Mokřina

(festivalový název)
  • Španělsko La isla mínima (více)

V 80. rokoch, na južnom cípe Španielska, v odľahlom a bohom zabudnutom meste, z ktorého by najradšej každý utiekol, vyčíňa sériový vrah mladých dievčat. Do krajiny, ktorou sa nocou rozlieha široko-ďaleko iba žabí škrek, prichádzajú dvaja detektívi z Madridu, aby pomohli prípad vyriešiť. Po tom, čo sa nájdu zohavené telá dvoch nezvestných sestier, ktoré ležali vo vode močarísk niekoľko dní, budú musieť Juan (Javier Gutiérrez) a Pedro (Raúl Arévalo), vyšetrovatelia s úplne nezlučiteľnými povahami, spojiť sily a vraha dolapiť. Musia to stihnúť ešte predtým, než sa začne obdobie žatvy a nezvestných bude ešte viac mladých dievčat... (sochoking)

DAPDO

Neznámej film, kterej případem i atmosférou chvilkama připomíná True detective. Já byl určitě spokojenej a i překvapenej zároveň - 70%. ()

AloeB

I přes dokonalou atmosféru jihošpanělského venkova jde stále o průměrný kriminální případ náhodné dvojice vyšetřovatelů, naštěstí je to případ velmi temný a ona dvojice vyšetřovatelů taky nejsou zrovna andílci a jeden z nich má dokonce spojitost s generálem Francem. Nejvíce filmu ubírá jeho rychlost, která na jednu stranu ke stereotypnímu případu asi patří, na stranu druhou nedává divákovi jakékoliv jiné možnosti než sledovat jak probíhá případ a nemyslet na nic jiného. V podstatě zde lze použít přirovnání k divadelní hře zadaptované do filmu slovo od slovo ale běda, zda by stopáž přesáhla cokoliv jiného. Což je škoda, protože to jinak zajímavé a atmosférické zasazení poměrně kazí. ()

Rawar

Strůjce španělského zázraku, dobrák od kosti a vyznavač kvalitní mustáže Frančesko Franko skončil se svojí vládou a ve Španělsku nám zavládla křehká demokracie. Lidé vstřebávají politický převrat a ozbrojené složky státu si zvykají na nová pravidla svého konání. A právě v tomto období přijíždí do malého města dvojice detektivů, vyšetřovat sérii vražd mladých dívek. Jak se ale postupem času ukáže, záhadné mordování není jediným tajemstvím, které se rozplétá. Jeden z detektivů, a propos jako by z oka vypadl starému Frankovi, má dost možná také co skrývat. Zajímavý pohled na to, jak vypadá takový True Detective, natočený u nás v Evropě. Pro mě velké překvapení a pocit ze shlédnutí velice dobrý. 80% ()

Franc1s

Ne nadarmo se říká tomuhle španělský True Detective. Dvojka rozdílných "jiných" detektivů, dobrej případ a styl vyšetřování. Od začátku do konce napnutej jak struna a snad jsem i hádal každýho kdo to mohl být, však před koncem jsem se trefil :) Neznámé o to více zajímavé a klidně bych jim dal další případ. Ty záběry z vrchu palec hore, rád kouknu na minulý počin režiséra! Pro fanoušky True D. povinnost. 8,5/10 ()

bakeero

Španělský Temný případ. Doba i místo jsou netradiční a právě proto je tahle (vlastně už obehraná) zápletka tak atraktivní a hlavně atmosférická. Stopáž by tentokráte zasloužila natáhnout, ale i tak jde o vysoce nadprůměrný temný krimi thriller. Více na Filmfanatic.cz. ()

markotter

Bylo to patřičně temné, kameraman se opravdu vytáhl, policajti byli charismatičtí (jeden byl určitě inspirován Temným případem), byly tam pěkné vraždičky, ale nějak jsem se nemohl zbavit dojmu, že bez toho všeho by to bylo dost chatrné. Policajti sice všechno vyšetřili, ale kdyby jim indicie nepadaly samy do cesty, možná bych se na to koukal ještě teď. Prostě mě víc vtáhla atmosféra než děj. ()

ER

Netradiční vizáž bažinaté oblasti ve Španělsku zaujme hned při úvodních titulcích. A zaujetí trvá až do konce. Krátce střižené scény neobsahují žádné "vykecávání" a neustále posouvají děj dopředu i když se v něm zdánlivě nic neděje. Ambientní hudební složka vhodně šponuje atmosféru a maskuje pár drobných nedostatků, ale na ty hodně rychle zapomenete. Nervozita totiž vzrůstá. ()

bearmeedek

Na tenhle film jsem narazil, když jsem hodnotil třetí řadu seriálu Temný případ. Měl jsem ho v záloze a teď jsem se do Mokřiny ponořil. Už si přesně nevybavuji své dojmy z té trojky Případu, ale vím, že jsem nebyl spokojený. A tohle byl španělský TP. Hodně dobrá kriminálka, prostředí, které se od takového filmu očekává, celkem nemám co vytknout. Snad jen, že jsem se měl asi víc bát. ()

