Burácení

Česko / USA, 2015, 87 min

Adolf Zika

Adolf Zika

Petr Brant

Tomáš Hajíček, Vica Kerekes, Jana Kolesárová, Chantal Poullain-Polívková, Zuzana Bydžovská, Vladimír Javorský, Martin Stránský, Richard Müller, Jakub Kohák, Stanislav Zindulka, Stanislava Ziková, Oldřich Navrátil, Zdeněk Podhůrský, Branislav Bystriansky, Robert Vano, Mikuláš Křen, Matyáš Svoboda, Denis Dobrý, David Horváth, Anita Dušková, Pavel Doležal, Liubov Gileva, Karen Mchitarjan, Josef Ševčík, Martin Gardavský, Petr Schel, Kryštof Michal, Miroslav Navrátil, David Mašek, Martin Kovářič, Josef Špaček, Jakub Herš, Jakub Franěk, Zdeněk Milata, Miloslav Beránek, Květoslav Štěpán, Josef Vokál, Oto Procházka, Jakub Wenzel, Roman Farkaš, Zsolt Vojtko, Vlastimil Halbich, Vladimír Novohradský, Jaroslav Frič, Petr Gabaj, Flary Martin, Václav Kloboučnik, Filip Trnka, Marek Hanke, Robert Zeman, Blanka Koubová, Radka Bidlasová, Linda Petříková, Alžběta Hálová, Samuela Troblová, Eliška Heroutová, Jana Křeková, Marcel Oravec, Michal Souček, Nikol Gruberová, Barbora Vinařová, Jan Pavel Filipenský, Dana Ulrichová, Jitka Binková, Pavlína Tůmová, František Zika, Petr Berit, René Zelenka, Daniel Procházka, Petr Chaloupka, Miroslav Bartoš, Stanislav Hnilička, Erik Hyršl, Petr Chroňák, Mark Bliss, Jan Javůrek, Zdeněk Tušek, Fanda Binka, Roman Jeřábek, Jakub Paitl, Robert Ramik, Martin Pitra, Václav Petřík, Jan Touš, Tomáš Turner, Jaroslav Kozák, Lukáš Kovařík, Karel Šíma, Petr Buriánek, Radka Kozáková, Panki, Martina Fialková, Tomáš Roller, Jana Kadeřávková, Kateřina Tothová, Karolína Hynková, Karin Štěpánová, Ondřej Kavan, Daniel Bodlák, Ivan Drbohlav, Petr Kopsa, Petr Hradský, Petr Širc, Michal Němeček, Maty Dio, Helena Petřinová, Zdeněk Dvořák, Michaela Mišková, Iveta Bambasová, Kristýna Jandová, Emilie Popielová, Nikola Bochová, Adam Černohorský, Emma Lanská, Luděk Gerčák, Standa Rubáš, Adam Zika, Monika Ederová, Jan Harvalík, Nevena Thielová, Jiří Havelka, Tommy Jay, Irena Neradová, Florian Žarka

Včera jsem to viděla podruhé, neb to dávali v televizi. A předem upozorňuji, že při hodnocení teď budu velice až převelice neobjektivní, ale z původních tří hvězd (už tehdy protekčních), tomu sypu jakožto srdcovce plný počet. Ano, ten film má většinu myslitelných much, které vás napadnou, ano, scénář je slabota, ano, skoro všechny postavy tam jednají nelogicky, ano, hlavní zápletka nedrží pohromadě - a je natolik vykonstruovaná (nebo-li blbá), že jí prostě uvěřit nelze, ano, za závěr by se snad nemusela stydět ani Rosamunde Pilcher. Ale dohromady je to velká a osvěžující jízda Tomáše Hajíčka, přímo oslava chlapství. Režiséři by si ho měli mnohem víc půjčovat, snad by se u Krucipísků nezlobili. Vypadá a chová se jako chlap, což se v českých filmech opravdu vidí málokdy, a překvapivě je schopen i citlivě hrát. Když jsem se na to dívala podruhé, už jsem ani nepřemýšlela o ději, jen jsem si vychutnávala kultovní okamžiky (objednávání oběda v hospodě, traktoristu Richarda Müllera, setkání v lékárně, přepadení benzínky).(7.8.2016)

Jako velké pozitivum vidím jednoznačně obsazení charismatického Tomáše Hajíčka, který ani nemusel nic hrát, protože měl roli ušitou přímo na tělo. Velkou slabinou se ukázal scénář, který měl svoje lepší stránky, ale vykazoval dost závažné slabiny. Velká škoda samého závěru filmu, kde se počítá se slaboduchým divákem, kterému se musí všechno naservírovat na podnose a pokud možno ještě dvakrát vysvětlit. Není třeba mít zbytečné obavy - těm bystřejším to rychle dojde, těm unaveným o něco púozději, zato si vychutnají moment překvapení. Téma je dobré, atmosféra se povedla, přes všechny nedostatky jde o svěží závan do české kinematografie - totiž současné téma svižně zpracované a skvělá nálada filmu.(7.8.2016)

• radaza

Tak za 40%. Film s velkými ambicemi , se snahou o velké emoce, se slušnou kamerou a docela se mi líbil v některých momentech i Hajíček.....tak za to a za Richarda Mullera je těch 40%. Jinak jsem příběh vůbec nepochopil. Motivace některých postav byly těžko uvěřitelné, jiné docela ze života, ale vše zamíchané nedrželo příliš pohromadě. Konec byl nastavovaný zřejmě s cílem diváka oslnit tím, jak vše zapadlo do sebe. Přitom když se na tím zamyslím, měl příběh přece jen potenciál, ale p.Zika ho zřejmě ve snaze o dokonalost příliš překombinoval a nedobře zvolil i trochu kýčovité vyznění filmu. Také se moc nepodařily drobnější scénky ( v hospodě s Kohákem, na WC s Podhůrským ad.)(3.1.2015)

Na Burácení jsem se hodně těšil, mám rád Krucipüsk a Tomáše Hájíčka. Film mě úplně nezklamal, ale určitě nedostatky to mělo, jako slabší scénář, slušelo by více rozvedení jednotlivých poddějů a postav, všechny postavy kromě Adama Vernera (Tomáš Hájíček) se jen jednou objeví a nic víc, tím pádem to působilo utahaně a chvílemi nudně. Jinak Hájíček samozřejmě výborný :-).(26.8.2015)

Na Burácení jsem se hodně těšil, ale výsledek je rozpačitý. Hlavní problém spatřuji v zoufale pomalém tempu, dalo by se říci, že je film z větší části nudný a také ve scénáři. Já jsem zkrátka čekal něco jiného, myslel jsem, že budeme svědky událostí minulých, ale děj se v podstatě točí jen kolem přítomnosti a dopadů minulosti na ni. Vztahy mezi některými postavami mohly být více rozvedeny, spousta věcí vyšuměla do ztracena. Na druhou stranu se mi líbilo obsazení neherce Hajíčka, který se do role Adama opravdu hodil. Výkony slovenských hereček není třeba komentovat, ty jsou skvělé vždycky. V neposlední řadě se mi hodně líbila hudební stránka filmu. Je to slušný průměr, na debut dobré, chtělo to jen trochu vyšperkovat.(16.1.2015)

• - Námět byl původně zamýšlen jako dokumentární film. (jenik71)

• - Dej filmu sa odohráva aj v malom slovenskom mestečku Kolibov. Žiadne mestečko s takýmto menom sa však na Slovensku nenachádza. (BathoryMan)

• - Zpěvák Richard Muller se díky filmu vrátil na plátno po 16 letech. (M.B)