Jedna noc, jedno město, jeden dům, jeden opravář a několik set ohrožených životů. Film Hlupák je příběhem Dmitrije Nikitina, typického obyvatele zapadlého ruského města. Jednoho večera je místo hlavního inženýra povolán k nahlášené závadě v panelovém domě. Dmitrij si uvědomí, že nejde jen o pár prasklých trubek, nýbrž i o celou budovu která v dezolátním stavu sotva stojí na pevné půdě. Ve chvíli, kdy si zjistí, že podle propočtů budova nevydrží stát více jak jeden den, už jde o každou minutu a odhodlaně se rozhodne víc než 800 lidí zachránit. Dmitrij se celou noc snaží najít pomoc i u těch nejvýše postavených, ale čím dál tím víc mu začíná docházet, že věci se nedějí tak, jak by měly. A že pro takového hlupáka není na světě místo a pochopení. (Ulmos)

agassi68

Dokonalé! Obávam sa, že toto je pravé vykreslenie reality nielen v Rusku. Boj charakterného jednotlivca proti zažitému systému korupcie, zapredanosti, kde ruka ruku myje je vopred prehratý. Ale to neznamená, že máte prestať bojovať.. ()

MickeyStuma

Chcete něco změnit? Chcete pomoci chudým lidem? Tak jste naprostí hlupáci. Nikdo to po vás nechce. Nechtějí to ani ti, co pomoc potřebují. Svět tak prohnilý, že ať se děje co se děje, všude je jen lež, korupce a rozkrádání všeho, co se rozkrást dá. Ti co kradou se baví a užívají si luxusu, ti, co jsou okrádáni, hnijí v marastu života a osudu. Naprosto ukázkově na takovou syrovou realitu všedních dní ukazuje tento ruský snímek režiséra a scénáristy v jedné osobě Jurije Bykova, který na to šel zcela jednoduchou cestou. A leckdo nebudeme daleko od myšlenky, že je to cesta známá z dob socialismu, kdy se takto vehementně kritizovala buržoazie. Bykov se však cíleně strefuje do obou stran barikády. Tento příběh poukazuje na souznění života v nějakém městečku se sociálně odloučenými obyvateli, který by se mohl odehrát i v Česku. Daná nejvhodnější lokalita snad napadne každého. Je to film plný osudového marastu a životní tragédie. Je to film o světě, ve kterém všichni žijeme. Je to film s již mnoho let aktuální problematikou. Rozkrádání a korupce mocných na úkor těch chudých a když se objeví problém, který může stát mnoho životů právě z řad těch chudých, řeší se to prostě tak, jak to ti mocní řeší. V jejich zájmu je si především zachránit svůj vlastní zadek. Centrem dění je mladý údržbář pohybující se mezi dvě barikádami, snažící se zachránit co se dá. A to samozřejmě neměl dělat. Naprosto úžasná je scéna rodinné večeře, kdy matka od rodiny vyčítá otci spravedlivý život. Ano, nebere úplatky a tak žijí v chudobě. A její syn je u ní blázen. Proč? Protože mu záleží na druhých. Uznává dobré skutky a čest a ne úplatky a rozkrádání peněz určených na opravy a rekonstrukce. Ale jak známe i u nás v Česku, nebýt takových bláznů, kteří se tak stávají centrem nenávisti ze všech stran, byli bychom všichni v daleko horší situaci než jsme. Takže jsou dobří a špatní lidé nebo jsou jen lidé v různých životních situacích, ve kterých má každý svou vlastní pravdu a morálku? Je to tedy snímek o ryzí realitě, ve které se projevuje nezodpovědnost a pasivita lidí, touha všech sociálních vrstev po dobrém životě dle svých vlastních představ a to za každou cenu, vzájemné odpovědnosti a zrady ve prospěch vlastních zájmů, čímž se projevuje obětování jedněch a ochoty obětovat všechny, kromě sebe. To není fikce. To je život. Život, ve kterém všichni žijeme. ()

Ihuj

Asi první film, u kterého mě neuráží otevřený konec. Nevěřím tomu, že je to realistický pohled na ruskou korupci, taková šílenost snad ani není možná, ale jako metafora a vylíčení pocitů to funguje dobře. Občas jsem měl problémy s kamerou (především záběry z diskotéky), naopak ústřední song se k tématu hodí výborně. ()

