Číslo 5 žije

Short Circuit

Číslo 5 žije

Komedie / Rodinný / Romantický / Sci-Fi

USA, 1986, 95 min

Neskutočná srdcovočka. Musím dať za štyri, a dokonca ma šklbe dať tomu aj za päť. Keby som to videl poprvýkrát teraz, tak by to bolo asi za dva, ale 'Johnny Pětka' vás naozaj dostane. Je tak milý a zlatučký. Dokonca sa celkom nenásilne popri tom celom dobrodružstve vyvíja aj romantický vzťah, že si to ani neuvedomujete. Btw, v domnienke že 'Johnny' naozaj vyskočil z toho karavanu, som skoro plačom vytopil susedov. 85%.(10.3.2006)

Výborná rodinná komedie z dob, kdy tohle žánrové zařazení ještě neznamenalo nezbytně nadávku. Původní záměr byl trochu se přiživit na úspěchu tehdy skoro čerstvého Cameronova "Terminátora", jenže z komerčních důvodů scénář nakonec prošel razantním očistcem a s prvotní ideou už nemá hotový film nic společného. Dodnes mám "pětku" moc rád, je to typická záležitost 80-tých let s do jisté míry originálním námětem, skvělou atmosférou a hlavně vtipem. Nenudí, skvěle pobaví a zůstane v paměti na hodně dlouho. Potenciálně slabší scény a vtipy spolehlivě likviduje fantastický český dabing, který tenhle film katapultuje vysoko nad spoustu ambicióznějších projektů.(1.5.2007)

ČÍSLO 5 ŽIJE je nostalgická klasika – a nie príliš dobrý film. Keby som mal menovať najlepšie rodinné americké komédie 80.rokov, bolo by v tomto zozname zastúpených nemálo názorov... tento však nie. Herecké výkony sú ešte v rámci možností kúzelné a ani absencia výrazného rozpočtu príliš neprekáža, ale scenár je slabý i na toto zábavné desaťročie; v podstate sa jedná o E.T. – MIMOZEMŠŤANA (resp. STARMANA), len mimozemšťana nahradil kovový hovoriaci šrot s teplým srdiečkom, veľkou dušou a pochybným zmyslom pre humor.(25.12.2004)

Klasické parádní osmdesátky, kde se hýřilo nápady a úžasnými (!reálnými!) efekty. Číslo 5 žije sice nemá nijak převratný scénář, ale i po více než třiceti letech má divákům co nabídnout. Být mi dvanáct let, tak by pátá hvězdička byla povinností, ale dnes už se na to dívám střízlivěji. Což ovšem neznamená, že by byl film o moc horší. 85%(26.2.2017)

Kdysi dávno jsem ten film miloval, v kině jsem na něm byl pečenej vařenej. Zbožňoval jsem zkomolený hlášky Fishera Stevense, a bezprostřednost Johnyho Pětky. Je to důležitý kus mého dětství. Bohužel zub času si zahlodal, a Číslo 5 už mě tolik nesebral jako kdysi, v krásných časech dospívání. Nádhernej příklad vynikajících kvalit klasického českého dabingu. Kdeže ty časy jsou...(11.9.2017)

• - Ben má jiné příjmení než v druhém díle. (mi-ib)

• - Gangsterka s Georgem Raftem, na kterou se Číslo 5 dívá a pak ji napodobuje s Raftovým slavným převracením mince, je Zjizvená tvář z roku 1932. (mi-ib)

• - Existuje istá paralela medzi filmami Číslo 5 žije a Pulp Fiction (1994) a to pri scénke prevozu Johnnyho Päťky späť do Novy. Vtedy Američan, čo strávil istý čas v Európe, vysvetľuje spolujazdcovi kultúrne rozdiely, ktoré tam spozoroval. Podobný rozhovor viedli v kultových Historkách z podsvetia John Travolta a Samuel L. Jackson o 8 rokov neskôr. (mijec)