Ip Man 4: The Finale

• Hongkong Jie wen 4: Wan ťie pchien (více)

Ip Man (Donnie Yen) přijíždí na pozvání Bruce Leeho (Kwok-kwan Chan) do San Franciska. Kromě návštěvy turnaje karate, kde Bruce vystupuje, hledá Man vhodnou školu pro svého syna Ťina. Bruce si svými postoji znepřátelil místní čínskou komunitu a Man jako jeho mistr pocítí následky jeho činů. Kromě čínských mistrů se dostane do konfliktu i s rotmistrem Bartonem Geddesem (Scott Adkins), kterému se nelíbí, že by kung-fu mělo být součástí výcvikového programu mariňáků. (LangiJ)

RigorMortis

Začnem tým horším. Adkinsova postava sa mi hnusila už od začiatku, zvlášť ten jeho otvorený rasizmus, až prehnané prehrávanie a reči o úžasnosti Ameriky (stačí sa pozrieť ako to tam vyzerá teraz pod vedením toho oranžového klauna). Schému "Číňan dobrý, beloch zlý" (alebo všeobecnejšie "Číňan dobrý, ostatní zlí") sme mali už v minulých dieloch, už sa opozerala. Scéna s Becky a jej rodičmi taktiež pôsobila umelo - toľký povyk kvôli jednému škrabancu na líci? Frater so svojim plamenným monológom, v ktorom majstrom kung fu nadával do žluťákov a vysmieval sa z ich ázijského bojového umenia (pričom sám jedno trénoval) je prinajmenšom ironický. Pozitíva? Donnie Yen zasa nesklamal, "jeho" Ip Man si vždy držal úroveň narozdiel od rôznych spin-offov (s výnimkou Anthonyho Wonga). Bojové choreografie boli fajn. Potešil aj návrat niekoľkých postáv z predošlých dielov a prekvapilo, že postavu Fratera hral Chris Collins, ktorý učí wing chun aj v reálnom živote. Pokiaľ ide o konečné hodnotenie, váham medzi 3* a 4*, nakoniec dávam 4* s prihliadnutím na predošlé ipmanovské filmy s Donniem v hlavnej úlohe. Len dúfam, že toto už naozaj bolo finále. ()

Danny723

V zásadě takový hollywoodský akčňák v čínském pojetí. Čínská propaganda z toho čiší z každého záběru, stejně tak jako ta americká v hollywoodkých filmech. Bohužel, tady tomu chybí ten občasný vtípek a nadhled. Bere se to až příliš vážně a ve výsledku to tomu filmu škodí ze všeho nejvíc. ()

xxmurphyxx

Tak moc som si prial, aby som sa mýlil, aby sa to s pribúdajúcou stopážou zlepšilo, ale bohužiaľ. Jedná sa o najslabší a žiaľ aj posledný diel celej série, ktorá má v mojom srdci svoje miesto. Donnie Yen je stále strašný sympaťák a borec, Adkins stále rovnaký nasratý xicht a stále rovnaký stroj na zabíjanie, atmosféra yipmanovská, no všetko ostatné je len slabučký čajíček. Fádne súboje, hudba nevýrazná, neherctvo ostatných zúčastnených výrazné, scenár nelogický a otrepaný ( nikdy by ma nenapadlo, že na vojenskú základňu sa dá len tak hala bala behať jak v auparku po schodoch ). Jediné, čo je naozaj obdivuhodné je ten do extrému prehnaný čínsky patriotizmus, že aj M. Bay by závidel a dokonca aj na čínsku produkciu prehnaná melodramatičnosť. Film ako taký nie je zlý, ale to čierno biele vyobrazenie rasistických američanov a emočné tlačnie na pílu ala argentínska telenovela, to v mojich očiach jednoducho zráža dole. Ale pre fanúšikov samozrejme povinnosť. ()

srolyma

Je to pořád to samé, strýček Ip pomáhá slabým a utlačovaným. Tentokrát se vypraví do Ameriky, kde čínské kung-fu dostává těžce přes držku od amerických karate kidů. Těžkotonážní američtí rasisti ukaratují všechny čínské kungfustické velmistry téměř k smrti, takže musí nastoupit stařičký a rakovinou sužovaný strýček Ip, aby ty stokilový hovada seřezal a slavně zvítězil. Asi nejslabší ze všech dílů, ale souboje jsou tu stále výborné. ()

muti odpad!

takyto srackovy film som asi este nevidel. odkial zacat? asi tym, ze Ip Man sa musi v hrobe obracat a moze byt rad ze sa nemusel dozit nehanebneho zhovadenia vlastneho mena. Hlavny hrdina sa vydava do najhorsej krajine na svete, do Spojenych narodov rasistickych, kde vladne len bezbreha arogancia a ponizovanie na kazdom kroku. Vo filme je kazdy American svina a hajzel, snad okrem stareho velitela, ktory sa nechal poucit od radoveho vojaka a dal zmenit cele vycvikove kurikulum. Utlacani cinania dostavaju na kazdom kroku pluvance a kopance pretoze v ociach domacich su to najhorsie na svete. Samozrejme, nemozeme nikdy zabudnut na krivdy minulosti a tak aj underhanded a backstabbing japonci dostanu svoje miesto v radach bielych diablov. Ked japonsky bojovnik povedal cinanom ze su zlte opice, mal som to chut vypnut. Ale kvoli Ipovi som vydrzal, predsa len finale... Ak je toto len spicka ladovca komunisticej propagandy v kinematografii tak je Cina asi stratena. Politbyro moze zagratulovat reziserovi za dobry vlastenecky film prespikovany propagandou, zamenit si juany na dolare, poslat svoje deti do Ameriky a phonkat si nad kladivom a kosakom. ()

