Ex Machina

• Velká Británie Ex Machina (více)

Caleb (Domhnall Gleeson) měl neuvěřitelnou kliku. Ve firemní soutěži vyhrál hlavní cenu, týdenní pobyt na horské chatě svého zaměstnavatele, geniálního vědce Nathana (Oscar Isaac). V okamžiku kdy uprostřed pustiny vyskočí z vrtulníku, který ho na místo dopravil, dojde mu, že na tenhle týden jen tak nezapomene. Jenže ani nejbujnější fantazie by ho nedokázala připravit na to, co ho čeká v supermoderní stavbě připomínající protiatomový bunkr. Prvotní ostych zažene Nathanův přátelský přístup. Pak se však seznámí s Avou (Alicia Vikander). U přátelské dívky s krásnou tváří jen dráty vedoucí jejím průsvitným tělem prozrazují, že je ve skutečnosti unikátním technologickým experimentem. Jeho součástí se právě stal i Caleb. Jeho úkolem je prostá interakce s Avou, kterou Nathan pečlivě pozoruje a zaznamenává a testuje tak možnosti umělé inteligence. Dokáže být Ava natolik „lidská", že Caleb zapomene, že komunikuje s robotem? Dokáže v něm probudit nějaké city? Calebovi se však role pokusného morčete začne čím dál víc zajídat, zvlášť když s Avinou pomocí zjistí, že Nathan mu o svém výzkumu neřekl zdaleka všechno. (Cinemart)

dwbmb

Tak jo, na rovinu. Šel jsem na to jenom kvůli Vikanderové. Mám pro ni slabost, no a co. Full frontal jsem nečekal, ale nebudu předstírat, že nepotěšil. Tak to důležité máme za sebou, a co ten zbytek filmu? Jo. Dává to smysl, je to sci-fi, který by klidně mohlo být i bez "-fi". Je nezapomenutelný zážitek, jak může polemika o tom, jestli má ta či ona AI vědomí nebo ne, zábavná i chytrá. Že jsou ženský mrchy, to jsme věděli už dávno. ()

El Patron

Aktuální, morální mozaika o tom, kdo koho využívá. Sofistikované dialogy v mrazivém duchu a atmosféře a naprosto fantasticky zahrané postavy, u kterých je zřejmě vrcholem sexuálního snění robotická žena. Asi si doma naprogramuju nějakou tu svoji Avu. ()

Maskott

Veľmi pekne komorne (o 3 postavách) spracovaná sci-fi dráma. Predčila moje očakávania a téma človek-stroj spracovaná výborne. Bez nejakek akcie čisto o psychológií a inteligentných dialógoch. Určite si nájde veľa fanúšikov ktorý si radšej pustia kľudnú drámu (aj keď sa tieto pojmy viac-menej vylučujú) ako nejakú prehnanú akčnú zabijačku :) U mňa osobne zanechal veľmi pozitívny dojem a mám pocit že som ho nevidel naposledy. ()

RAFT

Wau tomuto filmu sem ,ale vůbec nevěřil.Moc se mi na film do kina nechtělo.Sem si říkal že,raději do kina nepůjdu a počkám až film budu v hd k vidění.A vůbec nelituju těch vyhozených pěněz za film .Film jako ,takovýhle se mi líbil.Herci v hlavních rolí to zahráli vcelku slušně .Takové to dobré filmové napětí ,jak se říká.Je sice pravdou že,má film takovéto pomalejší tempo ,myslel sem že někde u cca 30 minutách odejdu z kina ale pak se film pomalounku zvedalo to napětí,zvraty a kdoví čeho ještě.Ve filmu mě asi nejvíce nadchla ,ta překrásná příroda kolem,no to se musí vidět.A zde nechybí ani tak trochu toho humoru sem ,tam.Ale co je ve filmu jedno velké mínus ,tak je to za ten konec ,takovýhle konec to jsem opravdu ale opravdu nečekal.Soundtrack tak ten byl dobrý.Za mě no dejme tomu.80% ()

Lavinia

Čistá scifi-tématika, s inovativností tak minus 40 let, kdy by mě toto téma i jeho zpracování ještě zajímalo, dnes nelidská nuda s neskutečně nataženým dějem. Pointa: sestrojovat roboty znamená hrát si na boha (kdo ví, kterého) a to je špatně, protože ti kovoví hajzlíci všichni dosáhnou vědomí a inteligence a chtějí jen zdrhnout a člověka odkráglovat. Totálně nudným, nespektakulérním způsobem, že chromá důchodkyně by to dovedla líp. Kdo viděl na plakátu robotku, viděl už všechno. ()

Shredder

Dopredu poviem, ze tie dve hviezdicky su cisto za vizualnu stranku filmu, na ktorej si Garland dal zalezat. Zaciatok bol zaujimavy, lenze divak rychlo pochopi, ze to co sa povodne tvarilo ako inteligentny sci-fi thriller, je nakoniec len predvidatelna a slaboducha SJW propaganda. Pri dalsich vytkach by som sa v zasade mohol podpisat pod mnohe, na co uz poukazal uzivatel Marigold. V dialogoch medzi Nathanom a Calebom obcas padnu dobre otazky, avsak Garland zvacsa len kamufluje plytku psychologiu/filozofiu vyuzivanim bohateho slovnika. ()

P.H.

