Hollywood v koncích

• Česko Hollywood Ending (více)
Trailer

Woody karikuje sám sebe - neurotického režiséra Vala Waxmana, na kterého padnou zlé časy. Jo, kdysi to byl pán režisér, ale od té doby se mnoho změnilo a Val teď může být vděčný za sebemenší druhořadý kšeftík v televizi. Manželky a milenky jsou na světě proto, aby svým drahým občas podaly pomocnou ruku. Val dostane od své exmanželky nabídku režírovat velkorozpočtový "mainstreamový film". Je to skvělé, ale katastrofy jsou tady zase od toho, aby nám znepříjemňovali život - Val dočasně oslepne následkem své chronické paranoi. Jde o velký balík peněz a tak skupinka jeho pěti kamarádů dělá vše pro to, aby se šéfproducent o režisérově slepotě nedozvěděl. Tahle Valova disfunkce na sebe ve filmu váže desítky skvělých gagů a situací, které nenechají Vaši bránici v klidu. Zrodila se velká groteska a Woody Allen byl zase u toho. (oficiální text distributora)

Trailer

Frajer42

Nejedenkrát jsem se během sledování pozastavil nad tím, zda si Woody Allen náhodou nemyslí, že je slepý člověk zároveň hluchý. Mám za to, že slepý člověk dovede zcela zdatně detekovat, ze kterého směru vychází zdroj zvuku a upřít tímto směrem svůj zrak. Tato záležitost je přestřelená v každém ohledu. Dovedu si představit, že by mě snímek více oslovil, kdyby do něj nebyla zasazena slepota. Do momentu oslepnutí jsem se totiž velmi dobře bavil. O humor by se sami o sobě postaraly nevšední požadavky Vala Waxmana. Naopak oceňuji, že Woody přiblížil divákům fáze tvorby filmu. Zejména komunikaci mezi režisérem a producentem. Pár vtípků zafungovalo a celkové vyznění o tom, že se Woodyho "umělecký" film stal hitem ve Francii bylo vynikající. Celkový dojem však vidím maximálně na lepší 2 hvězdy. Viděno v rámci Filmové výzvy 2017. Film mi vybrala uživatelka mat.ilda. ()

*Colorado

Asi bych příliš nekritizoval naivitu, s jakou nám bylo podáno to, že si nikdo nevšimne, že je režisér slepý, přišlo mi to až účelné, neboť je od počátku zřejmé, kam se bude příběh ubírat (teď nechci říct, že jsem si opravdu myslel, že režisér v podání Woody Allena oslepne, ale že se stane něco, co ho svede k bližší spolupráci s Téou, to už jsem očekával). S čímž však souhlasím zcela a úplně je příliš natáhnutá stopáž. Film zajímavý je jak podáním tak i některými vtipnými dialogy, některé scény se pak povedly hodně, jiné méně, ve výsledku to na mě udělalo takový dojem, že by mi 4* přišly jako příliš velká laskavost, ačkoliv tříhvězdičkových filmů horší kvality bych u sebe asi našel dost :) ()

