Grinch

USA, 2018, 86 min

Předloha:

Dr. Seuss (kniha)

Danny Elfman

Animovanému Grinchi nakonec dávám 4*, ačkoliv je pravda, že v porovnání s oblíbenou verzí v našich končinách s Jimem Carreym, je tohle jen slabý odvar skutečně cílený spíše na menší diváky. Ano, svoje u mě určitě udělal i fakt, že já tohohle zeleného mužíčka, co nenávidí Vánoce, zbožňuju a líbí se mi, že se příběh rozhodli po 18 letech uvést zpět na plátna kin v odlišném provedení. Navíc kdo by nemiloval Cumberbatche a ten jeho ďábelský hlas? Hodně mě i překvapil zvolený soundtrack a některé zdejší scény se mi nesmazatelně zapsaly do paměti: "It's Go Time" (ano, mluvím o té cvičící scéně). Nového Grinche si určitě přidám na svůj seznam filmů, na které se pravidelně dívám o Vánocích, a šanci dám i dabingu, který se prý (až neobvykle) povedl.(27.1.2019)

Na to, že v kině byla 3/4 diváků děti, jsme se my - tři dvacetiletý holky - smály asi nejvíc. Nový animovaný Grinch je o dost mírnější, než jeho hraná verze. Což nevadí, přeci jen je směrovaný na mladší publikum, ale dospělí si v něm najdou také svoje. Není to až tak velký zahořklík a hraje to spíš na smutnou vlnu. Plátno si pro sebe víceméně krade Max a další zvířecí kamarádi a kozel je naprosto famózní rozbíječ, bez kterého by to nemělo pravé grády. Hranou verzi to nepřekoná, přesto jsem spokojená.(30.11.2018)

Dětštější verze klasického příběhu, kde gumohub Jima Careyho nahradila hromada pixelů. Je pozitivnější, barevnější a také po všech stránkách učesanější než slavná verze z roku 2000. Jako klasický pixelový animák však ztrácí to kouzlo ulítlé extravagance, která činila Careyho verzi unikání a pozornosti hodnou.(9.2.2020)

"The Grinch" je ďalším novembrovým filmom, ktorý akosi už skúša v nás vyvolať ilúziu Vianoc, alebo nás na ne trošku pripraviť. Vizuálne je to pekné, no osobne poviem, že začínam mať trošku problém s dizajnami postáv, ktoré robia v Illumination. Vždy vyzerajú rovnako a jemne to už na mňa pôsobí divne. Pri Grinchovi mi to až tak nevadí, no na druhú stranu v prípade obyvateľov "Who-Ville" Tam som si niekedy nebol istý, či sú to ľudia, alebo nejaké iné bytosti. Čo sa príbehu týka, tak je to dobrý príbeh s dobrým posolstvom, no reálne mám pocit, že nie je nutné, aby sa to naťahovalo na 90 minút. Potom je tam trošku veľa vaty. Hoci nemôžem povedať, že by to bola zlá vata, a väčšinou som sa nenudil, no na druhú stranu tam boli momentky, kde som si hovoril, že sa to mohlo pokojne vyhodiť a o nič extra by sme asi neprišli. Vzťah medzi Grinchom a Maxom sa mi páči. Rovnako sa mi páčia časti, kde kradne darčeky a ako efektne to dokáže. Záver je možno trošku utopický, no na druhú stranu mi to nevadilo. Ukazuje to,že všetci sa môžeme zmeniť a stačí len ukázať, že Vianoce nie sú o daroch a skladkostiach a podobne. A nedajú sa ukradnúť pokiaľ ich máme v srdci ako niečo krásne, keď si chceme rozdávať radosť. A to je pekná myšlienka, ktorá vo filme je zachovaná a veľmi dobre funguje. A samota a pocit krivdy môže byť silný a pretrvávať aj roky neskôr. Príbeh super, animácie sú u mňa trošku mix, postavy ma bavili a ústredná myšlienka funguje. Ak chcete film s peknou Vianočnou atmosférou, tak si myslím, že niečo si v tom nájdete. U mňa prevláda spokojnosť a už sa teším na tohtoročné Vianoce. Hodnotenie: B+(10.11.2018)

Já, největší milovnice Grinche v čele s Jimem Carreym z roku 2000 jsem samozřejmě zklamaná a to hlavně co se týče dějové linie. Vadilo mi, že osudy Grinche a Cindy nebyly absolutně propleteny a každý si tam byl tak nějak za svůj kousek příběhu, takže finále nevyznělo tak emocionálně. Co mi vadilo snad ještě víc, bylo to, že Grinch nebyl ani zdaleka tak protivný a nevrlý jako jsme u něj zvyklí. Samozřejmě z animační stránky to bylo velmi roztomilé, z detailů mi oči jen přecházely a sama bych chtěla v Kdosicích každé Vánoce bydlet, i Maxova charakteristika mě docela potěšila, ale můj starý dobrý Grinch to prostě nebyl a u zdobení stromečku si s mamkou zase pustíme toho s Jimem.(9.12.2018)

• - Ve scéně, kde Grinch vrací ukradené dárky, je na saních mezi vaky vidět stejný plyšový jednorožec, jakého má Agnes ve filmu Já, padouch (2010). (Stibak)

• - Před pohádkou byl v kinech pouštěn krátký film o mimoněch s názvem Žlutá je nová černá (2018). (Harapes)

• - Písnička, kterou hraje Grinch v jeskyni (na varhany) s Maxem (bicí), je „All by myself“ od Erica Carmena. (Fary)