Reklama

Reklama

Den D – Paříž: Obětování

(seriál)
  • Česko Den D: Nejvyšší oběť (více)

Obsahy(1)

Dvoudílný dokument se výhradně skládá z upravených a barevných záběrů z druhé světové války, z nichž většina nebyla doposud zveřejněna. Den D – Paříž: Obětování vypráví příběh o Dni D prostřednictvím vojáků, kteří se účastnili vylodění spojenců. Tyto v historii velmi důležité dny uvidíte prostřednictvím francouzských civilistů a vojáků stojících na obou válečných stranách. Svědectví populárních osobností jako jsou Dwight D. Eisenhower a Erwin Rommel se prolínají se vzpomínkami vojáků a civilistů, jako je filmový režisér Samuel Fuller a Eisenhowerův řidič Kay Summersby. Od příprav na Den D až k osvobození Paříže poskytnou muži a ženy jedinečné svědectví o těchto klíčových událostech druhé světové války. (National Geographic)

(více)

Recenze (12)

Volodimir2 

všechny recenze uživatele

Ako sa blížila operácia Overlord Spojenci začali s nácvikom pohybu vojsk po mori a ich vylodenie na pobreží. Na výcvik bola vybraná pláž Slapton Sands v Anglicku pre svoju podobu s plážou Utah Beach. Operácia Tiger bola určená na simuláciu podmienok skutočného pristátia. Na rozkaz generála Eisenhowera bola použitá ostrá munícia z dôvodu, aby si vojaci zvykali na bojové podmienky. Avšak nedodržanie plánu cvičenia pri nácvikoch, malo za následok 1405 mŕtvych a ďalších 200 zranených vojakov. Celá akcia bola prísne utajená z dôvodu aby sa neprezradil termín pripravovaného vylodenia v Normandii. Z piatich pláži (USA Utah a Omaha), (Veľká Británia Gold a Sword) a (Kanada Juno) pri vylodení Spojencov v deň D, len situácia na úseku vylodenia amerických jednotiek a predovšetkým na pláži Omaha bola tragická. Nedostatočne bolo riadené vylodenie techniky, ktorá takmer všetka skončila na dne mora. V neposlednom rade nedostatočná delostrelecká príprava, či nesprávne bombardovanie obranných pozícii v spojení s Beštiou z Omahy môžu za 3000 ľudských životov a obrovské množstvo zničenej techniky. A to sa malo jednať o bojovo najschodnejšiu pláž, kde Američania mali 6 násobnú početnú prevahu. Hold vo vojne sa nesmie nič podceniť. Pre porovnanie pri ostrom vylodení na pláži Utah zahynulo 200 amerických vojakov. Dokument sa venuje aj britskej časti predovšetkým generálovi Montgomerimu a potom generálovi De Gaullovi a jeho boju o moc. Osobne si myslím, že pri takomto množstve filmov o tejto významnej operácii, nám nové filmy už nemajú čo ponúknuť. Peklo v Normandii 1967, Život na zámku 1966, Deň D – podmorská odysea 2014, Deň D – Pristanie 2014, Vraky u pobrežia Normandie 2001, Zabudnuté obete 2013, Poslední hrdinovia Dňa D 2013, Utajená katastrofa Dňa D 2012, Invázia 1944 2011, Deň D 2004, Pathfinder – Výsadok v Normandii 2011, Normandia 2011, Deň D – Bitka o Normandiu 2007, Zachráňte vojaka Ryana 1998, Najdlhší deň 1962, Komando samovrahov 1968, Generál Eisenhower – Veliteľ invázie 2004, Krvavá Omaha 2008, Operácia „Overlord“ 1975, Od vylodenia po Berlín 2004, Vylodenie – Deň D 2007, Bitka bez návratu 1968, Komando zatratených 1969. ()

maxxxim 

všechny recenze uživatele

Tak takýto dokument si nechám "líbit", kto videl seriál Bratstvo neohrozených, určite nájde paralely medzi úvodnými dielmi a dobovými autentickými zábermi, ktoré ponúka tento kvalitný kus. Reálnosť a surovosť srší takmer z každého záberu, jednoho by z toho až zamrazilo. By the way objavuje sa v ňom množstvo scén, ktoré neboli doposiaľ divákovi ponúknuté v inom podobnom diele či už Apokalypsa: Druhá svetová vojna, World at war, the alebo Druhá svetová vojna vo farbe či Ruská vojna. Oka idem ja hrať nuďasa. ()

Reklama

sportovec 

všechny recenze uživatele

Obraz silný i dojemný zároveň. Představa, že válka na západní frontě byla jakousi procházkou, je víc než naivní. Hrdinství i slabost, to bylo to, co bylo Spojeným národům společné. Osobně bych uvítal, kdyby tam bylo věnováno víc místa francouzskému válečnému hrdinovi generálu Charlu de Gaullovi. A upozornil, že mezi maquisty, bojujícími v německém týlu, nechyběli ani Češi a Slováci. A upozornil, že jen v berlínské operaci bojovalo na obou stranách fronty více než 3 mil. vojáků, z toho rudoarmějců kolem 2 500 000. Pochopitelně to nijak nesnižuje hrdinství vojáků západních armád. Právě naopak. Jen tak, spojeným úsilím, fašismus mohl být poražen. ()

Slasher 

všechny recenze uživatele

Sentimentální pohled na invazi v Den D až po osvobození Paříže, sice nedosahuje síly cyklu APOCALYPSE, i tak ale pěkně kolorizovaný příspěvek a ideální dějepis na dobrou noc. ()

Radek99 

všechny recenze uživatele

Neobyčejně silný a působivý dvoudílný dokument o spojeneckém vylodění v Normandii alias operaci Overlord (v překladu Pán všemohoucí). Dodatečně kolorované dobové záběry, dokonce z obou stran fronty, vzpomínky očitých účastníků (a účastnic), silně realisticky a depresivně působící, vjem válečného pekla je velmi autentický... ()

Galerie (25)

Reklama

Reklama