The Story of Ferdinand

• Kanada

• Nový Zéland

Animovaný / Fantasy / Dobrodružný / Komedie / Rodinný

USA, 2017, 108 min

Sympatický animovaný film, který ovšem nijak nevyniká a nenabízí tak nadprůměrnou podívanou. Ferdinand je býk, který jak už tomu tak bývá vyčnívá. Nemá rád násilí, má rád květiny a odmítá bojovat o prestižní místo na španělských býčích zápasech. Shodou okolností se dostane do situace, kdy mu nic jiného nezbývá. Tedy nic objevného. Na druhou stranu, pár zajímavých charakterů tu máme, animák je to svižný a některé situace jsou velmi zajímavé. Bohužel nic, co by mě přesvědčilo, že Ferdinand je nadstandardní žánrová podívaná.(9.3.2018)

• sanpedrosan

Nechal jsem se nachytat trailerem i vysokým hodnocením tady (78% - prooooč proboha) a to byla veliká, veliká chyba... z ukázek si řeknete hezká animace, potenciál vtipných situací - obrovský nařachaný býk co je v podstatě mírumilovný kytičkový dobrák co se nechce "prát" vs přátelství s malou holčičkou vs farma vs aréna. No, ale zbyla hlavně jen nuda na farmě. Sice se děj (jednou,dvakrát!?) na chvíli přesune jinam, aby se tam (na farmu bohužel) zase vrátil. Jedním slovem – je to strašná NUDÁÁÁÁÁÁ. Fakt, nekecám, nudily se u toho i malé neteře, a to je vážně co říct. U animáku se zvířátky! Tohle „zvěrstvo“ se tááááááááááááááhne 1h48min, naplněno...nudou (takže se zdá ještě delší). Když připočtete zpoždění začátku v kině, hrůzu reklam a ukázek před filmem v délce 25-30min, máte tu totálně vražedné dvě hodiny pro děti. Vyplněno převážně nevtipným a otravným plkáním rádobyvtipných vedlejších postaviček v čele s WTF divnou vyžilou kozou, která byla vhozena k hlavnímu hrdinovi (v tu chvíli rozzuřenému namakanému býkovi), aby hlavního hrdinu jako nějak zklidnila. Ufff – když koza působí animačně i dabingem jako stará protřelá „pracující žena“ z ulice, tak jsem vyjeveně a s lehkou hrůzou čekal, jak bude takové "zklidňování" vypadat. Nakonec (bohužel/bohudík) stejně nudně, nezáživně a přiblble, jako ve svém dalším vystupování, neb ke všemu divákovu neštěstí z ničeho nic prohlásí, že bude býkovou kamarádkou a hlavně jeho „kaučem“. Néééééé...cooo....prooooč... Ehmmm, no popojedem k dalším hrůzám. Další nudní jsou ve filmu ježečci - si říkáte na tom se určitě nedá nic zkazit, ti musí být lostomilíííí, ťuťuuuu – hmm, tak ne, opravdu nejsou. Zase jen nuda a trapnost. A vrcholem podivné neschopnosti a úchylnosti tvůrců v rámci postav je nápad dát tam jakože s německým přízvukem mluvící (vtipné?proč??) asi jako metrosexuálněneboco vystajlované bělouše, kteří tam cosi přitepleně melou ve vedlejší ohradě, prudí, a pak si dají naprosto příšerný taneční souboj koně vs bejci s hlavní grupou bejků. A vy si budete říkat, co scénárista musel u tohodle zobat a hulit za matroš. Neskutečné. Opravdu jsem na scény s koňmi koukal s otevřenými ústy, a to už jsem přes svou (alespoň věkovou) dospělost viděl opravdu lecos a plejádu nejrůznějších animáků. Za celou dobu filmu jsme se v téměř prázdném sále zasmáli snad 2x a upřímně přeji všem, ať sály prázdné zůstanou. Nebavili se bohužel ani děti, což je samozřejmě to nejsmutnější u takového druhu filmu. Hvězdu za pěknou animaci, dal bych druhou třeba alespoň za fialového králíčka a jeho oživování - ojediněle vtipná scéna, ale na to je ho tam bohužel moc málo, škoda. Takže jo, je to špatný film, nechoďte na to, raději vemte děti k oknu a koukejte, jak venku poletuje sníh, svítí sluníčko nebo třeba jak kolem projíždějí auta – bude to zábavnější a užijete si spolu hezčí chvilky, než tohle v kině. ------- P.S. Jo a 3D – opět a zase naprostá zbytečnost, nevyužité, nikam to neposunulo a nic dobrého nepřineslo, jen je to zase víc mázlé v pohyblivých pasážích a náročnější (únavnější) na koukání. No a nakonec alespoň díky, že tentokrát v Galaxii příšerně neřval zvuk a dalo se to vydržet (po téhle stránce). P.S.S. Ačkoliv je to samý býk, tento film nemá koule - doslova... žádné. A mělo se to jmenovat Nuda na farmě...(29.12.2017)

