Číslo 5 žije

Short Circuit

Číslo 5 žije

Komedie / Rodinný / Romantický / Sci-Fi

USA, 1986, 95 min

"Héj, utekl !!" - "Utekl ??" - "Ne, už ho vidím !! V pořádku, můžete si dál leštit svoje nukleární hlavice.." ;) Tak nakonec Guttenberg nevynalezl jen knihtisk, ale i robota.. Ne, kuchyňskýho, ale Johnnyho Pětku !! ;) Klasika, velká klasika.. Skvostná Badhamova Horečka plechové noci v podobě variace spielbergovských motivů s těmi zkoumajícími umělou inteligenci, jíž vedle robota zcela herecky vládne Fischer Stevens se svým Indem.. John Badham, jemuž však právě scifi sluší nejvíce a odkazuje se leccos, na klasiku i sebe samotného, znovu výtečně pracuje s hudbou.. To spojení s geniálním futuristou Sydneyem Meadem, který pomáhal třeba s hity jako Blade Runner či Tron: Legacy, se zde však jeví jako naprosto klíčové.. [ Dabing 6/10 ] Navzdory tomu, že Johnny Pětka zní jako počítač z Rumburaka, se stále jedná o dost slušný ještě předrevoluční počin Filmového studia Barrandov Dabing na čele s Jiřím Bartoškou..(22.12.2016)

ČÍSLO 5 ŽIJE je nostalgická klasika – a nie príliš dobrý film. Keby som mal menovať najlepšie rodinné americké komédie 80.rokov, bolo by v tomto zozname zastúpených nemálo názorov... tento však nie. Herecké výkony sú ešte v rámci možností kúzelné a ani absencia výrazného rozpočtu príliš neprekáža, ale scenár je slabý i na toto zábavné desaťročie; v podstate sa jedná o E.T. – MIMOZEMŠŤANA (resp. STARMANA), len mimozemšťana nahradil kovový hovoriaci šrot s teplým srdiečkom, veľkou dušou a pochybným zmyslom pre humor.(25.12.2004)

Pravda je, že rodinný komedie jsou snad nejhorší žánr ever, ale Číslo 5 žije jsem měl řád jako malej a už před tím, než jsem si to pustitl, jsem byl rozhodlej tomu dát pět hvězd, ať se mi to teď bude líbit jakkoliv. A musím říct, že i teď to byla příjemná povídaná a kvůli robotově hlášce "Tak ty jsi mi chtěl rozčísnout pěšinku, cizinče?!" bych stejně musel dát pět i kdybych to teď poprvý .:)(21.6.2013)

Pravdu povediac myslel som si, že Číslo 5 sa vyhne kritickejšiemu pohľadu po 30 rokoch. Považujem ho naďalej za sympatický, vtipný rodinný film, ktorý možno pobaví aj súčasných divákov, ale určite pri premiérovom zhliadnutí nebudú mať taký dobrý pocit, aký som mal vtedy ja a moji rovesníci. Tri hviezdičky sú už definitívnym a myslím si, že aj dostatočným ocenením jeho kvalít.(11.6.2016)

"Hej plechovko, tvoje máma byla sněhová fréza." Johnny pětkovi se zamotaly dráty a on získal smysl pro humor. No sláva. Už jsem ve věku, kdy se na robotovy taškařice dívám s lehkým nadhledem, ale moje děti první kontakt smíchy málem nepřežily. A já jsem si vzpomněl, že jsem nebyl jiný, takže netřeba si hrát na dospělého a hurá na druhý díl.(15.12.2015)

• - Ve scéně, kdy Stephanie najde Čislo 5 ve své dodávce, můžete krátce vidět její adresu na schránce. Na ní je napsáno "S. Speck, 3901 Misty Pines Ave". (mi-ib)

• - Celé označení čísla 5 je SAINT Number 5, přičemž SAINT znamená Strategic Artificially-Intelligent Nuclear Transport. (Cheeker)

• - Stephanie s Číslem 5 tančí na scénu z filmu Horečka sobotní noci (1977), který také režíroval John Badham. (mi-ib)