Ip Man 4: The Finale

• Hongkong Jie wen 4: Wan ťie pchien (více)

Ip Man (Donnie Yen) přijíždí na pozvání Bruce Leeho (Kwok-kwan Chan) do San Franciska. Kromě návštěvy turnaje karate, kde Bruce vystupuje, hledá Man vhodnou školu pro svého syna Ťina. Bruce si svými postoji znepřátelil místní čínskou komunitu a Man jako jeho mistr pocítí následky jeho činů. Kromě čínských mistrů se dostane do konfliktu i s rotmistrem Bartonem Geddesem (Scott Adkins), kterému se nelíbí, že by kung-fu mělo být součástí výcvikového programu mariňáků. (LangiJ)

Maximilianus

Čože? Bruce Lee, Ip Man a Yuri Boyka v jednom filme? "What Is This, a Crossover Episode?" Pokračovanie podobné tomu predchádzajúcemu, možno málinko lepšie. Stále je to o bojoch a bojoch a bojoch a samozrejme tam je prepašovaná aj téma rasizmu a aké ťažké to mali čínania aj 20 rokov po vojne. Inak to ubiehalo rýchlo a bolo to vysoko pozerateľné ako tomu bolo aj pri predchádzajúcich dieloch. 7/10. ()

Likan7

Téměř nekoukatelná blbost, která mrzí o to víc, že se právě tímhle filmem Donnie Yen loučí se svou nejikoničtější postavou, kterou jsme zbožňovali. Bitky jsou dobrý, je jich clkem dost, jenže z většiny je obstarávají jiní, což sice není průšvih, ale ve filmu o Yip Manovi chcete vidět bojovat Yip Mana. Scénář je vyloženej průšvih a přítomnost Scotta Adkinse, která měla film nakoupnout, je víc trapná než příjemná. Jako herec je příšernej a i když umí kopat, tady jsou jeho fighty fakt blbě nasnímaný. K tomu mě snad po půl hodině začalo šíleně vytáčet to tlačení na "hodní asiati, zlý amíci". Z filmu je tak s přehledem nejlepší finální půl minutový sestřih bitek z předešlých dílů, který má být poklonou. ()

Hashirama

Ať už žijete v jakékoliv totalitě - mocné jako Čína, rozbité jako Rusko nebo absurdní jako KLDR, propaganda a budovatelské kecy jsou prostě součástí hry a nelze se jim ve filmu divit. Čemu se ovšem lze divit, je fakt, že soudnost evidentně není něco, čím by se mohl honosit každý zenový akrobat. Proč se Donnie jen po všech svých hollywoodských angažmá pouští do takové povrchní propagandy a nežere radši doma rejži, je mi záhadou. Rovněž jako ochota bílých herců zhostit se rolí omezených vypatlaných hovad a směšných karikatur alias žlutý apartheid. Čtvrtá část jde v tomhle ohledu mnohem dál než předchozí filmy a scenáristicky se film hrdě řadí po bok slaboduchých klasik jako Soudružka Kimová se učí létat či kolchoznická odysea Nemotorný ženich aka Traktoristi. Scott Adkins rovněž potvrzuje, že by si měl nadále jen uvazovat k noze hadr od chcanek, a role, ve kterých má někdo souvisle mluvit a předstírat něco jako ironii, přenechat kolegům, jejichž kariéra nekončí v čínské provenienci či u béček, jimž berou zavděk asijské hvězdičky. Pokud jste vyrostli ve Skandinávii, Kanadě či nějaké zemi, která úspěšně předstírá vyspělý svět, můžete se opájet skvělými baletními výstupy pod taktovkou Yuen Woo-pinga, která mají přesně tu čínskou elegantní učesanou poetiku. A během dialogových scén si můžete třeba vyplňovat daňové přiznání. ()

