důmyslný (no, nakonec možná ne až tak důmyslný) plán útěku do končin nesužovaných rudým terorem. Woody Allen napsal divadelní hru Don’t Drink The Water pod vlivem společenského ovzduší již v 60. letech (premiéru měla 17. listopadu 1966) a k jejímu prvnímu zfilmování došlo roku 1969. S filmem Howarda Morrise nebyl Allen vůbec spokojený, na svou vlastní verzi si nicméně vyhradil čas až o šestadvacet let později. (Matty)

kareen

Tak tentokrát jsem se u crazy komedie od Allena i přes pozvolnější začátek pobavila více než slušně. Ono taky, když se v jednom filmu objeví vedle sebe sám slavný neurotik, šarmantní a energický Michael J. Fox, mladá Mayim Bialik, v součastnosti známá jako přítelkyně Sheldona z TBBT a ještě pár dalších, dosti svérázných postav, které v nemožných a nezřídka životu nebezpečných situacích řeší vtipnými dialogy naprosto malicherné věci, je na úspěch zaděláno. A ještě k tomu dojde i na lásku. ()

GodComplex

Je neco horsiho a nudnejsiho, nez film Woodyho Allena? Ano, televizni film Woodyho Allena! Typicka Woodyho nuda s jeste mensim budgetem, horsi kamerou, horsim scenarem a horsimi herci, nez obvykle. Na druhou stranu jsem od Woodyho uz videl i vetsi prisernosti, tohle melo alespon zajimavy namet a sileneho kneziho iluzionistu. "The only good communist is a dead communist." 2/10 ()

Joe321

Podle mě se tady Allen zachoval trošku sobecky a poutá všechnu pozornost na jeho postavu. Kamera je pořád na něm a M. J. Fox nedostane vůbec příležitost se rozjet, což je velká škoda. Jinak je to takový typický divadlení Woody s jeho klasickou neurotickou rolí. -"Fresh air. I can't believe it. Even communist air is better than no air." ()

Martin741

Ubohy namet na film, rodinka je uvaznena na ambasade a kvoli Studenej vojne a napatim medzi supervelmocami nemoze vycestovat. To je rovnako "uchvatny " namet na film ako u Radio Days 1987 nostalgia za starymi radiami. Tu W.Allen zase prispel k produkcii filmarskeho hnoja. 30 % ()

ad

Určitě to není nejlepší Allenova komedie, nejedná se o žádné veledílo, ale Allenovský humor je zde prezentován v plné parádě, celé to moc hezky utíká a ačkoli jsem se nahlas zasmál jen párkrát, celou dobu jsem měl na obličeji lehký úsměv... Příjemná oddychovka, kterou si občas rád zopakuju... Mmch, film nemá dvě hodiny, ale něco kolem hodiny a půl... ()

tomtomtoma

Nepijte vodu je ze řetězu vypuštěná klaunova náruživost, zbavená okovů dovádivě oslavuje, a klaun se splašeně žene za dalším a dalším šprýmem a nenávratně narušuje zažitá pravidla hry. Evoluční zhroucení komunistických diktatur poskytlo příhodnou příležitost k oprášení vzpomínky na mladický elán a klaunskou žádostivost, a klaun ve vášnivém rytmu čardáše s příměsí klezmeru a cikánské touhy objevuje půvab absurdity životních okamžiků, líčí rafinované pasti, nedbá zdvořilosti, koketuje s karnevalem bláznů. Klaun se vrátil ke své zuřivosti a rozpoutal zběsile nadnesené tornádo klauniády. Účinným nástrojem klaunova hromadného ničení je Walter Hollander (velmi příjemný Woody Allen), tklivý newyorský dodavatel na evropském rodinném výletě za Železnou oponou v roce 1961. Místem klaunova řádění je naučená zdvořilost amerického diplomatického úřadu, špionské mravy doby i ideová rozpolcenost života. Absurdita okamžiku neúnavně plane vášní, žádá osvobození z jejího dosahu a v bezprostřednosti působí zmatek a zkázu. Obětí klaunovy neodbytné a jeho věčně náruživé nezdvořilosti je Axel Magee (příjemný Michael J. Fox), syn amerického velvyslance a jeho zástupce v době velvyslancovy nepřítomnosti. Očekávání a ctihodná odhodlanost nezklamat je ovšem sabotována nezlomným klaunem. Hlavní ženskou postavou je Susan Hollander (zajímavá Mayim Bialik), Walterova dcerka ve vhodném věku na vdávání, leč snoubenec je v New Yorku. Ta romantická klaunova neposednost. Výraznou postavou je Marion Hollander (zajímavá Julie Kavner), věrná Walterova manželka, důvěrně uvyklá na klaunovu nezdvořilost. Je zbytečné dělat si starosti, život i tak bezstarostně zvoní. K výraznějším patří také otec Drobney (velmi příjemný Dom DeLuise), dlouholetý uprchlík, bezpečně schovaný americkou ambasádou a katolický kněz s nezměrným nadšením do pouťových triků a kouzelnického ochotničení. Nudu je nepotřená, a pěstuje koníčka. Z dalších rolí: ctihodný, úspěšný a s nepovedeným synkem nespokojený americký velvyslanec Magee (Josef Sommer), ctižádostivě snobský a precizní americký diplomat Kilroy (Edward Herrmann), na své umění pyšně hrdý šéfkuchař na velvyslanectví Oscar (Austin Pendleton), mladý a snaživý americký diplomat Burns (Robert Stanton), vrchní hlídač komunistického práva a pořádku Krojak (Vít Hořejš), spolehlivá úřednice velvyslanectví slečna Pritchard (Rosemary Murphy), na ambasádě uctívaný emír (John Doumanian), emírův pobočník (Erick Avari), či doprovázející hlas vypravěče (Ed Herlihy). Nepijte vodu je osvobozeným běsněním uvolněného amerického klauna. Je to nezávazné a vitální klaunovo dovádivé představení. Klaunova zábava ztřeštěně plyne ve svěží cirkusové zběsilosti. ()

