The Last of Us - Season 1 (2023) (série)

Long Long Time (S01E03)

(epizoda)
  • USA Long Long Time
Z natáčení

V Billově táboře se objeví cizinec a z obou přeživších se stanou nesourodí spojenci. Joel a Ellie později požádají Billa o pomoc. (HBO Max)

Matte27

Epizoda, která pravděpodobně rozdělí hodně diváků a především fanoušků na dva tábory. Pro někoho kontroverzní odklon od předlohy, pro jiného úžasná ukázka odvahy tvůrců nejít na ruku hardcore fanouškům hry. Já osobně patřím do té druhé skupiny. Byť je pro mě předloha pomyslným vrcholem videoherní scenáristiky a za její dokonalost jsem byl vždy ochoten dát ruku do chřtánu cordycepsem zohaveného souseda, tady musím jen uznale smeknout nad neuvěřitelně citlivým rozšířením (nebo také velmi výraznou změnou) herního osudu jedné z vedlejších postav. To, co by nikdy nebylo možné odvyprávět v herním světě tady získává celou více než hodinovou epizodu a ždíme diváka po emoční stránce až na kost. Když tenhle seriál oznámili, modlil jsem se za doslovnou adaptaci hry. Získal jsem ale mnohem víc, než kdyby se tvůrci jen křečovitě drželi předlohy. Děkuju. ()

koty2201

Niekto by možno očakával, že ľudia ako ja alebo hociktorý iný fanúšik pôvodnej videohry bude pri tejto epizóde prskať a mračiť sa. Možno nadávať na tvorcov, že veď vy ste si takto zničili svoje pôvodné dielo a pošliapali svoju povesť a podobne. Lenže to tak z môjho pohľadu vôbec nie je. Áno, tu ide o zatiaľ najvýraznejší odklon od hernej série, ale ja som spokojný. Taktiež tu treba uviesť aj fakt, že bohužiaľ, ale Česko a Slovensko sú veľmi konzervatívne krajiny a preto bude táto epizóda homofóbnym ľudom dosť prekážať a možno si už ďalšie nepozrú (vidieť to na priemere hodnotení tu na ČSFD). Pre mňa ako chalana to tiež nebolo príjemné, ale dokážem to prekusnúť a nepovažujem to za nič, čo by sa malo kritizovať. Dávať toto za mínus mi príde dokonca až hlúpe. Treba si uvedomiť 2 veci. Prvá je tá, že byť homosexuál je úplne v poriadku a je to úplne normálna a prirodzená súčasť našej spoločnosti. Ľudia sa bohužiaľ musia naučiť tento fakt prijať a neodsudzovať ľudí za to, že sa tak narodili. Druhá vec je, že Bill má túto orientáciu aj v hre, čiže sa vlastne len držia predlohy. Základné charakteristiky Billa a Franka boli zachované a áno, sú to tí istí ľudia akí boli aj v hre. Len ich oproti predlohe postretol iný osud. Avšak vôbec mi to neprekáža a výsledok stretnutia Billa s Joelom a Ellie bol s rovnakým záverom. Podstata ostala rovnaká. A mne sa táto zmena veľmi páčila a musím oceniť tvorcov za toto rozhodnutie aj ako fanúšik hier. Nebáli sa, zariskovali a padlo to na úrodnú pôdu. Emočne to fungovalo oveľa lepšie ako v hre. Zatiaľ čo v hre bol Bill istým spôsobom vtipným paranoikom, tu sa išlo na smutnú notu. No a autorom sa podarilo úspešne túto emóciu odovzdať.  Na začiatku mi trochu prekážalo, že vlastne Joel oboznamuje Ellie s tým, ako to celé začalo. V tomto momente som si kládol otázku, že načo to Joel hovorí, keď to divák zistil v úvode predošlej epizódy. Čo už. Za to interakcia medzi nimi dvoma naberá na obrátkach a dokázali ma ich vzájomným podpichovaním preniesť spomienkami do hernej predlohy. Takže pomaličky si získavajú moje sympatie tak ako pred desiatimi rokmi. Dokonca sme tu konečne mali ukázaný taký ten klasický exploring ako ho poznáme aj z hry. Toto pomrknutie sa mi páčilo. Avšak dúfam, že sme stret s F.E.D.R.ou nezažili prvý a posledný krát len v prvej epizóde. Pretože v hre sme im čelili prakticky takmer na každom kroku. Uvidíme. A ešte mi chýba viac akcie, lebo síce mi nevadí takéto skôr konverzačné a dramatické spracovanie, ale ak by tam nemala byť žiadna akcia, je opačný extrém. Potom sa stráca tá atmosféra a celková uveriteľnosť tohto postapo sveta. Toľko k 3. epizóde. ()

