Na návštěvě

• Česko The Visit (více)

Becca a Tyler jedou na týden k prarodičům na odlehlou pensylvánskou farmu, kde brzy zjistí, že se staršími příbuznými něco není v pořádku. V domě platí podivná pravidla a jejich chování je stále děsivější. Děti musí vzít rozum do hrsti, aby se vrátily domů živé. (Magic Box)

maddy

Už si aj Shyamalan natočil svoj found-footage a rozhodne to dopadlo lepšie ako väčšina jeho tvorby z posledných rokov, aj keď s tými výkrikmi o jeho návrate na vrchol by som bol zatiaľ opatrný, no aj napriek tomu The Visit predstavuje na poli found footage a vzhľadom k danému námetu príjemne prekvapenie. Podľa traileru som síce čakal nejakú podivnú variáciu na Janka a Marienku, no vo výsledku skutočne ostane iba pri tej návšteve podivných prarodičov. Námet na prvý pohľad môže pôsobiť absurdne, ale Shyamalan to ustál a tak celá tá línia s dôchodcami vôbec nepôsobí nijako smiešne alebo trápne. Svoj podiel na to majú aj perfektne zvolení herci ako presvedčivých dôchodcov, ktorí vedia byť v príslušných momentoch správne znepokojiví, tak sympaticky pôsobiacich detských hrdinov, ktorí ani na moment neotravujú a dokonca s pribúdajúcimi minútami budia sympatie. Obraz taktiež nie je výrazné rozklepaný a mnoho času tak The Visit ani ako found-footage nepôsobí. Akurát to nie je vyslovene horor, no rozhodne ani komédia (teda hororová komédia). Skôr by som to označil za taký veľmi hravý horor. Nájde sa niekoľko miest, kde sa dá zasmiať, ale tie skôr dotvárajú charakter a naivitu detí, než by sa vyslovene snažili o komediálne dianie a prvoplánové rozosmiatie diváka. Rovnako tu je pár znepokojivých scén, ale tie by som taktiež neoznačil za vyslovene strašidelné, skôr tak nejako mrazivo zábavné. The Visit je tak skôr takou hravou hororovou jednohubkou, než vyslovene hrôzostrašným horor naháňajúcim zimomriavky. No myslím, že Shyamalan to v tomto prípade ustál so všetkou poctou. Z daného námetu rozhodne nešlo vytesať nijaký žánrový klenot, ale potenciál ktorý tu bol dokázal Shya využiť na maximum a to sa cení, pretože v rukách iných režisérov sa to mohlo ľahko rozpadnúť do smiešnej frašky, vrátane maximálne obohraného rozuzlenia celej záhady v závere. No opäť, tu Shyamalan evidentne nechcel natočiť žiadnu ďalšiu žánrovú klasiku po vzore jeho Šiesteho Zmyslu, akurát to nejako dôstojne zakončiť bez toho aby to pôsobila hlúpo, čo sa mu podarilo. Jeho vrcholová tvorba zo začiatkov kariéry je síce niekde úplne inde, ale tej The Visit ani raz konkurovať nechce. Je to taká veľmi hravá žánrová jednohubka, sympatická vo všetkých smeroch. Len je možno až priveľmi jednoduchá a kto do toho pôjde s očakávaním čistokrvného hororu sa sklame. Ono je to totiž skôr po väčšinu času iba správne čudné, než akokoľvek hororové. Rád by som tomu udelil vyššie hodnotenie, pretože to čo The Visit ponúknuť chcel, aj ponúkol, akurát mi tu chýba niečo čo by to čímkoľvek pozdvihlo ešte vyššie. CELKOVO: 3* (6/10) ()

kareen

Tedy ty scény s tou troubou, to byla hotová Perníková chaloupka. Horrorek sice nikterak originální, zato kvalitně natočený, se správně tísnivou atmosférou, takový u kterého jsem si říkala, že má hodně co do sebe. Tak doufám, že chytil Shyamalan druhý dech a nebude to v jeho filmografii zas na dlouhou dobu osamocená perlička. A ta dvě děcka byla vážně sympatická, zvlášť ten kluk na mě působil dost hodnověrně, hlavně tím, že se nesnažil v těch podivnostech najít racionální vysvětlení a bral je jako podivnosti, což je v tomhle žánru docela osvěžující. ()

