Boj za svobodu

• USA Free State of Jones (více)

Boj za svobodu přináší velkolepé akční drama zasazené do dob americké občanské války. Snímek vypráví příběh odbojného jižanského farmáře Newta Knighta (Matthew McConaughey) a jeho ozbrojené revolty proti Konfederaci. Knight spolu s dalšími drobnými farmáři a místními otroky roznítil povstání, které vyústilo v odtržení mississippského okrsku Jones County od Konfederace a k založení Svobodného státu Jones. (Magic Box)

andy60

Pro mě to byl boj za udržení se v bdělém stavu. N. Knight mně byl víc než ukradenej, protože člověka, který dezertuje, vraždí a žije jako bigamista, nemohu pokládat za hrdinu. Klidně bych se přes to přenesl, kdyby měl film čím zaujmout. A to bylo prvních deset minut tak slibných.... ()

JerryPilsen

Příběh okleštěný od přílišných detailů,naopak ukazující život ve státech té doby.Spousta podivných dějových škobrtnutí taky moc nepotěšila. ()

APLSMLS

Povedená podívaná z období války Severu proti Jihu. Největší přínos dle mě je náhled na jižanský reálie po jejím ukončení, jak daleko byly skutečný výsledky od kýžených slibů - vykořenit předchozí mentalitu trvá generace (a dodnes je to Dixie znát), takže ten hnus co si tam osvobozený otroci vytrpěli je k zblití, ale tímhle nepříkrášlováním je film silnej. ()

horskejvlk

Tak v prvé řadě úžasná výprava, to je prostě bohatá produkce, ta celý film dělá koukatelný. To, že to byl propadák, náklady se tak tak vrátily, jasně dokazuje, že spousta Američanů se s tímto “hrdinou až když mu teklo do bot” či loajalitou  okresu Jones, neztotožňuje. Podobně se dívají Němci na hrdinu-oportunistu von Štauffenbergra. Film nebyl špatný ale “Návratem do Cold Mountan” bylo už vše řečeno, tedy vidění problému jak je lidský charakter ovlivněn válkou. Zde podoba s Patriotem, jednotka partyzánů bojující proti Britské zvůli, končí. Když jižanské armádě začlo váznout zásobování a boje byli stále bezvýchodnější včetně zákona “vlastnictví 20 otroků”, stále více jižanů dezertovalo, schovávali se po lesích a bažinách společně s uprchlými otroky, tak jak se ke konci 2 sv. války schovávali vojáci wehrmachtu společně s vězni koncentračních táborů, viz. Kniha Miloše Kopeckého: Já ( Paměti ). Samozřejmě dezertéři s černochy slušně zacházeli, nikdy je nezabíjeli, museli jen pracovat a nosit zavazadla, munici s proviantem při přesunu. Dále rozdělávat oheň, vařit, kopat latríny, štípat dřevo, a chodit v noci na průzkum, barva tmavě pleti byla výhodou. Za porušení kázně nebo mluvit bez vyzváni na jižanského dezertéra-bojovníka za svobodu, byl pouze symbolický, mírný, trest : jedna facka v intervalu 1 x za hodinu max po dobu 24 hodin. Po válce skončilo otroctví a vznikla segregace a dezertéru Newt Knightu který s bývalou otrokyní svého majetného dědečka splodil míšence, by obě strany odpustily zradu vlajky, ale smíchání “bílé a černé” krve ne. Proto je tento film stále kontroverzní pro Američana i Afroameričana a nechápající pro Evropana. Viz.článek : Skutečný svobodný stát Jones, Smithsonian magazin, March 2016 ()

OtokPag

Nemůžu se zbavit dojmu, že jde o současnou politickou agitku zabalenou do historických kulis americké občanské války 🤮 ()

DonSpaghetti

Tento film bych shrnul přirovnáním. Ten film je jako když jdete v létě za slunečného počasí lesem, ale neslyšíte zpívat ptáky. Film je brutální, tematicky poměrně zajímavé a i autentické (to znamená, že tam není stoprocentní historická přesnost, ale věřil jsem, že koukám na film odehrávající se za Občanské války - vysvětlení pro kretény). Poměrně povedenou to má hudbu a fakticky herecký výkony jsou přijatelný, bohužel to kazí lehce televizní nádech a hlavně nezvládnutý závěr, kdy po dvouhodinové stopáži (která je teda úmorná) vás čeká trapný závěr, s žádnou pointou.. A abych tu metaforu dokončil, bohužel jsem měl celý film podivný pocit, který zkrátka nedokážou popsat. Všechno vypadá v pořádku, ale stejně jako v tom lese bez ptactva, i u toho filmu jsem cítil něco, co mi to zkazilo. ()

leafroller

Časové rozsáhlá a výpravná kronika amerického boje proti rasismu a otroctví, tentokrát z pohledu obyčejného jižana, opět dokazuje, jak malý pokrok v myšlení americký občan za posledních 150 let zaznamenal. A kdykoli si přečtu v novinách o tom, jak policie jen tak zastřelila neozbrojeného černocha, ptám se, zda máme opravdu nové tisíciletí nebo jsme pořád v roce 1863. A upřímně mě dost děsí, že někteří místní uživatelé označili film za „negromilský“. Myslím, že to o nich a potažmo i o stavu celé naší společnosti hodně vypovídá. ()