Jedna noc, jedno město, jeden dům, jeden opravář a několik set ohrožených životů. Film Hlupák je příběhem Dmitrije Nikitina, typického obyvatele zapadlého ruského města. Jednoho večera je místo hlavního inženýra povolán k nahlášené závadě v panelovém domě. Dmitrij si uvědomí, že nejde jen o pár prasklých trubek, nýbrž i o celou budovu která v dezolátním stavu sotva stojí na pevné půdě. Ve chvíli, kdy si zjistí, že podle propočtů budova nevydrží stát více jak jeden den, už jde o každou minutu a odhodlaně se rozhodne víc než 800 lidí zachránit. Dmitrij se celou noc snaží najít pomoc i u těch nejvýše postavených, ale čím dál tím víc mu začíná docházet, že věci se nedějí tak, jak by měly. A že pro takového hlupáka není na světě místo a pochopení. (Ulmos)

maxi_tom

Skvelé. Výborný ruský film o celospoločenskom úpadku ľudskej dôstojnosti, etiky a morálnosti. Práve daný úpadok je podarane zobrazený prostredníctvom rozpadajúceho sa paneláku. Dokáže sám jednotlivec odvrátiť najhoršie? Odpoveď je zrejmá, no história si pamätá práve týchto jednotlivcov, ktorý sa nebáli ísť proti prúdu. Tento film stojí určite za opätovné pozretie. A palec hore aj za soundtrack. 5* (10/10) ()

Setkon

Kdyby Rusové neměli takovou slabost pro teatrální expoziční přednesy, neměl bych s filmem větší problém. Vím, vím, nějak ty mafiány přiblížit museli, ale tady to prostě bije do očí. Stejně tak Nikitinova procházka do hospody místo které klidně mohli na obrazovku hodit nápis 'teď máte čas se jít vychcat' nebo zakončení projížďky k mostu. Jinak ale spokojenost. Bykov, koukám, umí se vším, s čím umět má, tak se podívám i na zbytek… Jak je vše v Rusku rozkradené a zkorumpované a jak se (nejen) tamější společnost dívá na spodinu, se všeobecně ví, ale názorná ukázka na dilematu ‘já nebo stovky socek’ v příjemně syrovém hávu rozhodně neuškodí. Už jen proto, abychom si připomněli, že u nás mohlo být hůř, byť ne nutně o moc… ()

alesandro2

Na konci tohoto filmu mne napadla tolik známá otázka. "Co si představujete pod takovým slovem absurdní?" Myslím, že jsem zde našel odpověď. ()

Soldier_666

Drama bez jakýchkoliv neuvěřitelných či "za vlasy přitažených" momentů. Silný zážitek, jen škoda toho "předčasného" konce. ()

Maskati

Syrové,surové,drsné,bez příkras. Boj dobra se zlem podle Jurije Bykova. Boj člověka s byrokracií a korupcí v zemi, kde dnes znamená zítra a neskutečný pohled na to, v jak otřesných podmínkách žijí ruští lidé. Ruská mentalita, vztah k realitě, myšlení, chlastání, vztah k ženám a ke slabým, k autoritám i k sobě samým. Jestli tu nekdo pise, ze se mu nelibily herecke vykony, tak nepochopil, ze takhle se oni chovaji a žijí. Otřesné, varující. Jako že tihle by mohli vládnout části světa? Nepředstavitelné..... ()

Zaks odpad!

Komu to aspoň trochu technicky myslí, tak toto sa ináč ako odpadom hodnotiť nedá. Asi lepšie by filmu sedela kategória sci-fi. Sonda do prehnitého ruského systému sa dala určite vymyslieť lepšie, v tomto filme nebolo dobré nič. ()

VsetkoVsade

K symbolom ruskej kultúry som mal odjakživa bližšie než Taylor Swift k dramatickým a niekoľkonásobne zhudobneným rozchodom, zamestnanci St. Nicolaus mi denne zasielajú ďakovné listy, keďže pri mojej spotrebe vodky majú z čoho zaplatiť štúdium deťom a alimenty manželkám, číslo mojich zhliadnutých zápasov KHL počtom cifier pripomína IBAN a teplákovú súpravu s tromi pásikmi si vyzliekam nanajvýš pri vstupe do sprchy, čo obvykle býva takmer každý Štedrý deň. Na komédie majú síce ich tvorcovia talent podobný tým našim, čo voľne preložené znamená, že okrem pár svetlých výnimiek (pričom slovom pár myslím číslo dva) na nich zamestnanci kín miesto umelých príborov preventívne rozdávajú skalpely, aby ste si po tom traumatizujúcom zážitku mohli v prípade potreby odoperovať očné sietnice, avšak drámami o denných problémoch obyčajných pracujúcich ľudí sa môžu rovnať komukoľvek na svete. A Jurij Bykov predovšetkým. Popri skvelých hereckých výkonoch patria k jeho častým a osvedčeným rekvizitám strelné zbrane, detailné pohľady na korupciu v štátnych orgánoch a dialógy, z ktorých vstávajú vlasy dupkom aj pacientom po chemoterapii. V jeho nemenej kvalitnom počine s názvom Major si dokonca sám zahral jednu z hlavných postáv, kde potvrdzuje, že hereckým umením za tým režisérskym nijako nezaostáva. Diela tohto borca rozhodne odporúčam každému, na šnúre od laptopu mám z toho ešte teraz erekciu. ()

Catr854

Když se občas člověk podívá na to, v čem v Rusku žijí lidé, tak se zákonitě musí dostavit znechucení nebo hluboká deprese při představě, že v takových podmínkách mohou lidé v 21. století žít. Mnoho domů je na pokraji zhroucení. O jednom z těchto případů vypráví tento film. Dům, o který se roky nikdo extra nestaral se najednou začne pomalu hroutit. I přes to, že jsou zde v sázce stovky životů je to každému úplně jedno. Jak úředníkům a politikům, tak i samotným obyvatelům. Což je ještě více zarážející. Za mě pěkný film. ()