Rayen1

Nejsem nasranej, ale popravdě jsem zklamanej. Bill byl drsňák s městem plnejch nástrah ala Sám doma, tady se to nějak změnilo na dojemnej románek jako z Prima LOVE (sralo by mě to i kdyby byl Frank ženská) a ta podstatná část ze hry s Billem (škola, která byla sakra drsná, hlavně hodina tělocviku) prostě chybí... Chtěli jsme akci s nakazenejma, dostali jsme romantiku. A asi nejsem jedinej, kdo musel Franka googlit, protože ve hře byl zminenej snad jen jednou větou (plus garáž, ale nespoiluju, kdo ví, ten ví)... Ale tak každej seriál má svoje slabý místo. Snad bylo jediný. ()

Kanalizato

Uplne zbytecna homo agitka, ktera by mela na pribeh hlavnich hrdinu uplne stejny vliv kdyby byla zkracena pouze na zaverecne precteni suicide note. ()

Gamekeeper77

Ty vole to ty buzny jako musí rvát fakt všude? Copak mi nestačilo protrpět poslední sérii AHS?! Tenhle seroš nebude pro mě. Dneska jsem si uvědomil, že jsem si doteď nepamatoval jména dvou hlavnich postav. Až tak jsou tu pro mě všichni nezajímavý a to včetně celýho děje. A proč na to teda furt čumím? Protože po prvním sračkovým díle přišel slušnej druhej a ted zas takovej propad! A taky me zajímá, z čeho že si tu všichni sedaj na prdel. Ve srovnání s hodně podobným Walking dead prostě absolutně nesrovnatelný! 30%. ()

rodik

Naserte tu LGBT tématiku opravdu všude, snad by mělo stačit, že Ellie je lesbička a v druhé sérii si to užijeme. Ale to nestačí, ještě tím zabijeme jeden celý díl v první sérii a rovnou se podíváme na pořádnou postelovku, jak si to tam kluci romanticky dávaj… ()

Chicony

Spoiler na tuto epizodu: Fascinující, ale vlastně ne nijak překvapivé, kolik homofobních komentářů se tady vynořilo. Snad si pisálci podobných komentářů uvědomují, že herní originál je 10 let starý a světe div se, Bill a Frank jsou i v předloze homosexuální pár. Že to seriálová adaptace respektuje a dává těmto postavám jednu epizodu jsem více než ochoten akceptovat. Zvláště, když je celá epizoda svou výstavbou zpracovaná velmi kvalitně a přináší této dvojici až poeticky romantický konec. Je samozřejmě škoda, že tím přicházíme o interakci Billa s Ellie a celkově více prostoru pro něj, ale tato variace měla od "odpadu" velmi daleko. ()

kaapaa

Rozporuplné. Velký odklon od hry samotné - není zde prakticky nic, co bylo ve hře - Ellie a Bill, scény ve škole atd. Škoda. Samotný vystavěný příběh Billa a Franka ok. Trhliny ve scénáři - protřelý Bill přece nevyleze při (jediné?) přestřelce v noci na ulici přímo před hlavně nájezdníků, wtf? Uvidíme, jak dál, za mě zatím seriál nesplnil očekávání, pořád ale věřím v potenciál tvůrců. ()

smatana.sk

Nie je to prvý prípad, kedy seriálová epizóda odsunie hlavné postavy do úzadia, zmení náladu a prekoná hĺbkou aj kvalitou samotný seriál. (Napríklad epizóda Five Little Pigs v Herculovi Poirotovi (S09E01), alebo epizóda Inner Ligth v Star Trek TNG.)  Spomínanú hĺbku na prvom mieste vytvára scenár. Najmenej trikrát dôjde k zásadnému príbehovému zvratu, ktorý narušuje zabehnuté klišé.  Vynikajúci je tiež casting. Nick Offerman (Bill) je typovo dokonalým predstaviteľom ultrapravicového, mizantropného preppera ("survivalistu"), ktorý nedôveruje ľuďom, nieto ešte štátu, a v podstate sa teší, že ľudstvo vyhynulo a jeho prepperské prípravy boli naplno využité. Offermana sme mohli v podobnej roli vidieť v sitcome "Parks and Recreation", kde stelesňoval libertariána, sabotujúceho prácu úradu. Na Youtube nájdete Offermanove videá s tesárskymi návodmi - prácu v dielni naozaj nemusel predstierať. Podobne Murray Bartlett (Frank) zahviezdil vo vynikajúcom seriáli White Lotus v tragikomickej roli čašníka - vyoutovaného gaya.  Long Long Time nie je nejaká bežná gay story, akých je súčasná produkcia plná. Prínosnejšia než pre tému gayov je pre tému prepperstva ("ako sa individuálne zabezpečiť pre prípad kolektívneho kolapsu"), kde ich v úvode naláka na obľúbené atribúty (perfektne zabezpečná domácnosť, taktické zručnosti Billa), ale veľmi rýchlo dozreje do etudy na tému podstatných vecí v živote. A Ellie s Joelom túto umeleckú maľbu len dokonale zarámcujú (čítanie Billovho listu, dialóg v aute, kazeta s hudbou). Skrátka, postapo žáner nie je odsúdený na to, že sa ťaží "zábava" s odstreľovania hláv zombíkov brokovnicou. Postapo kladie otázku, aký vplyv na základné hodnoty v našom živote má kolaps civilizačných štruktúr. V čase globálnej pandémie, energetickej krízy a vojny na Ukrajine veľmi aktuálny žáner. ()

