Krycí jméno Holec

Deckname Holec

Codename Holec

(festivalový název)

Česko / Rakousko, 2016, 98 min

Snímek měl být poctou Janu Němcovi, vycházel koneckonců z jeho povídky, ale nemůžu si pomoct, mám pocit, že nějak nedošlo na to, že by se o skutečnou poctu jednalo. Spíše je to klasický český film o snaze se vyrovnat s minulostí, ale s tím, že jediné, co je tu opravdu dobré, je scéna, kterou Jan natočí na kameru, respektive donutí Jardu natočit. Pak už je to jen bez nápadu.(8.3.2018)

• Malarkey

Film, který bych rozdělil na dvě poloviny. V první mám pocit, jak kdyby se rakouský režisér ztratil v kráse českých hereček a kromě nahých těl tu vládne série sexuálních scén, které ze začátku můžou u českého filmu působit poměrně neobvykle, ale později už je vnímáte spíš dost prvoplánově, až otravně. Až mi Jenovéfy a Vici bylo chvílemi i líto. Druhá polovina pak přichází na scénu s příchodem Rusů na Václavské náměstí, což nabízí hodně silný a emotivní zážitek. Ten v jistých momentech také přichází, čímž dokazuje, že film jisté kvality v technické rovině určitě má, ale kazí si to momenty, které vážnou situaci neuvěřitelně zlehčují…a je to jak zfušovaný scénář, tak místy i hudba, která se do dané situace vůbec nehodí. Krycí jméno Holec tak mohl být hodně solidní kooperací s Rakouskem, ale ve výsledku je to vysloveně nepovedený film s vážným tématem.(20.8.2018)

Jako připomínka smutného výročí srpna 1968 vcelku ucházející, zvláště posledni zhruba třetina filmu. I když ta špionážní zapletka mi místy připadala trochu přitažené za hlavu. Úplně si nejsem jistý proč vlastně by Sověti měli tehdy takový zájem o vysílání "fake news" v rakouské televizi o vstupu sovětské armády do Československa, resp. co by se změnilo, kdyby jejich záměr vyšel. A na můj vkus bych rekl zbytečné moc erotiky (hlavně scény s Hadkem a jeho slečnami). Vica Kerekec je ale i zde vážně kus ženský...(18.8.2018)

Do dnes mě mrzí, že jsem kvůli svému pobytu v Londýně nemohla shlédnout Krycí jméno Holec v kině. A to nejen proto, že kromě německého DVD s anglickými titulky je film jinak absolutně nedostupný, ale taky proto, abych mohla porovnat "nedostatky DVD" s "nedostatky kinové verze". Anglické titulky moc nesedí, něco není přeloženo vůbec, a střih se zvukem opravdu občas taky úplně neladí. Co se týče samotného filmu, začátek je sice trošku zbytečně nudný (hlavně tedy díky zdlouhavým postelovým scénám, které mě opravdu nijak nebavily) a možná i trochu zdlouhavý, když se ale nakonec příběh rozjede, má divák o skvělou podívanou postaráno. Scéna u Českého rozhlasu byla natočená naprosto úžasně, a i přesto, že film nemá úplně tu pravou atmosféru, přece jenom trošku napětí Krycí jméno Holec má. Závěr sice byl vcelku "pohádkový", čekala jsem, že film nakonec dopadne špatně, ale nijak zvlášť mi nevadil. Herecké výkony hlavního tria potěšily, na poslech výborná němčina českých herců taky. Hvězdičku strhávám za pomalejší rozjezd.(8.5.2018)

• Gogo333

První půlka filmu děsná nuda a přes přehrávání některých herců, otřesný dabing Vici a Brzobohatého, který byl na pěst, dost o ničem. Druhá polovina už byla zajímavější a film mě i začal bavit, bohužel na celkový dojem z filmu to moc nepřidalo. A tak jediný co si z filmu po týdnu pamatuji jsou erotické scény, headshot z tanku a že americká cíga jsou lepší než ruská.(2.9.2018)