Číslo 5 žije

Short Circuit

Číslo 5 žije

Komedie / Rodinný / Romantický / Sci-Fi

USA, 1986, 95 min

Z nostalgie nemůžu jinak. Sakra, já vím že už mě to dnes tolik nebavilo, přišlo mi to infantilní, dětinské. Ale jak já ten film jako malý miloval. Viděl jsem to snad stokrát, nevynechal jsem žádné vysílání v TV. Kouzelný robůtek (kdepak se asi inspirovali tvůrci Wall-E ??) trhlá hlavní trojice a některé nezapomenutlné scény a hlášky (rozmontovat, číslo 5 být živé). To nejde nedat něčemu takovému pět.(27.3.2009)

Podle mě jedna z nejlepších scifi komedií osmdesátých let. Se zajímavým příběhem a příjemnými herci. Taky spousta kultovních hlášek (tehdy ještě zábavné a ne jen trapné), hlavně od Bena Jahvriho příklad: Promiň, naposledy jsem řídil před pěti lety. Já bych řek deseti. Nebo: Víš co mají rádi řidiči obvykle večer? Ne, co? Světla! Nebo: Achój, co je k fečéři? Nebo: A odkud ty vlastně Bene pocházíš? Já? Z Pittsburgu. A tvoji rodiče? Z Philadelfie. Nebo i Ally Sheedy má pár dobrých trefů: Haló? Ráda bych mluvila s vaším hlavním válečným štváčem. Nebo: Tak si dál můžete leštit své nukleární hlavice. Prostě skvělá komedie, jaké se dnes už skoro netočí. Ale naštěstí se točily dřív, takže nemusíme být tak strašlivě smutní a těšit se, že semtam něco ještě objevíme, co jsme ještě neviděli. A upřímně, i kdyby to byla kopie ET (což si nemyslím, jen to tu všichni opakují), tak se vsadím, že tahle se líbí mnohem víc lidem, protože kdyby ET dávali tak často, jako tohle, už před deseti lety by ho vypakovali rychle domů.(29.12.2005)

• eagle-eye

Všimněte si, kam se většina aktéru z tohoto filmu nastěhovala, pro mě do kvlitativně a zábavě hodně pokulhávající Policejní akademie. Ani tento snímek ve mě nevyvolal vlnu nadšení při svém uvedení, nicméně jako školou povinnému se mi to celkem líbilo, s odstupem času s každým shlédnutímm méně a méně... Bohužel!!!(3.12.2006)

Pravdu povediac myslel som si, že Číslo 5 sa vyhne kritickejšiemu pohľadu po 30 rokoch. Považujem ho naďalej za sympatický, vtipný rodinný film, ktorý možno pobaví aj súčasných divákov, ale určite pri premiérovom zhliadnutí nebudú mať taký dobrý pocit, aký som mal vtedy ja a moji rovesníci. Tri hviezdičky sú už definitívnym a myslím si, že aj dostatočným ocenením jeho kvalít.(11.6.2016)

E.T. ma minul a namiesto neho si ma v detstve ziskal Johny pětka a Číslo 5 žije som v kine videl niekolkokrat. Na zaciatok vyzdvihnem genialny kinodabing, ktory nastastie dodnes nepredabovali. Dodnes som nemal chut vidiet film v originale. Pribeh o roztomilom robotovi, ktory ozije a spriateli sa s nadhernou Ally Sheedy. K tomu tu je najväcsi sympatak 80tych rokov Steve Guttenberg u ktoreho nikdy nevadilo, ze nevie hrat a iba struha jeden rostacky usmev za druhym. Zdrojom zabavy je aj Fisher Stevens ako Indicky vedec s jeho zabavnym prejavom. No a nakoniec spomeniem este G. W. Baileyho, ktory si tu strihol este otravnejsieho zaporaka ako v Policajnych akademiach. Technicka stranka vyzera aj po rokoch dokonale. Aby nie, ked robot je realny dialkovo ovladany model. Film ma cely cas taku prijemnu detsku atmosferu, ale neznizi sa k priblblemu detinskemu humoru. Aj po rokoch ma to stale bavi a film som si perfektne uzil. 10/10.(5.11.2016)

• - Gangsterka s Georgem Raftem, na kterou se Číslo 5 dívá a pak ji napodobuje s Raftovým slavným převracením mince, je Zjizvená tvář z roku 1932. (mi-ib)

• - Ben má jiné příjmení než v druhém díle. (mi-ib)

• - Ve scéně, kdy Stephanie najde Čislo 5 ve své dodávce, můžete krátce vidět její adresu na schránce. Na ní je napsáno "S. Speck, 3901 Misty Pines Ave". (mi-ib)