The Last of Us

• USA The Last of Us
USA, (2023–2025), 16 h 7 min (Minutáž: 43–80 min)

Bella Ramsey, Pedro Pascal, Gabriel Luna, Merle Dandridge, Jeffrey Pierce, Nico Parker, Murray Bartlett, Con O'Neill, Anna Torv, Troy Baker, Storm Reid (více)

Série(2) / Epizody(18)

Dvacet let po zániku moderní civilizace je otrlý přeživší Joel najat, aby propašoval čtrnáctiletou Ellie z nebezpečné karanténní zóny. Oba se musí vydat na cestu napříč Spojenými státy a spoléhat jeden na druhého, aby přežili. (HBO Max)

Recenze uživatele koty2201 k tomuto seriálu (10)

The Last of Us (2023)

V hodnotení celého seriálu budem asi stručnejší, pretože všetko čo som chcel povedať, je v hodnoteniach jednotlivých epizód. Čiže vo výsledku nie je Last of Us zlá herná adaptácia. Je to skutočne jedna z tých najlepších aké som videl alebo o ktorých viem z dojmov ostatných. Na druhej strane nie je taká dokonalá aká sa mi zdala na začiatku po asi dvoch epizódach.  Pretože oproti hrám je tu dosť veľa zmien. Niektoré sú dosť podstatné, iné považujem za nedôlezité detaily a maličkosti. Problém je len v tom, že nie všetky zmeny seriálu prospeli. Už len z toho dôvodu, že v seriálovej podobe nevyznajú tak dobre ako v hre. Či už po stránke emócii alebo logiky chovania postáv v príbehu a tak ďalej. Na druhej strane tu máte zmeny, ktoré sú zase lepšie a páčili sa mi viac v porovnaní s predlohou. Hlavne pasáže, ktoré rozširujú a mierne menia známy lore z hry. Ale ako už som hovoril, nie všetko sa podarilo na 100%. Najväčší problém vidím aj v tom, že tvorcovia nesprávne vyvážili to, čo je v príbehu dôležité a čo nie. Niečomu alebo niekomu sa venovali až príliš dlho aj keď to nebolo potrebné a ďalším veciam až príliš krátko alebo ich vynechali úplne.  Najviac mi tu absentuje akcia, pretože tá utvára dosť odlišnú emóciu a atmosféru celej hry a tu v seriáli mi to veľmi chýbalo. Nehovorím, že mali Joel a Ellie čeliť nebezpečenstvu každú chvíľu, ale tieto pasáže skvelo dopĺňajú príbeh jednotlivých postáv a ich motivácie, aj charaktery. Ťažko je potom uveriteľné to nebezpečenstvo sveta, keď sa o ňom skôr len hovorí ako prežíva. Každopádne, dúfam že sa to do ďalších sérii zlepší. Okrem týchto nedostatkov je seriál vážne skvelý a najviac si ho užijú práve nehráči alebo diváci, ktorí nepoznajú predlohu. Emócie sú tu veľmi silné, postavy veľmi dobre napísané (až na tie malé výnimky, ktoré spomínam, že to nie vždy fungovalo), humor je tiež dobrý keď sa občas objaví. Hudba je senzačná, keďže ju zložil Gustavo Santaolalla, rovnako ako pre hru.  Zábery sú veľmi pekné, CGI pasáže sú tiež na veľmi vysokej úrovni vzhľadom na to, že ide o seriál. Rovnako aj prostredia sú dotiahnuté do detailov a tvorcovia si na nich dali veľmi záležať. Čiže technicky je to fakt dokonalé. Dúfam, že som nezabudol na nič a uvidíme aké budú ďalšie série. ()

Když se ztratíš v temnotě (2023) (S01E01)