TomX2

Musím mierne nadhodnotiť, pretože som už dlho nevidel found footage horor, ktorý by dokázal znepokojiť a taktiež v divákovi zanechať nejaké otázky. Celý čas to bolo skôr na tri hviezdy, ale od určitej chvíle zhruba v päťdesiatej piatej minúte som takmer ani nedýchal a so zatajeným dychom pozeral, čo bude ďalej. Možno ma niečo neuspokojilo ako som čakal a možno sa z niečoho dalo vyťažiť viac, ale ten scenár (aj spolu so všetkými hlavnými predstaviteľmi) je tak silný, že tomu proste tie štyri hviezdy vpálim, pretože takto dobrý horor nevzniká každý deň. ()

Praxis

Poslední filmy Shyamalana byly bez pardonu s.ačky. Teď se vrátil k nízkorozpočtovému horůrku, který i s nálepkou PG-13 dokázal dodat pár chytrých nápadů. Tradiční epileptická kamera mě už začíná pekelně otravovat, i když chápu tento koncept, který ve filmu až na pár momentů nepůsobil rušivě. Čekal jsem cokoliv, ale to, že se jedná o dvojici šílenců a psychopatů, to mě nějak napadlo. Dalo by se říci, že celý film byl taková sázka na jistotu, Shy rozhodně nepodal nám lačným divákům nějakou hrůzu, ale také by mohl být trochu odvážnější. Prostě prověřená kvalita. Oba mladí herci jsou neskuteční sympaťáci, a vy se tak o ně fakt bojíte. Závěr s tím, jak se oba vypořádají se staříky byl až příliš uřvaný a odkazující na jejich hrůzy, ale jinak to celkem klapalo. Takže za mě jo, prošel a dostává dvojku. 70% ()

ivishka

Ten šok z toho jak tenhle psycho film dopadl je odpovídající 4/5. Ale stejně nechápu jak se to mohlo stát (asi matka nedávala moc pozor na svoje ratolesti). ()

GodComplex

Aaaah stary dobry Shyamalanuv Twist! A k tomu pomerne pusobivy a uveritelny horurek. Ze by se Michael Knight pomalu vracel zpet do formy? 7/10 ()

numi

Poctivý horor, který umí vylekat, pobavit i překvapit. Shyamalan ještě neřekl poslední slovo - a po tomhle filmu si troufám říct, že naštěstí... ()

kaylin

M. Night Shyamalan to dokázal a natočil film, který je důkazem toho, že to v sobě má a že má nápady, které stojí za to zfilmovat a které chcete vidět. Anebo nechcete, protože pohled na ně je místy docela tíživý. Tohle je film, který vám předvede přesně tu hororovou atmosféru, po které u hororu toužíte. A nakonec, on i ten příběh sám o sobě je skutečně zajímavý a chcete vědět, jak to vlastně skončí. ()

Verka13

Shit doesn´t taste like chicken! Herci vážně sympaťáci, ale do hororu to má daleko. Hrůzu nahánějící byly akorát snímky při závěrečných titulkách. ()

Kaluž

Katy Perry! Shyamalan je zpátky v plné polní, dámy a pánové! Tohle je žánrový chameleon letošní sezóny. Bravurní hra s divákem, v níž vtip i napětí mají své pevné místo a závěrečné rozuzlení čaruje mrazivý úsměv na tváři. ()

Gorehound

Dal by som aj o hviezdičku viac, keby sa film postavou rapujúceho chlapca tak nepodlizoval istej komerčnej vrstve divákov. Ak by rozuzlenie nebolo tak... obyčajné a tuctové. Človek čaká trošku toho desivého nadprirodzena a dostane čosi úplne obyčajné. Je to škoda, pretože najmä postavou babky film naozaj exceluje. Dari sa mu navodzovať skutočne strašidelnú atmosféru farmy, snehu, izolácie a podivných nočných udalostí. Ono v rámci found footage to nie je žiadna amatérčina, mnoho záberov je skutočne creepy a podarených, a aj tá pointa dokonalo dáva zmysel, až...človek by práve preto čakal ešte o štipku, hviezdičku, či dva, viac. ()

Rainey13

A trvalo to jen par let! Shymalan je zpatky, nevim na jak dlouho ale The Visit dokazuje, že v něm stale koluje krev Mistra napětí! Skvele vygradovaná atmosféra, s pořadnou davkou strachu a desivých scén. Opravdu povzbudivý snimek do kategorie hororu! Jen tak dal. ()

stration

Když zapomenu na Posledního vládce větrů, tak mně se tento indický borec prostě líbí. Atmosféra je prostě téměř dokonalá. navíc jako vždy výborný výběr herců, kterým vévodí babička, která má ráda pečlivě uklizenou kuchyň včetně solidně prostorné trouby. Nejvíc mě bavily věci, které si člověk musí vychutnat několikrát - dlouhé záběry na okolí domu s pečlivě poskládaným dřevem, jeden pohled skrze dveře na visící červenou postavu... Trošku to chtělo ještě promakat a dát tomu přece jenom údernější pointu, ale i tak rozhodně palec nahoru. Jen tak dál! ()

