Koyaanisqatsi

• Portugalsko Koyaanisqatsi (více)
Dokumentární / Hudební
USA, 1982, 86 min (Alternativní 82 min)

Skupina vysokých nehybných postav obrácených k postavě ještě vyšší, nesoucí na hlavě korunu. Jeskynní malby z Horseshoe Canyonu v Utahu jsou prvním i posledním tónem skladby, která diváka provede světem tak, jak ho vidí Godfrey Reggio. Majestátní věkovitost stalních útesů, zdánlivá nehybnost pouště i věčná dynamika mořských vln sugerují prapůvodní čistotu života, do níž náhle, po staletích pozvolného, takřka neměřitelného vývoje, vstupuje člověk, měnící svou energií podobu světa i rytmus plynutí času. Přináší technický pokrok, zrychluje, propadá se do anonymity, přivádí na svět úžasné vynálezy i ničivé prostředky nepředstavitelné síly, zamořuje životní prostředí a vede války. Reggio beze slov, jen prostřednictvím fascinujících obrazů a za doprovodu úchvatně minimalistické hudby Philipa Glasse poprvé komentuje vztah přirody a člověka, resp. destruktivní sílu lidského působení na naši planetu. (AČFK)

honajz2

Film beze slov, co vypráví v záběrech příběh. Příběh naší planety. Začíná jejím "zrozením", potom přijde voda, vlny, mraky a po nějaké době je krajina zničena lidskou činnosti a sledujeme lidskou činnost v úchvatných záběrech podkreslené úchvatnou hudbou. Až se člověk diví, co je možné natočit. Vše končí budoucností - apokalypsou, způsobenou lidskou činnosti. Ale i přesto tam nevidím, že by celý film byl o kritice civilizace. Ano, nějaká tam je (války, chudoba), ale není to hlavní myšlenka filmu. Navíc ten začátek je opravdu postupný vývin Země. Co se týče záběrů, je to opravdu úchvatné. Jakožto obdivovatel Benninga mám tohle rád, ale Benning je v tomhle trochu jiný. Tady jsou záběry letecké, Benning má statické a dlouhé (někdy až příliš, abych pravdu řekl), ale záběry má taky hezké a poetické. Tady jsou taky dost zajímavé, takže já jsem spokojený. Dokonce mě celý ten film ani na chvíli nenudil, což je velký úspěch, zvlášť u dokumentu (!) beze slov (!). Takže 5* ()

M.i.k.e

další z řady...vlastně první v řadě vizuálně podmanivých dokumentů,který dokáže strahnout i přes to,že už má na hřbetě 3 křížky.Pár momentů tu sice působí až zbytečně natahovaně,ale na druhou stranu,některé jsou opravdu dech beroucí.A to všechno přesto,že tvůrci využívají jen prostředí USA...80% ()

Martin741

Vizualne nadherny snimok, len skoda, ze nuda dostala opat priestor, takze obcas je to len vizualne nadherna nuda. Absencia pribehu nevadi : 95 % ()

Flaxik

Nejdelší videoklip, co jsem viděl. Skvěle natočeno, ale ta hudba je po první půlhodině značně na švestku. ()

ad

Jednoznačně a nemilosrdně za pět, jedná se totiž o jeden z nejlepších (ne-li nej.) dokumentů všech dob. Až se bude někdy hlasovat, co vyslat do vesmíru potencionálním mimozemšťanům, přimlouvám se za Koyaanisqatsi :) ať ví, do čeho jdou. Jak by řekl Jack z Klubu rváčů: Myslím, že je to o tom, kam kráčíme... a má recht. PS. : Má smysl se rozepisovat o krásné hudbě?? :) ()

Crawler-D

Nejpůsobivější část z Reggiovy tvorby, která zachycuje přírodu tak, jak tu vždycky byla, s lidmi a její civilizací, která na nic nehledí. Podmanivé obrazy, hypnotizující hudba, silné podtextové poselství. ()

Zbyisek

Opravdu zajímavý umělecký počin. K filmu jsem přistupoval už s tím, že to bude zvláštní zážitek, věděl jsem dopředu, oč jde. Každý záběr jsem bral jako obraz v galerii. Stejně jako když procházím galerií a koukám na obrazy, jsem koukal i na Koyaanisqatsi. I přes výraznou hudbu to byl relaxační zážitek. ()

C0r0ner odpad!

