Číslo 5 žije

Short Circuit

Číslo 5 žije

Komedie / Rodinný / Romantický / Sci-Fi

USA, 1986, 95 min

Kdoví po jak dlouhé době jsem se vrátil k snímku o pásovém E.T., co si místo prstu svítí laserovým dělem a touhu po mezigalaktických hovorech nahrazuje sběrem informací. Ano, je to neskonale naivní, robot s infantilní mluvou křičí po zásahu kulkou „Au!“ a Mahoney v roli nesmělého vědátora působí rozpačitě, nicméně jeho krišna asistent chrlící hlášky jak na běžícím špásu a takové to bezelstné vyznění typické pro rodinné filmy z 80.let mi nedovolí napsat, že to kouzlo jednosuše zmizelo..(12.6.2015)

E.T. ma minul a namiesto neho si ma v detstve ziskal Johny pětka a Číslo 5 žije som v kine videl niekolkokrat. Na zaciatok vyzdvihnem genialny kinodabing, ktory nastastie dodnes nepredabovali. Dodnes som nemal chut vidiet film v originale. Pribeh o roztomilom robotovi, ktory ozije a spriateli sa s nadhernou Ally Sheedy. K tomu tu je najväcsi sympatak 80tych rokov Steve Guttenberg u ktoreho nikdy nevadilo, ze nevie hrat a iba struha jeden rostacky usmev za druhym. Zdrojom zabavy je aj Fisher Stevens ako Indicky vedec s jeho zabavnym prejavom. No a nakoniec spomeniem este G. W. Baileyho, ktory si tu strihol este otravnejsieho zaporaka ako v Policajnych akademiach. Technicka stranka vyzera aj po rokoch dokonale. Aby nie, ked robot je realny dialkovo ovladany model. Film ma cely cas taku prijemnu detsku atmosferu, ale neznizi sa k priblblemu detinskemu humoru. Aj po rokoch ma to stale bavi a film som si perfektne uzil. 10/10.(5.11.2016)

Výborná rodinná komedie z dob, kdy tohle žánrové zařazení ještě neznamenalo nezbytně nadávku. Původní záměr byl trochu se přiživit na úspěchu tehdy skoro čerstvého Cameronova "Terminátora", jenže z komerčních důvodů scénář nakonec prošel razantním očistcem a s prvotní ideou už nemá hotový film nic společného. Dodnes mám "pětku" moc rád, je to typická záležitost 80-tých let s do jisté míry originálním námětem, skvělou atmosférou a hlavně vtipem. Nenudí, skvěle pobaví a zůstane v paměti na hodně dlouho. Potenciálně slabší scény a vtipy spolehlivě likviduje fantastický český dabing, který tenhle film katapultuje vysoko nad spoustu ambicióznějších projektů.(1.5.2007)

Zaujímavosť: Steven Spielberg po dokončení filmu E.T. - Mimozemšťan dlho v hlave nosil nápad, urobiť voľné pokračovanie, kde by emzáka nahradil robot. V roku 1986 keď malo prísť na realizáciu nastal problém. Manželka ho pristihla, ako sleduje nežidovské porno a následne prinútila k nástupu na liečenie. Z tohto dôvodu je tento rok vo filmografii režiséra bez zápisu a scenár bol presunutý na Johna Badhama.(20.8.2013)

• Dudek

Časy, kdy jsem Číslo 5 zbožňoval jsou už nenávratně pryč. Tatam jsou i doby, ve kterých jsem si chtěl s bratrancem takového vlastního robůtka sestavit. Co zbylo je však film a nostalgické vzpomínky na doby, kdy se na něj ještě dalo dívat. Ano, je to vážně tak. Short Circuit je pro mě nesledovatelným filmem, který spíše než baví, nudí. Nad 2* bohužel jít nemohu.(8.4.2006)

• - Film byl původně koncipován jako high-tech thriller o po zuby ozbrojeném robotovi, který se dostane z laboratoře, která jej vyvinula. Po několika revizích scénáře se z filmu stala high-tech komedie. (mi-ib)

• - Steve Guttenberg a G. W. Bailey ztvárnili ve filmu podobné role jako v komedii Policejní akademii (1984), kde se také střetli v pozicích ústřední postavy a filmového "záporáka". (Dinsberg)

• - Celé označení čísla 5 je SAINT Number 5, přičemž SAINT znamená Strategic Artificially-Intelligent Nuclear Transport. (Cheeker)