AlistairMir

Hodně, hodně znepokojivej film, který ve mně vyvolával větší a větší napětí plus jako bonus mrazení v zádech. Herci byli v pohodě všichni ALE babča bezkonkurenčně vedla, ta ženská byla skutečně děsivá a scéna jejího nočního dokumentíku neměla chybu. Když už jsme u těch scén, tak povedených jich je skutečně dost - hra na schovávanou, pátrání ve sklepení, postelové hrátky (neee nemyslím sex) , rozhovor s mamkou přes skype, babička a její pec atd. atd. Když se do toho jako já hezky zažerete a budete sledovat, jak dvě celkem bezbranné děti odhalují, že prarodičům zjevně hrabe, musíte být plně spokojeni a určitě si rozmyslíte rodinnou návště příbuzných, které znáte jen z vyprávění...co kdyby byli totiž ještě horší, než jak Vám je vylíčila mamka :-) PS : Děkuji uživatelce Tatanapope za doporučení - Táňo, jako vždy ses skvěle trefila ;-) ()

salalala

Po dvou posledních kvalitativních i finančních průšvizích Shyamalan zkrotnul a dává částečně zavzpomínat na svá nejlepší léta. V The Visit si chytře hraje už s ohraným formátem found-footage a docela se mu to daří. Od počátku je znát hutná a temná atmosféra toho, že něco není úplně v pořádku. Shymalan ví, že nejlépe hrůza funguje v náznacích, takže ve chvílích, kdy opravdu nevíme, co se děje, je film nejpůsobivější. Navíc tu funguje většina lekaček a z několika scén mě příjemně mrazilo i doma v pokoji. Koncept FF je tu bezproblémově obhájen a Shyamalan tu dokazuje, že když se s ním umí pracovat, tak je přínosný. Ústřední herecké kvarteto je velmi dobré až výborné, dětští představitelé nejsou protivní, takže s nimi lze soucítit. Po závěrečném odhalení, které není úplně šokující, nicméně naprosto v pořádku, film trošku upadne, atmosféra poleví, vše se mění částečně ve slasher a závěr je pak zbytečně protahovaný. Když tedy přijmeme trošku za vlasy přitaženou premisu, že SPOILER matka pošle své děti k prarodičům, aniž by jim je někdy ukázala na fotce, takže pak nevědí, jak vypadají KONEC SPOILERU, dostaneme hodně solidní žánrovku, která není úplným Shyamalanovým návratem do top ligy, ale naznačuje, že kdysi vzývaný Ind na to pořád má a je schopen natočit atmosférickou a děsuplnou záležitost. Veliké překvapení. 75% ()

grogodil

Bolo to našťastie úplne jedno, že ono "veľké odhalenie" vytušíte okamžite v prvom momente, pretože ona pointa je v podstate úplne nepodstatná a je len nejakým bonusom pre tých menej podozrievavých, ktorým to nedopáli ani keď mu s tým Shyamalan pár krát doslova máva pred ksichtom. Bez ohľadu na to, že žiadna renesancia to nie je a už som si found footage pár krát inde užil viac, tak v tomto žánri The Visit proste trčí ako vidly z hnoja a v hororových sekvenciách predvádza solídne remeslo. ()

Trevor

Možno bolo chybou pozrieť si film so slovenským dabingom, pretože rapujúci Taylor celý dojem pkazil a v orginále by to film možno vytiahol na 4*. Rovnako tak kamero s pohľadu prvej kamery tomuto filmu až tak nesadla a napriek tomu že tam bolo veľa dobrých momentov, predsa len dvojica súrodencov bola lepšia až o čosi neskôr vo filme Better watch out, ktorý som si pozrel napoludnie dnešného štedrovečerného dňa. ()

radektejkal

Zjednodušme si situaci takto: jeden týden v jednom domě žijí dva na sobě nezávislé páry: staří (manželský pár) a mladí (sourozenci), první se blíží k stařecké demenci a druzí dosud vězí ve školních lavicích. Oba páry se chovají navzájem nepochopitelně. Kam to povede a jak rychle? Kam a do jaké míry to lze zobecnit?... Nedávno jsem četl úvahu o tom, že 1. světovává válka vznikla za účelem likvidace teenagerů, aby si staří páprdové co nejdéle uchránilii svá postavení a místa. Myslím si, že tak nesmyslné to není, podobně jako nesmyslný není ani tento film. ()

M. Night Shyamalan zažívá malý comeback

M. Night Shyamalan zažívá malý comeback