Hashirama

Bykov předkládá smutný portrét ruské duše, rodiny a společnosti, jejichž nízkost a úpadek možná občas prezentuje příliš doslovnými dialogy či rovnou celými scénami. Ty vyzní ne vždy úplně stoprocentně, na to by film potřeboval nosnější a lépe vystavěný příběh, proto autorův postoj například vůči rodině nemá takovou sílu, protože se zkrátka většinu stopáže film rodinným hodnotám a rodině hlavního hrdiny nevěnuje. O to více ale režisér trumfuje v posledních dvaceti minutách, kde zúročil to, co během na první pohled prázdného filmu budoval. Bravurně sladil vše od herců přes kameru až po sugestivní hudbu a rozuzlení je tak nejen profesionální, ale hlavně velmi emotivní. A divákovi v hlavě zůstane především definitivní, ale přesto otevřený konec (Zemřel Dima? Spadl ten barák?). Zapálené filmové fandy potěší i formální stránka filmu - ruční kamera, krásné panoramatické záběry na typické post sovětské ruské město, dlouhé nepřerušované záběry, samozřejmě soundtrack a spousta dalších filmových atributů. Evropský (potažmo ruský) film tak zase jednou suverénně předehnal ten zámořský. --- Žijeme jako zvířata a umíráme jako zvířata, protože jsme si navzájem cizí. ()

kukkik

Velice silný, místy až tragikomický příběh o společnosti.. bojím se, že nejen ruské. Korupce je mor. A ten konec mi vaří krev... 5/5 ()

junxi91

Krásný film, zobrazující v plné nahotě krásu a prosperitu ruZkého ráje, který by tu tak chtěli zavést naši dezoláti a chcimíři. Země, kde funguje občanská společnost, iniciativa se oceňuje a lidský život má nedozírnou hodnotu. Dima Nikitin je mladý ruský instalatér, který velí městským opravářům a studuje stavební inženýrství v jednom nejmenovaném ruském maloměstě. Prostě typický, pracovitý a snaživý Rus. Mladý neohrožený muž, který trpělivě snáší nepříznivé vlivy svého okolí - pesimistické ženy, cynické matky, která jej označuje za hlupáka, zlomeného a dobrosrdečného otce a lhostejné komunity. Se svou ženou a rodiči žije v jednom panelákovém bytě a puberťáci jim často ničí lavičku před domem, kterou otec pokaždé opravuje. Kromě toho čelí finančním problémům, a proto pracuje jako instalatér. Jednoho dne je povolán do ubytovny, plné alkoholiků, feťáků, puberťáků, špíny a smradu. Je zde totiž prasklé potrubí a Dima má za úkol jej nechat opravit. Při pohledu na budovu zvenku si všimne, že zdí se táhne prasklina od přízemí po deváté patro, budova se naklání a dokonce dochází k otřesům. Také je svědkem toho, jak násilnický ožrala a fotr mlátí svou dceru a ženu kvůli penězům, ale společně s dalšími dvěma instalatéry je nechají na pospas vlastnímu osudu. Dima se vrátí domů a usne, ale uprostřed noci se probudí a uvědomí si, že nemůže spát, protože podle výpočtů dojde během 24 hodin ke kolapsu budovy. Zjistí, že městská rada má zrovna oslavu ve vile jednoho z jejích členů, a tak se tam vydá ty ožralé bohatýry zburcovat. Starostka Nina Galaganová je typická ruská machna, která posvětila krádež fondů na opravy, a ostatní členové rady jsou opilí a nechápou závažnost situace. Dělají si z Dimy prdel s tím, že určitě spí s nějakou ženskou, které v budově nabídnul nový byt. Starostka svolá zasedání městské rady a vysvětlí jim, že kolaps budovy by vedl ke smrti všech 800 jejích obyvatel a byl by z toho skandál, navíc jsou to lidské bytosti. Fedotov je však nazve lidskou spodinou, která přináší jen problémy. Nicméně, vypadá to, že členové rady mají pocit viny za to, že rozkrádali peníze, které byly určeny na opravy budovy. A tak Galaganová pošle Fedotova, inspektora veřejných budov, a Matugina, velitele hasičů, aby to tam s Nikitinem prověřili. Dima jim ukáže, že budova se skutečně naklání, a při tom se opět potkají s výkvětem společnosti, který zde žije - otec se vrátil domů a zase dal ženě nakládačku. Úředníci pochopí, že budova skutečně spadne, a tak se vracejí to oznámit starostce. Je třeba obyvatele evakuovat a najít jim nové bydlení, což se ukáže jako příliš drahé a také by to odhalilo zpronevěru. Ani starostčin známý a majitel nově postavené ubytovny nemá kapacity. Co tedy zbývá dělat? Jak vyřešit takovou nebezpečnou a smrtelnou situaci v ruském ráji, kde je lidský život posvátný? Starostka Galaganova a další člen rady Bogachyov se rozhodnou hodit to na Fedotova a Matugina. Ti dva jsou společně s Nikitiem instruováni policejním šéfem, že se připravuje evakuace. Všichni tři jsou naloženi do dodávky a mají jet na sraz se starostkou. Místo toho jsou zavezeni pod most, kde se mají setkat se svým Stvořitelem. Fedotov má však srdce a přemluví policisty, aby Nikitina propustili, a ten musí se svou rodinou okamžitě opustit město. Dimo tedy vezme ženu a dceru a společně odjíždějí z města. Po cestě zjistí, že k evakuaci ubytovny nedochází, a tak si to vezme Dima osobně na starost. Chodí od bytu k bytu a burcuje obyvatele, aby ubytovnu opustili, že brzy spadne. Za to jsou mu všichni neskonale vděčni a váží si jej jako slušného člověka. Ne, opět špatně, místo toho dostane od těch nevděčníků pořádnou nakládačku. Na konci filmu leží zbitý na zemi a nikoho nezajímá, jestli vůbec dýchá. Ano, krásný depresivní film ze špinavého rusáckého maloměsta, zamořeného zplodinami z fabriky, plného opilců, feťáků a podivných existencí, řízeného zkorumpovanou bandou, která si za peníze na chod města nakoupila auta a domy. Kdo by v tomto slovanském ráji nechtěl žít? Já!  () (méně) (více)

