Den dobytí Bastily

• Francie

The Take

Akční / Thriller

USA / Francie, 2016, 92 min

Na francúzsku produkciu sa dá pri týchto menších akčných krimi thrilleroch vždy spoľahnúť. Po všetkých stránkach je to nadpriemerná záležitosť, slušná zápletka, ktorá sa zaujímavo pozerá na udalosti, ktoré sa vo Francúzsku prakticky momentálne aj odohrávajú, výborné tempo, kvalitná technická stránka, či už kamera, ale aj výber lokácií, no moc nesklame ani obsadenie a akcia. Idris Elba očakávane predstavuje charizmatického agenta CIA a Richard Madden s ním vytvoril zaujímavú dvojicu. Len škoda, že nič z toho výrazne nevyniká, aby sa z toho stala tá pravá akčná zábava na viac pozretí. V tomto prípade by som ocenil, keby bol film dlhší, lebo toto sa skutočne skončilo až príliš rýchlo, chcelo by to aj lepších záporákov, aj keď ani títo neboli najhorší, no chýbala mi aj taká tá väčšia nekompromisnosť v jednaní s protivníkmi na oboch stranách. Postavám tu nejde až tak často o život, ako by som si pri takejto zápletke predstavoval a ani akcia nie je moc drsná. Celkovo je kvalitne zvládnutá, páčila sa mi zaujímavá naháňačka po strechách budov, ale ani tých pár sobojov nie je zlých, sú slušne natočené a používajú sa dobré chvaty, ale nie je to nič, čo by tu už nebolo a aj v lepšom prevedení a navyše záporáci sa tu s výnimkou záveru prakticky nezabíjajú, čo mi dosť chýbalo. Takže celkovo mi Bastille day vylepšil náladu a trochu uspokojil chuť po kvalitnej akcii, ale na lepšie hodnotenie by som potreboval vylepšiť aspoň jeden zo spomínaných čiastočných záporov, potom by to bolo to pravé. 65%(22.8.2016)

• DwayneJohnson

Drsný komisař Luther a Rob Stark v trileru ze srdce francouzské metropole? No proč ne, řekl jsem si a po své ranní dávce proteinů jsem se rozhodl, že do toho půjdu, jak se říká naslepo. Jen podle ukázky a zběžného hodnocení mých oblíbených, sedl jsem si do svého kolečkového křesla, uvařil dva litry bylinkového čaje a pak jen pustil play. Nečekal jsem vlastně ani nic převratného, spíš jen takový ten lehký, letní výplach, solidní akci a hlavně nějaký věrohodný příběh, které nebude přitažený za vlasy a bude odsýpat tím správným tempem. A výsledek? Ze začátku dobrý! Do děje jsem se dostal za pár minut a při honičce na střeše jsem ani nedutal, jak byla dobře natočená. Ale, ale, ehm, jak jen to říct? To bylo tak asi vše. Čím víc, se blížil závěr, tím se pro mě stával tenhle film stěží uvěřitelnějším a na úplném konci zaváněl až tragikomickým nádechem. Strašná spousta klišé, vrcholící ve scénáristicky totálně zpackaném závěru, který by slušel možná nějaké pohádce. A žili spolu šťastně až do smrti. A nebo, ještě, že mají v Paříži jednoho anglického kapesního zloděje a amerického agenta CIA v utajení. Ti dva udělají všechnu špinavou práci za ně….(10.9.2016)

Američan v Paříži zachraňuje francouzské peníze před Francouzi, protože nemá rád zloděje. No není to dojemné? Docela svižně to odsýpá, křepčení po střechách připomene pokrývačské aktivity Belmonda ve Strachu nad městem a neovladatelný agent CIA stírá kapsáře z rodu Starků jak uklízečka podlahu ve výslechové místnosti, ale nazývejte mě náročným divákem, když chci po ve Francii se odehrávajícím akčním krimi drobátko inteligence, především od postav porušujících zákony. Pokud by mocí mermo měl agent 007 někdy splývat s barvou svého smokingu, ať je to Idris Elba..(25.8.2016)

|55%| Ale jo, nebylo to špatné. Ani jsem nečekal, že to bude lepší. Koukatelné, průměrné videobéčko, na to 1 shlédnutí. Hlavní herecká dvojice Idris Elba a Richard Madden byli dobře zvolení. Elba tu měl krom střílecích akčních scén i pár menších soubojů. Akce tu byla rozložena po celém filmu. Mohla být drsnější a efektnější, ale nevadí. Hlavní je, že byla natočena docela přehledně a nenudila. Příběh tu byl zajímavý, měl pár dobrých nápadů. Jen v poslední třetině mě jak děj, tak i celek filmu už moc nebavil. Nějaké to napětí, nepředvídatelnost atd – to už tu nebylo, takže mi bylo ukradené, jak to dopadne. Mohlo se z toho vyždímat více. Přesto je to celkově lepší jak současné Seagalovky a i jiné slabé současné béčka.(14.9.2016)

Přestože první polovina filmu vypadá jako teroristická jednohubka, druhá polovina se rozjede slušnou akcí. V hlavní roli (v poslední době čím dál častěji) černoušek. Ovšem Idris Elba je tu na místě a jeho role působí věrohodně. I když děj je hodně vykonstruovaný, bez hlubšího přemýšlení jde o dobrou akční zábavu.(2.9.2017)

• - Původně měl film režírovat Pierre Morel. (kellne)

• - Dodávka sa dostáva do kolízie s viacerými autami, čím si poškodí prednú karosériu. V striedavých záberoch medzi haváriami ju má ale v poriadku. (Tomy_TO)

• - Pieseň "The Road Less Travelled", ktorá znie počas záverečných titulkov, spieva Idris Elba. (Wargoo)