Blafuj jako Beckham

• USA Bend It Like Beckham (více)

Když je vám osmnáct, milujete Beckhama a umíte to s míčem tak dobře jako on, patří vám celý svět. Ale to je omyl! Pokud se totiž jmenujete Jess, je vám sice osmnáct, ale jste dívka, a navíc Indka - zapomeňte na to! Myslíte, že by vás vaši příbuzní, jejichž jediným cílem je najít pro vás vhodného ženicha, nechali hrát takovou mužskou hru, jakou je fotbal? Tím spíš, kdybyste tak mohla překazit sestřiny vyhlídky na dobrý a vhodný sňatek! Jess ale jednoho dne potká stejně starou Jules, která hledá nové talenty pro dívčí fotbalové družstvo. Jules má o své budoucnosti jasno. Chce se dostat do Spojených států, kde je dívčí fotbal respektován a kde se může stát profesionální hráčkou. Jess a Jules velmi rychle sblíží společná vášeň pro fotbal, oběma se na hřišti velmi daří. Problémy nastanou, když se obě zamilují do svého trenéra a Jessini rodiče zjistí, že jim dcera něco tají (oficiální text distributora)

Mery235

...pozerala som to kamoskou a v takom pripade sa vtipne momenty zdali este lepsie, ked sme sa na tom nasmiali spolocne :) ... myslim, ze film ma nieco do seba, mam chut vidiet to znova,... a jednoznacne su tu najlepsi rodicia... ich reakcie a hlasky v spravnu chvilu... mam slabost pre takyto typ filmov... =) ()

Sofia_Straw

Ťažisko filmu spočíva v búraní bariér medzi dvoma odlišnými kultúrami riešiacimi rovnaký problém. A to sa stáva aj v bežnom živote. Pri troche optimizmu a pevnej vôle je však častokrát možné i to zdanlivo nemožné. No a presne táto myšlienka ma na filme zaujala. Snímok je posadený do multikultúrneho prostredia nielen so vzájomnými predsudkami, ale aj s konzervatívnym pohľadom na záujmy žien, okorenený príjemným britským humorom. Mladučký Jonathan Rhys Meyers absolútne nezvládol svoju úlohu (čo je skôr problémom dramaturgie a scenára), ale v tomto prípade je to len omrvinka v spleti výborne stvárnených postáv, ukážok rozdielnosti kultúr a v konečnom dôsledku pevného priateľstva a schopnosti obetovať sa. ()

Maudi

Čtu depresivní články, poslouchám depresivní podcasty, žiju ve světě, který ... whatever, filmy si teda vybírám opatrně a požadavek byl lehká komedie bez debilních romantických keců, rasistických předsudků atd. Za mě dobrý! Vůči Keiře jsem dřív měla nějaký blok, ale Pride and Prejudice to změnilo a teď ji žeru. Jednohubka na sobotní večer. ()

Leníci

Bend It Like Beckham - opravdu hrozný název, zajímalo by mě kolik si David nechal zaplatit. Ale u Davida to všechno špatné končí - překvapivě svěží komedie, a ano - Keira je neuvěřitelně sexy i jako (právě proto?) fotbalistka. Rhys Meyers je zajímavý, místy poněkud přeslazený. Ještě jednou to co se táhne celým filmem: Osvěžující ()

Mangus

Pohodová komédia o futbale odohrávajúca sa v Londýne zabŕdajúc do Indovskej komunity a ich zvykov s vtedy ešte málo známou Keirou s krátkymi vlasmi a istou dávkou anorektického sexepílu. Film som dlho ignoroval kvôli názvu, ale prekonal som sa, pozrel si ho a neľutujem. Myslím, že by sa dal prirovnať k filmu Důvěrnosti, aj keď tam nešlo o futbal a ani tam neboli Indovia, ale pripomenulo mi to prísny režim v rodinách pochádzajúcich z exotických kultúr. Na rozdiel od neho ide však o komédiu, ktorá pobaví a možno aj poučí neústupnych rodičov. 8/10 ()

dochvvv

Nenechte se ovlivnit tak vysokým hodnocením, jinak budete zklamáni...nechápu jak se tam mohla vyskytnout Keira... Dát tomuhle 4*....to je trošku přestřeleno, nemyslíte.... ( POMO, Kocour, Kevspa, Golfista atd...) Předvídatelný děj, s fotbalem to nemá nis společného, možná jenom ten trávník...přišlo mi, že tým autorů nikdy nebyl na fotbale. Slabota!!! ()

