Burácení

Česko / USA, 2015, 87 min

Adolf Zika

Adolf Zika

Petr Brant

Tomáš Hajíček, Vica Kerekes, Jana Kolesárová, Chantal Poullain-Polívková, Zuzana Bydžovská, Vladimír Javorský, Martin Stránský, Richard Müller, Jakub Kohák, Stanislav Zindulka, Stanislava Ziková, Oldřich Navrátil, Zdeněk Podhůrský, Branislav Bystriansky, Robert Vano, Mikuláš Křen, Matyáš Svoboda, Denis Dobrý, David Horváth, Anita Dušková, Pavel Doležal, Liubov Gileva, Karen Mchitarjan, Josef Ševčík, Martin Gardavský, Petr Schel, Kryštof Michal, Miroslav Navrátil, David Mašek, Martin Kovářič, Josef Špaček, Jakub Herš, Jakub Franěk, Zdeněk Milata, Miloslav Beránek, Květoslav Štěpán, Josef Vokál, Oto Procházka, Jakub Wenzel, Roman Farkaš, Zsolt Vojtko, Vlastimil Halbich, Vladimír Novohradský, Jaroslav Frič, Petr Gabaj, Flary Martin, Václav Kloboučnik, Filip Trnka, Marek Hanke, Robert Zeman, Blanka Koubová, Radka Bidlasová, Linda Petříková, Alžběta Hálová, Samuela Troblová, Eliška Heroutová, Jana Křeková, Marcel Oravec, Michal Souček, Nikol Gruberová, Barbora Vinařová, Jan Pavel Filipenský, Dana Ulrichová, Jitka Binková, Pavlína Tůmová, František Zika, Petr Berit, René Zelenka, Daniel Procházka, Petr Chaloupka, Miroslav Bartoš, Stanislav Hnilička, Erik Hyršl, Petr Chroňák, Mark Bliss, Jan Javůrek, Zdeněk Tušek, Fanda Binka, Roman Jeřábek, Jakub Paitl, Robert Ramik, Martin Pitra, Václav Petřík, Jan Touš, Tomáš Turner, Jaroslav Kozák, Lukáš Kovařík, Karel Šíma, Petr Buriánek, Radka Kozáková, Panki, Martina Fialková, Tomáš Roller, Jana Kadeřávková, Kateřina Tothová, Karolína Hynková, Karin Štěpánová, Ondřej Kavan, Daniel Bodlák, Ivan Drbohlav, Petr Kopsa, Petr Širc, Michal Němeček, Maty Dio, Helena Petřinová, Zdeněk Dvořák, Michaela Mišková, Iveta Bambasová, Kristýna Jandová, Emilie Popielová, Nikola Bochová, Adam Černohorský, Emma Lanská, Luděk Gerčák, Standa Rubáš, Adam Zika, Monika Ederová, Jan Harvalík, Nevena Thielová, Jiří Havelka, Tommy Jay, Irena Neradová, Florian Žarka
  • Frajer42

Jasné, každý režisér světového formátu nějak musel začít. Dokonce i takoví mistři jako třeba Kubrick nebo Tarantino, se za své první filmy nefalšovaně a neskrývaně stydí, a kdyby to bylo možné, tak by si přáli, aby tyto filmy nikdy nespatřily světlo světa. S ohledem na to, že se jedná o režisérovu prvotinu, tak musím uznat, že to naprostý průser nebyl. Nicméně toto kritérium v mém hodnocení hraje pramalou roli. Troufám si říct, že se jedná o výhradně festivalový kousek, kde se prezentují začínající umělci. Jasně, film má určitě zajímavou myšlenku a řeší aktuální a palčivé téma a konfrontuje mnohdy na hlavu postavený výklad zákonů a jakousi lidskou touhu mnohdy uchopit spravedlnost do vlastních rukou. Autor se nám pokoušel v hlavní roli představit jednoho z posledních "opravdových a správných chlapů", kterých už je na světě každým rokem méně a méně. Jsme už prakticky ohrožený druh, kterému hrozí vyhubení, jako spoustě zvířátkům, pro která už není v dnešní zvrácené společnosti místo. Bohužel se režisér, z pro mě neznámých pohnutek, rozhodl zariskovat a obsadil do hlavní role totálního neherce a v každém záběru to bylo neskutečně znát. Sledoval jsem 80minutové trápení. Obrovský problém jsem měl i z vystavěním scénáře. Autor divákovi předkládá spoustu všemožných scének, které vůbec nikam nemíří, vůbec spolu nesouvisí a jednotlivě vyznívají všechny do ztracena. Jakási kontinuita děje je v tomto snímku snad sprosté slovo. Divák tak sleduje kupříkladu motorkářskou seanci, která je přehlídkou svalů a testosteronu, ale z hlediska filmu není absolutně důležitá, a kdyby ve filmu nebyla, tak je to jen ku prospěchu věci, protože k filmu nijak nepatří. Takových scén jsou zde mraky. Vezmete-li v potaz, že má snímek 80 minut, tak v tomto případě je něco hodně špatně. Těšil jsem se na Vicu Kerekes, že bude dávat na obdiv své ženské přednosti. Vůbec byla jednou z hlavních motivací, proč jsem se před lety rozhodl na film podívat. Je uvedená mezi herci hned na druhém místě a objeví se celkově asi na 15 minut někde v závěru. Místo vášnivého mrdu divák sleduje natřásající se záclonu v jakémsi pseudo artovém stylu.Jasně, autor asi chtěl poukázat i na něžnou povahu hlavního hrdiny, ale na tu snad dostatečně poukázal v následující kung-fu vložce, takže to snad nebylo nutné až tolik s tou něžností přehánět a sklouzávat od pořádných chlapů zase někam k těm soudobým latentním homosexuálům. Všechno zde prostě funguje tak na 15 %. Film má potenciál si najít obdivovatele mezi nějakou hodně úzkou skupinkou nadšenců, ale obávám se, že nic víc. Jediným opravdu dobrým momentem filmu byla určitě zastávka na vesnici ve čtvrté cenové hospodě s úžasným Kohákem v roli číšníka. Určitý potenciál ve vzduchu celou dobu poletoval, ale vzhledem k množství zásadních chyb, nemohu snímek považovat za kvalitní ani vzhledem k nuzným českým filmovým poměrům.(12.11.2019)

