Den dobytí Bastily

• Francie

The Take

Akční / Thriller

USA / Francie, 2016, 92 min

Celou dobu jsem dlel ve dvou omylech - že se odněkud vyloupne náklaďák a že jde o Bessonovu produkci. Bastille Day by do portfolia EuropaCorp hladce zapadla. Zdárně vypůjčuje mimikry klenotů jako From Paris With Love - produkčně efektivních (= levných), důsledně slaboduchých spotřebních bijáků, jejíchž tvůrci investují energii jen výběrově - do chlapácké legrace, estetizujícího násilí, explozí, bourání vozů, evropské exotiky, koz a toho, aby to mělo takový spád, aby se u toho nedalo moc přemýšlet - to by zápletce okolo nepatrně překombinovaného spiknutí příslušníků speciální jednotky neudělalo moc dobře. Ostatně, napsáno to bylo (jako) pro Pierra Morela. O legrandu se bez velké pomoci scénáristů stará celkem slušně fungující dvojice drsňák Elba / sympaťák Madden, hezké ženské zastanou Reilly, Le Bon a ještě ta jedna, která na začátku ukáže kozy, ale je těžké jí přijít na jméno. Další cíle plní náhradník James Watkins taky zdařile, takže se nakonec divák nezlobí, že to viděl, ani že už je konec. Takovému popcornu se dá snad i fandit.(21.1.2017)

Tak tohle mi dnes fakt sedlo! Co se nám narodil malej (3 měsíce), nestihl jsem v podstatě žádný film dokoukat až do konce. Až teď... Není to sice žádný umělecký spektákl, ale zručně natočené béčko s charismatickým Idrisem Elbou. Akční scény solidní, příběhově trochu vyhrocené (jak se na správné béčko sluší;-)) a dohromady super oddechovka. No nic, dopíšu a jdu přebalit malýho...(19.2.2017)

Francouzi a akce jde zkrátka dohromady a i zde to slušně ladí. Idris Elba je správně drsný, ale mile překvapil i Richard Madden v roli kapsáře a je paradoxem, že scény s kapsářstvím jsou zajímavější než ty akční, kde mi chyběla větší drsnost a rkové provedení. Pozitivem je i svižné tempo. Fajn jednohubka, ale na 4 mi to nevychází. 65%(24.8.2016)

Obsahuje spoilery Když se odtrhnu od toho, že zrovna země, která je islámským terorem zasažena v posledních letech nejvíce natočí takhle hroznou scénáristickou sračku, v které jsou teroristi sami policajti, kteří kvůli prachobyčejné krádeži rozpoutaj v Paříži málem revoluci a jejich muslimští bratři jsou zde samozřejmě za nevinné oběti na které je vše nastraženo... wtf??? tak jsem se u téhle akční jednohubky i vcelku pobavil.(8.6.2017)

Na francúzsku produkciu sa dá pri týchto menších akčných krimi thrilleroch vždy spoľahnúť. Po všetkých stránkach je to nadpriemerná záležitosť, slušná zápletka, ktorá sa zaujímavo pozerá na udalosti, ktoré sa vo Francúzsku prakticky momentálne aj odohrávajú, výborné tempo, kvalitná technická stránka, či už kamera, ale aj výber lokácií, no moc nesklame ani obsadenie a akcia. Idris Elba očakávane predstavuje charizmatického agenta CIA a Richard Madden s ním vytvoril zaujímavú dvojicu. Len škoda, že nič z toho výrazne nevyniká, aby sa z toho stala tá pravá akčná zábava na viac pozretí. V tomto prípade by som ocenil, keby bol film dlhší, lebo toto sa skutočne skončilo až príliš rýchlo, chcelo by to aj lepších záporákov, aj keď ani títo neboli najhorší, no chýbala mi aj taká tá väčšia nekompromisnosť v jednaní s protivníkmi na oboch stranách. Postavám tu nejde až tak často o život, ako by som si pri takejto zápletke predstavoval a ani akcia nie je moc drsná. Celkovo je kvalitne zvládnutá, páčila sa mi zaujímavá naháňačka po strechách budov, ale ani tých pár sobojov nie je zlých, sú slušne natočené a používajú sa dobré chvaty, ale nie je to nič, čo by tu už nebolo a aj v lepšom prevedení a navyše záporáci sa tu s výnimkou záveru prakticky nezabíjajú, čo mi dosť chýbalo. Takže celkovo mi Bastille day vylepšil náladu a trochu uspokojil chuť po kvalitnej akcii, ale na lepšie hodnotenie by som potreboval vylepšiť aspoň jeden zo spomínaných čiastočných záporov, potom by to bolo to pravé. 65%(22.8.2016)

• - Pieseň "The Road Less Travelled", ktorá znie počas záverečných titulkov, spieva Idris Elba. (Wargoo)

• - Původně měl film režírovat Pierre Morel. (kellne)

• - Dodávka sa dostáva do kolízie s viacerými autami, čím si poškodí prednú karosériu. V striedavých záberoch medzi haváriami ju má ale v poriadku. (Tomy_TO)