Burácení

Česko / USA, 2015, 87 min

Adolf Zika

Adolf Zika

Petr Brant

Tomáš Hajíček, Vica Kerekes, Jana Kolesárová, Chantal Poullain-Polívková, Zuzana Bydžovská, Vladimír Javorský, Martin Stránský, Richard Müller, Jakub Kohák, Stanislav Zindulka, Stanislava Ziková, Oldřich Navrátil, Zdeněk Podhůrský, Branislav Bystriansky, Robert Vano, Mikuláš Křen, Matyáš Svoboda, Denis Dobrý, David Horváth, Anita Dušková, Pavel Doležal, Liubov Gileva, Karen Mchitarjan, Josef Ševčík, Martin Gardavský, Petr Schel, Kryštof Michal, Miroslav Navrátil, David Mašek, Martin Kovářič, Josef Špaček, Jakub Herš, Jakub Franěk, Zdeněk Milata, Miloslav Beránek, Květoslav Štěpán, Josef Vokál, Oto Procházka, Jakub Wenzel, Roman Farkaš, Zsolt Vojtko, Vlastimil Halbich, Vladimír Novohradský, Jaroslav Frič, Petr Gabaj, Flary Martin, Václav Kloboučnik, Filip Trnka, Marek Hanke, Robert Zeman, Blanka Koubová, Radka Bidlasová, Linda Petříková, Alžběta Hálová, Samuela Troblová, Eliška Heroutová, Jana Křeková, Marcel Oravec, Michal Souček, Nikol Gruberová, Barbora Vinařová, Jan Pavel Filipenský, Dana Ulrichová, Jitka Binková, Pavlína Tůmová, František Zika, Petr Berit, René Zelenka, Daniel Procházka, Petr Chaloupka, Miroslav Bartoš, Stanislav Hnilička, Erik Hyršl, Petr Chroňák, Mark Bliss, Jan Javůrek, Zdeněk Tušek, Fanda Binka, Roman Jeřábek, Jakub Paitl, Robert Ramik, Martin Pitra, Václav Petřík, Jan Touš, Tomáš Turner, Jaroslav Kozák, Lukáš Kovařík, Karel Šíma, Petr Buriánek, Radka Kozáková, Panki, Martina Fialková, Tomáš Roller, Jana Kadeřávková, Kateřina Tothová, Karolína Hynková, Karin Štěpánová, Ondřej Kavan, Daniel Bodlák, Ivan Drbohlav, Petr Kopsa, Petr Hradský, Petr Širc, Michal Němeček, Maty Dio, Helena Petřinová, Zdeněk Dvořák, Michaela Mišková, Iveta Bambasová, Kristýna Jandová, Emilie Popielová, Nikola Bochová, Adam Černohorský, Emma Lanská, Luděk Gerčák, Standa Rubáš, Adam Zika, Monika Ederová, Jan Harvalík, Nevena Thielová, Jiří Havelka, Tommy Jay, Irena Neradová, Florian Žarka
  • slunicko2

Nestačí něco prožít, je třeba umět svůj zážitek předat divákovi. 1) První, co upoutá pozornost, je příšerný zvuk Pavla Dvořáka, kdy dialogům není moc rozumět. 2) Ono to nakonec ani nevadí, protože se tu nic neděje. Příběh zůstal někde v etapě námětu. A chlapi na motorkách přece zbytečně nekecají, že? 3) Třetí problém je jakýsi nádech amatérštiny - herecké výkony i způsob režie chvílemi působí, jako by šlo o dílo nepříliš talentovaného studenta FAMU. 4) Judista a úspěšný fotograf, 43letý Adolf Zika (scénář, režie) natočil svou celovečerní prvotinu na motivy vlastních zážitků z vězení. Pobyt v base se však ve filmu neobjevuje, jen v jakýchsi předfilmech, na které se po zhlédnutí hlavního filmu ale vůbec nemám chuť dívat. 5) Film je v detailech pěkný, zajímavý, místy i vtipný. Scéna ve vesnické hospodě s Jakubem Kohákem jako hospodským je parádní, i když nefunkční. Snímek má svou atmosféru. Pointa je rovněž roztomilá, i když zbytečně polopatická a naroubovaná.(15.8.2016)