Tamten

Ucházející zakončení, i když dějově se tu příliš rozlišuje mezi těmi zlými a těmi hodnými (a těmi, co se napraví). Bojové lahůdky tu předvádí spíše mladší herci, ale je se na co koukat. ()

vikino1

Ty jo co by si ti kluci šikmoocí vlastně počali, kdyby IP Mana neměli. Vždyť kromě IPmana dostal na držku každej, koho jakejkoliv soupeř za všechny čtyři díly vyzval. Tak na co jim to kung-fu vlastně je ? Jinak finální souboj Yen Adkins je perfekně natočen i sestříhán (Adkins nácek a rasista válí - ty jeho údery vypadají, že opravdu bolí).. Radost se dívat. Za mě tam chtělo víc Bruce, to jeho kočkování se sportovci jsem nebral nijak vážně a když se šlo na vojenskou základnu, tak zůstal radši doma.. ()

Demonic189

Ešte i na druhý deň sa spamätávam, čo som to vlastne videl. Važne to bol ten slávny IP Man? Alebo len nejaká nepodarená paródia? ...a ty Scott, už si konečne vyberaj poriadne úlohy, lebo čoskoro skončíš ako "slávny" Pišta... ()

Nix

No dycky se zablejskne na lepší časy, když vidím Scotta v lepším filmu a roli, akorát to nebývá často, ale o to víc si to člověk užije. IP Man mne baví, choreografie jako vždy skvělá a dobrý příběh, Donniemu fandím, tohle můžu. ()

Hellknight12

Dnešná premiéra. Príbehovo je to síce o niečo slabšie ale mne to až tak veľmi neprekáža. Ip sa tentokrát vyberie do San Francisca na pozvánku jeho bývalého učňa Bruca Leeho. V Amerike sa Ip stretne s Brucom. Pred odchodom však zistí, že má rakovinu. Táto časť ma prekvapila a tak trochu som sa pousmial aká je to irónia osudu. Zas a znova tento film po zvyšných stránkach je rovnako kvalitný ako predchádzajúce časti. Celkové hodnotenie za mňa je 85%. ()

CaladanChmur

Čtyřka se povedla,i když se opět nepodařilo vyhnout černobílému vykreslení postav.Ip Man přijíždí do USA,aby zde našel školu pro syna a dochází ke konfrontaci s asociací mistrů kung fu od nichž potřebuje doporučující dopis k přijetí (problém je v přístupu Ip Manovo žáka Bruce Leeho ohledně otevírání čínského bojového umění světu),zároveň existuje paralelní dějová linka a tou je snaha jednoho ze studentů kung fu,zavést čínské bojové umění jako součást armádního výcviku.To je asi základní nastínění děje..Bojové scény klasicky výborné až perfektní,ale pořád za nejlepší bojovou scénu série považuji 1 vs 10 z jedničky.Když tak nad tím přemýšlím,já tu scénu považuji za jednu z nejpovedeněji udělaných a uvěřitelných (i když to bylo spíše 1 vs 10x1 ) v historii akčních filmů vůbec.Pár logických přehmatů lze najít,ale nejsou až tak podstatné pro smysl toho o čem film je.Doporučuji 80%.Donnie Yen by si ten soustředěný ksicht měl nechat patentovat .Dal.bla.bla hodnotil tento film jako odpad! a zároveň Kancelář Blaník ocenil pěti hvězdičkami....co k tomu blbovi dodat :-) ()

GameboyNES

Mirek Dušín IPmuž, tentokrát přiletěl ošahávat dřevěný věšáky i do země nejchytřejších... Vymlátil tam všecky ty kataretisti, vojáky, baleťáky a to měl 79. let a ještě rakovinu. Kam se hrabe Betmen nebo Yrónmán. Na druhou stranu mě tenhle díl bavil nejvíc. Dost pomohly i scény s Bruce Leem. Ať nežeru 79% ()

ŠpetaMarek

Muž internetového protokolu je zpět a bohužel je to zase menší zábava než minule. To, že karate je špatné, áááno, už víme od nekompromisní jedničky. To, že Čínani jsou nejvíc utlačovaní víme taky. Jenže to, co fungovalo v rámci válečného konfliktu a jakžtakž v klišoidních vodách trojky, je na podkladu emérické highschool/military dráma-jurney-soap opery fakt už výsměch. TVL. když už tam jakože 70-letý (nešedivý... že by kaštanová hněď?) dědek kosí 1:1 emerické nácky v totálně vycucaném příběhu, proč poslední díl neudělat tak, aby to bylo opravdu velkolepé zakončení? Že je v kung-fu filmu nejvíc kung-fu scéna se skleněným stolem, je opravdu smutné. Měl jsem radost z Adkinse, že měl konečně ve filmu víc prostoru a nemusel u toho mít debilní přízvuk... wait... ()