Nemohu říct, že bych BlueSky nějak miloval. Slabší filmy střídají s lepšími. Třeba Dobu ledovou nemusím a Hortona už vůbec ne, ale Rio a Roboti jsou úžasní. A u Ferdinanda opět vykouzlili průměrný animovaný film, který sice neurazí, ale stačí vidět jednou. Opět jsem před koncem roku shlédl pár animáků, ale prostě kvalita poslední dobou uvadá. I když mnohé znám už roky a s odstupem času už mi přijdou stále více a více dětské. Ale některé legendy trvají. Nicméně Ferdu mezi ně určitě řadit nebudu. Trailer mne sice navnadil a myslel jsem si, že to bude prima komedie, ale nakonec scénky mezi býky, nebo mezi býky a herkami, nebo dokonce to taneční duo, mi spíš přišlo trapný. Dokonce ani ježci mi nepřišli jako žádné terno. Nemohu ani říct, že by mi přišla úžasná zápletka, kdy býk, který celou dobu od malička nechce bojovat, se nakonec dostane do arény s toreadorem a jen utíká nebo sedí. Snad i těm nejmenším (i když mnohdy nevěděli, na co je vlastně rodiče do kina vzali a na co koukají) došlo, že prostě hlavní hrdina nezemře, je to pohádka. Takže asi bylo jasné, co se stane, a že se Ferda vrátí ke své milované dívence. Dávám za 3. A opravdu nevím, zda na další animák do kina půjdu, protože kromě filmu v Hlavě je to většinou jen a jen trápení.(29.12.2017)

Viděli jste někdy sluníčkařsky ekologický animák? Že ne tak to si pusťte Ferdinanda tady je to do očí bijící. Takže zde máme býka co není býk jelikož má rád květinky (zajímavé, že na konci po něm hážou mrtvé květiny a to mu nevadí) a místo bojů v aréně má všechny rád. Pak zde máme německé koně, kteří jediní se starají o humor jelikož více vtipných postav režisér nezvládl sehnat (čestná výjimka je ta koza, která se snaží, ale tam je to 70 procent trapnost 30 procent humor navíc pokud je roztomilá tak já jsem budoucí čínský prezident).V některých celcích se jedná o povedený animák (honička na té silnici i když tady se těžce vykrádá Hledá se Dory a ten taneční souboj s koni) ve většině se jedná o těžce průměrnou záležitost. Předchozí Saldanhovo Rio (druhý díl už ne) se mě líbilo více bohužel tento režisér šel od dob Doby Ledové do háje a místo na kvalitu jde na komerci, aby se zavděčil spíše malým děckám než ostatním. Animák roku ani omylem jak Coco tak i třeba taková Balerína je na vyšší úrovni. P.s. nevím v jakém časovém pásmu se to odehrává, ale zatímco ti býci stárnou tak ta holka a její otec nezastárne ani o rok nemluvě o tom, že ta její starost něj je pouze póza v průběhu filmu neudělá pro jeho záchranu absolutně nic tomu říkám láska.(2.3.2018)

Ferdinand je mile natočený animák, který sice hloubkou příběhu či dokonale vypiplanou animací nedosahuje kvalit filmů posledních let, viz Zootropolis, V hlavě či Vaiana, nicméně i tak mě dokázal vtáhnout na těch celých sto minut. Vedle oněch morálních poučení, která jsou pro animáky typická, se ve filmu našla nejedna nadmíru vtipná pasáž, u které jsem se zcela upřímně zasmál od srdce, zejména u scén s kozou Lupe, trojicí ježků a koňů. Nicméně i všudepřítomní býci a býčci mě dokázali rozesmát, ale i dojmout, když tvůrci začali hrát na vážnější notu. Zkrátka sympatická oddychovka, která obsahuje jak pořádnou dávku humor, tak i špetku napětí a zdravé množství didaktického materiálu.(7.1.2018)

• - Film je natočen podle knihy „The Story of Ferdinand“ od spistovatelů Munroa Leafa a Roberta Lawsona. (LuiCJ)

• - V scéne, kde si chlapec fotí svojho otca, si je možné na telefóne všimnúť znak orieška, čo je odkaz na film Doba ľadová (2002). (LuiCJ)

• - Vesnice, kde žijí Nina a Ferdinand, je Ronda na jihu Španělska. Tato vesnice je známá tím, že má nejstarší arénu na světě, postavenou v roce 1785. (BMW12)