Zhodnotenie prvej série seriálu napíšem až po premiére poslednej epizódy (logicky, keďže to nemôžem posúdiť na základe jednej epizódy). Ale na začiatok poviem, že som veľký fanúšik oboch videohier, ktoré v rámci série Last of Us doteraz vyšli. Dokonca môžem smelo tvrdiť, že tie hry patria k tomu najlepšiemu, čo som kedy v živote hral. Nie len graficky (kedy aj vizuálne a animáciami), ale aj pribehovo ide o must have hru a naozaj vynikajúci herný zážitok.  Už pôvodná hra vedela vo mne vyvolať silné emócie (pri jednej situácii z TLOU Part 2 som dokonca plakal ako dieťa asi 7 minút vkuse a 15 minút som to musel predýchavať kým som pokračoval. Áno, som veľmi citlivý človek). A samotná hra vedela vo mne vyvolať aj časté napätie a tvorcovia zvládli na jednotku aj súboje s nepriateľmi a akciu. Ale najviac to ťahal ten prirodzený a ľudsky silný príbeh, kedy si postavy zamilujete po pár minútach. A chcete vedieť, aký bude ich osud a kam ich cesta povedie. A prečo doteraz hovorím len o hre? Pretože toto je najlepšia seriálová adaptácia hry akú som mal doteraz možnosť vidieť. A je skvelé, že sa to naozaj veľmi drží svojej predlohy. Áno, nákaza sa šíri trochu odlišne na rozdiel od hry. Pre mňa to je však nepodstatný detail a takýchto prkotín je tam viac. Inak to vo mne vyvoláva rovnaké pocity ako pôvodná hra a ako fanúšik som veľmi spokojný. Toľko dočasne k prvej epizóde. Keď bude vonku celá prvá séria, tak sem napíšem zhodnotenie celej prvej série aj s konkrétnymi bodmi. ()

Nakažení (2023) (S01E02)

Začiatok epizódy bol trochu zbytočný, ale len pre toho, kto aktuálne nesleduje teórie divákov. Avšak ja ich sledujem a preto mi prišiel tento pay-off dobrý a vieme, že fanúšikovia mali o pôvode nákazy pravdu. Pre mňa je to dobré zistenie, pretože v hre ten pôvod až tak konkretizovaný nie je. Trošku mi tu chýbalo viac toho prehľadávania budov kvôli zásobám, ale to je len taká drobnosť. Na toto majú do budúcna dosť priestoru. Páči sa mi, že sem napriek situácii pridali aj štipku humoru. Ale tie scenérie a prostredie je zvládnuté bravúrne a opäť tu boli scény akoby vystrihnuté z hry so živými hercami. Tých pomrknutí na hráčov tu máte plno. Dozvedáme sa viac o fungovaní tohto postapo sveta a Joel, Tess a Ellie pokračujú na miesto určenia.  Začína sa tu trochu prejavovať vzájomná chémia medzi Joelom a Ellie, tak ako to poznáme z predlohy. Hľadajú si k sebe cestu. A musím povedať, že záver na mňa zapôsobil emočne silnejšie ako keď som to hral. Máte tu aj pay-off momenty v rámci tejto epizódy ako takej a aj z predošlej časti a tvorcovia vedeli čo, ako a kedy majú divákovi naservírovať. Prvé stretnutie s nakazenými, konkrétne s clickermi, ktorý vás nevidia, ale len počujú a orientujú sa cez echolokáciu, bolo fantastické. Bolo to oveľa desivejšie a napínavejšie ako v samotnej hre. A tie zvuky a ich pohyb, no krása. Ako keby som sa vrátil do roku 2013 k mojej starej dobrej PS3. Neviem sa dočkať ďalšej časti. ()

Long Long Time (2023) (S01E03)