Kushina

Naprosto skvělý film pro milovníky bojových umění. Důkaz toho, že bojové umění není o tom být silnější jak nepřítel, ale o tom ho používat pro ochranu někoho, kdo je vám drahý. Boj proti rasismu, bezpráví a pro lásku. Konec hodně smutný, když tak velká osobnost zemřela, ale stálo to za to tento film vidět. Díky za krásný a dojemný film. 85% ()

cubiczech

Solidní zakončení série která v podstatě představila Donnieho Yena západnímu světu. Je to tak krásně kýčovitý, Scott Adkins tam jede super racist sviňu. Nejlepší historický drama (byť s nekonzistentní náladou a tou opětovnou čínskou uplakaností nad utrpením ze strany západu...). ()

v.indruchova

Hlavní herec je skvělý, velice pokorný a milý člověk. Pro mne asi nejslabší díl. Samotný děj se mi nedokázal dostat " pod kůži" pouze závěr. Až samotná památka toho mistra. :černobílé video jsem viděla, jak mistr cvičí na panákovi. (asi z roku 1972).-stále je na YT. Úctu jeho památce. Ve filmu je znatelná pokroucenost obou kultur (ať čínské či americké), často prázdné zásady budující jen rivalitu, soutěživost a nenávist. Avšak z toho si můžeme vzít ponaučení. Např: Čínská kultura, která nedokáže efektivně budovat vztahy mezi otcem a synem (láska je vlastně mezi nimi tabu a velmi ožehavé téma dodnes). Americká: budování prázné reputace, neztratit tvář (hlavně viditelné na středních školách). Jen výhra žádná prohra. A známý obrovský patriotismus nerespektující cokoliv jiného, přerůstající v rasismus-do určité míry je toto problém více národů. ()

Grázl83

Příběh hrozně pritazenej za vlasy, těžko uvěřitelnej, spousta klišé atd. Ale pořád lehce nadprůměrný film daného žánru. Jinak pro mě nejlepší z celé série je stále první díl. ()

Merenre

Ip Man je pro mě vůbec nejlepší série filmů s tematikou východních bojových umění. Čtyřka dokázala udržet velmi vysoko nastavenou laťku. Nejde o nejlepší díl, ale zcela důstojné zakončení - opět nejen akční, ale i nostalgické a dojemné. Už ani nepamatuju, kdy mě naposledy zamrzelo, že nějaká filmová série končí - většinou si nic jiného nepřeju. ()

kishi_SO

malo to byt velke finale .. rozlucka z majstrom.No nestalo sa. Cely film smeroval asi k tomu rozhodujucemu suboju s velitelom kasarni ale po cca 1 a pol minute sa majster najprv vyvala na zemi, aby potom 3 udermi a jednou zlomeninou (dislokaciou) ukoncil nadobro dohady o tom, ci je cinske kung fu to najlepsie. Suverenne najhorsi diel serie, skoda Adkins je fajn zaporak a po tolkych nakladackach, ktore vo filmoch utrzil by som doprial aj nejake to vitaztvo. ()

MartinReno odpad!

Ani som ten Čínsky, nacionalistický blábol plný patosu nedokázal dopozerať. Hodnotím teda iba prvých 40 minút, no stačilo mi to na celý život. Stále tvrdím, že prvý Ip Man bol skvelý film a zbytok stále hlbšie padá do sebavykrádačského hnoja. ()

Methew

Štvrté a zároveň posledné spracovanie jednej z etáp žijúcej bojovej legendy Ip mana, majstra a učiteľa Bruce Lee odhaľuje ako aj po smrti svojej manželky a napriek rakovine poráža svojich protivníkov a zároveň hľadá svoje miesto pre svojho syna v USA, ktorého však nakoniec sám začne vyučovať obávaný a smrteľný štýl Kung - fu: Wing Chun. Bruce Lee konečne dostáva viac pozornosti už ako majster so svojimi žiakmi, ktorí čelia arogancii Japoncov. A dostáva tiež svojho protivníka. Avšak úcta a láskavosť vyhrávajú nad aroganciou a egoizmom Japoncov. Jediná vec, ktorú to môžem vytknúť, je že Ip man mal dvoch synov, zhodou okolností obaja ešte žijú. Akosi to nesedí so žánrom "životopisný". ()