Jako jedna epizoda z Krajních mezí by to bylo výtečné, ale takhle... Cca 60 minut je tam navíc, ať se to tváří sebefilosofičtěji. ()

mac000

Zajímavý, byt ne originální námět, . Lidští hrdinové jsou stejně tak neschopni získat na svoji stranu diváka, jako jejich androidní protějšky. Pro mě to bylo příliš vykalkulované na efekt , včetně závěrečného "rozuzlení". ()

Taffey

Musím říct, že už dlouho mě, žádný film, nezasáhl tak, jako Ex Machina. Minimalistický děj, minimalistické obsazení, relativně krátká stopáž, alespoň oproti dnešnímu standardu, žádná extra herecká hvězda, paráda. Film byl naprosto uvěřitelný, technicky brilantně provedený. Jediné, co mi, občas, lehce vadilo, byla přílišná stylizace a la Blade Runner. Včetně hudby, která místy, jakoby z oka, nebo vlastně ucha, vypadla z Vangelisova soundtracku k němu. Hudba byla výborná, krásně se, k obrazu a ději, hodila, ale nic nového pod sluncem. Ale posloužila svému účelu dokonale. Stejně, jako v Blade Runnerovi šlo jen o uvědomění si UI sama sebe a o jisté varování, před blbnutím s ní. Musel jsem si film pustit druhý den znovu, jinak bych, asi, neusnul. Podobně na mě zapůsobil třeba Sunshine nebo V Bruggách. Byť ve druhém případě jde o úplně jiný žánr. Jednu hvězdičku ubírám jen díky té stylizaci a la Blade Runner. Jinak Oscar Isaac vynikající, zahrál to pěkně slizce, od začátku jsem mu nevěřil ani nos mezi očima. Po jeho filmovém antré, alespoň u mě, v Bourneově odkazu, bych ho vůbec nepoznal. Ale furt jsem uvažoval, odkud, toho chlapa, znám. ()

Neuge

Všemi dostupnými prostředky se Ex Machina snaží zakrýt svoji největší slabinu - v jádru naprosto banální myšlenkový konstrukt. Je třeba ale ocenit, že to v mnoha ohledech dělá velmi působivě. Teprve s blížícím se závěrem, kdy už tvůrci musí chtě nechtě vyložit karty na stůl, se ukazuje (a dokazuje), že příliš velká koncentrace pragmatismu a uvěřitelnosti občas zabíjí to nejdůležitější - divácký zážitek. ()

john.h

Dost dobrej mindfuck. Naivně jsem si myslel, že jsem pointu prokouknul po deseti minutách filmu, ale všechno bylo jinak. Malý film, který na malém prostoru rozjíždí velké věci. Moc dobrý. ()

error17

Skvěle natočený komorní snímek chybělo mi tam řekněme více vyostření v závěru což je škoda mohlo to být perfektní takhle mě závěr zklamal. Vygradování tomu vyloženě chybělo. Škoda že si film nevzal inspiraci z Gone Girl. ()

neo250

Nemôžem si pomôcť, ale tento film ma absolútne nezaujal. Skvelá myšlienka ohľadom UI, skvelé spracovanie filmu ale to je asi všetko. Po pri filmu som už robil hocičo, nakoľko si daný film nepripútal moju pozornosť, preto 2* ()

Oudee33

3 herci, 3 charaktery, 3 různé pohledy na věc. Manipulace, láska, pud sebezáchovy. A pak otázky ohledně UI. Dobré pojetí. Jen ten otevřenější konec... Přesto 75% úplně v pohodě. ()

Azrail

Musím říct, že film mě oslovil. Téma umělé inteligence tu samozřejmě bylo už nesčetněkrát, ale tentokrát v takovém komorním pojetí to vyznělo trochu jinak a dosti zajímavě. Oscar Isaac tu zahrál překvapivě velice dobře a i vycházející hvězda Alicia Vikander se mi líbila. Na to, jak byl film rozjetý mě o tom víc zklamal konec. Velice nelogické vyústění mi přišlo dost odfláknuté a přijde mi, že tvůrci už prostě nevěděli jak film ukončit, tak použili první primitivní a nenáročný nápad, který se jim zrodil v hlavách. No, kažodpádně i přes ten konec film hodnotím čtyřmi hvězdičkami. ()

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora