Experimenter

(neoficiální název)

Experimenter

Drama / Životopisný

USA, 2015, 90 min

Hodně zajímavý film, a to nejen v tom, o čem vypráví, ale také v tom, jak je podaný. Ty promluvy do kamery jsou tady účelné a mají smysl, stejně jako podivné události, které se dějí tak nějak v pozadí, mimo hlavní dění. Celkem novátorský film, který vám navíc ukáže, jak jsou lidé vlastně mírumilovní a inteligentní. Ano, ty poslední dvě charakteristiky jsou ironické.(12.1.2016)

Z téhle podívané zamrazí. Nechce se věřit, ale po bližším ohledání formou dodatečného slídění jsem došla k smutnému zjištění, že snad je to fakt pravda. Ne že by si člověk dělal o zlé půlce (?) v nás iluze. Podle Experimentera jsme hlavně manipulovatelné ovce, tupé ovce na povel schopné všeho, no mrkněte na to.(17.1.2017)

Zaujímavá forma a ešte zaujímavejší obsah. Na prstoch jednej ruky by som asi vedela spočítať, podobné životopisné filmy. Komplexné spracovanie života a hlavne výskumu Stanlyho Milgrama doplnené nevyhnutnými a podstatnými spoločenskými súvislosťami. Zatiaľ čo film o Milgramovi by som si však nikomu netrúfla odporúčať, (pretože si myslím, že je vďaka spôsobu spracovania určený, len pre veľmi obmedzenú cieľovú skupinu) dovolila by som si vrelo odporúčať jeho dielo vyučovať deti už na základnej škole. Myslím, že ľudstvu by veľmi prospelo pripustiť si o sebe isté pravdy a možno by sme sa konečne vymotali z toho začarovaného kruhu opakovania rovnakých chýb...(14.5.2016)

Námet perfektný, ale to prevedenie v podobe akéhosi hraného pseudo-dokumentu ma vôbec nezaujalo, keďže popri tom ústrednom vedeckom jadre tam bolo aj kopu zbytočnej omáčky. Oveľa viac by som určite ocenil, keby to bolo formátovo čisto dokumentaristické. Sociálno-psychologické experimenty dokážu byť naozaj nesmierne zaujímavé, a Milgramove sociálne experimenty nie sú žiadnou výnimkou. Darmo, väčšina ľudí sú proste ovce bez vlastnej vôle a rozhodovania. Nuž, aspoň teda väčšina z nás sme veľmi prispôsobivé tvory.(20.12.2015)

Mám pocit, že tento film má v sebe veľa zaujímavých momentov, no najmä vie dobre ťažiť z udalosti, o ktorej rozpráva. Peter Sarsgaard je skvelý ako Stanely Milgram a veľmi zaujímavo podáva historické udalosti, ktoré všetci dobre poznáme. Myslím si, že je to aj zaujímavý film na dnešnú dobu, keď ľuďia slepo nasledujú autority a nevedia urobiť slobodné rozhodnutie. Má aj zaujímavý spôsob podania. Pôsobí to ako dokument v kombinácii s obyčajným filmom a niečo také som ešte nevidel. Čo sa ale týka zelených stien, ktoré sa ani tvorcovia nenamáhali nejako zakryť ma občas skutočne vedeli vytáčať. Najmä ak sa ľudia tvária, že sa dívame na reálnu scénu. Pôsobí to potom ako video z youtube, a určite nechce nikto, aby jeho film tak vyzeral. Ale odhliadnuc od toho si myslím, že ide o zaujímavý počin. Rozhodnite sa na základne vlastných uvážení, no myslím si, že za pozornosť film stojí. Hodnotenie: B(8.1.2016)