Den dobytí Bastily

Útok na Paríž

The Take

Akční / Thriller

USA / Francie, 2016, 92 min

"Bastille Day" je příjemný akční thriller, který má velmi dobré tempo a hlavně postavy, které jsou více jak snesitelné. Idris Elba je jako tajný agent výborný, nevím, proč jsem mu jako akční postavě nevěřil. Do toho spousta hajzlů, spousta střílení, prostě všechno, co od takového snímku očekáváte. Jsem spokojený, i když je děj jednoduchý. Někdy to nevadí.(23.8.2016)

Čekal jsem opět ty typické Francouze, kteří se vytasí s překvapivou žánrovou peckou, jak už to dříve mnohokrát ukázali. Nebyla to sice žádná hitparáda, ale dalo se na to v pohodě dívat. Na rozdíl od nového Jacka Reachera to mělo smysluplný příběh, který neobsahoval pouze samá klišé, ale také zajímavé zvraty a ještě zajímavější děj. Akčních scén jsem rozhodně čekal více, ale když na ní přišlo, tak to byla vskutku strhující podívaná (zejména bitka v dodávce stála za to). S hercema už to tak slavné nebylo. Idris Elba se na hlavní roli bezesporu hodil, role agenta mu sedla, ale jeho jednotvárný výraz mě po pár minutách začal trochu štvát. A ostatní herci zahráli ještě hůře, což bych od takových formátů tedy nečekal. Konec mi přišel jako přišitý horkou jehlou, což je velká škoda. Film měl určitě vyšší potenciál, který prostě a jednoduše skopnuly dolů hloupé chyby a nezajímavé herecké výkony. Na jedno zkouknutí slušná zábava, ale podruhé se na to nepodívám. Hodnocení: 63 %(24.2.2017)

Přestože první polovina filmu vypadá jako teroristická jednohubka, druhá polovina se rozjede slušnou akcí. V hlavní roli (v poslední době čím dál častěji) černoušek. Ovšem Idris Elba je tu na místě a jeho role působí věrohodně. I když děj je hodně vykonstruovaný, bez hlubšího přemýšlení jde o dobrou akční zábavu.(2.9.2017)

I. Elba je dobrej, má tady roli, která mu prostě sedí, umí nahodit i nějakou slušnou hlášku (zejména scéna u výslechu je výborná nebo pak bitka v dodávce za jízdy), nicméně je potřeba říct, že tady ty menší scény a části filmu nezachrání celek. Scénář a myšlenka je totiž neskutečně blbá a hodně naivní. Nejdřív sledujeme zloděje, pak teroristy, pak policajty - byla sice snaha to složitě zamotat, ale nefunguje to. Opravdu vyčnívá jedině hlavní hrdina (tzn. nikoliv zlodějíček, ale tajnej agent konající dobro - nečekaně), ostatní bez problému zapomenete. P.S.: Plyne z toho jediný - krást se nevyplácí!(16.9.2016)

Určitě budu chápat veškeré to intelechtuální žvatlání kolem tohoto snímku, do kterého se opře nejeden tajtrlík, který na tom nenechá nit suchou a nejspíš bude mít i ve většině svých hlubokomyslných názorů i pravdu, ovšem Bastila je určena pro úplně jiné publikum. Pro publikum, které se rádo filmem baví, které má rádo přímočarou zápletku, dynamickou akci, drsný řeči a ještě drsnější činy, a které je schopno odpustit jisté nelogičnosti a menší naivnosti, pokud slouží k hladkému průběhu filmu a nezkazí zábavu, což se zde nestane. Bastille Day je prostě přesně tím typem podívané, která je nabušena adrenalinem, kde tvůrci serou na jakékoliv vyšší ambice, a jejich jediným cílem je diváka pobavit. Celý film má skutečně od první minuty parádní tempo, zápletka je tedy jednoduší, rozhodně ne ale hloupá, naopak disponuje i několika slušnými zvraty a nečekanými situacemi, akce je dávkována tak akorát a její zpracování není vůbec špatné, nechybí ani pár odlehčujících momentů, ovšem je tu i několik emočně silných scén a samozřejmě předností filmu je i dost dobré obsazení, kdy především Idris Elba je za fakt přesvědčivě nekompromisního řízka a i Richard Madden, jako jeho nedobrovolný parťák, působí také dost přirozeně a sympaticky. Já v tomto případě nemám zkrátka příliš co kritizovat, jde prostě o moderní akční krimi thriller, který sice ani na chvíli neopustí mantinely daného žánru, ovšem na druhou stranu je plní v té nejlepší možné formě, proto jsem naprosto spokojen.(2.12.2017)

• - Společnost StudioCanal hned v pátek, den po útocích v Nice, přestala svůj film s ohledem na oběti útoku inzerovat a o víkendu požádala provozovatele kin, aby jej přestali promítat úplně. Data premiéry se přitom posouvala už dříve, kvůli předešlým listopadovým útokům v Paříži. Distributor už hotový snímek pozdržel a do kin šel až v dubnu v Británii. (Gogen)

• - Původně měl film režírovat Pierre Morel. (kellne)

• - Pieseň "The Road Less Travelled", ktorá znie počas záverečných titulkov, spieva Idris Elba. (Wargoo)