Hodně povedená paráda - pěkné prostředí, dobří herci, excelentní muzika a motorky. Asi pomalé a jednoduché pro mainstreamového diváka, ale já byl spokojen až nadšen. Odnesl jsem si ale jiný poznatek - scény všech známých herců jsou poskládány tak, že dle mého odhadu nestrávili víc než jeden natáčecí den ( takový pan Navrátil se ve filmu objeví jen ve vzpomínce jedné sekundy, protože jeho scény z vězení se do kina nedostali vůbec ) A Vica Kerekeš svou roli mohla zvládnout za tři natáčecí dny a přesto je jako představitelka hlavní role na plakátu. pokud bych měl něco vytknout, tak že když ten film má auriolu motorkářského, tak se měla více prokombinovat zápletka na motorkářském srazu. PS: Trochu mi hlavu nebere, kdo tomu filmu může dát odpad - to už je snad póza nebo co.(5.1.2015)

• Fr

„KDYŽ NĚKDO UDĚLÁ NĚKOMU ZE ŽIVOTA PEKLO, TAK JAK TO MŮŽE DOPADNOUT…“ /// Přátelé neortodoxního filmovýho obsazení se samou radostí umlátěj šampaňským. My ostatní to zvládneme prázdnejma flaškama před koncem projekce… Chvilku se zdá, že to bude dramatická „poudačka“. Nakonec nás jen chtěli dostat na motorkářskej sraz a nevěděli, jak na to. (Ti, co vočekávaj podobnou zábavu, ať se zastavěj, prázdnejch flašek mám dost!). Mezi vobsazením ční herecký kreace Évici Kerekes, jako dvojčata nad N.Y. (tenkrát vole). Hájíčkovo charisma je utopený v příběhovým nic, který se snaží závěrem dohnat nejpomalejšího motorkáře na startu. Traktoristu Richarda Müllera. Film pro motorkáře? Asi jen pro ty, kteří vědí… /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Jedu jen kusy podle skutečnosti. 2.) Na filmy čumím kvůli soundtracku. /// PŘÍBĚH ** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ ne(7.7.2015)

Podle mého názoru se jedná na české poměry rozhodně o nadprůměrný film. Ze začátku jsem měl trochu problém s Hajíčkem, nicméně po pár minutách jsem si na jeho herecký/neherecký styl zvykl. Pak už bych snad vytkl jen rozehranou scénu s Podhůrským, která sice byla super, ale úplně nedokončená. Nicméně jinak jsem si i jako fanoušek motorek a rockové hudby film v kině užil a myslím si, že na režisérův první hraný film je to hodně slušné.(1.1.2015)

• slunicko2

Nestačí něco prožít, je třeba umět svůj zážitek předat divákovi. 1) První, co upoutá pozornost, je příšerný zvuk Pavla Dvořáka, kdy dialogům není moc rozumět. 2) Ono to nakonec ani nevadí, protože se tu nic neděje. Příběh zůstal někde v etapě námětu. A chlapi na motorkách přece zbytečně nekecají, že? 3) Třetí problém je jakýsi nádech amatérštiny - herecké výkony i způsob režie chvílemi působí, jako by šlo o dílo nepříliš talentovaného studenta FAMU. 4) Judista a úspěšný fotograf, 43letý Adolf Zika (scénář, režie) natočil svou celovečerní prvotinu na motivy vlastních zážitků z vězení. Pobyt v base se však ve filmu neobjevuje, jen v jakýchsi předfilmech, na které se po zhlédnutí hlavního filmu ale vůbec nemám chuť dívat. 5) Film je v detailech pěkný, zajímavý, místy i vtipný. Scéna ve vesnické hospodě s Jakubem Kohákem jako hospodským je parádní, i když nefunkční. Snímek má svou atmosféru. Pointa je rovněž roztomilá, i když zbytečně polopatická a naroubovaná.(15.8.2016)

• - Zpěvák Richard Muller se díky filmu vrátil na plátno po 16 letech. (M.B)

• - Na oficiálních internetových stránkách www.buracenifilm.cz byly ještě před premiérou snímku zveřejněny krátké předfilmy, které předcházely dějové linii samotného filmu. Tyto ojedinělé "předfilmy" měly za úkol seznámit diváky s autentickými událostmi a zajistit srozumitelnost filmového příběhu. (VášaVF)

• - Dej filmu sa odohráva aj v malom slovenskom mestečku Kolibov. Žiadne mestečko s takýmto menom sa však na Slovensku nenachádza. (BathoryMan)