elanius

(86/2015) / Ako zvyčajne Woody servíruje obrovskú porciu hlášok a vtipných scénok. V podstate je tento TV film takým predĺženým absurdným sitcomom, iba ten smiech v pozadí chýba. Asi tým, že sa jedná o TV film, dej a scenár sú trošku rozhárané oproti plnohodnotným kúsokom Allena. Nepochybne by sa z tohto parádneho námetu dalo vytrieskať viac. Inak bez výhrad, jednoznačný nadštandard z komedionálneho hladiska a nielen v rámci Woodyho filmografie. (8/10) ()

HiddenDragon

"Snesu jakehokoliv sirotka, krome vlastniho, ok?" :)) Blazniva ukecana taskarice TV formatu 4:3 pod taktovkou Woodyho, ktera je zrejme remakem stejnojmenneho filmu z roku 1969, ke kteremu psal scenar. Na americke ambasade nekde ve vychodnim bloku za Studene valky (nasince pobavi, ze k exterierum pouzili zabery Prahy) pribiha hledat ochranu amer. manzelsky par s dcerou. Na tomto malem uzemi amer. pudy zustavaji od te chvile proti sve vuli a jsou nuceni sdilet prostory, jidlo a telefony s tamnimi zamestnanci, knezem, a jednim emirem :) Je to misty zbesile ukricene, takze se sotva stihaji titulky, ale ma to ty spravne Woodyho slovni fory a komentare. Je to defacto divadelni crazy komedie. Vse se odehrava v jedne budove a videt to opravdu nekde na jevisti by mohlo byt taky fajn. Ale za mak nemuzu prijit na to, proc se to jmenuje Nepijte vodu :) Hlavni hrdina je Walter, ale neprislo mi, ze by nejak toto jmeno komolili. Jestli mi to nekdo vysvetli, napiste mi do posty. Budu rad. Protoze ja ten nazev fakt nechapu :-D ()

matolas

Nesmierne potešila rola pre M. J. Foxa a celkovo je tu obsadenie tak správne bizarné, že nestíhate žasnúť. Takto majú vyzerať kvalitné televízne komédie, klobúk dolu. ()

Stružák

Šílený! Prvních pár minut se trošku vleče, ale jakmile na scénu nastoupí rodinka Hollanderů (v čele s Julií Kavner, jejíž hlas je neodmyslitelně spjat s Marge Simpsonovou), začnou se dít divy. Woody Allen sype jednu hlášku za druhou, přidává kněze v poněkud netradiční roli a šílenost jednolivých scén ještě podtrhuje chaotickou kamerou. Nepijte vodu je možná až moc jednoduchá komedie, bez hlubší myšlenky, to ale nevadí. Jak už bývá u Allena zvykem, hlavní roli zde hrají dialogy – a ty jsou zvládnuté na jedničku. ()

derryl

Brilantní konverzační komedie, které krásně zapadá do Woodyho světa a může se srovnávat s Woodyho filmy pro kina. Velmi jsem se bavil a jsem rád, že mohu oslavovat společně s manželi Hollanderovými svatbu jejich dcery na ambasádě v Praze... :-) ()

Ozzy2

Bezvadnej filmeček, v Rokoku jsme to hráli pod názvem Nepijte tu vodu, jde v roli šejka exceloval Vladimír Čech ()

kubilov

Kdesi v Praze za železnou oponou v šedesátých letech se odehrává tento navýsost šílený film od koho jiného než od Woodyho Allena. Ten je zde jako věčně popletený manžílek, jenž se neustále hádá se svou manželkou, neuznává dceřin výběr přítelů a nemá rád zaskakujícího vůdce celé ambasády. Nepijte vodu je vzhledem ke svému charakteru interiérové konverzační komedie daleko lépe se hodící do divadla, ale i takto dokáže zaujmout a velmi upřímně pobavit. Zvlášť Michael J. Fox mě moc mile překvapil. ()

jiziczek

Určitě to není Woodyho nejlepší film, ale díky skvělému scénáři je i tak výborný. Plný absurdních scén i dialogů a samozřejmě s postavou neurotického pesimisty v podání Woodyho Allena. ()

ragtime

Takže pod kolonkou TV Film som čakal horší Woodyho priemer. Ale toto? To bola nekončiaca smršť vtipov a vybrúsených dialógov. Ja ani neviem, čo spomenúť skôr. Julie Kavner ako milujúca ironická manželka? Kuchár s jeho gastronomickými špecialitami? Woody strielajúci na arabov? Alebo neskutočný kňaz - amatérsky kúzelník? Tu si vyberie naozaj každý. ()

FirstFan

Woody Allen a Michael J. Fox jsou vážně smrtící kombinace. Vtipné, romantické, originální a vážně působivé. Kdo by se do filmu hned nezamiloval. Navíc je hezké vidět Mayim Bialik také někde jinde než po boku šíleného vědátora z TBBT. Pochavala taky za skvělou hudbu. **** ()