vladivostok

alarmujuci stav padajuceho domu ako obraz stavu spolocnosti niekde v totalnej periferii. Cely film je sokujuci a je skvely a verim tomu (som presvedceny), ze bohuzial nie je fantasmagoriou ale tvrdou realitou. Bykov nemusel vymyslat, dodavat napadom fantasticko-sokujuci rozmer. Stacilo sa pozriet z okna. Bodaj by takych Durakov bolo viac. Keby sme boli vsetci Duraci.. ()

elimS

55% - komentář 20ti slovy: Dobrá myšlenka a sociální "experiment", ale tím to končí. Převelice dlouze natahované, zbytečně ukecané a konec bez očekávaného vyvrcholení, nasrali mě :D ()

Equilita

Príbeh zobrazujúci vo svete také bežné veci, ako je korupcia a že pre "elitu" neznamenajú životy obyčajných ľudí absolútne nič. Film je po obsahovej stránke zaujímavý, ale chcelo by to lepšie spracovanie, pretože som sa občas trochu nudila. Najviac ma dostala záverečná scéna, kedy sa hlavný hrdina snažil zachrániť obyvateľov rozpadávajúceho sa baráku a oni ho na oplátku dokopali skoro na smrť. Za dobrotu na žobrotu. Jeden poctivý človek očividne nezmôže vôbec nič. Pochmúrne zistenie. ()

XXXXXXXX

Šokující sonda do hlubin ruské společnosti. A potvrzení toho, že každý dobrý skutek musí být po zásluze potrestán. ()

Mamlas odpad!

Ti lidi jsou jistě ve sračkách, chápu, ale proč bych se na to měl dívat? Každý si zaslouží svůj osud. O film? Blejt. ()

jack_scott

Velice zajimavý film "ze života". Je to velmi smutné, že se takové věci dějí, a že jsou lidé skutečně takoví. Provedení snímku je výborné, plné hodnocení nedávám asi hlavně kvůli konci, protože mi to přišlo takové...zbytečně dramatizované. Za mě **** a 80%. ()

mnx

Další ruská syrovost. Tentokrát nemilosrdně odkrývající prohnilé zákoutí ruské korupce, za což mohla jedna prasklá trubka. 4 hvězdičky za atmosféru. Kdyby byl dořešený konec, dal bych i pátou, ale i tak to stojí za to. ()