Niekto by možno očakával, že ľudia ako ja alebo hociktorý iný fanúšik pôvodnej videohry bude pri tejto epizóde prskať a mračiť sa. Možno nadávať na tvorcov, že veď vy ste si takto zničili svoje pôvodné dielo a pošliapali svoju povesť a podobne. Lenže to tak z môjho pohľadu vôbec nie je. Áno, tu ide o zatiaľ najvýraznejší odklon od hernej série, ale ja som spokojný. Taktiež tu treba uviesť aj fakt, že bohužiaľ, ale Česko a Slovensko sú veľmi konzervatívne krajiny a preto bude táto epizóda homofóbnym ľudom dosť prekážať a možno si už ďalšie nepozrú (vidieť to na priemere hodnotení tu na ČSFD). Pre mňa ako chalana to tiež nebolo príjemné, ale dokážem to prekusnúť a nepovažujem to za nič, čo by sa malo kritizovať. Dávať toto za mínus mi príde dokonca až hlúpe. Treba si uvedomiť 2 veci. Prvá je tá, že byť homosexuál je úplne v poriadku a je to úplne normálna a prirodzená súčasť našej spoločnosti. Ľudia sa bohužiaľ musia naučiť tento fakt prijať a neodsudzovať ľudí za to, že sa tak narodili. Druhá vec je, že Bill má túto orientáciu aj v hre, čiže sa vlastne len držia predlohy. Základné charakteristiky Billa a Franka boli zachované a áno, sú to tí istí ľudia akí boli aj v hre. Len ich oproti predlohe postretol iný osud. Avšak vôbec mi to neprekáža a výsledok stretnutia Billa s Joelom a Ellie bol s rovnakým záverom. Podstata ostala rovnaká. A mne sa táto zmena veľmi páčila a musím oceniť tvorcov za toto rozhodnutie aj ako fanúšik hier. Nebáli sa, zariskovali a padlo to na úrodnú pôdu. Emočne to fungovalo oveľa lepšie ako v hre. Zatiaľ čo v hre bol Bill istým spôsobom vtipným paranoikom, tu sa išlo na smutnú notu. No a autorom sa podarilo úspešne túto emóciu odovzdať.  Na začiatku mi trochu prekážalo, že vlastne Joel oboznamuje Ellie s tým, ako to celé začalo. V tomto momente som si kládol otázku, že načo to Joel hovorí, keď to divák zistil v úvode predošlej epizódy. Čo už. Za to interakcia medzi nimi dvoma naberá na obrátkach a dokázali ma ich vzájomným podpichovaním preniesť spomienkami do hernej predlohy. Takže pomaličky si získavajú moje sympatie tak ako pred desiatimi rokmi. Dokonca sme tu konečne mali ukázaný taký ten klasický exploring ako ho poznáme aj z hry. Toto pomrknutie sa mi páčilo. Avšak dúfam, že sme stret s F.E.D.R.ou nezažili prvý a posledný krát len v prvej epizóde. Pretože v hre sme im čelili prakticky takmer na každom kroku. Uvidíme. A ešte mi chýba viac akcie, lebo síce mi nevadí takéto skôr konverzačné a dramatické spracovanie, ale ak by tam nemala byť žiadna akcia, je opačný extrém. Potom sa stráca tá atmosféra a celková uveriteľnosť tohto postapo sveta. Toľko k 3. epizóde. ()

Drž mě za ruku (2023) (S01E04)

Konečne sa povenovali v tejto epizóde vzťahom medzi hlavnými hrdinmi dosť výrazne oproti predošlým častiam. Takže tentokrát pohodová epizóda o Joelovi, Ellie a ich vzájomnom spoznávaní sa. Opäť majú k sebe bližšie a sú k sebe aj častejšie úprimní. A konečne aspoň jedna akčná pasáž. Len stále je to na môj vkus málo. Ja nehovorím, že keby sa tam stále strieľali, tak je to veľmi záživné. Tu je toho však až príliš málo a berie to na uveriteľnosti toho sveta. Vedel by som si predstaviť aj nejakú ďalšiu stealth pasáž proti ľudom alebo nakazeným. Hlavná záporná postava, ktorá zapečie hlavným hrdinom v ďalšej epizóde (najpravdepodobnejšie) zatiaľ pôsobí veľmi genericky a nudne. Uvidíme ako si s ňou poradia neskôr. A vizuál je rovnako dychberúci ako už od začiatku seriálu. Tam sa fakt nedá vytknúť prakticky nič. ()