Geronimo7

Podle ukázky to vypadalo epicky. Těšil jsem se na to hodně. Výsledek nezklamal, leč ani nepřebil mé očekávání. Myslel jsem, že se Donnie víc předvede, i když už má věk. Jeho pubertální syn je pěkný hajzlík. Soubojů tu celkově bylo méně, než v předchozích dílech. Mám rád momenty, kdy Donnie rozjede své rychlé pěsti, jako to dělá. Nejvíc to předvedl v ringu s Twisterem v závěru druhého dílu. Závěr úspěšné ságy dobrý, jen to vypadalo, že bude skvělý. Hodně štěstí v osobním i profesním životě, Donnie. Díky moc za IP Mana, role pro tebe byla šitá na míru. ()

Raziel811

Škoda, že Čína poslední roky ztrácí na svém dravém vizuálu a usadila se někde na půli cesty. Yena pomalu dohání stáří a už si od něcj asi moc podobných rolí jako v SPL neužijeme, což je škoda. Ip Man není špatný, ale drží se své škatulky každý díl a nijak nevybočuje. Tohle mohlo být velmi slušné drama s výbornými souboji, ale pro mě bohužel není. ()

soukyd33

Film má obrovský potenciál ukázat, že jsme si všichni na planetě rovni. IP Man byl tichý člověk s dobrým srdcem. Něco jako drak, kterému se nesmí šlápnout na ocas! Bojová umění jsou zde míchaná do sebe. Poznámka: Herec co zde hraje Bruce Lee, není vůbec špatný. Určitě budou ještě další filmy právě s postavou Bruce Lee. To už ale bude bez velmistra IP Mana. Doporučuji. Hvězdiček 5 ()

StressMode

Film se mi velmi líbil, ale budu si hlavně stěžovat. Někdo by to mohl odteď brát jako spoiler tak varuju. Takže krom patálií se svým "napřesdržku" synem se IP Man dostává do USA čínské čtvrti, kde je představen místním mistrům. Hmm kde jen jsem to viděl (dálem pouze hmm). Nepříjímají ho vřele, berou ho jako cizince, hmm. Jejich předseda se tváři jako "definitvně se dříve nebo později poperem". Hmm. Když se konečně poperou, je to vyrovnané. Hmm. A pak tu máme velkýho špatnýho s o trochu slabším noshledem. Noshled dá mistrům zabrat, ale IP Man ho rozseká, ale dá mu to zabrat. Předseda má fight s velkým špatným a pamatujete? vedl vyrovnaný boj s IP Manem! A je byl rozsekán! Druhej den se zjeví IP Man, hmm. O můj bože to přece podle matematiky nemůže vyhrát! No a nevyhrál by, kdyby ho nenechal velkej špatnej několikrát autohealnout na zemi. Připomnělo mi to Call of Duty mechaniku. :D No a mezitím je tam strašnej rasizmus proti Číňanům. Co já vim, třeba to tak bylo. Ale ty Američani jsou ztvrárnění tak přepáleně debilně, že to až bije do očí. Navíc jejich herecký výkony jsou na úrovni porna. Ale toho českýho, Američani už uměj hrát dobře i v pornu. No to pryč od toho. Hlavně rodina pána z imigračního je vtipná. Mnozí budou nesouhlasit, ale Scott Adkins (velkej špatnej) je OK. Tolik zas nemohl rozjet jeho Flying multikick karate MMA, ale mám ho rád, dobře to odehrál. Bruslího taky mohlo bejt víc. Pan Kvok ho taky dobře zahrál, i podoba by tam byla, ale na můj vkus málo hejkal, jak to pan Brus dělával. Tvůrci se chtěli asi vyhnout tomu, aby to bylo o někom jiném, než o IP Manovi. Nepamatuju se že by v minulých dílech kouřil a moc mi to k němu nesedí, ale asi fakt to dělal, takže pohoda. No a dostávám se k největší kravině filmu a to, že Donnie Yen vypadá po všechny filmu téměř identicky. Já vim že asiati stárnou jinak. Ale v dobách událostí tohohle filmu byl věk skutečného IP Mana natolik pokročilý, že ta jeho vitalita s kterou tam rozsekává velké špatné bílé pány je trochu neautentická, stejně jako jeho vzhled. Šediny má trochu nad uchem a kvůli rakovině působí mírně unaveněji. Ale opravdu jen kosmeticky. Schválně si najděte jak v tom věku vypadal skutečnej IP Man. Dále. Když už se moc mluví a potřebuje se aby se bojovalo, tak třeba na scénu někdo napochoduje "Hej číňani, dem se prát jo?" :D Je to až úsměvné. Ale stejně nemůžu si pomoct, ale ten bojovej styl. Choreografie. Občas nějaký moudro. Všechno je to tak cool, že i když předem rozumem víte jak fight dopadne (ano víte to u každého fightu), tak sedíte zaražení do sedačky a bojíte se. "To už se určitě nezvedne, taková rána. Ou. Mě by stačila jen jedna". Ale zvedne se. Vždycky se zvedne i přes pokročilý věk, nakonec vždycky stojí :D Takže rozumem jim to nežeru, ale moje srdce si to získalo. Och. ()