Kes

Drama režiséra Kena Loache s názvem Kes, které Britský filmový institut zařadil mezi deset nejlepších britských filmů dvacátého století, je výstižným portrétem dělnické třídy severní Anglie. Billy (v podání úžasně přirozeného Davida Bradleyho) je patnáctiletý syn yorkshirského horníka. Jediný únik z bezvýchodného života mu skýtá přátelství s divokou poštolkou. Snímek Kes vnesl na plátna kin společensko-politická témata, v nichž se Loach začal angažovat při své práci pro BBC. Britskému filmu s poetikou "rozhněvaných mladých mužů" z šedesátých let minulého století dodal nový punc autenticity prostřednictvím natáčení v reálných lokacích a s neprofesionálními herci. Loachovo dojemné drama o dospívání zůstává nejmilovanějším a nejvlivnějším filmem dnes už legendárního režiséra. (Cinemax)

Radek.SCH

Na "zábavě" jsem měl pocit, že se dívám na nějaký film od Formana, nebo někoho jiného z ČS Nové vlny, Dialogy mezi oblíbeným učitelem a Billym perfektní. "Přátelství" mezi ním a Kesem potěší. Zbytek slušný sociálně kritický realismus se vším všudy. - 80 % ()

Aleister

Kanonické sociální drama uchvacuje svou lyrikou i autenticitou. Loach je výborný pozorovatel, který vtipně a zároveň pronikavě vykreslil situaci postav, jejich vztahy a fungování v nespravedlivém světě. Přes tíživou látku se vyhnul depresivnosti a kýčovitosti jednak tím, že zobrazil touhou po svobodě a úniku z tvrdé reality, jednak svým aturoským rukopisem, inspirovaným v dané době moderními trendy (kitchen sink realism, nové vlny, Forman). Přestože je Loachův nejznámnější film zařazen mezi vrcholy světové kinematografie, z hlediska výpovědní hodnoty toto silné drama dle mého názoru předčí o rok starší If… Lindsaye Andersona. ()

Gardenboy

Skutočne kvalitná sociálna dráma. Žiadne odľahčujúce pasáže, žiadne vtipné scénky ... len holé torzo života tak ako ho pozná tá horšie sociálne postavená polovica ľudstva. Kes je o beznádeji, o nezastaviteľnej ľudskej zlobe a o troche lásky, ktorá sa aj v týchto podmienkach dokáže vytvoriť. Kto chce mať riadnu depku tak nech si pozrie film KES. ()

Tanner

Bohužel mi moc nesedl režisérský styl, který mi po celou dobu bránil vcítit se do děje a postavy. Celé to je jaksi odtažité a chladné, některé scény mi přišly ustřižené v půlce, jiné zase až moc natahované a tak trochu zbytečné.. Už jsem toto téma viděl zpracované lépe. ()

imarvin

Je příjemné, když film i po téměř 40 letech od svého natočení, má co říct. A o tomhle to platí dvojnásob. Smutný, ale moc pěkný příběh chlapce, který vyrůstá v neúplné rodině, kdesi v Anglii. Kolem jen nervní a despotičtí dospělí a tak jedinou nadějí pro lepší život, je mladě poštolky, které se snaží postupně ochočit. Pokud chcete mít pořádnou depku, určitě si tenhle film sežeňte. (a to myslím v dobrém) ()

SB

Film o otřesných sociálních poměrech části tehdejší Británie, ve kterých vyrůstá malý školák. Nestrojený, syrový obraz. ()

Dvojirakri

Filmy o outsiderech mám rád, umím se vžít do jejich situace, souznět s nimi. Opět se setkáváme s tím, že kdo je formován násilím a ponižováním, je nucen se tak sám chovat, protože jiné vzorce nezná, pokud není dostatečně empaticky vybavený jako chlapec v hlavní roli. Některé scény jsou zbytečně natahované a zasloužily by prostříhat, třeba ten fotbal kde si učitel honí triko a ještě k tomu titulky ukazují aktuální stav zápasu, to je asi třešnička pro anglické diváky, ale krom toho že učitel rád ponižuje slabší si z toho nic neodnáším. Nebo ty hysterické výlevy ředitele. Až jsem si vzpomněl na svou třídní matikářku z druhého stupně základní školy... Každopádně, vyrůstat v té době v těch místech kde se příběh odehrává nebyl asi žádný med, pokud jsi neměl sílu, hajzla otce, dobře postavenýho známýho, nebyl jsi svině, tak jsi byl nula. A těch je tady celý zástup. Líbila se mi kamera, hudba a přirozené herectví hlavního hrdiny. Scén s poštolkou mohlo být víc. Verdikt? Slabší 4**** ()