adamix

Skrotená hora v postapokalyptickom svete alebo sakra dobrá a emóciami nabitá gay romanca, akú som naposledy videl pri Heathovi a Jakeovi. Tento seriál naberá touto side story úplne iné rozmery a je vidno, že všetky postavy sú dôležité a majú čo povedať, dokonca aj tie vedľajšie. Občas ide logika bokom ale to je jedno pretože nečakane sa ma to dotklo viac ako som čakal. Ale chápem aj negatívne reakcie, každá má svoje opodstatnenie ale tentoraz nebudem na tejto strane rieky. Za mňa spokojnosť. ()

Hawkey15

"Mind-blowing", alespoň pro fanouška předlohy, který čekal úplně jiný průběh. Byl jsem celkem zvědavý jak se s velice akční pasáží hry tvůrci poperou a i když to vzali za úplně jiný konec, a možná právě proto, tak jsem nad míru spokojený. Díky a jen tak dál. ()

kubas369

6/10. Upřímně se nedivím lidem, co téhle díl považuji za politickou agitku, protože to celé bohužel působí jako pěst na oko. Postava, která má ve hře jen málo prostoru a přesto je nezapometulná, dostává pro sebe skoro celou epizodu a já si říkám proč sakra né? Jenže na druhou stranu bych něco podobného čekal i u Tess a jejího vztahu s Joelem, protože je to záležitost, která je pro tento příběh daleko důležitější. Vlastně jsem nejvíc zklamaný, že tvůrci úplně vypustili tu záležitost s tou autobaterii, návštěvou školy a překvapením v tělocvičně, tahle část hry mě fakt bavila a mrzí mě to. Jinak jsem rád za vysvětlení začátku epidemie. Jo a střílet uprostřed osvětlené silnice bez krytu je fakt hovadina, kterou by člověk typu Billa, fakt nikdy neudělal a další hovadina je že ho postřelí ale nemá to žádný dopad, vůbec na nic, tak proč to tam je? ()

husandaaa

tato epizoda se prostě rozhodla jít svou vlastní cestou. je od video herní předlohy velmi vzdálená, což by někomu mohlo vadit. avšak já jsem to naprosto žrala. bill a frank jsou postavy, o kterých víme ve hře minimum. jsem ráda, že jim dali tvůrci seriálu prostor. jejich epizoda mě rozbrečela, a to jsem zrovna seděla v hromadné dopravě. jen teď tak trochu doufám, že další epizoda bude pořádná jízda! ()

Sady1993

Výborné. Polovina kritiků epizody vychází čistě z homofobie. Druhé půlce nesedla odbočka od hlavní dvojice, což respektuji. Za mě to ale byl perfektní a velmi emocionální příběh. ()

schluke

Kromě informace že nákaza se pravdepodobne roznesla z mouky, celkem zbytečná epizoda akorát připomínající walking dead... ()

TR4XY_CZ

Opět naprosto úžasná epizoda, která sice příliš neposouvá děj, ale je pořád skvěle napsaná, má velký vliv pro celkový příběh a Joela jako postavu, dokonce dokáže i emočně strhnout. 10/10 PS: Doufám, že těch gayů a lesb bude v seriálech jen a jen víc, abyste se z toho vy zkurvení ubulení homofóbové mohli psychicky zhroutit. Hehehe ()

chrustie

Naprostý odklon od původní dějové linky, jen aby si v HBO splnili své. Z devitidílné postapo minisérie, vesměs celý jeden díl věnovat téhle vyteplené červené knihovně, je pro mě mrhání stopáží. Hru sem si dal se seriálem znovu a zrovna dnes sem přesně v místě návštěvy Billa. Při sledování tohohle dílu, sem na to ale jen čuměl, co se to děje. Místní komenty ale právě naopak, přesně splnily moje očekávání 😂. Ty vaše urážky všech těch, kteří nejedou zrovna tu vaši vlnu, jsou k posrání 😂😂 (a krásně ty své útočné komentáře někteří dodatečně celé přepisují a ještě rozesíláte soukromé zprávy s nadávkami a urážkami... To je ta vaše duhová mentalita ). ()