Bratři Marxové fušují do politiky. Válka je jen otázkou času. Pátý film bratrů Marxových Kachní polévka (1933) patří k vrcholným dílům komediálního žánru. Sourozenecká čtveřice se tentokrát pustila do rozkladu politických kruhů. Groucho Marx představuje Rufuse T. Fireflye, novopečeného diktátora z fiktivního státu Freedonie. Jeho jmenování do funkce si vynutila bohatá vdova paní Teasdaleová (Margaret Dumontová), která na oplátku věnuje do státního rozpočtu dost peněz na to, aby zachránila zemi před krachem. Hned na inaugurační slavnosti urazí Firefly diplomata Trentina (Louis Calhern), velvyslance sousední Sylvanie. Ten zase kuje pikle, aby se Fireflye zbavil a ovládl Freedonii. Mimo jiné najme svůdnou zpěvačku Veru Marcalovou (Raquel Torresová), aby prezidenta oblouznila, a především svérázné kumpány Chicoliniho (Chico Marx) a Pinkyho (Harpo Marx), aby Fireflye špehovali. A jelikož pro diktátora ani pro oba povedené špiony není nic svaté, situace nutně vede k válce…
Film navzdory svým kvalitám ve své době divácky propadl a znamenal odchod bratrů Marxových ze studia Paramout ke konkurenčnímu MGM (kde Marxové vzápětí natočili další komediální skvosty, zejm. Noc v opeře a Kobylkáře). Kachní polévka se dočkala divácké rehabilitace až v šedesátých letech, kdy v ní publikum spatřovalo silný satirický podtext. Film však dodnes oslňuje především čistými, dokonale načasovanými slovními i situačními gagy. Scéna s rozbitým zrcadlem a Grouchovým dvojníkem patří mezi nejlepší filmové komediální výstupy vůbec. Kachní polévka tak právem figuruje v Národním filmovém registru při Knihovně kongresu na seznamu titulů tvořících americké národní filmové dědictví. (Česká televize)

kinderman

Noc v opeře a Kobylkáře sice hodnotím stejně, ale narozdíl od nich Kachní polévka prostě nemá hluché místo. O vlivu na rané komedie Woodyho Allena není třeba dlouze mluvit, ale kde asi vzali inspiraci k těm báječně praštěným muzikálovým číslům tvůrci celovečerního South Parku? ()

Morloth

Pokud byli Kobylkáři pro mou osobu nadbytečně uzpívaní, tak v Kachní polévce šlape vše jak má. Břitké absurdní konverzace se střídají s ještě absurdnějšími gagy a vše doplňují báječně parodické hudební sekvence. Nedivím se, že Salvador Dalí hovořil ve spojitosti s tímto snímkem o surrealismu ve filmu. Jako desert je podávána společenská satira. Zábava famózní, jen logiku pohledat. ()

Martin741

Odpoved bratov Marxovych na to, ze v Nemecku sa dostal vtedy k moci Hytler. Gagy boli zaujimave, no ide skor  o skece a gagy samotne, film nema ucelenu zapletku ani dejovu liniu  : 78 % ()

Trainspotter

Ale jo, docela to byla sranda, i když nemám mentalitu amerického diváka třicátých let a chvílema jsem se fakt nudil jednotvárností vtipů a jejich občasnou předvídatelností, nakonec dávám (sice horší) čtyři*, hlavně za ten smrtící konec s přicházející pomocí. "-VYBERTE SI KARTU. - ANO A CO DÁL? -NECHTE SI JI, MÁM JICH JEŠTĚ 51." AR: 1,37:1 - Academy Ratio ()

Wormboy

Moje prve stretnutie s bratmi Marxovcami nedopadlo tak dobre ako som ocakaval, na co sa vsak zrejme pripisali aj nocne hodiny, v ktorych som film sledoval. Inak slusna komedia s niekolkymi vybornymi napadmi. Najma "vseodstrihavac" bol super. 3,5/5 ()