tomtomtoma

Hollywood v koncích je klaunovým ctižádostivým pokusem o sarkastickou alegorii. Ale nedokázal přesně odhadnout zcela správný a pocitem ublížení nezatížený odstup a do cirkusových hrátek vylévá až příliš mnoho ze své záště vůči komerční hollywoodské tovární výrobě filmů. Klaunova odzbrojující bezprostřednost se potácí v křečích a tklivá melancholie se stala stařeckým vrtochem, s ní klaun vyváří sarkastické výkřiky, žádá lásku i uznání. Klaunova šaráda funguje jen v oddělených jednotlivostech, ale celková myšlenka se s nedostatkem klaunova niterného odstupu stává jen podrážděným a proto zcela zbytečným klaunovým štěkotem za paravánem psychoanalýzy, umění, Érota a peněz. Tím klaunovým zbrojním arsenálem hromadného ničení je Val Waxman (Woody Allen), slavný filmový režisér na pokraji zájmu filmových výrobců. Stáří se ale nechce vzdát odchodu do starého železa, což dokazuje i svou intimitou. Klaun se rozmáchle pustil do psychoanalytických hříček a nedokáže z nich uniknout. Hlavní ženskou postavou klaunova filmobraní je Ellie (pozoruhodná Téa Leoni), Valova bývalá manželka a ctižádostivá producentka hollywoodského filmového studia. Pocit viny vrací opomíjeného starce znovu do hry a vysokého filmového světa. A pak je tu láska přítomná, minulá i budoucí. Významnou postavou filmu je Hal Jaeger (zajímavý Treat Williams), mocný a velmi úspěšný ředitel filmového studia a vybraný snoubenec Ellie. Názorovému střetu se přidává i intimní rovina zlomyslného klauna. Výraznější postavou je Al Hack (velmi příjemný a sám také filmový režisér Mark Rydell), Valův velmi ochotný agent. Vědomí poslední kariérní šance je nadáno důvtipem a vlastní obětavou pomocí. K výraznějším postavám patří Lori (příjemná Debra Messing), Valova milenka, mladá, naivní a atraktivní. Herectví je jejím posláním a Valova příležitost je šancí i pro ni. A k předním patří také čínský překladatel (příjemný Barney Cheng), zdvořilý pomocník kameramana natáčeného filmu a momentální psychosomatické indispozice samotného režiséra filmu. Z dalších rolí: odstrčeně dohlížející producent studia Ed (George Hamilton), chaotickým postupem rozrušený kantonský kameraman filmu (Yu Lu), příliš zvědavá novinářka Andrea Ford (Jodie Markell), architekt výpravy filmu Elio Sebastian (Isaac Mizrahi), kostymérka filmu Alexandra (Marian Seldes), k režisérovi naprosto otevřená hlavní herečka, mladá Sharon Bates (Tiffani Thiessen), Valův privátní psychiatr (Peter Gerety), či Valův rebelující syn Tony Waxman (Mark Webber). Film Hollywood v koncích není povedenou sarkastickou rošťárnou intelektuálního amerického klauna. Můžeme obdivovat drobnosti, ale jako celek je film nedůstojný jména Woody Allen. ()

Jeržik

Lehce atypický Woody. Překvapivě triviální film(na Woodyho) snažící se nám prostřednictvím(jakjinak než) "plesnivého důchodce" v nepadnoucích kalhotách sdělit až příliš mnoho důležitého. Woody nás baví a zárověň poučuje(zde ta žánrová triviálnost), aby to na nakonec dopadlo zase stejně. I přes to 4*. ()

joehot

Jako kritika Hollywoodu či jedna velká metafora vynikající. Jako film lehce nekonzistentní, utahané a se značnou kupou hluchých míst (především většina gagů z období slepoty šla zcela mimo mě, linie se synem jakbysmet). Celkově vzato je Hollywod v koncích z trochu slabšího Allenova soudku - přesto stále nadstandardní podívaná. Zmiňovat skvělé herecké výkony či parádní bonmoty je u Woodyho zbytečnost. A přesto, alespoň nějaký ten bonmotek: "Při masturbaci je nejlepší, jak se pak člověk k sobě tulí." "Tady jsem budižkničemu, tam génius. Zaplaťpánbůh za Francouze!" ()

• Hned na začátku natáčení filmu Woody Allen vyhodil Haskella Wexlera, kterého sice považoval za úžasného kameramana, ale při natáčení zjistil, že je „infantilní a prudí jako malé dítě“. (raininface)
  • Postava čínského kameramana s nedokonalou angličtinou byla inspirovaná skutečnou postavou kameramana Zhao Feie, který s Allenem pracoval jako kameraman na filmu Darebáčci. (Witta)
  • Snímka otvárala filmový festival v Cannes v roku 2002. (U_S_O)