Vydržet a přežít (2023) (S01E05)

Ja neverím vlastným očiam. Konečne poriadna epizóda a taká ako som si predstavoval celý seriál. Toto je ten pravý Last of Us tak typický z hier. Keby natočili každú epizódu takto, tak nemám seriálu čo vytknúť a som maximálne spokojný ako fanúšik predlohy.  Pretože tu máte všetko, čo by v Last of Us malo byť. Šialenci, ktorí sa vzopreli FEDRE a nažívajú počas apokalypsy po svojom. A pritom sú vlastne ešte horší a viac zvrátení ako samotná FEDRA. Všetky problémy a nezhody riešia po starom - oko za oko, zub za zub. O to sú nebezpečnejší a naháňajú strach. Potom tu máte dojemný príbeh dvoch mladých ľudí s nešťastným osudom, ktorí boli bohužiaľ v nesprávnom čase na nesprávnom mieste. Síce mali srdce na správnom mieste, v časoch apokalypsy sa to nevypláca a hlúpa karma ti to vráti. Záver je bezútešný ako tento celý postapo svet. Táto epizóda je jedna veľká silná emočná jazda, kde strach strieda smiech a ten strieda smútok. Dej príjemne odsypáva a ani na chvíľu sa nenudíte a má to skvelé tempo. Kľudné pasáže, kde sa zoznamujeme s postavami na oboch stranách konfliktu a zdieľajú svoj životný príbeh, striedajú akčné pasáže kde sa napätie dá krájať. Záverečných asi 15 až 20 minút som prekypoval blahom. Najprv tu máme veľkolepý boj medzi povstalcami a nakazenými, kde sa nám predstaví aj štvrté štádium nákazy (ktoré prichádza po cca 10 rokoch od nakazenia), takzvaný bloater (áno ten veľký z traileru, nie je to spoiler). Nastane obrovská panika a boj o holý život a behal mi z toho až mráz po chrbte. Takto creepy neboli ani zombie vo Walking Dead a hlavne scéna kde Ellie uteká z auta (nebudem prezrádzať prečo). To bolo extrémne creepy a nechutné a asi aj preto dychberúce a asi najlepší moment epizódy.  No a ten úplný záver… bolo mi z toto smutno a ťažko ako aj prvýkrát počas hrania hry. Aj toto na mňa v seriáli fungovalo výraznejšie ako v prípade hernej predlohy. Neviem sa dočkať ďalšej epizódy a veľmi sa na ňu teším. ()

Rodina (2023) (S01E06)

