Kes

Drama režiséra Kena Loache s názvem Kes, které Britský filmový institut zařadil mezi deset nejlepších britských filmů dvacátého století, je výstižným portrétem dělnické třídy severní Anglie. Billy (v podání úžasně přirozeného Davida Bradleyho) je patnáctiletý syn yorkshirského horníka. Jediný únik z bezvýchodného života mu skýtá přátelství s divokou poštolkou. Snímek Kes vnesl na plátna kin společensko-politická témata, v nichž se Loach začal angažovat při své práci pro BBC. Britskému filmu s poetikou "rozhněvaných mladých mužů" z šedesátých let minulého století dodal nový punc autenticity prostřednictvím natáčení v reálných lokacích a s neprofesionálními herci. Loachovo dojemné drama o dospívání zůstává nejmilovanějším a nejvlivnějším filmem dnes už legendárního režiséra. (Cinemax)

C0r0ner

Zajímavé místo a zajímavá doba, ovšem žít by tam asi jen tak někdo nechtěl. Co se týče hereckých výkonů, tak ty byly vynikající, nicméně z hlediska děje tedy nic moc. Třeba výcvik poštolky super, ale dohromady není moc o co stát - slabý průměr. 55% ()

majo25

Zaujímavý príbeh jednoduchého chlapca, ktorý je síce čiastočný nespratník, ale s nástupom záujmu o živého tvora (sokol myšiar) sa u neho vytvárajú pozoruhodné danosti ako cieľavedomosť a vytrvalosť. Bez nich človek-sokoliar nemôže napredovať v úsilí aspoň o čiastočné podmanenie si divokého tvora. Scény, kde malý lapaj hovorí v pred spolužiakmi nielen o svojej záľube, ale aj svojich pocitoch pri dosahovaní cieľov, má svoju silu. Rovnako, keď privádza učiteľa na strietnutie so svojim divokým tvorom. Pochváliť treba vykreslenie rodinného či školského prostredia, veľmi dobre vykreslené charaktery učiteľov (telocvikár je teda riadne zakomplexovaný koreň), spolužiakov alebo rodinných príslušníkov, ktoré dokopy pôsobia veľmi autenticky a civilne - nemusia však každému vyhovovať. Zaujímavé tiež je, že hoci príbeh je vedený z pohľadu malého hrdinu a jeho všemožných peripetií v živote, film vôbec nie je rodinný a potrebuje citlivo vnímajúceho diváka. Cítiť z neho istú poetiku. ()

Radiq

Kluk, kterej si moc radosti v životě neužil. Vynikající David Bradley by si zasloužil Oscara, protože to, co předvedl, jsem u dětského herce snad ještě neviděl. Sociální drama je to až do morku kostrče a dýchne na vás beznaděj ve formě smrdutého dechu nenávistných učitelů a jiných obyvatel. Od Kena Loache jsem ještě nikdy nic neviděl, ale už teď je mi jasný, že chcu vidět všechno. ()

Splasher

Nejoblíbenější film Karla Pilkingtona. A ani se nedivím - paperound ještě ráno před školou, kruté severské podmínky, nezájem učit se, "ochočený" sokol/straka. ()

fantoci

Sociálně kritický příběh nás zavede kamsi do Anglie. Nacházíme se v hornickém městečku a dle mého odhadu se píší šedesátá léta. Nejčastější profesí je zde práce horníka. Černá tma v dolech je budoucností pro většinu zdejších dětí. Hlavní hrdinou je patnáctiletý chlapec Billy. I jeho budoucnost nevypadá růžově. Žije v domácnosti s matkou a mnohem starším nevlastním bratrem. Ten jej různými způsoby a často tyranizuje. Billy sám nejeví o nic zájem. Nebaví jej škola, nebaví jej fotbal a nezajímá jej, čím by chtěl v životě být. Jednoho dne chlapec objeví hnízdo poštolek a projeví se u něj zájem jednu z nich vycvičit. Přes různé obtíže se mu výcvik povede. Jeho štěstí však netrvá dlouho. Film je svým způsobem dosti smutný a místy působí depresivně. Téměř po celou dobu příběhu převládá škaredé počasí. Bahnitá příroda, zaprášené a špinavé město a umounění obyvatelé. To jsou další prvky, které na optimismu nepřidají. Jsou šedesátá léta a jsme v Anglii. Stále zde panuje přísnost, nutnost disciplíny, tělesné tresty na školách a namyšlenost starších lidí. Film je to cenný a doporučuji jej ke shlédnutí. Doporučuji jej však těm, kteří mají doopravdy rádi filmové umění a nejsou jen hltači komerčních hollywoodských hitů. ()