To samé (rozuměj mrdka) jako Muž s kinoaparátem. Lidé jezdí auty, na nebi plují mraky, lidé chodí po ulici,... Co to kurva je? Pro mě to zaprvé není film, ale jenom náhodné záběry. Zadruhé ty záběry ani nejsou zajímavé, takže wtf? Zatřetí to má 85%? Děláte si prdel? Vždyť je to opak toho, jak má film vypadat! 0% ()

Adaamos21

Psal se rok 1982 a život byl vychýlený z rovnováhy. (ha, rok mého narození :-) Píše se rok 2020 a život je stále vychýlený z rovnováhy. A kdy vlastně pro lidstvo nebyl...jsme holt blázni. Ale naštěstí umíme i pěkné věci, třeba tento dokument s úžasnou hudební a vizuální symbiózou je toho důkazem. ()

iommi

Wow. Odpadol som. Odchod na strom. Môžem sa rovno zahodiť do koša a zrecyklovať!!! Toto by sa malo poslať v nejakej sonde na koniec galaxie. Keď sa na to všetko pozerám z tohto pohľadu, napadá ma iba jediná vec: nie sme my ale smiešne stvorenia? ()

zette

Nadherny dokument, kde slov opravdu netreba. Vizualni orgasmus, dlouhe zabery na urcite objekty jsou naprosto genialni, k tomu krasna hudba. I kdyz dokument upozornuje na spoustu aspektu dnesni doby ( je jedno, jestli je rok 1983 neb 2009 ), at uz zbytky neporusene prirody, prumysl, architektura, konzumnost, stres a spech obyvatel, doprava, budoucnost..., tak ja jsem si krasne odpocinul a uprimne se pokochal skvelym obrazem a umeleckym okem rezisera. Vskutku nadcasove, doporucuji uplne vsem! ()

majo25

Nemám rád umelecké dokumenty. Vlastne je to za vlasy pritiahnuté toto nazvať dokumentom. Bez slova, s nudnou dookola sa opakujúcou (ako mantra) hudbou, ktorá uspáva. Ja som to aj musel pozerat na dvakrát, pretože som zaspal. Skor je to akási koláž, len nie z fotiek, ale s pomalých videí. A či spolu súvisia? Neviem. 55% ()

LasT_Olt

Kdysi jsem na čsfd napsal, že Vesmírná Odyssea je film, který dokáže ocenit jen jeden divák z deseti. Koyaanisqtsi však dokáže docenit snad jenom jeden ze sta. Nedokážu si představit, že bych tenhle film pustil nějakému kamarádovi, který přišel na návštěvu nebo bych ho snad nedej bože někomu doporučil. Je potřeba si ho pustit v uvolněné náladě, večer, sám a z dobrým občerstvením, kochat se těmi záběry a uvažovat nad tím, co se nám pán režisér asi snaží říct. A když už vás, ten film i tak nechytí, tak si aspoň pusťte tu vynikající hudbu od pana Glasse, jelikož se jedná bez nadsázky o jednu z nejlepších filmových OST maybe ever. Část ve které se demoluje nechvalně proslulé sídliště Pruitt-Igoe, je s tím hudebním doprovodem, prostě dechberoucí (ty padající jeřáby, like WTF?). ()

tom88

Hudba mi vôbec nesedela, stále sa opakovala a gradovala až mi z toho šibalo, ale zato kamera a snímky čo režisér zachytil sú úchvatné. Niektoré zábery sú prehnane dlhé, niektoré zase prehnane krátke a ďalšie zase brutálne postrihané. Má to svoju atmosféru, zrejme nie moc pozitívnu, ale je to moc pôsobivé. Som rád, že som to v televízii vychytal. 80% ()

SoolenJV

Fascinace obrazem, tvarem a pohybem, přírodou, člověkem, jejich vzájemným ovlivňování, soužitím a kontrastem. Byť bez jediného slova, výmluvné až až a perfektně podpořené (a pozvednuté o stupeň výše) hudbou Philipa Glasse. Mystický film, zajímavý nápad, strhující zpracování. ()

wendelin9

Velice zajímavý projekt.. V prvních 20 minutách jsem sice myslela, že to nevydržím a vyhodím notebook i s dokumetem oknem, ale pak jsem si to rozmyslela... To nejde ani popsat, dokud člověk toto dílo neshlédne, nedokáže pochopit, jaké pocity vyvolává. Zatímco v první části člověk málem usne nad záběry krásné krajiny, v závěru se obává epileptického záchvatu nebo sebevraždy z toho, jak daleko jsme nechaly věci zajít... ()