MarekT

První setkání s bratry Marxy a hned bohužel musím konstatovat, že je to komedie jako den a noc. Na jedné straně neuvěřitelné vtipný Groucho Marx, komika zapadajícího někam mezi Allena a Cleese a osobitě si pohrávajícího s promyšlenými slovními hříčkami, kterého jsem si hned od první scény oblíbil, na straně druhé jeho bratr Harpo, který by dle mého soudu v němé éře propadl a přišel mi až na výjimky (sekvence u dveří, se zrcadlem) otravný. Kdyby se vyškrtly především výstupy s prodavačem popcornu, stejně jako závěrečné hudební číslo (ta předchozí mě nevadila), hodnocení bych zvýšil, takhle musím zůstat jen u standartních tří hvězd. Ale nezoufejte, chlapci, šanci vám ještě dám. Navíc musím uznat, že jste měli opravdu velký vliv na své nástupce a některé vaše prvky položily základy některým známým komikům (během sledování jsem si třeba připomněl film Casino Royale či slavné Monty Python). "Tohle už je pátý výlet a stále jsem se nikam nedostal." ()

zette

Tahle groteska doplnena pisnickama me neoslovila. Myslim, ze v te dobe vznikaly daleko lepsi filmy a v porovnani s nimi, nechapu, proc zrovna Kachni polevka je tolik ocenovana... ()

hans500

Skvěle zrežírovaná komedie s bratry Marxy. Spousta skvělých gagů, opět hláškující Groucho, výborní jsou i ostatní. Zkrátka výborná satira s velmi svižným tempem a krátkou stopáží. ()

andrii

"Chtěl jsem Vás z toho vysekat, ale měl jsem Vám raději nasekat." Hravé výpady psích kusů, vtípek za vtípkem padající z marxovských šosů. Ekvilibristická házená miláčků publika, komiků na jedničku. ()

Master19

Ještě to není tak vymakané jako třeba "Noc v opeře", zato je "Kachní polévka" maximálně osobitá a scénka se zrcadlem, válečné uniformy a většina Grouchových vtipů jsou naprosto skvělé! ()

drackula

Filmový kabinet - 2.semester - 1. Americká komédia - Kino Lumiere - Totálny masaker ! Groteska plná klasických gagov a chytania sa za slovíčka, ktorá sa po relatívne normálnom úvode vyvinie do neskutočnej anarchie. Záver ma úplne odrovnal. Takáto obrovská kadencia vtipov sa len tak nevidí. Bol to môj prvý kontakt s bratmi Marxovcami, ale určite nie posledný. 90% ()

SjamK

Firefly docela ušel, zatímco Pinky a Chicolini mě spíše otravovali - sami o sobě by se dokázali postarat o pár dílů slušné grotesky, ale zde mi v kombinaci s humorem Fireflyho neseděli. Několik docela vtipných scének (hlavně válka), ale celkově film nijak extra nepobavil - možná kvůli své přílišné roztříštěnosti. Dobrý britský humor je holt dobrý britský humor a Marxové se mu sem tam i přibližují. Ale není to úplně vono.. ()

Han22

Nehodnotitelné, tenhle typ humoru jde úplně mimo mě. Je to zkrátka neskutečně stupidní. Komedie roku 1933. ()

Zagros

Hloupá zápletka, nesympatické postavy, zbytečné muzikálové vsuvky a plácání jedné scénky na druhou bez smysluplného celkového děje. Na druhou stranu několik brilantních scének, kdy jsem se smál nahlas a také povětšinou výtečné dialogy, při kterých mě bavilo pozorovat hraní si tvůrců s různými významy slov. To jsou ty hlavní plusy a mínusy Kachní polévky. Chtěl jsem si doplnit další mezeru v mém filmovém vzdělání a po klasikách grotesek s Chaplinem a Keatnem jsem dal šanci i Grouchu Marxovi (a celé jeho rodině). Na jmenované pány sice nemá, ale na jeden večer mě pobavit ta banda dokázala. Nakonec nechávám slabší tři hvězdy a pravděpodobně si ale už jeho další díla nechám ujít. ()