danoo

Neherci, exteriéry priemyselného anglického severu a polodokumentárny štýl rámcuje krátku príležitoť k úniku, ktorá sa otvorí robotníckemu chlapcovi, keď si zdomácni jastrabie mláďa (z angličtiny, kestrel=kes). Loachovu drámu vnímam ako režisérovu polemiku s hodnotou slobody, resp. individuálnej slobody. ()

wer4

Veľmi ma mrzí, že takýto človiečik sa nájde v každom meste, na každej škole a bohužiaľ takmer v každej triede. Jednoduchý, prekrásny film o priateľstve a láske, samote a nepochopení. ()

tnp101

Velice depresivní kousek, kde se nic neodpuští a následky jsou ve většině případů na hodně extrémní úrovni. Nejvíce mě dostávali neoprávněné tresty (hodný klučina, který vše schytá na úkor ostatních), z nichž přes obrazovku k divákovi doslova čiší ta bezmoc, které jsou postavy ve filmu vystavovány. Tomuto pocitu z největší části dopomáhá neskutečně realistické podání (v čele s herectvím), kdy jsem si velice často připadal až provinile, že třeba hádající se postavy musí navíc k tomu všemu snášet můj upjatý pohled. V těchto případech bych nejradši odešel a vrátil se, až se všechno zase zklidní (i když slovo "zklidnit" je v tomto případě vcelku nemístné), což však nemyslím nějak negativně. Když už bych měl z toho úžasného celku něco vyloženě vyzdvihnout, bylo by to herectví Davida Bradleyho, které je prostě nepopsatelné. Film vřele doporučuji a slabší nátury by se měli vybavit minimálně panákem na závěrečné titulky. ()

Master19

Bezvýchodnost a demoralizace britské společnosti v 50. - 60. letech 20. století měla "naštěstí" za následek vznik spousty působivých filmů, které dodnes, až mrazivě realisticky připomínají, v jak "středověkých" podmínkách byly miliony lidí nuceni žít. Ba co víc, ani ty středověké filmy na mě tak nepůsobí, možná svou neuchopitelností, ale příběhy z těchto filmů (např. "V sobotu večer, v neděli ráno", nebo "Kapka medu"), jsou až nepříjemně hmatatelné. ()

Autogram

Rodina je základ pre ďalšie vzťahy s ľuďmi a Billy Casper také základy nedostal. V škole je šikanovaný ešte aj učiteľmi, ten telocvikár s nepedagogickým a dokonca aj nešportovým správaním je takou karikatúrou učiteľa, že by som to nepredpokladal ani v nejakom anglickom zapadákove. Miesto vzťahu s ľuďmi si Casper vybuduje vzťah so sokolom aj za pomoci knihy, ktorú musí prečítať, hoci má s čítaním problémy. Výcvik je krásny a rovnako aj jeho rozprávanie o ňom, vtedy dokáže zahviezdiť aj na hodine jazyka. Ja som očakával jeho ružovú budúcnosť práve v nejakej oblasti práce s divou prírodou, ale koniec ma dokonale uzemnil. ()