JohnZ87

Závěr příběhu Ip Mana se ani tentokrát striktně nedrží předlohy a v několika více či méně podstatných detailech se od skutečnosti liší, což ale vůbec nevadí, protože i předchozí filmy byly životem skutečného Yip Mana inspirovány spíše volně, byť základních bodů se celkem drží. Souboje jsou stále působivé a choreograficky propracované, jen se mi u pár záběrů zdálo, že byla zbytečně nadužívána pomocná lana, čehož jsem si v předchozích dílech nevšiml. Chris Collins je poměrně charismatický "záporák", ovšem Scott Adkins se v tomto filmu doslova utrhl ze řetězu (v tom dobrém slova smyslu) a jeho rotmistr Barton Geddes je zlatým hřebem celého filmu. Soubojů možná mohlo být ještě o něco více, ale je potřeba vzít v úvahu i Ip Manův pokročilejší věk. Bruce Lee zde má konečně trochu více prostoru (byť i tentokrát se jedná spíše symbolickou účast) a je zde zachycen na vrcholu sil, kdy má už vlastní školu bojových umění. Celkově se jedná o důstojné zakončení série. 75% ()

Zuzu_kuc

S Ipv4 je vetsi zabava nez s IP4, a to vsechmy ptedchozi ipeman filmy me bavily, ale tohle? Scenar musel psat Magnusek, dialogy na urovni 5 tridy a v historii filmu jsem snad nezazil stupidnejsi duvod proc by nekdo hledal skolu synovi v americe. "tvuj syn ma moc energie, mel by si najit skolu v Americe" wtf? Souboje nejslabsi z cele serie, a pritom te mam Donie tak rad, snad si ten scenar priste prectes lip a nebudes jak cesky herci, kteri scenar asi nectou vubec. Zklamani roku a vubec nechapu hodnoceni na 74% za me hodne slaba *. ()

celticek

Po prvním, za mě nejlepším díle, je to už jenom taková údržba - dá se na to celkem v klidu koukat, ale nic velice oslnivého. Kromě soubojů, ty jsou jako obvykle zdařilé. ()

Maniik88

Dôstojné zakončenie skvelej kung-fu ságy IP Man o učiteľovi Bruce Lee. A konečne sa Bruce objaví v IP Manovi. Za mňa skvelé súboje, hlavne fajnový súboj Scotta Adkinsa a Donnie Yena. Prípadne bitka Bruce Lee na ulici. Príbeh sa mi páčil. Proste sa riešili aj vzťahy a rodina. Áno, je to hodne čínsky ladené a dozvieme sa ich pohľad na USA a správanie sa nich voči ostatným.. A čo, inak máme stále pohľad z Hollywoodu, takto sme to mali z druhej strany. Dĺžka tak akurát. Moc fajn film, ktorý ma bavil a užil som si ho. Záver s prestrihami na ostatné diely hodne emotívny. ()

HEED

Neskutečně silný film a uznání s jakou grácií a pokorou je završený film o mistru Ip Manovi. Film se od prvního dílu stále drží zajetých kolejí. Není to jenom o boji. Předvede se i Bruce Lee či velmi záporný Scott Adkins. Kultura vs. americká nabubřelost. To přehnané vlastenectví si američtí občané hájí dodnes. Zrovna takto to bylo i Kultu hákového kříže. Výborné zakončení. Tady není nejmenší pochybnost o kvalitách tohoto snímku. ()

murkl odpad!

Hlavní hrdina není Ip Man, ale Čínský nacionalismus. Patetické proslovy a dialogy napsané tak, aby je pochopil každý blbec. Skóre je asi 20:1 pro Scotta Adkinse a stejně si Číňani budou slavit jak jsou lepší než zbytek světa. ()