V tejto epizóde ako prakticky v každej, tiež došlo k výrazným zmenám oproti hrám. Ale opäť sa musím opakovať. Jednoducho odstránili väčšinu akčných pasáží z hry, kde Ellie a Joel zabíjajú či už nakazených alebo “zlých ľudí” ako to hovorí aj Ellie. Namiesto toho sa radšej seriál sústredí na budovanie vzťahov medzi postavami a aj tu má ústredná dvojica k sebe ešte bližšie. Lenže to nie je chyba, pretože práve kvôli tomuto to môže v seriálovej podobe tak dobre fungovať. Zdĺhavé likvidovanie záplavy nepriateľov by sa rýchlo zunovalo. Ešte sú tu určite rasové zmeny, ale kritiku takejto veci radšej prenechám rasistom a tým, ktorí majú problém prekusnúť fakt, že seriál nie je 1:1 v súlade s hrou. Dôkazom dobrého rozhodnutia zredukovať akciu je aj to, že u Joela sa začína meniť vzťah k jeho “tovaru”, ktorý pašuje cez celé USA k Svetluškám. Začína mu totiž na nej záležať a bojí sa, že už je starý a nevedel by ju ochrániť rovnako ako Sáru. Bojí sa, že stratí aj ju. A toto je veľmi silne akcentované počas celej epizódy. Tento prerod vzťahu na akéhosi otca a dcéru sa mi veľmi páči.  A paradoxne je tu pár odkazov na postavy a miesto z druhej videohry. Narážam tým na mesto Jackson, ktoré je uzavretou komunitou, kde spoločnosť už ako tak normálne funguje. Aj ked nie úplne tak, ako pred apokalypsou. Tu sa Joel konečne stretáva s bratom Tommym a jeho ženou Mariou a zisťujeme prečo sa tak dlho neozval. A ešte tu stretneme pravdepodobne jednu podstatnú postavu z druhého dielu videohry. Nehovoriac o tom, že je aktuálne zima a všadeprítomný sneh evokuje úvod Last of Us Part II. Po tom, čo sa stihne Joel s Tommym pohádať a znovu nájsť aj porozumenie, sa vydávame za Svetluškami na univerzitu. A to čo sa stalo na mňa zapôsobilo paradoxne opäť silnejšie v seriálovej podobe ako v predlohe. Áno, priznávam že táto recenzia je skôr synopsia tejto epizódy, ale naozaj nemám prakticky čo vytknúť. Len tú klasiku. Že je tam málo akcie a emócie mohli fungovať aj silnejšie. Hudba, vizuál prostredia, kostýmy… všetko tip top ako sme už zvyknutí. A aj trošku humoru, ako vždy. Herci podávajú štandardné výkony. Jediní, ktorí tu vytŕčajú nad ostatnými je ústredná dvojka a hlavne Pedro Pascal si ušiel bomby. ()

Napospas (2023) (S01E07)

Takže toto je tá epizóda, kde bolo spracované príbehové DLC Left Behind. Nižšie hodnotenie z jedného dôvodu chápem, ale z toho druhého už ani veľmi nie. Áno, dozvedeli sme sa, prečo Ellie na Joelovi tak veľmi záleží a tento fakt vystihli veľmi dobre. Ďalšia epizóda, ktorá bola pre mňa dojímavá. Tu sa po dlhej dobe akcia logicky nehodila, len je škoda, že nie je ani tam, kde ostať mohla. A tu sa dostávam k tomu prvému dôvodu - homofóbi sa na hodnotení vybláznili ako prví. Úprimne? Štve ma to. Keď sa vám to nepáči (áno, je to tak aj v predlohe), tak ten seriál predsa nepozerajte vôbec. Nevidím zmysel v nízkom hodnotení len preto, že sa nedokážete preniesť cez fakty, ktoré boli dané tvorcami. Čo to má spoločné s kvalitou epizódy? Vôbec nič. Ten seriál nemôže za to, že ste unikátne snežné vločky. A ešte niečo - druhú sériu nepozerajte. Tú budete priam nenávidieť kvôli “LGBTI propagande”. Druhý dôvod kritiky je údajne to, že je to vraj veľmi nudné. Ja neviem, ale to DLC je prakticky na vlas rovnaké a čo ste čakali po 6 epizódach? Ten seriál bol v takomto štýle aj doteraz. To vás začalo nudiť až teraz? Nevadí. Ja som sa rozhodne nenudil, pretože epizóda splnila presne moje očakávania. Je možno škoda, že si skladbu Take On Me vyčerpali práve v tejto epizóde a nenechali si ju možno až do druhej série, kde ju Ellie spievala. Koniec koncov, kazetu s piesňami kapely A-ha sme videli u Ellie na nočnom stolíku ako taký easter egg pre hráčov. Takže keď to zhrniem, tak som bol opäť veľmi spokojný aj s touto epizódou. Pretože inak by som sa opäť opakoval v tom, čo som už v hodnotení predošlých epizódach písal. ()