Han22

Snad první film z britské vlny "kitchen sink", který se mi opravdu líbil. Je to sice zase hnusný film, ale hlavní hrdina je celkem sympatický kluk (vynikajícím způsobem zahraný), který se upne na jedinou pozitivní věc v životě - cvičení poštolky. Jsou to krásné scény, hlavně když narazí na učitele, který mu rozumí. Zbytek je takový, že když máte depresi ze života, po tomhle filmu se půjdete pomalu rovnou zabít. Malé špinavé městečko, matka je coura, bratr bezcitný hajzl, ve škole vás větší kluci šikanují a učitelé? Šosácký ředitel, který si pod záminkou morálky užívá mlácení dětí či naprosto odpudivý tělocvikář ať už při fotbale nebo scéna se sprchami. SPOILER: Špatný konec jsem celou dobu očekával, takže mě to ani nepřekvapilo natolik, abych měl chuť snižovat hodnocení. ()

Kovaja

Nelze hodnotit jinak,je to naprostá pohádka a člověku se chce konec filmu obrečet,protože poštolka a hlavně Billy si takový konec nezaslouží.Jenže to že měl za bratra parchanta si vybírat nemohl.Moc pěknej film o přátelství 15letého chlapce a ochočené(spíš dobře vychované) poštolky.Hodně sem se i nasmál jak hráli fotbal v hodině tělocviku s bláznivým (dětinským) učitelem který si pokaždé hrál na jiného slavného fotbalistu(Law,Charlton) a nedokázal prohrávat a pak kluky následně i trestal. ()

Rozjimatel

[3,5*]     "This little lad, he only brought a letter from the teacher and he got a cane too."     Sociálna dráma z bezútešného prostredia priemyselného mestečka na severe Anglicka, plného pokrivených ľudských charakterov a vzťahov v dôsledku nedostatku financií, kultúry a vzdelania. Hlavný hrdina Billy je dospievajúci chlapec z rozvrátenej rodiny, načisto nepripravený do života, ktorý sa snaží len prežívať v skľučujúcej prítomnosti bez vyhliadok na lepšiu budúcnosť. Tento zádumčivý film veľmi realisticky vykresľuje spoločenské pomery v danej dobe, pričom sa kritickým okom pozerá hlavne na zastaralý školský systém, v ktorom stále vládnu fyzické tresty a tupí učitelia. Hoci je film ladený skôr v smutnom tóne, obsahuje aj pár výborných komediálnych scén (scény "Futbal", či "Výprask" nemajú chybu), pri ktorých som sa nemohol prestať smiať. Aj keď to bol skôr taký smiech cez slzy na adresu tupých učiteľov, keďže tí ubližovali svojim žiakom. Nie je nezaujímavé, že Ken Loach bol vo svojom filmárskom štýle ovplyvnený českým filmom (ja osobne som tam v niektorých scénach cítil vplyv Formana). Zaradené v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. ()

Nebešťan

Sociální drama, které odosobněným vyprávěním nikomu nenadržuje, nic nehodonotí, pouze dokumentuje - a v tom je přesvědčivé a autentické. O tom, že David Bradley hraje výtečně nemůže být pochyb, vrchol jeho herectví graduje ve scéně, kdy třídě popisuje chov a ochočování poštolky, při téhle scéně jsem si říkal že takhle snad žádný dětský hrdina ještě nehrál, fakt! Malý film o velkých věcech, tak to mám rád. ()

Chajimwitz

Hodně nerad se dívám na podobně smutné filmy a tenhle sem vydržel až do konce a docela toho lituju,ne proto,že by byl špatný,ale je depresivní a neveselý. ()

Chudobka

Můj oblíbený film. V době mého dospívání v sedmdesátých letech jsem ho viděla dvakrát. Po mnoha letech znovu a opět na mě silně zapůsobil. Chlapec byl z velmi chudé rodiny, navíc introvert, což mi bylo blízké. Rozuměla jsem mu. ()

52. MFF Karlovy Vary

52. MFF Karlovy Vary

08.07.2017

52. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech před chvílí vyhlásil vítěze cen. A tak nezbývá než se ohlédnout za již proběhnutým festivalem, který navštívilo přes 13 a půl tisíce… (více)