leto.sk

Ľahká, a pritom celkom príjemne stráviteľná komédia, kde sa to konečne aspoň štipku točí okolo futbalu, ked už tam je tá romantika. Keira stvárnila ten chalanský typ, čo pozná každý ešte zo základnej skvele. Bola úplne anti-sexi, čo o nej hovorím prvý krát. Film nesie aj malé posolstvo o predsudkoch a bariérach medzi ľudmi. Čo je chvályhodné, že to nie je mravokárnym spôsobom. A, občas som sa celkom schuti zabavil. ()

malyLibor

Chtěl bych moc poděkovat uživateli Golfista. Tenhle film se mi nabízel ke shlédnutí snad stokrát, ale hlavně jeho název a téma holčičího fotbalu mne vždy odradily... Až po přečtení Golfistova komentáře k filmu jsem se rozhodl se na něj podívat a byl jsem velice překvapen. Mile překvapen, to ani není třeba podotýkat... Takhle citlivě natočený film o síle předsudků a boji s xenofobií se moc často nevidí. Jsem moc rád, že jsem film viděl a jsem přesvědčen, že to nebylo naposled. ()

durkes

Videl som nejaké útržky v telke, tak som si to pustil na jedno popoludnie a ajhľa, vykľul sa z toho celkom pozerateľný film. Ženský futbal nie je moja "šálka kávy", ale tu mi až tak nevadil....najmä v prevedení Kiery Knightley, ktorú mám celkom rád. Takže taká pozerateľná sladká limonáda, ale ten športový duch a zmysel pre kolektív k tomu pridal jednu hviezdu.A zaujímavý námet spolužitia dvoch rás v Londýne so zameraním na indickú rodinu. Takže 4. ()

foils

Blafuj jako Beckham překvapivě vůbec není o fotbalu (film tedy klame tělem a možná proto ho tolik zdejších hodnotících mělo problém zkousnout - pokud třeba čekali fotbalovou řachandu jako od Prušinovského). Je o tom, jak se prosadit proti přesile - ať už ji představují rodiče, společnost spoutaná konvencemi nebo cizí (většinové) etnikum. Kouzlo tohoto filmu spočívá v lehkosti a autentičnosti, s jakou tato témata rozebírá. Po stránce formální a stylové jde o mainstreamovou teenagerovskou komedii, což není myšleno nijak pejorativně. Spíš se jedná o způsob, jakým jsou poměrně specifické problémy indické menšiny v Británii představeny většinovému publiku. Film se soustředí na představitele menšin uvnitř menšiny a tím jako by říkal, že vlastně všichni jsme někdy součástí nějaké menšiny. Zároveň však zůstává referenčním významem pevně ukotven v současné londýnské aglomeraci. Kdo někdy navštívil Heathrow, jistě tam potkal zaměstnance vypadající přesně jako Jessin otec. Blafuj jako Beckham poodhaluje, jak vypadá jejich soukromý život. Dojem autentičnosti posiluje to, že režisérka a scénáristka sama pochází z národnostní menšiny. Film je také sympatický tím, že si nechce hrát na Hollywood, ale dýchá z něj typicky britská atmosféra včetně genia loci Londýna. Tento dojem vydatně podporuje celkem zajímavá kamera s četnými centrálními kompozicemi. Národnostní trable jsou vylíčeny s nadsázkou, nedělá se z nich přehnané drama (zhodnocení míry frustrace a ponížení postav je ponecháno inteligenci každého diváka), ne nutně politicky korektně. Film se spíše pokouší pomocí střihu ukázat na podobnosti a analogie mezi životem majority a minority. Zamrzí však závěrečný happyend - tomu, co předcházelo, by slušelo realističtější vyústění. ()

NikiVai

Taková milá dospělácká pohádka, samo, že se šťastným koncem. V pubertě jsem žrala hokej a být už v té době tento film, asi by nyl moje numero uno. Dnes jsem si to pustila jako kulisu a občas se přistihla při shovívavém úsměvu. Trochu mi tu neseděla Kiera a to ji jinak mám moc ráda. Jo a Becham je pořád numero uno :)))) ()

tytule

Pohodičkový film z fotbalového prostředí, v tomto filmu jsou všichni dobří . Líbí se mi hlavně scény s Jess a její rodinou, je to celkem zajímavý příběh , ale pro mně osobně nic moc extra. ()

kritička

Dalo se to přežít, ale něco tomu chybělo. I když ... vidět Johna R. Meyerse coby pětadvacetiletého kluka je fakt požitek ... :-D stejně jako Keira Knightley coby 17letá studentka. Tři hvězdičky a kousek ;) ()