V časech nouze (2023) (S01E08)

Úprimne, ja som hral Last of Us pred 10 rokmi, takže som na Davida aj zabudol. Ale už som si ho vďaka tejto epizóde dobre pripomenul. S prihliadnutím k tomu, že nás čaká už len 1 epizóda do konca, tak už viem prečo hovoria novinári, ktorí seriál videli, o rýchlom konci. Pretože v tejto pasáži by to chcelo ešte 2 epizódy do konca. V celom seriáli je škoda, že sa niečomu venujú príliš krátko alebo to tu vôbec nie je. Jednak nejaké dôležité pamätné situácie z príbehu alebo tá dokola opakovaná zmienka o akcii. Keby je viac takýchto napínavých a akčných sekvencií v celom seriáli, tak je to hneď lepšie. Svet, ktorý je údajne podľa slov postáv nebezpečný, ale reálne sa dokopy nič nebezpečné pre Ellie a Joela nedeje, len zbytočne kradnú uveriteľnosť týchto tvrdení.  A tu je trochu problém aj so samotným Davidom. Pretože ten sa vás svojim konaním v hre, kedy Ellie zachraňoval pred clickermi snažil presvedčiť, že je skutočne mierumilovný človek. Tu to len Ellie povie a to je všetko. A Joel bol svedkom šialenstva na konci tejto epizódy, lenže v seriáli je vonku a videl Ellie až keď bolo po všetkom. Takto to nevyznelo tak silno ako v hre. Takže keď to tak zhrniem, tak nehovorím, že seriál nejak veľmi klesol na kvalite. To nie. Stále je to výborne natočený seriál. Len bohužiaľ, fanúšika hry ako mňa, štvú niektoré hlúpe zmeny a rozhodnutia tvorcov. Niektoré momenty mohli oproti hre nechať tak alebo zlepšiť. Avšak im sa podarilo aj zopár zaujímavých pasáží vynechať a iné zase zhoršiť. Škoda. ()

Hledej světlo (2023) (S01E09)

Nakoniec to nie je tak veľmi rýchle ukončenie o akom sa hovorilo z prvých recenzii novinárov, ktorí mali možnosť vidieť seriál skôr. Aj keď určite sa skracovalo, pretože podľa mňa záver hry po Davidovi nebol až takto krátky. Možno si to len nepamätám.    Teraz budem trochu spoilerovať, takže ďalej čítajte len na vlastné riziko.   Každopádne som rád, že sme sa dozvedeli trochu viac o tom, prečo je vlastne Ellie imúnna. Aj keď to, čo povedal Joel svojej Ellie na záver, o tej imunite, nie je úplne pravda. Ellie je skutočne jediná a vďaka nej sa mohol nájsť liek pre nakazených, respektíve pre preživších. Ale nefungovalo to emočne tak silno, ako keď som to hral. Možno práve preto, že som už ten koniec poznal. Napriek tomu to bolo veľmi pekné finále a teším sa na ďalšie série. A páčilo sa mi, že aspoň tento záver bol spracovaný po stránke akcie a spôsobu adaptácie tak, ako som si predstavoval celý seriál. Keby to je takto celé, že máte aj akciu, aj dojímavé scény, aj rozvoj vzťahov a charakterov postáv, aj humor a typickú atmosféru hry… bolo by to o niečo lepšie. ()

Vrátí se Johnny Depp jako Jack Sparrow?

Vrátí se Johnny Depp jako Jack Sparrow?

06.03.2024

30.12.2023

Sebastian Stan bude Donald Trump

Sebastian Stan bude Donald Trump

30.11.2023

Nominant ceny Emmy a Zlatého glóbu Sebastian Stan si po svém výkonu v roli Tommyho Lee z chválené série Pam & Tommy zahraje další excentrickou postavu, známou mimo jiné pro své na veřejnost… (více)