joelly01

Klenot opet pohrdl! Opet ho, stejne jako u De Behandeling, odradilo originalni zneni s titulky. On prece nebude cist titulky! No prosim, kdyz nechce, tak nechce, JA jsem tudiz videla detektivku naprosto luxusni! Super pribeh, vyborne zahrane postavy a atmosfera ze by se dala pomensim zabikuchem s monogramem krajet! Behem filmu jsem porad cekala nebot.... NECO mi tam proste chybelo, NECO to jeste chtelo, NECO extra, NECO so ty solidni ctyri hvezdy pretavi v patou. A prislo poslednich deset minut a ja se zaradovala prevelice, neb olala, zde je ta pata, ja ji radostne pridavam a nemuzu se dockat az zase udelam Klenotovi prednasku na teme "tyjsilamazenechceskoukatnasupersnobskoudetektivkuamistotothocucispostopadesatena300" ()

flu

Solidní španělská žánrovka. Člověku se určitě vybaví první série "True Detective" (andaluzský venkov kdesi na "hlubokém jihu", močály, sériový vrah, dvojka svérázných detektivů), leč "La Isla Mínima" se obejde bez přehnaného filozofování a vzhledem ke klasické filmové stopáži si nemůže dovolit ani žádné košaté odbočky. Příběh je tak načrtnut jednoduchými tahy, rámován nádhernou kamerou Alexe Catalána a do zneklidňující nejednoznačnosti zabarven zasazením do postfrankistické kocoviny léta páně 1980. ()

Brooks

Po tých nadšených reakciách a prirovnávaní k True Detective som čakal viac. Po všetkých stránkach poctivý priemer, ktorý funguje v každej scéne tak, ako to režisér chcel, ale nikdy úplne nepritlačí na pílu. Skratkovitý scenár a len jemne naťuknutí hrdinovia ma sklamali a vyvrcholenie prípadu, netradičná prestrelka a slušné autonaháňačky prekvapili a potešili. Pekná kamera a skvelý Javier Gutiérrez v úlohe komplikovanejšieho, charakterovo zaujímavejšieho detektíva. ()

Godhaj

,,Sklizeň začíná brzy a nemůžeme o ni přijít.“ Vyprahlé Španělsko se v tomto filmu skloubí s nečekanou porcí vody v podobě zrádných mokřin, ve kterém se nalézají mrtvoly dívek. Příběhem i postavami je tento film velmi důstojnou iberskou verzí amerického True detectiva. Hlavní duo policistů je stejně sympatické jako tajemné. Poměrně obyčejný kriminální příběh má však navíc i sociální a politický přesah a z tragédie pár vražd se stává tragédie celých generací. Jen škoda, že tyto přesahy nejsou v příběhu více zdůrazněny. Tempo vyprávění je příjemně pomalé a souzní s ospalou atmosférou slunečného Španělska. Kamera se nebojí zajímavých záběrů a například ty z vrtulníku nebo dronu jsou až hypnotizující. Celkově vzato musím říci, že tomuto thrilleru chybí k dokonalosti opravdu málo. Možná něco malého, delikátního, co by si člověk zapamatoval na delší dobu. ()

elimS

45% - komentář 20ti slovy: Prostředí zajimavé, taková zapadlá španělská prdel kdesi v španělské prdeli, ale to je všechno. "Obyčejná" krimi detektivka, bez většího napětí. ()

boo-boo

Moje pozitívne dojmy majú základ v dvoch veciach - v prostredí, ktoré síce nie je vyťažené na maximum, ale rozhodne je s dejom dostatočne previazané, a nie-tak-celkom vyriešené finále. Faktom ale je, že takmer všetky vedľajšie linky vyzneli do stratena, lebo hoci ich scenár nadhodí, nevie ich do celku zakomponovať a dúfa, že napríklad kontrasty medzi hlavnými protagonistami si na základe zopár malých náznakov vydedukuje divák sám. Ale tak diviť sa vlastne ani nie je čomu, narozdiel od všade toľko prirovnávaného True Detective nato nebolo k dispozícii 7 a pol hodiny stopáže. ()

Rimland

Chyběla tomu sice nějaká údernější pointa nebo zvrat, příslibem jichž to po celou stopáž zavání, ale ta geniální atmosféra, minimalistická ambientní hudba, skvostný vizuál (nejen ty letecké záběry) a vynikající herci v rolích dvou povahově odlišných policajtů reprezentujících rozdílné éry Španělska (scéna s krucifixem je naprosto kouzelná) z toho udělali pro mě tak neskutečně libový filmový zážitek, že jinak než za plno prostě nemůžu. ()

Clark_Kent

Hledal jsem nějaký svižný thriller na dobrej večer a tohle bylo zase trochu něco dusnějšího. Zanechalo to ve mě, silný dojem. ()

Žánrovkám se ve Španělsku stále daří

Žánrovkám se ve Španělsku stále daří

01.02.2015

Žánrové kinematografii se i minulý rok ve Španělsku velmi dařilo jak komerčně, tak kriticky. Kriminálky El Niño a La Isla Mínima patří mezi nejoceňovanější a nejnavštěvovanější domácí tituly roku… (více)

Evropa začíná zbrojit na Oscary

Evropa začíná zbrojit na Oscary

31.08.2014

Je teprve konec srpna, ale již nyní se filmová studia začínají připravovat na klíčovou sezónu roku, kdy vypouštějí své nejambicóznější snímky (alespoň co se týče kvality) a doufají, že se díky… (více)