Den dobytí Bastily

The Take

Akční / Thriller

USA / Francie, 2016, 92 min

• DonBraso

Si lehnete do postele,nahodíte čaj a hned pomalu vstanete,protože si říkáte,tohle bude nakonec slušný nářez francouzskou metropolí.Akční scéna na střeše domu, mi tak trochu dala vzpomenout na Belmonda,jen bohužel to bylo asi jedna z posledních radostí,který tento film mi dokázal předat.Ostatní už byla notorická klišé jízda na neutrál s naprosto mimo útřední dvojicí,kdy ani Idris Elba tu nehraje bůhví co.Pak si řeknete,že ten scenář je tak děravej a předvídatelnej až to bolí v rozkroku.Samozřejmě jde hlavně o akční film,tak nějaký scenář je tu spíše druhořadý,ale tady ta akce je vcelku naprosto mdlá.Fakt je tu jen ta střecha a jednou pěkná pasáž z transitu,jinak naprostá bída.Už jen,že celá policie z Francie je naprosto blbá a nejspíš čekala na jednoho chňapala,kterýho nemůže najít,ale přitom se ukazuje všude,kde je milion kamer,kdy nám to režisér dává pořád najevo z televizních zpráv.Zkorumpovaná jednotka a další do party,kdy se zamíchaj karty jsou už neskutečným přežitkem,kdy to zachrání eso v rukávu Elba,že jednou si vyjel do Paříže hodit oko na pánev a všem ukázat,že jsem tu vlastně inkognito,což naprosto popíralo všechno chápání v závěrečný vložce,která byla hodna tak leda do Disneylandu.Atmosféra či napětí jsem tuze hledal kde se dalo,nějaký zvrat,že zrovna tyhle jdou po něčém jiném než bylo evidováno hmmm na začátku filmu?Jo vlastně je to jedno,je sice fajn,ale k čemu to do háje je,když to vůbec nedokáže zabavit.Když Vám někdo řekne zůstaňte v autě,tak přeci víte,že tam nezůstanou a tohle máte pořád a co je nejhorší,kdy Mason s Briarem zkouší vtipné vložky,to už jsem myslel,že spolknu hever.(6.2.2017)

Američan v Paříži zachraňuje francouzské peníze před Francouzi, protože nemá rád zloděje. No není to dojemné? Docela svižně to odsýpá, křepčení po střechách připomene pokrývačské aktivity Belmonda ve Strachu nad městem a neovladatelný agent CIA stírá kapsáře z rodu Starků jak uklízečka podlahu ve výslechové místnosti, ale nazývejte mě náročným divákem, když chci po ve Francii se odehrávajícím akčním krimi drobátko inteligence, především od postav porušujících zákony. Pokud by mocí mermo měl agent 007 někdy splývat s barvou svého smokingu, ať je to Idris Elba..(25.8.2016)

Den dobytí Bastily je pro Francouze v podstatě to samé, co pro Američany den nezávislosti, takže byla otázka času, kdy se objeví film o tomto dni, kdy bude Francie ohrožena teroristickými útoky. A je to tu. Bastille Day se od podobných počinů ničím nevymyká. Tedy až na fakt, že se tentokrát odehrává v Evropě. Scénář je zpracován překvapivě dobře, takže o lecjakou bezduchou akci tu v žádném případě ani omylem nejde. Tvůrci se nebáli do děje přidat také současný problém s imigrací, což je chválihodný počin. Poukazuje se na umělé vytváření chaosu, využití sociálních sítí k uveřejnění předem sehraných podvodných videí a tím snaha o ovlivnění vnímání občanů. Tím se vlastně dává jasně najevo, že ne vše, co se kde uveřejní, je pravdivé. V ulicích Paříže vybuchne taška s náloží a jsou pochopitelně mrtví. Pachatel je sice identifikován, ale jak už to mnohdy bývá, nic není tak růžové, jak vypadá. Speciální agent CIA Sean Briar, v podání Idrise Elby, jde tvrdě na věc, aby vypátral kdo a proč za tím stojí. Divák to samozřejmě ví už od samého začátku a tak jen sleduje průběh a vývoj událostí s tím spojené. Dějová linka si všímá svého a nijak neodbíhá do zbytečností. Akční scény mají drive, vyprávění děje švih a s tím spojené napětí, takže celková atmosféra je na takový film taková, jaká má být. V žádném případě se nejedná o bezduchou střílečku alá Pád Bílého domu (2013) či Pád Londýna (2016). Tady je silný jednoduchý děj z hutnou atmosférou a akční přitažlivostí. A že se to tu jako obvykle nevyhnulo kliše? To už tak u akčních filmů tohoto druha zkrátka bývá. Akční snímek, který v tomto případě rozhodně překvapil.(3.9.2016)

Po dlouhé době velice povedený francouzský akční kousek. Dvojka v hlavní roli je super a hlavně Elba je v akčních scénách parádní, jen tak dál !!!!! Honička na střeše, bitka v autě mě náramně bavily a celé to utíká rychle, přičemž fungují překvapivé zvraty. Občas jsou k vidění nesmysly, které u tohoto typu filmu zamrzí a otravná část zápletky, kdy se to mísí nepokoji uprchlické komunity mají mouchy. Rozhodně nadstandardní žánrovka......7/10(9.9.2016)

Jsem nadšený. Ačkoliv akční scény jsou Rkové jen okrajově, přišli mi výborné. Ať už se jedná o souboje, jež maj skvělou choreografii a jsou dost strhující, či střílečky a naháněčky. Bitky jsou realistické, Idris Elba v nich působí přesvědčivě a nechybí jim ani dynamika, kterou umocňují střihy. Film je místy i hodně napínavej a herecké obsazení nezklamalo - fakt, Idris Elba by měl hrát ve více akčních filmech, charisma mu nechybí, respekt si získat umí. Madden působí inteligentně, hraje slušně a taková scéna v baru byla fantastická. Zaujme i dvojce ženských postav, velitel hlavního hrdiny i skvělej tým záporáků. James Watkins se viditelně snaží a režie není stereotypní, hudba mi taky přišla fajn. Pobaví i pár solidních hlášek a vtipný konec. Místy jsem uvažoval i o páté hvězdičce, pač z akčních scén jsem byl skutečně nadšenej, ale zas nebudu zbytečně nadhodnocovat. Budu si full house šetřit na případnej další akční zářez s Idrisem.(1.10.2016)

• - Dodávka sa dostáva do kolízie s viacerými autami, čím si poškodí prednú karosériu. V striedavých záberoch medzi haváriami ju má ale v poriadku. (Tomy_TO)

• - Pieseň "The Road Less Travelled", ktorá znie počas záverečných titulkov, spieva Idris Elba. (Wargoo)

• - Původně měl film režírovat Pierre Morel. (kellne)