PTuranyi

Veľmi dobrá osobná dráma školáka Billa, žijúceho v neľahkom prostredí chudoby baníckeho mesta. Prísna školská výchova, nespravodlivosť a šikana sú jeho každodenným chlebom. Jedinou útechou a zábavou mu je mladý sokol, ktorého cvičí. Produkcia je veľmi dobrá a ja herecké výkony sú výborné, nehľadiac na to, že väčšina hercov sú deti a produkcia odráža dobu vzniku. Ťaživá atmosféra bezvýchodiskovej situácie robotníkov je však hmatateľná a život v kruhu chľast, sex a práca je tu viditeľný aj keď je hlavným hrdinom len školák. ()

koci

Velmi dobrý film z britské školy. Spolu se Sloním mužem jde o nejoblíbenější film Karla Pilkingtona :-) Ale například Leighovy filmy nebo Billy Elliot se mne dotkly více. ()

ankkk

Film jsem viděl ještě během studií na gymnáziu. Pokud si vzpomínám, tak chlapec neměl jestřába (angl. hawk), ale poštolku (angl. kestrel), odtud také jméno ohoho dravce a název filmu. ()

90125

Tvrdá realita anglicka 60tych rokov. Síce ich v škole neučili, že Jozif Visarionovič je národný hrdina a že v 1948mom boli naše národy oslobodené, ale v poriadku to isto tiež nebolo, ani v tom "zlom" kapitalizme. Šikana, nezáujem, frustrácia a bezcitnosť. Matkou a bratom počnúc a učitelmi končiac. Scéna na futbalovom ihrisku s učitelom Bobby Charltonom nemala chybu. Chlapec, ktorý nepocituje lásku vôbec od nikoho vo svojom okolí, to nemôže mať v živote ľahké. "No Future" spieval Johnny Rotten o pár rokov neskôr. Jedinou nádejou chlapca sa stane malý sokol. Takmer žiadna hudba, len zachytenie tvrdej reality. Skoro dokument. Objektivne vzato je to bezpochyby kvalitný film, ale subjektívne som sa jeho fanúšikom nestal. 58 % ()

AndrejCo

Realistický snímek kde hlavním hrdinou je mladík Billy.Film sleduje Billyho a jeho problémy s školou a rodinou, to vše v chudé hornické části Anglie.Oporou mu je poštolka Kes. ()

Lir

Kes je nemilosrdný, silný film... Anglicko, 60. roky, drsný život robotníckej vrstvy... Stále sa mi vynárajú najmä dva momenty. Ten, keď sa odstrkovaný a zakríknutý Billy v triede počas vyučovania nechá strhnúť emóciami a fascinujúco vysvetľuje, ako sa stará o svojho sokolovitého dravca... Zrazu sa ocitnete v jeho koži, tie úžasné chvíle prežívate spolu s ním, spolu s ním sa neviete dočkať posledného zvonenia, aby ste sa mohli rozbehnúť za jediným svetlým bodom v tej nekonečne sivej každodennosti... Druhý moment predstavuje scéna, keď sa v rámci školského telocviku odohráva futbalový zápas, v ktorom nejde o nič, ale učiteľ, hráč a rozhodca v jednej osobe ho prežíva ako súboj o titul v Premier League (keď sa zo "spravodlivo" odpískanej penalty nedosiahne gól, neváha ani sekundu a nariadi ju opakovať) - je to úžasne humorná vsuvka, hoci ani tá by takou byť nemala, lebo telocvikár tu ponižuje decká jedna radosť... Tretí pôsobivý moment príde v samotnom závere. A nebude o nič menej realistický. Treba vidieť. ()

Chung

Smutný film. Ale ta scéna, kdy Billy vypráví třídě o tom, jak si ochočil poštolku Kes, a spolužáci, jindy outsidera šikanující, napjatě poslouchají… ta mi zůstane v paměti asi už napořád. Díky ní a naprosto odzbrojujícímu Davidu Bradleymu nakonec dávám pět hvězd. ()

52. MFF Karlovy Vary

52. MFF Karlovy Vary

08.07.2017

52. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech před chvílí vyhlásil vítěze cen. A tak nezbývá než se ohlédnout za již proběhnutým festivalem, který navštívilo přes 13 a půl tisíce… (více)