• Inozuka

Nejlépe to vyjádřila moje přítelkyně: "Nic jsem od toho nečekala, přesto odcházím zklamaná." Pak ještě dodala něco o kolosální krávovině, ale to už asi není třeba rozpitvávat... Mě zase napadá, že jak Adolf Zika tak i Tomáš Hájíček by se měli držet svého kopyta, tedy fotoaparátu a mikrofonu. Film jim fakt nejde. Hájíček má sice charismatickou vizáž, ale je důkazem, že to k hraní ve filmu nestačí, chce to i kousek toho hereckého umu a to tady absolutně neklaplo. I když takový scénář by nezvládl asi ani Rudla Hrušínský.... Absolutní slátanina bez napětí, nedotažené vedlejší dějové linie, parodické rozuzlení na konci, hodně scén naprosto zbytečných (hospoda s Richardem Müllerem). Účast mnoha dobrých herců v epizodních rolích (všechna ta slavná jména v titulcích nemají ve film většinou víc než pár minut) působí spíš jako kalkul, jak přitáhnout do kina diváky, než jako vážně míněná snaha film dobře obsadit. Tu jednu hvězdičku nechávám jen za lokaci, protože jsem patriot a jsem vždy rád, že v mém rodném městě nějaký film natáčí...(11.1.2015)

• Marze

Nedokázal jsem se vcítit do nadšení pro motorku a tento životní styl, ale snímek má kouzelně naivistickou atmosféru. Autor se mohl nad tímto kontroverzním tématem hlouběji zamyslet. Buď mi ušel začátek, nebo není vysvětleno, kvůli jakému rodinnému dramatu je hlavní postava ve vězení. Tzv. nutná obrana by mezi rodinnými příslušníky měla být opravdu posuzována přísněji. Na druhou stranu hřbitovy jsou plné obětí, které nejdříve podle zákona čekali, co pachatel udělá, a pak se zamýšlely bránit. V tom jsou o krok před Českem zákony v USA nebo na Slovensku (viz nedávný případ herce Kňažka, který ve svém domě postřelil lupiče). Finále snímku trochu teatrální.(15.9.2017)

Překvapivě dobré! Myslím, že v našich končinách nevzniklo mnoho filmů o starých křivdách, dobánění minulosti a o nápravě nenapravitelného. Jediné co by se tomu dalo vytknout je malá dynamika, takže to celé působí jako TV film, ale jinak jsem byl spokojen s příběhem i pěkným zvratem v ději, no a samozřejmě s muzikou, kterou miluji. Ta poslední, benzínková scéna to trochu " poameričtila", ale nevadí, svět je malý a o náhody není nouze. Jedna velká hvězda za mého velkého oblíbence Richarda Müllera, jako traktorista je úžasný!(26.12.2015)

Jako velké pozitivum vidím jednoznačně obsazení charismatického Tomáše Hajíčka, který ani nemusel nic hrát, protože měl roli ušitou přímo na tělo. Velkou slabinou se ukázal scénář, který měl svoje lepší stránky, ale vykazoval dost závažné slabiny. Velká škoda samého závěru filmu, kde se počítá se slaboduchým divákem, kterému se musí všechno naservírovat na podnose a pokud možno ještě dvakrát vysvětlit. Není třeba mít zbytečné obavy - těm bystřejším to rychle dojde, těm unaveným o něco púozději, zato si vychutnají moment překvapení. Téma je dobré, atmosféra se povedla, přes všechny nedostatky jde o svěží závan do české kinematografie - totiž současné téma svižně zpracované a skvělá nálada filmu.(7.8.2016)

• - Zpěvák Richard Muller se díky filmu vrátil na plátno po 16 letech. (M.B)

• - Námět byl původně zamýšlen jako dokumentární film. (jenik71)

• - Dej filmu sa odohráva aj v malom slovenskom mestečku Kolibov. Žiadne mestečko s takýmto menom sa však na Slovensku nenachádza. (BathoryMan)